Jump to content

Oštećenje vozila ispred zgrade na parkiralištu


Mihac

Preporučene objave

Molim pravne savjete radi slijedećeg događaja.

 

Na parkirano vozilo ispred zgrade u Kosorovoj ulici su mi pali ostatci građevinskog materijala, keramičke pločice debljine 0.8 mm, 33.33 x 33.3 cm.

Oštećen mi je krov, krovna lajsna, zadnje zatamnjeno staklo s grijačem, zadnje dvije lajsne oko stakla i poklopac prtljažnika i lijevi bočni dio Mercedesa.

 

Pozivam policiju na 192, nakon pola sata dolaze 2 policajca iz Petrove na očevid.

Policajac uzima samo ime i prezime, te registarsku oznaku vozila, ne slika apsolutno ništa.

Pronalazi tzv. krivca, a to je kćerka nekog nogometaša koja nadrogirana i pijana bosa hoda po kvartu tražeći mačku po snijegu.

Drugi policajac se javlja preko motorole vođi smjene i kaže "ma nije to ništa, samo su pale neke pločice na auto, to je kćerka našeg nogometaša".

 

Zatim policajac daje njezin telefonski broj mobitela 097/xxx xx xx i kaže da se oko štete dogovorimo s njom, ne daje OIB niti bilo kakve druge podatke o osobi koja je prouzročila štetu.

 

Ne želi slikati vozilo i kaže "to se tu malo lupi čekićem, zakituje se i nije to ništa strašno, a možete je i tužiti ali sumnjam da ćete dobiti parnicu".

 

Nakon pola sata ja zovem dotičnu kćerku nogometaša koji također pijan hoda po kvartu i vrijeđa sve oko sebe.

Kćerka mi se javi na telefon, no odjednom kaže iako sam se predstavio "tko ste vi, što hoćete od mene, kakva šteta" a onda se javi muški glas koji kaže "spusti mu slušalicu i ne javljaj se".

 

Pokušavao sam nazvati mobitel više puta, no poziv mi je svaki puta odbijen, nakon pozivanja s mog drugog kućnog telefona, javila se dotična kćerka, te je rekla da je ne uznemiravam i dala je slušalicu policajcu koji se nije predstavio, dakle javlja se na mobitel osobe koja je počinila kazneno djelo čl.222 uništenje i oštećenje tuđe imovine.

 

Editirao moderator.

 

Zatim idem na procjenu vozila, šteta je naime preko 15.000,00 kuna.

Treba mi policijski zapisnik koji naravno nije napravljen.

Zovem Petrovu, a oni mi kažu da moram pisati zamolbu i platiti 20 kuna biljega, te da će mi oni u roku TRI MJESESCA ODGOVORITI.

 

Na to pisanje zamolbe podivljam, kao i na tih 20 kuna biljega, te dežurnom policajcu skrešem u lice da se tako ponaša prema nekom drugom, te da kao prvo nemam kao invalidna osoba uopće pristup do policijske postaje, kao drugo oslobođen sam plaćanja državnih biljega, a kao treće da sam dva dana tražio po narodnim novinama i cijelom internetu gdje i u kojem zakonu piše da ja moram pisati molbe, da moram platiti 20 kuna biljega, te da moram čekati do tri mjeseca...

 

Sada vas lijepo molim da mi date savjet što činiti dalje.

 

Unutarnjoj kontroli MUP-a sam podnio prijavu za ponašanje policajca, te nesavjesno obavljanje službe i zlouporabu položaja.

Procjenu vozila sam obavio.

Podatke od kćerke ne mogu dobiti i ona po savjetu policajca izbjegava bilo kakve kontakte.

 

A ako ju tužim privatnom tužbom, to traje i do desetak godina, nažalost imam dva takva iskustva u kojemu su troškovi postupka doslovce pojeli i štetu i moje živce.

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim prijave policajaca unutarnjoj kontroli (koja, koliko sam shvatio, neće biti ugodno iskustvo za njih), čitam da ih možete tužiti i privatnom tužbom kao građanine (čujem - ne znam je li to samo rekla-kazala - da građani znaju ovo upotrebljavati i da se osvećuju policajcima nakon što ovi uredno prođu unutarnju kontrolu). No, to će Vam trebati pojasniti odvjetnik kakvu biste odštetu mogli od njih potraživati ili kakav bi efekt to moglo imati. Ali možda to bude argument da promijeni njihov stav relativno brzo...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Editiran prvi post, g. Mihac - nemojte, dugo se znamo, dugo smo ovdje, nismo djeca.

 

Tema je u dobrom podforumu ali u pogrešnom smjeru.

 

Slažem se s odgovorom pod #2.

 

Kaznenog djela nema jer će namjeru biti nemoguće dokazati.

 

Ima počinjenja štete drugome, područje reguliraju odredbe Zakona o obveznim odnosima.

 

S tužbom treba čekati stupanje na snagu izmjena Zakona o parničnom postupku, ići će brzo kao obvezni prekršajni nalog, sve dokaze odmah na stol pa tko dobio tko izgubio.

 

Da mome podstanaru slučajno podne bilo što s prozora stana i npr. ošteti nekom Mercedesa ispod zgrade, oštećeni bi me s pravom mogao tužiti, stvar bi rješavao u suradnji s osiguravateljem stana kojeg sam iznajmio i sve što bi platio oštećenom dobio bih natrag od osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, poslao sam zahtjev u Petrovu faxom, naveo sve u zahtjevu, te da mi izdaju policijski zapisnik s očevida.

Oni su bili na očevidu i nešto su morali zapisati, vozilo je srećom snimila kamera jedne trgovine i nije najbistrija snimka ali se vidi dio mojih tablica i pločica po krovu vozila..

Sve pločice su pokupljene, vozilo je kasnije slikano na uslužnoj procjeni, platio sam 250 kuna, oštećen je krov, lijeva strana se mora lakirati, zadnja hauba ide nova, staklo se mora skidati i izmijeniti lajsne brunirane, krovna lajsna ide nova...

Saznao sam da je zgrada osigurana kod Alianza od štetnog događaja.

 

Dakle mogao bih, barem mislim da bih, od njih tražiti da mi nadoknade štetu, a policijskog zapisnika još uvijek nemam, nisu ga napisali.

Od te gospođe, gospođe, znam adresu, broj stana, pločice odgovaraju onima na balkonu.

 

Ali mi se ne javlja na telefon, ne znam joj OIB i ne znam niti jedan drugi podatak.

 

Dakle ostala mi je varijanta da idem od osiguranja zgrade da mi isplate štetu, no tu trebam policijski zapisnik koji naravno nemam.

Ili da idem odvjetnikom, pa parnični postupak, no imam sve dokaze...samo to će vjerujem trajati dugo...

 

Stvarno nisam pametan.

 

S rekla kazala se u biti i slažem, ali ako u policijskom zapisniku ne bude navedeno sve kako je bilo, a postoje dokazi i svjedoci svega, tada idem prijavu protiv policajaca.

 

Vidjeti ćemo još tjedan dana, pa što bude, javim ovdje..

Hvala svima na savjetima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zgrada nemože učiniti štetu i nije osigurana za taj vid štete (ako je šteta učinjena trečoj osobi).

ako tužiš suvlasnike zgrade

moraš dokazati da su oni krivi za učinjenu štetu.

ako tužiš nekog od vlasnika stana

moraš dokazati da je baš iz tog stana bačen građevinski otpad.

bez svjedoka koji su vidjeli iz kojeg je stana bačen građevinski otpad ili snimke ?????

 

samo ćeš uzalud baciti novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
zgrada nemože učiniti štetu i nije osigurana za taj vid štete (ako je ............

moraš dokazati da je baš iz tog stana bačen građevinski otpad.

bez svjedoka koji su vidjeli iz kojeg je stana bačen građevinski otpad ili snimke ?????

samo ćeš uzalud baciti novac.

 

Srećom uz svjedoke imam i dotičnu osobu i sve njene podatke navedene u policijskom zapisniku, te priznanje da "je njoj slučajno pala pločica s njenog balkona dok su izvodili radove".

 

Sada moram obaviti uslužnu procjenu vozila, a zatim moram u neki servis napraviti predračun za popravak vozila...

A onda?

A onda kako Bog da u ovoj državi. Znači ili na temelju vjerodostojne dokumentacije ići na ovršni postupak ili izvansudsku nagodbu ili parničenje..

Sve to traje i traži novac, a moje je vozilo uništeno.

 

Štetu isključivo trpim ja uz gubljenje vremena, nitko mi neće platiti niti vrijeme, niti navaženje s autom...tako da sam u ovaj tzv. naš pravedni sustav, više nego razočaran...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo napraviti procijenu štete (neki sudski vještak)

predati vozilo na popravak,

platit računa za izvršeni popravak (koji će biti u skladu sa policijskim zapisnikom i procijenom sudskog vještaka).

od osobe koja je ispustila pločici na tvoj auto tražit povrat ulaganja.

ako neide mirnim putem onda tužbom.

 

ZOO

Članak 1119.

Tko za drugog učini kakav izdatak ili što drugo što je ovaj po zakonu bio dužan učiniti, ima pravo zahtijevati naknadu od njega.

 

zastara je 5 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Zamisli nesto..da netko ovaj tvoj odgovor shvati kao zdravo za gotovo i ne daj boze stvarno to napravi sta si napisao..

Imam bez uvrede,osjecaj da su forumi mjesto pisanja nekih odgovora ljudi koji nemaju blage veze s odredenim slucajevima i nikad se nisu s tim sreli..

I to se samo ovaj forum vec neki drugi,opet ponavljam da ovo pisem bez zelje da tebe ili nekoga uvrijedim..

Ti njemu pises rjecima i nacinom objasnjenja kao da ti takve slucajeve obradujes svaki dan,a prepisujes zakone kao da prepisujes nogometne rezultate,nemoj to radit jer ovdje dolaze stvarno ljudi koji treba prakticna pomoc a ne netko tko prepisuje nesto iz zakona.

Ja cu objasniti kako stvarno bi trebao ici postupak.1)procjenu stete ne radi nikakav sudski vjestak,vec procjenitelj stete na vozilima osiguravajuce kuce kod koje je zgrada ako je osigurana.

2)Sudski vjestak nastupa kad se strane ne mogu dogovorir oko visine stete,ali on je igrac od osiguravajuce kuce

3)od osobe koje je ispustila plocicu..ne znam kojom metod ces utvrditi da je bas on ispustio nesto ,jer ce to on nijekati,i nemas legalan nacin da bi dobio priznanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija