Jump to content

Znak "opasan pas" i moguće posljedice


tommek81

Preporučene objave

nadam se da sam pogodio podforum (ako ne molim modove da prebace na odgovrajući)

 

uzeo sam štene ljetos koje je izraslo u poveliko tele i maza je ali je dosta zaštitnički nastrojen prema nama i svojem dvorištu....

 

situacija je:-- znakovi su na ulaznim vratima (jedna su stalno zaključana druga kako kad). nakon njih ima još jedna mala ogradica postavljena baš zbog psa (da se ne zaleće na veliku ogradu i da neko dijete ne bi gurnulo ruku prema njemu)

 

Uglavnom roditelji mi prigovaraju da je opasan pas i da ću odgovarati ako ugrize nekog....

 

ne radi se o nikakvoj opasnoj pasmin, mješanac je....nije treniran da napada niti ništa slično

 

moje pitanje je.... ako postoji obavijest i ako je osoba/uljez ušla u dvorište i ugrižena je da li sam ja ikako odgovoran kazneno/prekršajno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O mješancu kojih pasmina se radi? Ako se radi o zakonski klasificiranim opasnim pasminama ili potencijalno opasnim, imate Pravilnik o opasnim psima- u tom slučaju, između ostalog, ulazna vrata kao i prostor u kojem se pas nalazi moraju biti zaključani! Bez obzira što je pas velik i prema vama maza, ne gleda se baš jednako na zlatnog retrivera od 45 kg i rotića. Ako nije riječ o navedenim opasnim/poten.opasnim pasminama, pogledajte Odluku o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca vašeg grada. Vlasnik je dužan ispuniti zakonom određene uvjete koji su propisani za držanje pasa i ponašati se odgovorno bez obzira na pasminu. Ja imam psa koji bi provalniku još pomogao ponijeti ukradeno i na kraju ga izljubio za rastanak, ali na ulaznim vratima stoji upozorenje, vrata su uvijek zaključana i pas je naučen da sluša kada mu se nešto naredi - ali ne mogu staviti ruku u vatru da nekoga ne bi ugrizao kada bi osjetio da se netko od nas ukućana nalazi u opasnosti. zato, najbolje spriječiti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako, Yanni.

 

http://veterina.com.hr/?p=843#-977

 

http://www.zakon.hr/z/257/Zakon-o-za%C5%A1titi-%C5%BEivotinja

 

Znači, govorimo o prekršajnoj odgovornosti, ukoliko nisu poštivane odredbe prethodnih propisa.

 

A ukoliko, ne dao Bog, pas pobjegne iz dvorišta i nekoga napadne te nanese tjelesnu ozljedu, moglo bi se raditi o kaznenom djelu - ili dovođenja u opasnost života ili imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom iz čl. 215. KZ-a (budući je pas, prema stajalištu naše sudske prakse općeopasno sredstvo) ili teškom kaznenom djelu protiv opće sigurnosti iz čl. 222. KZ-a (ukoliko je prethodnim djelom prouzročena teška tjelesna ozljeda ili smrt druge osobe).

 

Pa si razmislite malo Tommek, o daljnjim postupcima. Pas, a pogotovo ogroman, nije samo uživancija, već je i velika obveza i odgovornost. Meni je recimo predivan Tibetanski mastif - najstarija pasmina na svijetu, i jedna od najvećih te (nažalost) i najskupljih. Ali čak i da imam tih novaca, nikad ga ne bih kupio, jer se radi o "zvijeri" od čak preko 100 kg (!), pa po toj logici morao bih se ograditi sa ogradom od titanija, da bih bio kol'ko tol'ko siguran. A i onda ne bih bio 100% siguran. A da ga zadržim na "lajni" nema šanse - jer je jak da može vući kamion!

 

S druge strane, ako želite čuvara - nema vam boljih od pinčeva - to su vam oni "minijaturni dobermani", koji se ponašaju kao da su na "teškom speedu" i to cijelo vrijeme, kupite dva i garantiram vam - nema tog provalnika koji će uspjeti pobjeći od njih. Takvih živčenjaka nema u svijetu pasa! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako, Yanni.

 

http://veterina.com.hr/?p=843#-977

 

http://www.zakon.hr/z/257/Zakon-o-za%C5%A1titi-%C5%BEivotinja

 

Znači, govorimo o prekršajnoj odgovornosti, ukoliko nisu poštivane odredbe prethodnih propisa.

 

A ukoliko, ne dao Bog, pas pobjegne iz dvorišta i nekoga napadne te nanese tjelesnu ozljedu, moglo bi se raditi o kaznenom djelu - ili dovođenja u opasnost života ili imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom iz čl. 215. KZ-a (budući je pas, prema stajalištu naše sudske prakse općeopasno sredstvo) ili teškom kaznenom djelu protiv opće sigurnosti iz čl. 222. KZ-a (ukoliko je prethodnim djelom prouzročena teška tjelesna ozljeda ili smrt druge osobe).

 

Pa si razmislite malo Tommek, o daljnjim postupcima. Pas, a pogotovo ogroman, nije samo uživancija, već je i velika obveza i odgovornost. Meni je recimo predivan Tibetanski mastif - najstarija pasmina na svijetu, i jedna od najvećih te (nažalost) i najskupljih. Ali čak i da imam tih novaca, nikad ga ne bih kupio, jer se radi o "zvijeri" od čak preko 100 kg (!), pa po toj logici morao bih se ograditi sa ogradom od titanija, da bih bio kol'ko tol'ko siguran. A i onda ne bih bio 100% siguran. A da ga zadržim na "lajni" nema šanse - jer je jak da može vući kamion!

 

S druge strane, ako želite čuvara - nema vam boljih od pinčeva - to su vam oni "minijaturni dobermani", koji se ponašaju kao da su na "teškom speedu" i to cijelo vrijeme, kupite dva i garantiram vam - nema tog provalnika koji će uspjeti pobjeći od njih. Takvih živčenjaka nema u svijetu pasa! :-)

 

uzeo sam štene iz noine arke (nisam htio kupovati psa nego namjeru da spasim bar jednog).... bilo ih je 4 u boxu i ovaj je bio najmirniji.. spavao je kad smo došli po njega....

 

nije toliko velik,,6 mjeseci 30kg....znači možda će dogurati do 45 max mješanac je pitaj boga čega.. labrador najviše teži......ne bježi van to je osigurano... i kad je sa nekim od nas vani odmah posluša i smiri se (osim ak nije jako zaigran)...mene je strah što ako netko uđe u dvorište dok nema nikog i pas ga ozlijedi.. ne mogu ja biti odgovoran zato što je netko idiot....ograda je zaključana i ima 2 znaka.... zvona nema niti ga ne želim

 

u ovim zakonima nema ničega vezanog za moj slučaj (a vidimo da sudska praksa ide na ruku kriminalcima i klošarima svih vrsta)....uglavnom opasna pasmina (pitbul, rot, doberman, bandog ili neka takva) nije niti bi ga stručnjak takvom proglasio......

 

" 3. povećavati agresivnost životinja selekcijom ili drugim metodama,

 

4. huškati životinje na druge životinje ili čovjeka ili ih dresirati na agresivnost, osim pri dresuri službenih i lovačkih pasa pod vodstvom osposobljenih osoba".......

 

ovo ne radim nego se (tako kažu) pas prirodno ponaša i štiti svoj teritorij....

 

nikada nije bila namjera uzeti psa čuvara nego kućnog ljubimca

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavezno zaključavajte ogradu. 2m ograde teško da će uspjeti preskočiti. Ako imate znak "Opasan pas - ne ulazi", to je dovoljno upozorenje za ostale. Uz ove pretpostavke, ako bi se nešto desilo unutar dvorišta - ne bi bilo kaznene odgovornosti. Što se prekršajne tiče, to ste sami rekli da (zasada), vaš pas ne potpada pod "opasnog psa".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija