Jump to content

Napokon teze novog Obiteljskog zakona


Gringo

Preporučene objave

Zahvaljujući iznimnom trudu skupine ljudi i jednih dnevnih novina, napokon na stranicama Ministarstva socijalne politike i mladih stavljene teze novog Obiteljskog zakona.

 

O svemu i svim zakulisnim igrama, o tome što se dešavalo ovih dana možete čitati redom:

 

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Losa-atmosfera-tjera-pomocnicu-Milanke-Opacic-iz-ministarstva

 

http://www.vecernji.hr/vijesti/unucad-ce-se-morati-brinuti-baku-djeda-ako-su-ih-uzdrzavali-clanak-550555

 

http://www.jutarnji.hr/otac-nakon-razvoda-mora-ostaviti-majci-i-djetetu-stan-i-placati-zajednicke-kredite/1101559/

 

Sad nam predstoji "žestoka" javna rasprava!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

moze li netko objasnit ovaj naslov "otac nakon rastave mora san ostaviti zeni i djetetu te nastavit placat kredit?" ko je tu lud?

ja imam kredit cijeli na sebe koji nije otplacen ni 6mj, sta znaci da sad da se rastavimo ona dobiva sve a ja na ulicu? molim da mi netko taj dio objasni.

 

Zahvaljujući iznimnom trudu skupine ljudi i jednih dnevnih novina, napokon na stranicama Ministarstva socijalne politike i mladih stavljene teze novog Obiteljskog zakona.

 

O svemu i svim zakulisnim igrama, o tome što se dešavalo ovih dana možete čitati redom:

 

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Losa-atmosfera-tjera-pomocnicu-Milanke-Opacic-iz-ministarstva

 

http://www.vecernji.hr/vijesti/unucad-ce-se-morati-brinuti-baku-djeda-ako-su-ih-uzdrzavali-clanak-550555

 

http://www.jutarnji.hr/otac-nakon-razvoda-mora-ostaviti-majci-i-djetetu-stan-i-placati-zajednicke-kredite/1101559/

 

Sad nam predstoji "žestoka" javna rasprava!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moze li netko objasnit ovaj naslov "otac nakon rastave mora san ostaviti zeni i djetetu te nastavit placat kredit?" ko je tu lud?

ja imam kredit cijeli na sebe koji nije otplacen ni 6mj, sta znaci da sad da se rastavimo ona dobiva sve a ja na ulicu? molim da mi netko taj dio objasni.

 

 

Istina ti možeš u teoriji nastaviti plaćati rate kredita, ali onda ju tužiš za te iste rate kredita, dobivaš ali i sa zakonskim zateznim kamatama.

 

Naslov je izvučen iz konteksta, od strane nepismenog novinara koji živi od izvrtanja istine u naslovu i nema smisla.

 

Istina da je novi obiteljski zakon bio antihrvatski i bolestan sve po nalogu iz vana da bi se zastrašili hrvati da nemaju djece ali je stavljen van snage i za sad se neće vraćati u tom obliku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naslov je izvučen iz konteksta, od strane nepismenog novinara koji živi od izvrtanja istine u naslovu i nema smisla.

Nije baš tako.

U praksi se događaju i mnogo gore stvari.

Nerijetko očevi u takvoj situaciji završe uistinu na ulici i pod prijetnjom zatvora. A neki i u zatvoru - zbog neplaćanja alimentacije.

U konfliktnim razvodima, gotovo uvijek je muškarac i otac taj koji mora napustiti stan kupljen kreditom, bilo zbog stvarnih konfliktnih situacija (za koje su u pravilu oboje krivi) , bilo po lažnoj prijavi (kojih je sve više).

Očevi su pritisnuti velikim ratama kredita, troškovima rastave i obrane od malicioznih lažnih prijava (jer očevi moraju sve plaćati, dok cijeli sustav uglavnom radi za majke besplatno) i plaćanja često neprimjerenog iznosa alimentacije koji ne uzima u obzir da taj otac zbog svih tih odbitaka nema od čega uopće živjeti.

Pa ga onda sustav ponekad zbog neplaćanja alimentacije čak strpa u zatvor.

 

 

Istina da je novi obiteljski zakon bio antihrvatski i bolestan sve po nalogu iz vana da bi se zastrašili hrvati da nemaju djece ali je stavljen van snage i za sad se neće vraćati u tom obliku.

 

Zakon je 'suspendiran' jer je na njega bilo jako puno vike i tužbi Ustavnom sudu - sa svih strana.

U stvari, mnogo više od strane onih koje bi ti etiketirao kao 'antihrvatske'. Jer ti lobiji traže još restriktivnije zakone.

 

I sva je prilika da će novi zakon na kraju biti mnogo gori od prethodnog.

Jer se u zakonu formalno potiče roditelje na dogovor, ali se u stvarnosti nikako ne sankcionira maliciozne roditelje koji ne žele dogovor. Tako se u stvari samo potiče još više visokokonfliktnih razvoda.

 

Dobar zakon bit će tek kada će se kao osnovna polazna postavka u razvodu postaviti podjeljeno skrbništvo bez alimentacije.

Stručna istraživanja zapravo pokazuju da je ta opcija, kada je moguća, daleko najbolja za djecu. Zašto onda ne bi to bila polazna opcija?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje je i tko to uopše pokušava tako bolestan zakon progurati. cilj je jasan i više se ni ne skriva a taj je da se zaplaši muškarce u HR hrvatske narodnosti da imaju djecu.

 

Nije to usmjereno protiv Hrvata.

Ta agenda postoji posvuda u svijetu.

Tiče se ovog zakona i obiteljskog prava općenito, pa mislim da je primjereno to ovdje spomenuti.

 

Iznenadili bi se ljudi da znaju da postoje mnoge države u kojima su muškarcima uskraćena temeljna ljudska prava.

Evo primjera za neke države koje slove kao 'patrijarhalne':

 

U Španjolskoj (to je EU) od 2008. imaju novi zakon “la Ley Integral contra la Violencia de Género” i uvedeni su prijeki sudovi za muškarce (doslovno!).

Žena koja se želi razvesti, sve što treba napraviti je da telefonom prijavi nasilje. Muškarac odmah ide u zatvor, ona dobiva njegovu kuću, ušteđevinu u banci i drugu imovinu. On više nikad neće vidjeti svoju djecu. Nema veze ako je u stvari ona bila nasilnica.

Muškarcu koji je optužen na tom specijalnom sudu uopće nije dozvoljeno iznositi dokaze svoje nevinosti, ne smije pozvati svjedoke – u stvari, nije mu uopće dozvoljeno da govori osim da prizna krivnju! Godišnje 130000 muškaraca i očeva bude tako samo na temelju lažne prijave automatizmom odvučeno u pritvor i osuđeno.

 

Indija je još 1983. u Dowry law (zakon 'protiv miraza') dodala članak 498A, koji sankcionira nasilje nad ženama. Prema tom zakonu, žena može prijavom ekspresno strpati u zatvor ne samo supruga, nego i sve druge članove njegove obitelji – roditelje, braću i sestre – čak i ako uopće ne žive sa njima ili u blizini. Statistički podatci za 2012. godinu govore da je 200000 ljudi (od toga 47000 žena koje su majke ili sestre optuženog muža) uhićeno i često spremljeno u pritvor na neodređeno vrijeme (nekoliko mjeseci, čak i preko godine!). Dok svi oni čame u zatvoru, ona dobije i djecu i uzme od imovine praktično što god hoće.

 

U Iranu, primjerice, očevi pod prijetnjom zatvora moraju uzdržavati svoje kćeri koje se ne žele udati i ne žele raditi.

Zato danas primjerice u Teheranu ima nekoliko tisuća taksista od preko 75 godina. To su očevi koji moraju uzdržavati svoje 50-godišnje kćeri. Tako stari ljudi ne mogu raditi neki drugi posao a mirovine im nisu dovoljne za uzdržavanje kćeri, pa taksiraju do smrti da ne idu u zatvor.

 

 

To je tek nekoliko primjera, da ne mislite da je ovo kod nas nešto specijalno.

I uvid u ono što možemo očekivati od novog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam svoju bivšu uhvatio u preljubu. od 11 mj 2014. nismo skupa ali i dalje živimo u istom stanu. Čekam da me isplati iz stana a ona odugovlači. bi li bilo pametno što prije započeti postupak podijele bračne imovine? problem je u tome da je stan na kredit. 9 godina je otplaćeno, ostalo je još 11.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija