Jump to content

regres


marijanna

Preporučene objave

Regres je kategorija kolektivnog ugovora ili pravilnika o radu ili ugovora o radu - ako je na jednom od ova tri mjesta ugovoren, onda imate na njega pravo, jer Zakon o radu načelno spominje to pravo, ali ga ne definira kao obvezu poslodavca. Znači, ako je vaš poslodavac ugovorio regres - 1:0 za vas, morate ga dobiti. Budući da je po novom ZOR-u obveza povratnicama sa rodiljnog i roditeljskog dopusta dati pravo da do kraja lipnja iskoriste godišnji odmor iz 2009., mora vam dati i to, ako je moguće. Ako nije moguće, da vam dade barem dio tog GO. Za 2010. godinu imate pravo na godišnji kao i svi ostali radnici. Što se tiče regresa kao novčanog prava, on se oživotvoruje odlukom o godišnjem odmoru. Znači, bez godišnjeg odmora nema regresa a s njim ga ima, što je za vas bitno za 2009. godinu. Ako dobijete ijedan dan GO za 2009. morali bi dobiti puni regres za 2009. i za 2010. također sa godišnjim odmorom za ovu godinu. Priča o 6 mjeseci rada više ne postoji od novog zakona o radu koji je ukinuo odredbu prema kojoj je radnik morao raditi 6 mjeseci u godini za koju traži GO, rodiljni, roditeljski i bolovanja ne ometaju prava na GO, a uvedena je i ova naknada za neiskorišteni GO, iako pravnici kažu da u vašem slučaju baš i ne bi mogli dobiti tu isplatu umjesto GO za 2009., jer se pri izradi zakona tu mislilo na one kojima prestaje radni odnos prije iskorištenja GO.

Vaš će poslodavac s vama imati situaciju: imate pravo na oba GO, znači i na oba regresa, ali bi on morao zbrojiti prelaze li te svote 2500 kn koliko je država predvidjela kao neoporezivi primitak po osnovama regresa i božićnice, pa onu razliku vam treba isplatiti, ali kao plaću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da vam ne govori istinu, jer poznajem osobu kao i vi koja ga je uredno dobila (doduše samo dio - trogodišnji dopust joj je završio ovih dana, pa samo za razdoblje do kraja lipnja), taj njegov stav je više "umjetnički dojam" a manje zakonita odredba. Ne znam koje su vam manipulativne mogućnosti, ali da ga zatražite pismeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

burn je napisao:

Cigo1,

 

ne vrijeđati, molim. :)

 

burn,

ma nisam imal namjeru nikog vrijeđati...nego kaj je preveć je preveć...to ni pes z maslom nemre prožvakat...pa ni delat ne počnemo a već bi sve beneficije...pa treba valjda taj regres nekak i zaradit...ili ti regresi rasteju na drveću...puknem kaj brus kd mi pitatelj tak "uleti"....

pozdrav i tebi burn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pahuljicazg je napisao:

koliko mi je poznato, i u privatnim se firmama dobivaju regresi, a potencijalni problem s nedostatkom novca za mirovine sasvim se sigurno neće riješiti oduzimanjem prava drugima, bar ne na duži rok. stoga, bez demagogije, molim.

:kavica:

 

pahulja,

siguran sam da je demagoški upravo ono po čemu u radnim odnosima neki imaju neka prava a drugi nemaju, bez obzira radi li se tu o "realnom" ili "nerealnom" sektoru. I ko tebi daje za pravo da mene proglasiš demegogom? Ti prvo trebaš pročitati moje postove pa onda zaključitivati nešto o mojim stavovimai ulaziti u polemike. Ovakvu izjavu sigurno nebi napisala da si išta od toga pročitala. Ja imam pravo reći ono što mislim i u što vjerujem. A mislim da regrese,božičnice,uskrsnice i ostala sranja ili trebaju dobiti SVI ili to nemože dobiti NITKO ko je učesnik u tekmi radnih odnosa! I niko, ni na koji način me nemože uvjeriti da nisam u pravu. :amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kada ste si Vi, Cigo, uzeli za pravo umjesto odgovora na upit napisati što mislite, i mene ste izazvali da isto pravo iskoristim (ispričavam se postavljačici upita na oftopičarenju) - ono što prodajete u ovom postu (ostale me vaše pisanije savršeno ne zanimaju) čista je demagogija, ponajprije jer ne znate gdje je postavljačica upita zaposlena (ponavljam, i privatne firme također dijele regrese).

i ničim me ne možete uvjeriti da niste demagog :amen:

 

polemizirati s Vama, a još manje proučavati Vaše stare upise e kako bih saznala Vaše mišljenje o životu (ne zanima me, ovo je legalis, a ne draga marta) uopće nemam namjeru, niti sad, niti ikad u budućnosti. :zubo:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pahuljicazg je napisao:

kada ste si Vi, Cigo, uzeli za pravo umjesto odgovora na upit napisati što mislite, i mene ste izazvali da isto pravo iskoristim (ispričavam se postavljačici upita na oftopičarenju) - ono što prodajete u ovom postu (ostale me vaše pisanije savršeno ne zanimaju) čista je demagogija, ponajprije jer ne znate gdje je postavljačica upita zaposlena (ponavljam, i privatne firme također dijele regrese).

i ničim me ne možete uvjeriti da niste demagog :amen:

 

polemizirati s Vama, a još manje proučavati Vaše stare upise e kako bih saznala Vaše mišljenje o životu (ne zanima me, ovo je legalis, a ne draga marta) uopće nemam namjeru, niti sad, niti ikad u budućnosti. :zubo:

 

pahulja draga,

ja sam iznenadjen i uvredjen kaj ti nebuš pročitala, nikad moje tekstove. To je za mene prestrašno...odmah me je spopala ideja da se hitim pod vlak...samo ti nastavi :hekla:-ti a kad buš odheklala pročitajtam negde kaj je to demagogija. Nemoj lupetati. :mase2:

 

da i kažete : .....DIJELE regrese. Vi ste u pravu. Kod nas se rijetko zarađuje, najviše se DIJELI nezarađeno i TUĐE. :pljesce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pratim forum već dugo ali javljam se prvi put, pošto ovakav napad na cigu teško mogu prešutjeti. ne znam što čovjek radi u "realnom" životu, ali ovdje se pokazao kao vrlo dobar (neću napisati izvrstan) znalac tematike i borac za prava radnika, uvjek na raspolaganju i s puno strpljenja za objašnjavanje.

to što je na ovoj temi izrazio svoje mišljenje, koje možda je grubo ali i istinito, definitivno ne zavrjeđuje vrijeđanja na način koji to pahuljica radi.

problem ove države je doista to što je napisao - svi bi DJELILI (i pri tome mislim i na većinu radnika i većinu poslodavaca) a da pri tome ne razmišljaju o osnovanosti zahtjeva za svojim pravima.

regres kao takav, vezan je uz godišnji odmor, pa ako netko ne ostvaruje pravo na godišnji odmor, kako za boga miloga, može imati pravo na regres?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upit vezan uz oprezivanje plaće i regresa:

 

-na obračunu plaće osnovica za porez mi je 3600 kn po stopi 15% + 296 kn po stopi 25%

 

-sredinom mjeseca isplaćen regres,dio oprezovan stopom 15%, dio stopom 25%

 

-na obračunu plaće za ovaj mjesec(kad je isplaćen i regres)

osnovica iznosa 3600 opet oporezovana stopom 15%, ali je na 296 kn dodan brutto iznos cijelog regresa i onda to opet oporezovano stopom 25%, tako da je ukupni oporezivi iznos bio veći od brutto iznosa plaće - konačnica, dobio sam 700 kn manju plaću nego prošli mjesec

 

Je li to legalan modalitet dvostrukog oporezivanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U našoj državi je neoporezivi mjesečni iznos 1800 kn (to je onaj za koji država smatra da je dovoljan za preživljavanje), a na slijedećih 3600 kn preko toga se plaća porez po stopi od 12% (do 1.7. to je bila stopa 15%). Iznad toga je slijedeća stopa za oporezivanje 25%.

Ako vi imate plaću dovoljno veliku da već pri njenoj isplati "potrošite" iznos koji se može oporezivati najnižom stopom, normalno je da pri slijedećoj isplati u tom mjesecu računovođa mora na vašu isplatu primijeniti veću stopu od 25%. Ono što meni iz vašeg posta nije jasno - zašto vam uopće oporezuje regres, pa svi možemo u kalendarskoj godini od poslodavca dobiti 2500 kuna neoporezivo. Jeste li već u ovoj godini nešto dobili (uskrsnicu ili ...) pa ste već "potrošili" neoporezivi iznos?

U svakom slučaju, na kraju godine možete podnijeti poreznu prijavu (iako je sad nova obveza da poslodavci rade konačni obračun poreza pri isplati plaće za 11. mjesec u 12. mjesecu) na kojem možete sve zbrojiti i primjeniti stope na ukupne iznose, ali ako imate tako velike prihode, vjerojatno nećete imati po obračunu pravo na povrat poreza.

Još mi nešto nije jasno iz vašeg posta - regres se ugovara u neto iznosu i eventualni porezi i doprinosi bi trebali teretiti poslodavca a ne radnika, kako to da je vaš to prevalio na vas?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pahuljicazg je napisao:

ah cigo, stvarno ste slatki, obrazovani i kulturni nadasve

:skakuce:

 

kako reče jedan naš dragi ministar, da nije smiješno, tragično je (i on, poput Vas, pojmove razumije samo na razini dječjega slikovnoga rječnika) :smijeh2:

 

živjeli Vi meni i dalje uspješno i dugo, uvjereni da kužite stvari i da to ikog ovdje zanima :dvoje:

 

 

pahulja draga,jesam jako sam sladak...ko med...ni neznate kaj ste zgubili kaj me ne poznate...da znate bi si žile sprerezali.

Kaj se obrazovanja tiće imam neke šare kaj vise po zidovima i jednu "školu" koje vi sigurno nemate...kao npr.trešnjevačku gimnazijsku diplomu iz 1969 .VIII prirodoslovno matematička pred kojom se današnje gimne mogu skrit u mišju rupu, pa onda fakinsku trešnjevačku, ak hočete štemersku,pa šljakersku po starcima kaj su me nekaj lepo naučili kaj danas više ne postoji, i radnu sa šljakerima s kojima sam živel i delal....a to kaj mi promakne koje slovo i kaj baš ne šljivim č i ć...znate to buju šljakeri s kojima sam se ja spominal oko njihovih problema prežvakali i sigurno buju me razmeli bolje nego vas kaj ste fina i kulturna dama...pa ne kužite da u našem jeziku postoje osim inih reči "i pokoja psovka"...tu ja ništ nemrem...morate prejti v kazališće morti naučite i psovat....

A zanima li koga ono kaj ja pišem na ovom portalu?To ja nemoram biti uvjeren, to se vidi na mojim postovima,po poznanstvima koja sam sklopio sa pitateljima i nihovim uspjesima u riješavanju problema u njihovim radnim sredimanama,profesinalcima sa ovog portala , na mojem PM-u i po ocjeni moderatora ovog portala a bogme i na "špricerima" i njihovoj čitanosti a kojih sam pokretač

u kompi sa nekim kolegama....a da li ja kužim stvari ili ne kužim...za to ocjeniti nemožete biti kompeteni vi jer niste ništa od toga čitali i ocjenili me z kuljom radi toga jer sam upotrijebio staru htvatsku riječ kur.c (kao promjerice i nakurnjak)...kaj da nikad taj organ niste videli ni čuli tu reč...žalosno... kak je i žalosno da individua traži nekakvi regres nakon dva metra šljake....da i pazite kad heklate, da vas kaj ne "ubode". :belji:

Bil bi ja morti i malo finiji z vama,al su me nafčili "sa gospodom ,gospodski. Z hohštaplerima ,hohštaplerski". Pa...pa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na jednom izvještaju dobijem regres kao i kolege, a na drugom plaću(kao i kolege),samo s odbitkom 700kn većim od kolega koji imaju istu brutto plaću - jedina razlika jest u tom da sam zaposlen preko posredničke tvrtke koja je različito obračunala navedene iznose, dok kolege rade za "matičnu" tvrtku. Znači - imamo isti brutto, isti regres, a različit netto - dakle iznos regresa s jedne liste uračunat mi je u oprezivi dio plaće s druge liste dok kolegama to nije, zato pitam je li to dvostruko oprezivanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost nije mi poznata tehnika obračuna plaće u vašem slučaju kad ne radite za "svog" poslodavca nego preko posredničke tvrtke, ali ostajem pri onome što sam napisala u postu o načinu oporezivanja, kao i o iznosima neoporezivih isplata posloprimcima. Na kraju godine bi vam poslodavac morao sve zbrojiti (nova odredba Zakona o porezu na dohodak), a ako ne on, kad dobijete IP kartice od svih kod kojih ste radili, lako ćete utvrditi imate li preplatu poreza na dohodak u ovoj godini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija