Jump to content

ulazi li putni trošak u ovršni dio plaće


lada.lezaic

Preporučene objave

ja imam problem... u Fini mi kažu da su ljetos dobili dopis u kojem putni troškovi i dnevnice ne ulaze u ovršni dio, isto kažu i neki knjigovodstveni servisi ali mi nitko ne može dati ništa crno na bijelom da mogu pokazati u svojoj firmi... da li ste dobili ikakav odgovor?

zna li itko išta o ovim promjenama i gdje ih mogu naći evo "kopam" po internetu već 3 dana ali bez uspijeha :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posljednje razumno tumačenje koje sam negdje pokupio glasi ovako:

________________________________________________________

Prema odredbama članka 85. Zakona o radu obračuni koji imaju snagu ovršne isprave, taksativno su nabrojani u stavku 1. i 2. toga članka:

- obračun plaće,

- obračun naknade plaće (bolovanje i sl.),

- obračun otpremnine.

Međutim, iako obračun plaće predstavlja ovršnu ispravu, iznos troškova prijevoza na posao koji je samo naznačen na tom obračunu ne predstavlja sastavni dio plaće, odnosno ne može se smatrati plaćom, već drugim materijalnim pravom radnika.

Stoga se, zbog relativno stroge normativne formulacije (ovršna isprava je obračun plaće, naknade plaće i otpremnina), obračun plaće koji često dodatno sadrži i trošak prijevoza na posao ipak ne može smatrati ovršnom ispravom u odnosu na trošak prijevoza.

Na tome stajalištu stoji i pretežita sudska praksa (Odluka Županijskog suda u Varaždinu, broj Gž-602/10-2 od 1. lipnja 2010. i sl.).

 

U odnosu na trošak prijevoza, obračun plaće se ne može smatrati ovršnom ispravom.

„Prema odredbi čl. 85. st. 3. ZR obračuni iz st. 2. su ovršne

isprave. Dakle, odredbom čl. 85. st. 3. ZR izričito je određeno da obračun

plaće (naknade plaće ili otpremnine) predstavlja ovršnu ispravu. Točno je

da je u priloženim obračunima plaća naznačen iznos troškova prijevoza na

posao, međutim, radi se o materijalnom pravu radnika koje ne predstavlja

64 sastavni dio plaće, nit se može smatrati plaćom, pa se u odnosu na trošak

prijevoza niti obračun plaće ne može smatrati ovršnom ispravom u smislu

odredbe čl. 85. st. 3. ZR-a.“

Županijski sud u Varaždinu, Gž. 602/10-2 od 1.VI.2010.

 

http://uik.hr/novosti/hrvatska/obrachun_plae_kao_ovrshna_isprava_i_troshkovi_prijevoza_na_posao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija