Jump to content

nasljedstvo i porez na prvu nekretninu


pixla

Preporučene objave

postovani,nasljednica sam nekretnine u kojoj ne zivim niti sam prijavljena.radi se o stanu od 80kvadrata u kojemu zivi bratova 5clana obitelj.

kako sam podstanar vec 16g, u braku i majka 2 djece, odlucila sam ne cekati da se to s diobom nasljedstva rijesi (a cekam vec 8g) nego da muz i ja dignemo kredit (iako je to tesko jer smo oboje honorarci) i kupimo stan od nekih 60kvadrata.

muz nema nikakvo ranije vlasnistvo nekretnine.

moram li zbog svojeg naslijedjenog dijela nekretnine u kojoj ionako ne mogu zivjeti, platiti porez na kupovinu nekretnine u kojoj cemo konacno zivjeti?

muzevi i moji prihodi su lani bili zajedno oko 120 000kn neto godisnje.

hvala vam na pomoci!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se vlasnik stana, koji je u posjedu vašeg brata, ne ispunjavate uvjet iz odredbe članka 9. stavak 1. točka 4.1. i 4.2. Zakona za osobno oslobođenje od plaćana poreza na promet nekretnina kod kupnje nekretnine s kojom prvi puta rješavate stambeno pitanje. Iz upita se ne može zaključiti jeste li već postali vlasnik/suvlasnik stana temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jesam, suvlasnica sam na papiru s bratom i tetom cijele kuce po Rjesenju o naslijedjivanju, ali u njoj ne zivim niti sam prijavljena jer tamo jednostavno nema mjesta za sve.zato sam podstanar i planiramo kupiti prvi stan. za koji cu dakle svejedno morati platiti porez na kupovinu? nema nikakvog nacina da se to izbjegne s obzirom na realno stanje?

hvala Vam na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

 

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

 

.2. da prijavljuju prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju kupuju) nalazi,

 

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac,

 

dali stan ,čiji si suvlasnik, u kom živi brat zadovoljava stambene potrebe tvoje obitelji.

stan nije slobodan .nemožeš ga koristiti .kao da ga i nemaš.

 

u roku od 30 dana podnijeti poreznoj prijavu poreza za kupljeni stan (na muževo ime) i u rubrici ispuniti dio za poreznu povlasticu.

na kupljenoj nekretnini prijaviti prebivalište temeljem kupoprodajnog ugovora .

u gruntovnicu podnijeti zahtjev za upis vlasništva odmah po sklapanju kupoprodajnog ugovora .

ako u roku od 30 dana možete dobit vlasnički listprijeviti prebivalište u policiji i porez.

 

proučite zakon

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

osobito čl 11.st.9. t.1-7

 

možda bi bilo dobro da na kupljeni stan prebivalište prijave sao muž i djeca.(prije podnošenja porezne prijave)

zbog zakonske odredbe:

.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

 

za 2 osobe do 65 m2 stambenog prostora

za 3 osobe do 80 m2 stambenog prostora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Zakon se promijenio 23.2 prošle godine. Gleda se zbirno stanje svih nekretnina u vlasništvu svih članova obitelji. s obzirom da ste suvlasnik kuće (bilo bi dobro da navedete omjer) porezna će istu procijenit, i ako je vaš dio veće vrijednosti nego stan koji kupujete bit ćete odbijeni.

 

Također, nema veze što vam je brat u posjedu cijelog stana, ukoliko nije zaštićeni najmoprimac...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija