Jump to content

Obračun zateznih kamata od 1990. godine


Memorijas

Preporučene objave

Još od 1990-te godine, kao fizička osoba vodim spor pred općinskim sudom u Trogiru protiv fizičke osobe kojoj sam temeljem ugovora pozajmio tadašnjih 6000 njemačkih maraka.

Tijekom postupka, Rješenjm suda je stavljna zabrana otuđenja nekretnine vlasnišvo optužnog. Takođe je 1990-te godine doneseno Rješenje suda kojim se optuženom nalaže da mi isplati 21000 hrvatskih kuna sa pripadajućom zateznom kamatom počev od 30.08.1990.godine, što isti nije učinio ni do danas.

Ove godine (2014) proces je doveden pred izvršavanje ovrhe,ali imam osjećaj da sam postao predmet višestrukog spletkarenja kako do ovrhe ne bi došlo.

U tom kontekstu mi je bila nuđena i nagodba koja je naknadno odbačena.

Može li mi itko pomoći na način da izračuna koliki iznos na ime zateznih kamata mogu dobiti danas (2014 godine) na polazni dug u iznosu od 21000 kuna, kako bi mogao sudjelovati u razrješavanju ovog spora na način da se ne osjećam prevarenim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani u prilogu Vam je link za kalkulator za obračun zateznih kamata, a Vi se potruditi doči do podataka o stopama zateznih kamata za razdoblje od 1990. godine do danas. U presudi imate stopu kamate za razdoblje od posudbe do donošenja presude. Trenutno mislim od 01.01.2014. da je u primjeni zakonska zatezna kamata od 12,35%.

http://ivan-hrvacic.iz.hr/kamate.php

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani u prilogu Vam je link za kalkulator za obračun zateznih kamata, a Vi se potruditi doči do podataka o stopama zateznih kamata za razdoblje od 1990. godine do danas. U presudi imate stopu kamate za razdoblje od posudbe do donošenja presude. Trenutno mislim od 01.01.2014. da je u primjeni zakonska zatezna kamata od 12,35%.

http://ivan-hrvacic.iz.hr/kamate.php

 

Najljepša zahvaljujem na dostavljenom odgovoru, ali nailazim na oprečna mišljenja o tome od kad do kad se koristi metod konformnog obračuna zatezne kamate, a od kad proporcijalni?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... nailazim na oprečna mišljenja o tome od kad do kad se koristi metod konformnog obračuna zatezne kamate, a od kad proporcijalni?

Da, ima svakakvih primjera, računa se kako si ko protumači.

Propisi (N.N. brojevi) su navedeni na stranici posl. foruma, no tumačenja propisa ne moraju vrijediti.

U Rev-1013/2005-2 VSRH navodi:

 

Dakle nema konformnog načina obračuna kamata na dosuđenu glavnicu kada se kamate obračunavaju za razdoblje duže od godinu dana nakon 1. travnja 1994. godine kao početka primjene Uredbe o visini stope zatezne kamate (“Narodne novine”, broj 22/94) koja predviđa takav obračun zateznih kamata samo kada je u pitanju obračun za razdoblje kraće od godinu dana.

 

S tim što prva riječ "dakle" sugerira da se to može zaključiti iz prethodnog teksta... :misli: i nije jasno da li navedeno znači da 'ima konformnog prije 1.4.1994'.

 

Zbog nejasnoća i izbjegavanja komplikacija, možda bi proporcionalni način bio najpovoljniji. A legalnu otimačinu (konformni obračun) na koju možda imate pravo, preskočite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najljepša zahvaljujem na dostavljenom odgovoru, ali nailazim na oprečna mišljenja o tome od kad do kad se koristi metod konformnog obračuna zatezne kamate, a od kad proporcijalni?

 

imas prvo jedan zakon koji je preuzet iz SFRJ i taj je ogranicavao komforni obracun do jedne godine

zatim su zatezna kamate uredene UREDBAMA vlade

 

neke od ovih uredbi poznaju samo koforni obracun kojinije vremenski ogranicen

 

bilo je otprilike 10 ovakvih uredbi, plus minus 5 (zaboravio sam, a nemam kod sebe svoje biljeske)

 

onda nastupa novi zakon koji ukida komorni nacin, ali banke i odvjetnici ga i dalje korise sve do

 

nesto kao pravomocnog tumacenja zakona... zaboravi sam detalje

 

uglavnom imas u praksi tri nacina obracuna, ja bi rekao obilat, obilatiji i najobilatiji

a sad imas i cetvrti nacin koji je restriktivniji ali i dalje je obilat i akoodes u finu da izracujui ti dobit ces s obzirom na tvoje ulazne podatke iznos od otprilike 2 000 000 kuna (plus minus 500 000)

 

s onim najblazim " obilatim" koji je najblazi u sudskoj praksi tih godina, dobio bi negdje oko 10 000 000 kuna

one drasticnije ne znam nisam ih nika ni pokusavo izracunati.

 

stavar je u tome da sve po zakonu pocetni iznos ti se uveca 50 do 100 puta do donosenja zakona koji ukida konforni obracun, a kasnije raste polako medutim osnovica je vec ogromna

 

ono sto bi trebalo biti pravni princip je isto pravo za sve

na ovakvim zakonitim presudama mnogi su stjecali bogatstva

 

drugo je pitanje s obzirom da je tebi duzan pojedinac i to samo 6000 maraka, da li ga zelis i trebas potpuno unistiti

 

ali sto se tice parava drzim da se imaju primjeniti zakoni koji su tada bili na snazi

 

a neka drzava koja ih je donjela odgovara za stetu od tih neodgovornih zakona

 

tako bi se opametili i razbahatili

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija