Jump to content

mirovina


zmigi

Preporučene objave

U mom slučaju je isto vještačen 2 puta prije 11,2009. da bi treci put rekla mi u tvrtkovoj da nemam pravo na braniteljsku mir.. nego civilnu što sam odbio i dalje sam na bolovanju i sad u 1mj, idem opet pa mi nije jasno na koji zakon da se pozovem . Ako neko zna ;pomoć

Sory pitanje se odnosi na dolje temu Ustavni sud :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zmigi je napisao:

U mom slučaju je isto vještačen 2 puta prije 11,2009. da bi treci put rekla mi u tvrtkovoj da nemam pravo na braniteljsku mir.. nego civilnu što sam odbio i dalje sam na bolovanju i sad u 1mj, idem opet pa mi nije jasno na koji zakon da se pozovem . Ako neko zna ;pomoć

Sory pitanje se odnosi na dolje temu Ustavni sud :-?

 

Ako imaš starus hrvi-a sve jedno ti je na koji zakon češ se pozvati ( neće te oni tamo ni pitati o takvim izjašnjavanjima ).

 

Mislim da tvoj slućaj u slućaju da nemaš status hrvi-a ide po novom zakonu o braniteljima a što će značiti ako nemaš status hrvi-a nećeš ni ostvariti mirovinu po zakonu o braniteljima nego po zakonu o mirovinskom osiguranju tj. invalidsku civilnu ( ako je u pitanju nesposobnost za rad ).

 

U ovom novom zakonu o braniteljima piše svi predmeti u postupku koji su započeti po starom zakonu obustavljaju se i prebacuju po novom zakonu, osim ako riješenje do stupanja na snagu novog zakona nije postalo pravomoćno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zmigi je napisao:

Pa koliko bi iznosila otprilike ta civilna mirovina jel sam radio kao pirotehničar pod MORH i dali imaju veze dijagnoze KOJE imam i od 1995 do danas

 

Zavisi u koju mirovinu bi otišli ako se radi o invalidskoj mirovini onda vam se mora utvrditi nesposobnost za rad a ta nesposobnost za rad utvrđuje vam se na osnovu zdravstvene dokumentacije koaja govori od koje bolesti bolujete.

Ništa vam ne mora značiti to ako imate dokumentaciju od 1995 zbog recimo nekog oboljenja ako nemate dokaz da vam je to oboljenje nastalo kao posljedica sudjelovanja u ratu. A dokaz vam je status HRVI-a. Ako nemate status hrvi-a na osnovu toga vi možete biti proglašeni nesposobnim za rad zbog toga ali vas neće poslati u mirovinu po zakonu o HR braniteljima nego po zakonu o mirovinskom osiguranju ( znači neće biti tzv. vojna nego civilna mirovina ).

 

A koliko bi mogla iznositi ko zna.

 

To vam je da vas proglase nesposobnim za rad pa da idete u invalidsku mirovinu, a da idete po zakonu o vojnim osobama, po onom zakonu po kojemu idu i policajci, e onda bi vam mirovina bila otprilike oko 1/2 netto primanja koja ste primali dok ste radili, ali netto, znači ono na ruke bez dnevnica i putnih trškova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo dragi moji suborci ovo pišem da vidite što bi vas moglo ćekat ako idete u civilnu invalidsku mirovinu bez hrvi-a..naime jućera dobio riješenje.. mirovina za 32 godine mirovinskog staža..dragovoljac dom.rata = 1.773,00...pa sad ajmo živit ponosno za našu lijepu opljačkanu domovinu..napominjem da nikakvi dodatak za dragovoljstvo u rješenju se ne navodi...nego samo prof.invalidska civilna crkavica..Pozdrav i svima skupa Srezan BOŽIĆ! :place::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zmigi je napisao:

U mom slučaju je isto vještačen 2 puta prije 11,2009. da bi treci put rekla mi u tvrtkovoj da nemam pravo na braniteljsku mir.. nego civilnu što sam odbio i dalje sam na bolovanju i sad u 1mj, idem opet pa mi nije jasno na koji zakon da se pozovem . Ako neko zna ;pomoć

Sory pitanje se odnosi na dolje temu Ustavni sud :-?

Pa bolje je onda biti na bolovanju nego završiti u mirovini kakvu je dobio dadoje,nije li tako?I još jedno pitanje...koliko dugo se može biti na bolovanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najniža mirovina (ZOPHBDR)

Članak 31.

 

(2) Korisniku starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kao i korisniku obiteljske mirovine iza smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji je ostvario mirovinu prema općem propisu, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka.

 

4) Najniža mirovina pripada korisniku mirovine iz stavka 1. i 5. ovoga članaka, osobama iz stavka 2. ovoga članka i hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata iz stavka 3. ovoga članka ako oni, odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu imaju priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana, a određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

 

najniža starosna mirovina trebala bi iznositi 2.350,00 kn (45% netto prosijeka RH)

mirovinskom dostaviti potvrdu o provedenih 100 dana na prvoj crti bojšnice iz nadležnog Ureda za obranu .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

Najniža mirovina (ZOPHBDR)

Članak 31.

 

(2) Korisniku starosne ili invalidske mirovine, hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kao i korisniku obiteljske mirovine iza smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji je ostvario mirovinu prema općem propisu, a mirovina je manja od najniže mirovine odredit će se najniža mirovina prema stavku 4. ovoga članka.

 

4) Najniža mirovina pripada korisniku mirovine iz stavka 1. i 5. ovoga članaka, osobama iz stavka 2. ovoga članka i hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata iz stavka 3. ovoga članka ako oni, odnosno osobe na temelju kojih izvode pravo na najnižu mirovinu imaju priznato sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u najmanjem trajanju od 100 dana, a određuje se od osnovice koja iznosi 45% prosječne neto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj, u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava, a prema podacima Državnog zavoda za statistiku.

 

najniža starosna mirovina trebala bi iznositi 2.350,00 kn (45% netto prosijeka RH)

mirovinskom dostaviti potvrdu o provedenih 100 dana na prvoj crti bojšnice iz nadležnog Ureda za obranu .

bovu,sve to štima i rećeno je više puta,ali ima branitelja koji imaju PTSP (kojeg ima 86 vrsta,a samo jedan je ratni)a nemaju 100 dana borbenog sektora.Njima očito preostaje civilna invalidska koja je...nikakva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi prijatelji,ja sam imao više od 100 dana prve crte,dragovoljstvo od 4.91 100% bolovanje posljedica rata..s beneficijama 32 godine mirovinskog staža..završio na birou i s biroa u prof. inv. mirovinu kako rekoh..1.773,00 kn..a di je dodatak na dragovoljstvo?..izgleda da ga je pojila hobotnica od naših "vrlih"političara!?..a s obzirom i da im je ta krađa malo sad planiraju i ostale mirovine branitelja dovesti na obićnu crkavicu..tuga i sramota..neznam što bi više reka!Pozdrav i Sretan Božić svima! :place::place::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dambac je napisao:

to znaci da ti nisi dobio minimalnu baniteljsku,nego su ti izracunali po godinama radnog staza,tako je prosao moj sogor zalio se i ponovo predao papire ratni put i to sta treba,oni namjerno zagube papire.

Kolega dambac poznato je ako se ne varam da braniteljsku mirovinu dobivaju samo "starci"kad navrše 65 godina života (ja ih u kostima imam "tek" 53),a i hrvi,a ja sam za to zakasnija!..ako griješim neka me znalci isprave..Pozdrav!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dadoje.

malo bolje pročitaj čl.31.st2.i st4.ZOPHBDR

isti se odnose i na invalide koji su u mirovinu opišli samo po Zakonu o mirovinskom osiguranju.

 

u ured za obranu i izvadi potvrdu da si dragovoljac sa više od 100 dana na prvoj crti bojšnice.

potvrdu dostaviti u nadležni HZMO.

neće oni tražiti potvrdu.

 

oko 600,00kunica nije za baciti .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

dadoje.

malo bolje pročitaj čl.31.st2.i st4.ZOPHBDR

isti se odnose i na invalide koji su u mirovinu opišli samo po Zakonu o mirovinskom osiguranju.

 

u ured za obranu i izvadi potvrdu da si dragovoljac sa više od 100 dana na prvoj crti bojšnice.

potvrdu dostaviti u nadležni HZMO.

neće oni tražiti potvrdu.

 

oko 600,00kunica nije za baciti .

Kolega bovu predao sve to..tražili mi sa mirovinskog da dostavim radnu knjižicu i ps2 iz ureda za obranu..dostavio to i prije za borbeni sektor di se vidi i dragovoljstvo i uvijet borbenog sektora ,ali izgleda zalud..ili su izgubili papire ili po direktivi ne hebu više to!?
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eto ljudi dobio sam izracun na danasnji dan,minimalna braniteljsaka 1911,oo kn znaci profesionalna da vise nebrkate ima opca i profesionalna oni koji nisu ostvarlili hrv kao ja,nismo bili ptsp prije 2005 sada jesmo ali civilna čestit božić i nova godina ?a jedno cu sada javno pitat jel ima netko ko je bio u jna 9mj 1991 beograd topcider i da se sijeca mene koji mu je pomogao pobjeci iz vojske koji sam i sam pobjegao poslje ima ih puno iz titove gadre koji su poginuli a ja sa bio svjedok,i mogu puno toga svjedocit sta se je desavalo ljudi ako hocete istinu dobit ce te ja sam jedan koji sam prosao sodomu i gomoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Starosna i prijevremena starosna mirovina, povećanje mirovine hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata koji su mirovinu ostvarili prema ZOMO-u

 

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to:

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

 

 

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti Mrljo na zaista brzom odgovoru i sve je tu kristalno jasno osim tog podatka "tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža"..i to bi bilo pitanje kolika je ta mirovina za 40 godina mirovinskog staža..znaći moja mirovina je invalidska profesionalna sa oko 32 godine mirovinskog staža po rješenju 1.773,00 kune!?..znaći moja mirovina bez dragovoljstva je negdi oko 1.350,oo kuna??..ako je to to bolje bi bilo da sam osta na 100% bolovanju!,ali šta je tu je :-o:place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dado, ne bi te obiteljski liječnik mogao ostaviti dugo na bolovanju, odnosno morao bi te nakon cca 6 mjeseci poslati na procjenu radne sposobnosti.

 

Svi smo svjedoci da će vremenom uvjeti za odlazak u mirovinu biti sve nepovoljniji pa možemo zaključiti da su oni koji su do sad riješili svoj status kudikamo bolje prošli.

 

S obzirom da si u profesionalnoj mirovini, postoji mogućnost da se negdje zaposliš i još malo dodatno zaradiš uz umanjenu mirovinu.

 

Postoji mogućnost i da ti mirovina bude nešto uvećana 20-25% ukoliko dođe do pogoršanja tvog zdravstvenog stanja pa nakon 10-tak mjeseci (odrađena dnevna bolnica, psihotest i nekoliko kontrola kod specijaliste gdje bi trebalo biti vidljivo iz nalaza da je došlo do pogoršanja) te tvoj obiteljski liječnik na tvoj eventualni zahtjev pošalje na ponovnu procjenu radne sposobnosti, popularno rečeno "obnovu postupka" i vještak ti na procjeni odredi opću nesposobnost.

 

E, onda ne bi smio raditi (osim na ugovor o djelu), ali i ako bi radio, ti poslovi nikako ne bi smjeli imati obilježja radnog odnosa (mislim da sam negdje pisao o tome).

 

Kad smo kod osobnog boda:

 

Osobni bodovi utvrđuju se tako da se prosječni vrijednosni bodovi pomnože s ukupnim mirovinskim stažem i polaznim faktorom.

Osobni bodovi jednako se računaju za sve vrste mirovina.

 

Prosječni vrijednosni bodovi računaju se kao prosjek vrijednosnih bodova u obračunskom razdoblju. Vrijednosni bodovi ovise o plaćama, odnosno osnovicama osiguranja osiguranika, a za izračun se uzimaju u obzir plaće od 1970. do godine koja prethodi godini ostvarivanja prava. Vrijednosni bodovi računaju se tako da se plaća, odnosno osnovica osiguranja podijeli s prosječnom plaćom svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj za istu kalendarsku godinu.

 

E, sad je to dalje malo komplicirano jer ne znamo koji imaš čin, osnovicu.......tako da je bolje da ne računamo jer ćemo izgubiti dosta vremena, a dobit ćemo isti rezultat kao i oni u mirovinskom.

 

Polazni faktor ima vrijednost 1 za sve vrste mirovine, osim za prijevremenu starosnu mirovinu. Za svaki kalendarski mjesec ranijeg ostvarivanja prava, prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, polazni se faktor smanjuje i to: a) s navršenih do 36 godina mirovinskog staža – za 0,34% po mjesecu, b) s navršenih 37 godina mirovinskog staža – za 0,29% po mjesecu, c) s navršenih 38 godina mirovinskog staža – za 0,24% po mjesecu, c) s navršenih 39 godina mirovinskog staža – za 0,19% po mjesecu i d) s navršenih 40 godina i više mirovinskog staža – za 0,15% po mjesecu (čl.78 ZOMO-a i čl.13. st.1. ZID ZOMO-a).

 

itd......................

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam dobio po novom zakonu mirovinu,816200-ZOMO-ZOPHBDR(ČL.21.)INVALIDSKA MIROVINA HRVATSKOG BRANITELJA,polazni faktor izracuna mi je 1,0.prema odredbi članka 21.ZOPHBDR-a,buduci da ovako odredena mirovina na temelju navrsenog mirovinskog staza od 22g.iznosi manje od mirovine koja bi pripadala za 40g,osobni bod povecava se ovisno o provedenom vremenu u ratu znaci meni 10%,umjesto ove stope prema članku 31.ZOPHBDR najniza mirovina od 1911kn,izracunata od osnovice 45% prosijecne neto place svih zaposlenih u RH,znaci po novom zakonu nema vise postotak invalidnosti ili si u mirovini ili nisi,jel tako,a svi koji imaju manje od ovog iznosa nije im priznati status hrvatskog branitelja,ili ako imaju dovoljno radnog staza da im se obracuna po stazu,to bi malo trebalo pitat koji se bave s tim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dambac je napisao:

dadoje,ajd ti nama napisi kako glasi tvoja mirovina na dnu papira ti pise eto kao meni ZOMO-ZOPHBDR(ČL.21.)INVALIDSKA MIROVINA HRVATSKOG BRANITELJA

Dragi prijatelju,evo pregleda sam rješenje i uvidia da meni svugdi piše ZOMO,a nigdje ka tebi ZOMO-ZOPHBDR..ETO U TOME JE KVAKA...(citat): da je prema mišljenju i nalazu ovlaštenog vještaka,broj dnevnika 18-104927,od 03.11.2010.nastala profesionalna nesposobnost za rad prema članku 34.stavku 1.ZOMO... :-?:-o
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dadoje možda je danbac u pravu kad je ovo napisao.

 

to znaci da ti nisi dobio minimalnu baniteljsku,nego su ti izracunali po godinama radnog staza,tako je prosao moj sogor zalio se i ponovo predao papire ratni put i to sta treba,oni namjerno zagube papire.

 

Nešta tu neštima,otiđi kod nekog pravnika sa tim rješenjem da on vidi dok ti još nije prošao rok za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo prijatelji da vas obavijestim,jutros bio na mirovinski kod pravnika za branitelje i dao mu rješenje da vidi jeli sve regularno...da ne duljim sve je odrađeno po za mene najpovoljnijim uvijetima,znaći dupli staž,dragovoljstvo koje nije u rješenju nego se isplačuje zajedno sa mirovinom kao dodatak. Znaći mir. staž oko 34 godine,dragovoljstvo+30%=mirovina od oko 2,300kn,još da napomenem da mi je kontrolni pregled u 11/2012,kad bi mogao ostvariti i opću invalidnost ako to papiri budu potkrijepili.Sve Vas skupa lipo pozdravljam i zahvaljujem na podršci!. :palac::namiguje::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija