Jump to content

Do kada treba plaćati komunalnu naknadu


alialpodvali

Preporučene objave

Rješenjem o komunalnoj naknadi za nekretninu određen je mjesečni iznos i obveza plačanja dva puta godišnje po dostavljenoj uplatnici. Nekretninu sam prodao 01.06.2013., o čemu sam dokaze (kupoprodajni ugovor, tabularna izjava) dostavio upravnom odjelu Općine.

Mislio sam da je time sve riješeno, ali nedavno sam na novu adresu dobio uplatnice 'Hrvatskih voda' za NUV od 01. do 12/2014.. U razgovoru sa referentom u H.V. rečeno mi je da su me zadužili za 2014. jer su takve podatke dobili iz Općine. Ponovo smo otišli u Općinu da im predočimo dokaze da nismo vlasnici nekretnine, ali nam je referent rekao da moramo platiti naknadu i za 07. do 12/2013., za koju uplatnicu nismo niti dobili jer ne živimo više na toj adresi. Nakon toga poslali smo im dva e-maila sa objašnjenjem problematike ali jedini rezultat je da smo dobili uplatnicu na novu adresu.

 

Tko je dužan platiti komunalnu naknadu za 07. do 12/2013., ja ili novi vlasnik? Da li je Općina trebala izdati rješenje o prestanku obveze plačanja komunalne naknade? Imam li pravo potraživati povrat za preplaćenu komunalnu naknadu (06/2013.)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novi vlasnik.U ponovljenom dopisu navesti točne članke i stavke gradske odluke o komunalnoj naknasi.

 

POČETAK PLAĆANJA

Obveza plaćanja nastaje prvog dana sljedećeg mjeseca od stjecanja vlasništva, odnosno mogućnosti korištenja prostora ili zemljišta.

 

PROMJENA VLASNIKA ILI KORISNIKA

O svim promjenama koje se odnose na obvezu plaćanja komunalne naknade obveznik je dužan obavijestiti Gradski ured za prostorno uređenje, graditeljstvo, stambene i komunalne poslove i promet, Odjel za komunalne poslove i uređenje Grada, Trg Stjepana Radića 1, u roku od 15 dana od nastanka promjene, te dostaviti sve podatke i omogućiti uvid u njih. Ako se obveznik prestane koristiti prostorom, a ne obavijesti o tome, smatra se i dalje obveznim plaćati komunalnu naknadu sve dok ne dostavi isprave na temelju kojih bi se moglo donijeti novo rješenje.

 

http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=1363

http://www.gskg.hr/default.aspx?ID=201

http://www1.zagreb.hr/slglasnik.nsf/VPD/D50E477D140EC1AAC1256DFE00565002?OpenDocument čl.28

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 'Odluci o komunalnom doprinosu' moje Općine nema odredbe: 'Ako se obveznik prestane koristiti prostorom, a ne obavijesti o tome, smatra se i dalje obveznim plaćati komunalnu naknadu ...'. Imaju isprave (predane u 2013.) a nisu donijeli novo rješenje, šalju mi uplatnicu (prije par dana) a znaju tko je novi vlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obveznik plaćanja komunalne naknade je vlasnik imovine ili korisnik ako je tako ugovoreno.

danom potpisa kupoprodajnog ugovora više nisi vlasni te nekretnine.

o sklapanju kupoprodajnog ugovora i promjeni obveznika obavjestio si nadležne.

dali si obavjest i kopiju kupoprodajnog ugovora dostavio pismeno ili samo kao obavjest usmeno ?

predpostavljam da prodanu nekretninu nisi koristio nakon potpisivanja ugovora.

 

ako i kad stigne rješenje za ovrhu podnijeti žalbu.

žalbom osporavati dug u cijelosti. navest da nisi vlasnik predmetne nekretnine i obveznikplaćanja kom. doprinosa. priložiti kopiju kupoprodajnog ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što piše o početku plaćanja i promjeni vlasnika ili korisnika jer je to bitno za vas.

 

Piše: 'Obveznik plaćanja komunalne naknade iz stavka 1. ovog članka dužan je u roku od 15 dana od nastanka, prijaviti upravnom odjelu za financije i upravljanje imovinom nastanak obveze i promjenu osobe obveznika.'

Istina je da to nisam napravio u to roku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Referentica u Općini petlja nešto tipa 'pa tako radi naš kompjuter'. Papirnati odgovor/rješenje nikako da daju.

Slično i u 'Hrvatskim vodama'. Zovem telefonom i kaže mi referentica da će stornirati uplatnice za 2014. i da će mi vratiti dio iznosa za 2013 - koliko je na trećoj uplatnici (platio sam sve uplatnice za 2013. odjednom) jer joj kompjuter neda drukčije. Ode žena jučer toj referentici (prošlo je dosta dana od tel. razgovora) i donese zahtjev, ugovor, tabularnu izjavu, uplatnice, a kad tamo ona već stornirala 2014. i bez ugovora. Zahtjev i papire nije htjela uzeti jer joj je valjda kompjuter u međuvremenu rekao da više ne može ono što je mislio da može.

Kompjuteri su krivi za sve. Šteta što moj nije jači od njihovog i što se propisi i zakoni ne odnose na kompjutere kad se naplaćuje stoci sitnog zuba.

 

Odluka o komunalnoj naknadi: http://www.sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&id=22450

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ti si bio vlasnik do kad im nisi dostavio ugovor na si nekretninu prodao.Piše nešto i u stavku 6 čl.22 Zakona kao i u čl.4 st.2 odluke "Obveznik plaćanja komunalne naknade iz stavka 1. ovog članka dužan je u roku od 15 dana od nastanka, prijaviti upravnom odjelu za financije i upravljanje imovinom nastanak obveze i promjenu osobe obveznika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Vlasnik kuće do 30.06.2011. godine bila je mama.Darovnim ugovorom pola kuče sam dobio ja ,a pola brat.Prenesao sam obveze plačanja komunalne naknade na sebe i brata.Svaki je zadužen za polovicu prethodnog iznosa, te smo postali korisnici komunalne naknade 01.07.2011. godine.Do 30.06.2011. postojao je dug na mamino ime u iznosu od 600 kuna i taj iznos je referentica pripisala meni i taj dug se još i danas vodi na mene. Da li je referentica imala pravo prenjeti taj dug na mene,odnosno da li bi oni trebali teretiti moju mamu za taj dug. ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik kuće do 30.06.2011. godine bila je mama.Darovnim ugovorom pola kuče sam dobio ja ,a pola brat.Prenesao sam obveze plačanja komunalne naknade na sebe i brata.Svaki je zadužen za polovicu prethodnog iznosa, te smo postali korisnici komunalne naknade 01.07.2011. godine.Do 30.06.2011. postojao je dug na mamino ime u iznosu od 600 kuna i taj iznos je referentica pripisala meni i taj dug se još i danas vodi na mene. Da li je referentica imala pravo prenjeti taj dug na mene,odnosno da li bi oni trebali teretiti moju mamu za taj dug. ?

 

Dobio si pola kuće na dar od majke, a sad postavljaš pitanje oko tričavih parsto kuna duga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je referentica imala pravo prenjeti taj dug na mene,odnosno da li bi oni trebali teretiti moju mamu za taj dug. ?

 

Poštovani,

da, kao i kod svakog drugog prijenosa vlasništva, dugovi se (ako ih bivši vlasnik nije podmirio) prenose na novog.

 

Međutim, jeste li vi dobili 2011. račun za taj dug?

Pitam stoga jer naime, dug za plačanje komunalne naknade, prema čl.226 Zakona o obveznim odnosima, povremena davanja među kojima su i računi za komunalnu naknadu, zastarjevaju u roku 3 godine od dana dospjeća računa, ako nisu poduzimane nikakove druge radnje za naplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija