Jump to content

Zatvor zbog alimentacije


miliana

Preporučene objave

Pregledala sam forum ali ne mogu naći sličan slučaj, pa lijepo molim odgovor.

 

Čovjek upravo služi jednogodišnju kaznu zatvora zbog neplaćanja alimentacije. Dug je cca 60 tisuća kn.

 

Problem je u tome što je on dugotrajno nezaposlen i nema nikakve pokretnine ni nekretnine. Jednom rječju- nema ništa. Povremeno je radio honorarno ali to je bilo i za njega samog premalo. No, kako bilo sad robija.

Znam da dug ostaje.

Moje pitanje glasi - Što dalje, jer on i kad izađe iz zatvora neće imati novaca da isplati dug.

 

Opet zatvor??

 

Moram napomenuti da ima već 50 godina i do sada su mu bile, zbog godina i slabe stručne spreme, uvelike umanjene mogućnosti za zaposlenje.

 

Bivša supruga je već ponijela prijavu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kćer ima 15 godina.

 

Dug ostaje, barem je tako po zakonu.

 

Jedino se dugovi za uzdržavanje ne "prebijaju" zatvorom.

 

On je osuđen 6 mjeseci za neplaćanje i 6 mjeseci za zanemarivanje djeteta. Nije imao niti jedan pismeni dokaz od CZZ-a da je potraživao kćer svih tih godina...jer nije tužio bivšu suprugu za nemogućnost kontakata... etc

 

S obzirom, da je kako sam već navela, protiv njega već podignuta parnica (ne prijava - lapsus) zanima me kakva je sudska praksa u takvim slučajevima?

 

..i svakako, hoće li se ta pitanja zatvora i kriminaliziranja zbilja siromašnih, razmatrati u ovim promjenama Obiteljskog zakona?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"On je osuđen 6 mjeseci za neplaćanje i 6 mjeseci za zanemarivanje djeteta. Nije imao niti jedan pismeni dokaz od CZZ-a da je potraživao kćer svih tih godina...jer nije tužio bivšu suprugu za nemogućnost kontakata... etc"

 

Evo i to je ono što ja stalno ponavljam: sa centrom se komunicira isključivo pismenim putem, ništa putem telefona.

Ako ne može vidjeti dijete odmah pismenim putem izvijestiti nadležni centar i pozvati policiju kako bi se sačinio zapisnik, to su dokazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako, imaš potpuno pravo!

Međutim, zbog izuzetno narušenih odnosa s bivšom suprugom on nije želio "dolijevati ulje na vatru" pa je sve činio na način da je ne razljuti e što se u konačnici pokazalo kao fatalna greška za njega samog :( Sada je i njemu jasno ali - kasno.

 

S obzirom na nedostatak materijalnih sredstava pokušavao je na druge načine doprinositi u odgoju djeteta no za to nije bilo sluha...Centar, u to sam se osobno uvjerila, vjeruje na riječ majci, očevi su diskriminirani u većini slučajeva.

S druge strane, u ovom specifičnom slučaju, ne treba zanemariti i činjenicu da je bivša supruga ujedno bila i vanjska stručna suradnica dotičnog CZZ-a.

 

To su sve stvari koje su sada nevažne, prošlost se ne može promijeniti, no zar još uvijek nitko ne zna što poslije odslužene kazne zatvora?

 

Molim vas kakav savjet, sugestiju... za odvjetnika nema, jer da je imao, davao bi novac djetetu a ne odvjetniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miliana je napisao:

Kćer ima 15 godina.

 

Dug ostaje, barem je tako po zakonu.

 

Jedino se dugovi za uzdržavanje ne "prebijaju" zatvorom.

 

On je osuđen 6 mjeseci za neplaćanje i 6 mjeseci za zanemarivanje djeteta. Nije imao niti jedan pismeni dokaz od CZZ-a da je potraživao kćer svih tih godina...jer nije tužio bivšu suprugu za nemogućnost kontakata... etc

 

S obzirom, da je kako sam već navela, protiv njega već podignuta parnica (ne prijava - lapsus) zanima me kakva je sudska praksa u takvim slučajevima?

 

..i svakako, hoće li se ta pitanja zatvora i kriminaliziranja zbilja siromašnih, razmatrati u ovim promjenama Obiteljskog zakona?

 

Po zakonu svaka tradžbina ima rok zastarjevanja a on je 3.godine(ili 5.)...dakle zadnje tri(ili 5.) godine koliko je dužan.

 

To o tuženju bivše supruge?? Kome?? SS centru??

 

Pitam se jel njega tražilo dijete ili je bilo uvjereno da je on strašno loš kako mu je rekla njegova mama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Navodno bi jedna od izmjena Obiteljskog zakona bila i ta da bi roditelji koji nemaju sredstava za plaćanje doprinosa za uzdržavanje djeteta to odrađivali radeći na javnim radovima, a djeca bi novac dobivala iz proračuna - nažalost tijekom najdulje tri godine (to se i sad može, ali se državi novac ne vraća javnim radovima, već se, kako vidimo, ide u zatvor). Predviđa se da bi se negdje na jesen našao u Saborskoj proceduri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Navodno bi jedna od izmjena Obiteljskog zakona bila i ta da bi roditelji koji nemaju sredstava za plaćanje doprinosa za uzdržavanje djeteta to odrađivali radeći na javnim radovima, a djeca bi novac dobivala iz proračuna - nažalost tijekom najdulje tri godine (to se i sad može, ali se državi novac ne vraća javnim radovima, već se, kako vidimo, ide u zatvor). Predviđa se da bi se negdje na jesen našao u Saborskoj proceduri."

 

Tako je, pišite, šaljite, predlažite Ministarstvu socijalne politike i mladih, uključite se u izmjene Obiteljskog zakona, tiče se svih nas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svima puno hvala na odgovorima.

 

Da, po svemu sudeći dijete je indoktrinirano, jer ne samo da odbija kontakt s ocem već i s svojom bakom. Ona nikako ne može doći do njega, rade se svakakve prepreke: npr. da joj se pogrešni br. mobitela pa do laganje da nije kući kad ona čuje djetetov glas i sl.

 

Do djeteta se samo moglo doći na način da ga se sačeka iz škole, hvata po ulici valjda.... što je otac odbijao.

Nije je htio dodatno traumatizirati. I na svim je suđenjima to i objašnjavao.

 

Da pojasnim, on je u zatvoru završio kad je došlo do opoziva uvjetne kazne u kojem roku nije isplatio dug, dakle prekršio je uvjetnu i slijedio je zatvor. Uvjetna je određena 2007

na nju se nije žalio jer je nije ni dobio, već su je po tada novom zakonu samo izvjesili na oglasnoj ploči.

Dakle, nije znao da je na uvjetnoj. Sve je doznao tek po opozivu i pravomoćnoj presudi. No, to ionako ništa ne mijenja pošto novca nema.

 

Ono što mene ovdje u vašim komentarima buni je zastarjevanje duga?

Znači li to da on ne može biti terećen za taj dug, već "samo" ovaj unazad zadnje tri ili pet godina??

Molim vas gdje se može naći taj podatak ili pojašnjenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bartleby je napisao:

Navodno bi jedna od izmjena Obiteljskog zakona bila i ta da bi roditelji koji nemaju sredstava za plaćanje doprinosa za uzdržavanje djeteta to odrađivali radeći na javnim radovima, a djeca bi novac dobivala iz proračuna - nažalost tijekom najdulje tri godine (to se i sad može, ali se državi novac ne vraća javnim radovima, već se, kako vidimo, ide u zatvor). Predviđa se da bi se negdje na jesen našao u Saborskoj proceduri.

 

Ne mora se ići u zatvor može se državi vratiti novac koji je isplatila u te tri godine a ta suma je realna, država plaća 500-600 kuna mjesečno što je svakako dovoljno(i više nego dovoljno) kao polovina troškova mjesečnih za jedno dijete.

Usput,baš sam novu ministricu u dopisu izvjestio o nerealnim visinama alimentacije za hrvatske uvjete jer za izdržavanje jednog dijeteta mjesečno treba maksimalno 1000 kuna ukupno da ima sve(i kino i knjige i sladoled i dr.)jer da nije tako 85% djece u RH bi JEDNOSTAVNO POMRLO OD GLADI,zapravo polovina ih živi sa duplo manjim sredstvima. Minimalnu alimentaciju od ili cca. 1000 kuna je donijela DC aktivistica Ožbolt koja uživa u blagodati onih 200 povlaštenih obitelji i nema pojma koliko teško živi većina ljudi i za koju je 1000kuna malo-što je i razumljivo prema povlaštenom položaju i prihodima koje je uživala u životu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..jedan od komentara s jutarnjeg

 

 

"pitanje za ministricu u kojoj su evropskoj zemlji bake i djedovi duzni placati alimentaciju svojim unucima ....

koja evropska drzava zatvara svoje nezaposlene gradjane za neplacanje alimentacije u zatvore umjesto da ih zaposljava na javnim radovima ....

hrvatska socijala je trula do srzi u kojoj vrhnje ubiru zaposlenici centara za socijalnu skrb, pokvareni pravnici i potkupljivi suci ....

ministarstvo socijalne skrbi je trulije od same drzave zahvaljujuci majci svih hrvata gdji jadranci kosor koja je s HDZom donijela cijeli niz zakona da bi se odrzala na vlasti dijeljenjem socijale na profesionalne korisnike a ne na one kojima je socijala namijenjena ...."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovanje forumaši...upravo sam se registirala kao korisnik zbog ove teme....

Imam nekoliko odgovora i nekoliko pitanja...

Odgovori...zatvorska kazna ne rješava dug...-podržavam

1000kn je i premalo .....

Odlazak u zatvor bi trebao oca navesti na razmišljanje kako je stvorio živo biće koje je dužan uzdržavati...te nakon izlaska iz zatvora isplačivati alimentaciju i zaostatke i uspostaviti kontakt sa djetetom...uvijek postoji način gdje postoji volja...

Pitanje...Da li je trebalo čekati odlazak u zatvor kako bi se sjetio da ima djete?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ikako mogu pomoći. Mislim da zakoni o obiteljskom pravu ne idu u prilog onima kojima bi trebali ići. Npr. Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji propisuje novčanu kaznu za nasilnika. Tko tu kaznu plaća? Zbog neplaćanja alimentacije roditelj ide u zatvor, a tko će namiriti alimentaciju, fond koji nema novaca? Rad za opće dobro? Zbog znanih i neznanih razloga rad za opće dobro je propisan zakonom, ali ne funkcionira. U jednom slučaju jedan postupak za kazneno djelo, posebna privatna tužba za namirenje štete? Naše zakonodavstvo se previše bazira na nekakvom kažnjavanju i rehabilitaciji prekršitelja zakona, a premalo na žrtve i posljedice takvog ponašanja. Što žrtvi krađe znači što je lopov zaglavio u zatvoru, ako mu nije vraćena ukradena stvar ili nije dobio odštetu, nego ga mora privatno tužiti, a postupak ne mora završiti jednako kako onaj postupak za njegovo djelo koje je propisano kao djelo protiv općeg dobra. Bude osuđen za krađu, a oštećeni izgubi spor za naknadu štete? U tom segmentu moramo hitno mijenjati zakonodavstvo, da se zlo nanešeno kaznenim djelom što bolje ispravi i da žrtve kaznenog djela budu namirene na prvedan način.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

U tome i je štos! Živi sama od 18 godine i izjavila na sudu da radi već 9 godina. Zbog studiranja je tražila uzdržavanje od 24 do 27 godine. Kako se po indeksu vidjelo da ne polaže ispite odbila je novac kao ne treba joj po savjetu sutkinje),ali je je po drugom procesu koji se paralelno vodio (krivični zakon ) dobio godinu za zanemarivanje.

p.s. Mama se preselila kod muža i ona nije išla sa njom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po krivičnom zakonu 200.000 kuna ili zatvor. Ovrha upala u stan i prepadala djecu, napravili urnebes. Kako po ovrsi nisu ništa uzeli jer nisu imali što određen je zatvor od godine dana. Naplata je trebala biti iz ovrhe. Mene zanima što mogu sada učiniti jer mu sada ide treći mjesec izdržavanja kazne a nije dobio još nikakvo rješenje i stavljen je na odjel u remetincu za izdržavanje kazne i to u najstroži dio sa ograničenim posjetama gdje su zatvorenici koji služe kaznu od 10, 15 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Brkate neke stvari očito. Pogledajte presudu, pa se javite.

 

Osuđen je po čl. 209 st. 1 KZ . pošto nije platio uzdžavanje od 5000,00 kn.od njene 24 do 27 godine. mjesečno za tri godine.Tražila je 8000,00 ,jer je njoj toliko trebalo za život ( gorivo za auto, režije,hrana...).Nije bio u radnom odnosu i zaposlio se tek 2011. sa minimalnom plaćom. Na sudu joj predložio da dođe kod njega živjeti ali je to naravno odbila i predložila da si nađe dodatni posao. Ima 57 god. i kao što sam već navela dvoje djece od 14 i 15 god.Zanima me da li se može sada što napraviti jer mu sada ide već treći mjesec izdržavanja kazne. dobio je rješenje o izdržavanju uz rad prije 2 tjedna a on se još uvijek nalazi u strogu čuvanom dijelu zatvora u remetincu a i poslodavac neće još dugo čekati. Da li stvarno dug ostaje i nakon odsluženja kazne i što je sada najbolje učiniti jer djeca su dobi kad izmiču kontroli i popustila su u školi, jer mama nije u mogućnosti sve kontrolirati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osuđen je po čl. 209 st. 1 KZ . pošto nije platio uzdžavanje od 5000,00 kn.od njene 24 do 27 godine. mjesečno za tri godine.

 

Znači, osuđen je na uvjetnu osudu s tzv. dvostrukim uvjetom - da više ne čini kaznena djela i da u roku od cca 1 godine plati zaostale obroke, kao i da daljnje obroke uzdržavanja plaća redovito. On to nije napravio i uvjetna mu je opozvana.

 

Tražila je 8000,00 ,jer je njoj toliko trebalo za život ( gorivo za auto, režije,hrana...).

 

Dobro da nije tražila "ministarsku plaću", penthouse i vozača. :psuje::poguzi:

 

Zanima me da li se može sada što napraviti jer mu sada ide već treći mjesec izdržavanja kazne.

 

Nema druge - ili platiti ili pričekati da izdrži pola kazne, pa probati sa zahtjevom za uvjetni otpust. Također možete probati sa molbom za pomilovanje Predsjedniku RH.

 

Dobio je rješenje o izdržavanju uz rad prije 2 tjedna a on se još uvijek nalazi u strogu čuvanom dijelu zatvora u remetincu a i poslodavac neće još dugo čekati.

 

Sudska praksa ističe kako sama činjenica odlaska u zatvor nije opravdan razlog za otkaz ugovora o radu. Potrebno je da je uslijed tog događaja došlo do poremećaja u radu i organizaciji rada kod poslodavca.

 

Na papiru ovo izgleda dobro, ali u praksi rijetko prolazi.

 

Da li stvarno dug ostaje i nakon odsluženja kazne i što je sada najbolje učiniti jer djeca su dobi kad izmiču kontroli i popustila su u školi, jer mama nije u mogućnosti sve kontrolirati.

 

Dug je dug, izdržavanje kazne neće učiniti da on nestane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Evo mene opet sa pitanjem. Od godinu dana zatvora za neplaćanje alimentacije odslužio je punih 7. mjeseci. Referentica je sve napravila da mu se ukine rad za vrijeme izdržavanja kazne i to je uspjela. Ne odobrava slobodan vikend (da nije dobio sve ocjene) i ne želi o tome ni raspravljati. Zakida ga za sva prava koja ima kao zatvorenik. Uvjetna mu je odbijena, jer nije platio komisiji ( saznala sam tarife ). Zar baš nikakva prava nema ? Ima dvoje maloljetne djece iz drugog braka, star je 58 god. , trenutno je nezaposlen ( poslodavac ga odjavio prošli mjesec), operirao tumor na hipofizi koji i dalje raste. Trenutno je terapijama koje dobiva ali je propustio dvije kontrole kod neurologa. Bojim se da ne prestane piti lijekove zbog psihičkog stanja u kojem se trenutno nalazi. Sudac izvršenja kaže da on ništa ne može napraviti, ili može? Što se može učiniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija