Jump to content

Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja


marceticd

Preporučene objave

Dana 04. 10. 2022. u 19:01, Ustalic Dubravka je napisao:

Potrebna mi je pomoć ako neko može da mi odgovori!Hrvatsko državljanstvo imam od 1994 godine!Moj sin se rodio u Italiji 1997g,Od 2005 živimo u BiH jer smo se vratili  iz Italije!Da li moj sin ima pravo na domovnicu na osnovu mene i koji zahtjev treba popuniti,zahtjev za stjecanje ili utvrđivanje Hrvatskog državljanstva na osnovu novog zakona članka 5 stavka 2 (jedan roditelj)'Hvala svima, i sretno!

 

Konzulat u BiH  svi super ljubazni,prikupili smo sve što je bilo potrebno za  15 dana,termini su slobodni i dolaziš kad imaš sve što kažu a to je :uvjerenje o državljanstvu ,uvjerenje o nekažnjavanju,vjenčani list roditelja,rodni list,lična karta ili pasoš(sve fotokopirano i ovjereno),domovnica jednog roditelja i dodatno su tražili ako ima rodni list iz Italije što smo odmah donijeli  priložili uz zahtjev,naravno uplatnica oko 60 km!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Želim se obratit u ime mog prijatelja s obzirom da njegova majka ima kompliciran slučaj u vezi državljanstva, pa ću ispisati napisati koji je problem u pitanju.

Osnovni detalji:

  • Rođena je 1963. godine u Hrvatskoj
  • U toku njezina rođenja, njeni roditelji su imali prebivalište u Hrvatskoj.
  • Majka (njegova baba) je u toku njezina rođenja imala hrvatsko državljanstvo, a otac (njegov djed) je imao srpsko.

Njegova majka kao i njena obitelj su se preselili u Novi Sad 1971. godine. Problem nastaje u tome što njegova majka nigdje nije bila upisana tada u nijedno državljanstvo. Pre nego što je napunila 18 godina, njena obitelj je krenila utvrditi njeno državljanstvo. Matičar u Novom Sadu je njoj utvrdio državljanstvo SR Srbije po čl. 26. Zakona o državljanstvu Socijalističke Republike Srbije jer kao navodno nije nigdje bila upisana u jugoslovensko državljanstvo. Član 26. glasi: "Ako državljanin socijlističke republike i Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije nije upisan u evidencije o državljanima, opštinski organ uprave koji vodi matične knjige, nadležan po mestu prebivališta državljanina, utvrdiće za njega državljanstvo socijalističke republike i sprovesti postupak u vezi sa upisom te činjenice u evidencije o državljanima socijalističke republike i Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.". Oni su bili u matičnom uredu i njoj su objasnili da je matičar tada trebao utvrditi državljanstvo SR Hrvatske jer ona uopšte nema uvjeta za državljanstvo SR Srbije jer ne postoji sporazum između roditelja njegove majke. Isto tako su naglasili da s obzirom da je prošlo dugo vremena i da iako su načinjene greške, one se neće ispravljati i rekli su joj da se obrati matičnom uredu u Hrvatskoj gdje je rođena za naknadni upis. Da li ona na osnovu ovih činjenica može uraditi naknadni upis u hrvatsko državljanstvo? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , nikolag90 je napisao:

Pozdrav,

Želim se obratit u ime mog prijatelja s obzirom da njegova majka ima kompliciran slučaj u vezi državljanstva, pa ću ispisati napisati koji je problem u pitanju.

Osnovni detalji:

  • Rođena je 1963. godine u Hrvatskoj
  • U toku njezina rođenja, njeni roditelji su imali prebivalište u Hrvatskoj.
  • Majka (njegova baba) je u toku njezina rođenja imala hrvatsko državljanstvo, a otac (njegov djed) je imao srpsko.

Njegova majka kao i njena obitelj su se preselili u Novi Sad 1971. godine. Problem nastaje u tome što njegova majka nigdje nije bila upisana tada u nijedno državljanstvo. Pre nego što je napunila 18 godina, njena obitelj je krenila utvrditi njeno državljanstvo. Matičar u Novom Sadu je njoj utvrdio državljanstvo SR Srbije po čl. 26. Zakona o državljanstvu Socijalističke Republike Srbije jer kao navodno nije nigdje bila upisana u jugoslovensko državljanstvo. Član 26. glasi: "Ako državljanin socijlističke republike i Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije nije upisan u evidencije o državljanima, opštinski organ uprave koji vodi matične knjige, nadležan po mestu prebivališta državljanina, utvrdiće za njega državljanstvo socijalističke republike i sprovesti postupak u vezi sa upisom te činjenice u evidencije o državljanima socijalističke republike i Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.". Oni su bili u matičnom uredu i njoj su objasnili da je matičar tada trebao utvrditi državljanstvo SR Hrvatske jer ona uopšte nema uvjeta za državljanstvo SR Srbije jer ne postoji sporazum između roditelja njegove majke. Isto tako su naglasili da s obzirom da je prošlo dugo vremena i da iako su načinjene greške, one se neće ispravljati i rekli su joj da se obrati matičnom uredu u Hrvatskoj gdje je rođena za naknadni upis. Da li ona na osnovu ovih činjenica može uraditi naknadni upis u hrvatsko državljanstvo? Hvala.

Pozdrav, da li je gospodja proveravala da li je mozda upisana u Maticnu knjigu rodjenih u Hrvatskoj? 

Pozovite neki maticni ured HR ili otidjite do pogranicnih mesta poput Iloka ili Tovarnika, mozete na internetu naci kontakte i kojim danima rade, pa to proverite..

Ako jeste upisana u knjigu rodjenih to umnogome olaksava proces, te moze dalje ostvariti svoja prava i zatraziti drzavljanstvo.

svako dobro 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LJUDI, MOLIM VAS ZA POMOĆ, VRLO MI JE HITNO I BITNO!

Rođen sam u SR Hrvatskoj (Zagreb) 06.05.1990. godine. Majka mi je rođena u SR Hrvatskoj 1964. godine (Zadar), gdje i danas živi - Zagreb, te je Hrvatski državljanin od rođenja. Otac mi je rođen u BiH (Sanski Most) 1956. godine, čiji je državljanin od rođenja, dok je u SR Hrvatskoj živio i radio do 1991. godine. Ja i otac živimo u Banjoj Luci (BiH) od 1991. godine. U Zagrebu sam živio od 06.05.1990. godine do 10. mjeseca 1991. godine. Majka i otac su mi razvedeni. Državljanin sam BiH, međutim, volio bih dobiti i državljanstvo Republike Hrvatske. U mom rodnom listu koji sam izvadio 21.10.2021. godine (Matični ured-Medveščak) piše da imam Hrvatsko državljanstvo, međutim nisam upisan u knjigu državljana Republike Hrvatske. Takođe, u mom rodnom listu iz 1990. godine piše da imam državljanstvo SR Hrvatske. Državljanin BiH sam postao 2004. godine. Imam li pravo na Hrvatsko državljanstvo, odnosno na naknadni upis u knjigu državljana ako pokrenem postupak za utvrđivanje istog putem Konzulata Republike Hrvatske u Banjoj Luci?


Unaprijed hvala i molim Vas da mi neko pomogne, tako što će mi odgovoriti na gore navedeno!

uređeno: od Arena Blues
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li ovo sigurno?
Pitam zato što sam rođen 1990. godine, dakle prije ovog nesretnog rata. Mada, u mojim rodnim listovima iz 1990. i 2021. godine (Općina Medveščak) stvarno piše Hrvatsko državljanstvo. Vidim da ljudi imaju problema sa državljanstvom koji su rođeni prije rata. Rekoh da pitam, čisto da znam da li da krećem u postupak.
MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE.
PUNO VAM HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da ste rođeni u SR Hrvatskoj i da ste upisani u maticu rođenih u Zagrebu, kao i da Vam je majka državljanin RH, onda ispunjavate uvjete prema Zakonu o državljanstvu SR Hrvatske iz 1977 godine.

Član 4. Zakona o državljanstvu Socijalističke Republike Hrvatske iz 1977. godine:

Citiraj

Porijeklom stiče državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske dijete:
1. ako su oba roditelja u trenutku rođenja djeteta državljani Socijalističke Republike Hrvatske;
2. ako je jedan od roditelja državljanin Socijalističke Republike Hrvatske, a drugi državljanin druge socijalističke republike, dijete stiče državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske ako se roditelji o tome sporazume;
3. ako nema sporazuma roditelja o državljanstvu djeteta, dijete je državljanin Socijalističke Republike Hrvatske:
ako u trenutku rođenja djeteta roditelji imaju prebivalište u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj,
ako u trenutku rođenja djeteta roditelji nemaju zajedničko prebivalište u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj, dijete stiče državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske pod uvjetom da je upisano u matičnu knjigu rođenih u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj.
Ako roditelji ne daju izjavu o državljanstvu djeteta u smislu točke 2. stava 1. ovoga člana u roku dva mjeseca od dana rođenja djeteta, dijete stiče državljanstvo Socijalističke Republike Hrvatske na temelju točke 3. stava 1. ovoga člana.

Isto tako je bitno da ne postoji sporazum Vaših roditelja tj da se nisu sporazumeli da dobijete državljanstvo SR Bosne i Hercegovine.

uređeno: od nikolag90
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LJUDI, HVALA VAM PUNO!

Pretpostavljam da će se postupkak utvrđivanja u mom slučaju odnositi na član 30. stav (1) Zakona. E sad, zanima me može li meni MUP oduzeti u tom postupku državljanstvo Hrvatske koje je potvrđeno u moja dva rodna lista iz razloga jer sam ga stekao na osnovu ranijeg zakona. Vidim da su neki imali problema, pa čisto pitam..?
Ja ću krenuti u postupak utvrđivanja.

MOLIM VAS DA MI ODGOVORITE I HVALA VAM JOŠ JEDNOM.
 

uređeno: od Arena Blues
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, drugari. Hvala vam puno na svim informacijama koje ste ovdje podijelili. Čitala sam na mnogim mjestima o osnovama za dobijanje hrvatskog državljanstva, ali sam i dalje zbunjena svojijm slučajem, pa bih zamolila nekog ako može da mi odgovori na pitanje. Rođena sam 1990-te u Puli. Otac mi je u trenutku rođenja bio hrvatski državljanin, majka bosanka. Zna li iko po kom osnovu bih mogla dobiti hrvatsko državljanstvo i mogu li uopšte. Ja sam predala zahtjev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva prije godinu dana u Konzulatu u Banja Luci ( i dalje cekam)

 

Da li ja imam sansu da dobijem HR drzavljanstvo?

 

Ako neko moze da odgovori bila bi jako zahvalna!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zdravo ekipa! Nadam se da ce netko naci vremena da procita moju poruku i odgovori.

 

Upravo sam predala dokumente za hrvatsko drzavljanstvo. Imam 32 godine, rodjena sam u Bosni i Hercegovini (dakle prije 1991.), oba roditelja su mi Hrvati. Predala sam tatinu domovicu i dokaze o mom  obrazovanju na hrvatskom jeziku, krstenicu, potvrdu o krizmi, sve redom.  Moj brat (koji je stariji od mene) je 2019. godine predao dokumente i bez problema kroz godinu i pol dana dobio rjesenje, domovnicu i putovicu. E sad, citajuci sve ove komplicirane slucajeve i poruke na ovom forumu, bojim se toga sto sam tek sada predala dokumenet (ranije nisam stigla, ili mi nije trebalo, a sada treba). Sto mogu ocekivati, da li postoji sansa da ce mi zahtjev odbiti? 

 

Hvala unaprijed! 

uređeno: od nestrpljiva pitalica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 10. 2022. u 7:29, sivko je napisao:

Naravno da je upisana kad je i rođena u ZG.Ima pravo na državljanstvo po čl.6 st.1 alineja 1 https://hr.m.wikisource.org/wiki/Zakon_o_državljanstvu_Narodne_Republike_Hrvatske_iz_1950._godine

Hvala na odgovoru. Bili su poslali upit MUP-u RH i odgovoreno im je kako njegova majka nema pravo na državljanstvo jer je ona dobila državljanstvo SR Srbije po čl. 7. Pravilnika za izvršenje Zakona o državljanstvu, tj da je praksa bila da se državljanstvo upisuje po ocu ako su roditelji u braku i da se upisuje po majci ako je u pitanju vanbračno dijete. To je po meni u potpunoj suprotnosti sa Zakonom o državljanstvu NRH iz 1950. godine. Šta je tu onda najbolje činiti? Da li postoji neko rješenje za to ili će se morati pokreniti spor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moji roditelji su rodjeni u Hrvatskoj i živeli su tamo sve do 1995. Ja sam rodjena 1993 u BiH.  Oni su u to vreme bili drzavljani Hrvatske. Zanima me da li ja mogu na osnovu njih da dobijem Hr državljanstvo? Koje su šanse da cu ga dobiti na osnovu toga? Da li je neko imao takvo iskustvo? 

uređeno: od didi993
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, pisao sam ranije ali nisam dobio odgovor. Sada sam uspeo dobiti vise informacija pa ako neko ima savet :)

Predemt je predat prosle godine u avgustu na osnovu jednog roditelja, pre nekoliko nedelja na poslat mejl mup-u je dobijen odgovor da oni ne vide da postoje nikakve prepreke i da je predmet poslat ministarstvu pravosudja i uprave, poslat je predmet ministarstvu pravosudja i uprave ali je dobijen ovaj odgovor: 

nastavno na upit, obavještavamo Vas da Ministarstvo pravosuđa i uprave ne vodi evidenciju o državljanstvu.

Zahtjev je proslijeđen na nadležno postupanje Gradskom uredu za opću upravu i imovinsko-pravne poslove Grada Zagreba.

S poštovanjem,

E sad, razgovaralo se i sa maticnom slucbom da li je kod njih predmet ali predmet nije jos uvek stigao kod njih. 

Da li neko ima slicnu situaciju ili neki savet gde bi mogao biti predmet i jos koliko bi se otprilike cekalo?

 

Pozdrav svima i Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Nemanja89 je napisao:

Zahtjev je proslijeđen na nadležno postupanje Gradskom uredu za opću upravu i imovinsko-pravne poslove Grada Zagreba

Pošto nemaš prebivalište u RH upisuješ se u središnju evidenciju a koju vodi Gradski ured Zagreb.Čl.27 Zakona.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Pisala sam vec, ali nisam dobila odgovor. Pa evo jos jednom da pokušam. Dosta sam nekih stvari ovde pročitala. Ali me zanima da li je neko skorije imao slično iskustvo i kakav ishod je bio?

Naime, rodjena sam 1993 u BiH u Novom Gradu. Moji roditelji su rodjeni u Hrvatskoj I tamo su živeli i u vreme kada sam se ja rodila i jos dve godine nakon toga. Cula sam da ja na osnovu toga mogu da dobijem Hrvatsko drzavljansto. Bila sam u Hr ambasadi i zakazali su mi termin za predaju dokumenta. 

Hvala unapred. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 29 minuta, didi993 je napisao:

Pozdrav. Pisala sam vec, ali nisam dobila odgovor. Pa evo jos jednom da pokušam. Dosta sam nekih stvari ovde pročitala. Ali me zanima da li je neko skorije imao slično iskustvo i kakav ishod je bio?

Naime, rodjena sam 1993 u BiH u Novom Gradu. Moji roditelji su rodjeni u Hrvatskoj I tamo su živeli i u vreme kada sam se ja rodila i jos dve godine nakon toga. Cula sam da ja na osnovu toga mogu da dobijem Hrvatsko drzavljansto. Bila sam u Hr ambasadi i zakazali su mi termin za predaju dokumenta. 

Hvala unapred. 

Pozdrav, malo mi je nejasno i nepotpuno podataka..ali ako su oboje rodjeni u HR - nadam se i da su upisani tamo u knjigu drzavljana. Ako jesu a ne znaju, a to se moze proveriti u maticnom uredu HR, onda mogu zatraziti domovnicu. Ako vec imaju domovnicu tj potvrdu o drzavljanstvu, ti kao rodjena 1993 imas pravo, po novom zakonu (rok predaje zahteva istice krajem godine 2022), da predas zahtev za drzavljanstvo prirodjenjem. Cak ti je, s obzirom da si rodj 93  dovoljan i JEDAN roditelj koji je bio i jeste drzavljanin Hr u trenutku tvog rodjenja.

Takodje proveri da i ti vec nisi upisana u knjigu drzavljana Hr

svako dobro i srecno

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 minuta, olelolebg je napisao:

Pozdrav, malo mi je nejasno i nepotpuno podataka..ali ako su oboje rodjeni u HR - nadam se i da su upisani tamo u knjigu drzavljana. Ako jesu a ne znaju, a to se moze proveriti u maticnom uredu HR, onda mogu zatraziti domovnicu. Ako vec imaju domovnicu tj potvrdu o drzavljanstvu, ti kao rodjena 1993 imas pravo, po novom zakonu (rok predaje zahteva istice krajem godine 2022), da predas zahtev za drzavljanstvo prirodjenjem. Cak ti je, s obzirom da si rodj 93  dovoljan i JEDAN roditelj koji je bio i jeste drzavljanin Hr u trenutku tvog rodjenja.

Takodje proveri da i ti vec nisi upisana u knjigu drzavljana Hr

svako dobro i 

Da, oboje su rodjeni u Hr, 1972 i 1957. I živeli su tamo sve do 1995. Znaci, moraju biti upisani tamo kao drzavljani te drzave, jer imaju njeno drzavljanstvo tj domovnicu. Ja sam rodjena u Novom Gradu u BiH, tako da sam tamo upisana.

A kako da proverim da li sam upisana i u Hr? Treba da zovem neki ured tamo?

Ono što sam ja nasla na forumu je da treba da prilozim, njihove domovnice, izvode iz knjige rođenih i naravno moju dokumentaciju.

 

uređeno: od didi993
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, didi993 je napisao:

Da, oboje su rodjeni u Hr, 1972 i 1957. I živeli su tamo sve do 1995. Znaci, moraju biti upisani tamo kao drzavljani te drzave, jer imaju njeno drzavljanstvo tj domovnicu. Ja sam rodjena u Novom Gradu u BiH, tako da sam tamo upisana.

A kako da proverim da li sam upisana i u Hr? Treba da zovem neki ured tamo?

Ono što sam ja nasla na forumu je da treba da prilozim, njihove domovnice, izvode iz knjige rođenih i naravno moju dokumentaciju.

 

Mozes pozvati telefonom, pa ako imas srece da naletis na nekog da ti to proveri i da ti mozda cak i postom posalje dokument, svakako ti treba to uverenje da li si upisana u knjigu drzavljana za predaju dokumenata i zahteva.

Ili lepo odes do prvog pogranicnog mesta u maticni ured i zatrazis da ti izdaju to uverenje, nznm koji ti je najblizi.  Ili ako imas rodbine tamo u tom mestu gde su ti roditelji ziveli, da ti to ucini, ali ce im traziti ovlascenje..

Na sajtu MUP gov hr ti je lepo ispisan spisak dokumenata koji su ti potrebni za predaju zahteva, pa skupljaj sve.

Dokumentacija mora biti na latinici i/ili na medjunarodnim izvodima, ili prevedena i overena...knjiga rodjenih, knjiga drzavljana, knjiga vencanih...itd itd

PS. ne mesaj upis u knjigu rodjenih i upis u knjigu drzavljana, nije isto. Tako da postoji mogucnost da si upisana i u knjigu drzavljana HR , pa kasnije i u BiH

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, olelolebg je napisao:

Mozes pozvati telefonom, pa ako imas srece da naletis na nekog da ti to proveri i da ti mozda cak i postom posalje dokument, svakako ti treba to uverenje da li si upisana u knjigu drzavljana za predaju dokumenata i zahteva.

Ili lepo odes do prvog pogranicnog mesta u maticni ured i zatrazis da ti izdaju to uverenje, nznm koji ti je najblizi.  Ili ako imas rodbine tamo u tom mestu gde su ti roditelji ziveli, da ti to ucini, ali ce im traziti ovlascenje..

Na sajtu MUP gov hr ti je lepo ispisan spisak dokumenata koji su ti potrebni za predaju zahteva, pa skupljaj sve.

Dokumentacija mora biti na latinici i/ili na medjunarodnim izvodima, ili prevedena i overena...knjiga rodjenih, knjiga drzavljana, knjiga vencanih...itd itd

PS. ne mesaj upis u knjigu rodjenih i upis u knjigu drzavljana, nije isto. Tako da postoji mogucnost da si upisana i u knjigu drzavljana HR , pa kasnije i u BiH

Da,imam tamo rođaka koji bi to mogao da mi podigne. U principu ja njemu mogu da pošaljem punomoc da mi podigne dokument da li sam ja upisana ili ne i za roditelje isto da mi podigne njihove domovnice i papir da su upisani kao drzavljani Hr. 

Da, čitala sam ja bas tamo na sajtu mupa gov Hr sta mi sve treba ,ali s obzirom da sva dokumenta su na hr, morala sam da proverim sve.

A gde se vade papiri na međunarodnim izvodima? 

Da li je dovoljno samo da budu original papiri na latinici ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, didi993 je napisao:

Da,imam tamo rođaka koji bi to mogao da mi podigne. U principu ja njemu mogu da pošaljem punomoc da mi podigne dokument da li sam ja upisana ili ne i za roditelje isto da mi podigne njihove domovnice i papir da su upisani kao drzavljani Hr. 

Da, čitala sam ja bas tamo na sajtu mupa gov Hr sta mi sve treba ,ali s obzirom da sva dokumenta su na hr, morala sam da proverim sve.

A gde se vade papiri na međunarodnim izvodima? 

Da li je dovoljno samo da budu original papiri na latinici ?

Tvoja punomoc mu ne vredi za tvoje roditelje, mora njihova punomoc za njihova dokumenta.

Mislim da ti je lakse da se spakujes i zaputis s roditeljima do HR i nekog maticnog ureda. Dakle ne mora nuzno bas u tom mestu vec u prvom pogranicnom vama najblizem.

Verovatno da moze dokumenti samo na latinici, i da ti ne treba medjunarodni izvod, ja sam iz Srbije pa kod nas dokumenta izdaju na cirilici te stoga imamo te medjunarodne obrasce ili overene prevode. 

Sva dokumenta tog tipa..izvodi iz maticne lnjige rodjenih, iz maticne knjige drzavljana i ostalo...vadis u opstini svojoj. Kao i kada skupljas dokumenta za licnu kartu, pasos, upis na fakultet itd

Uvek pogledaj na zvanicnom sajtu sta ti je od dokumenata potrebno, a ne rekla kazala procitala na forumima 🤣

Takodje sa zvanicnog sajta skini i odgovarajuci obrazac za zahtev

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, olelolebg je napisao:

Tvoja punomoc mu ne vredi za tvoje roditelje, mora njihova punomoc za njihova dokumenta.

Mislim da ti je lakse da se spakujes i zaputis s roditeljima do HR i nekog maticnog ureda. Dakle ne mora nuzno bas u tom mestu vec u prvom pogranicnom vama najblizem.

Verovatno da moze dokumenti samo na latinici, i da ti ne treba medjunarodni izvod, ja sam iz Srbije pa kod nas dokumenta izdaju na cirilici te stoga imamo te medjunarodne obrasce ili overene prevode. 

Sva dokumenta tog tipa..izvodi iz maticne lnjige rodjenih, iz maticne knjige drzavljana i ostalo...vadis u opstini svojoj. Kao i kada skupljas dokumenta za licnu kartu, pasos, upis na fakultet itd

Uvek pogledaj na zvanicnom sajtu sta ti je od dokumenata potrebno, a ne rekla kazala procitala na forumima 🤣

Takodje sa zvanicnog sajta skini i odgovarajuci obrazac za zahtev

Da,da, jasno mi je da oni moraju da naprave punomoc za svoja dokumenta. 

Da i ja sam iz Srbije isto. Nemam jos mnogo vremena do kraja godine, pa mi je onda bitno da sve detaljno proverim i skupim sva potrebna dokumenta do zakazanog termina.

Onda bi možda najbolje bilo da sva ta dokumenta izvadim tako da budu overeni prevod na hrvatski. 

Kada sam bila u konzulatu, žena koja radi tamo nije imala mnogo vremena pa mi je samo zakazala termin i rekla da sve ostalo pogledam na gov. hr. Ali lakše je kada neko ko je vec imao iskustva ovog tipa napise sta je sve potrebno i svoje neko iskustvo. 

Hvala lepo na opširnim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Dana 12. 11. 2022. u 14:36, Nemanja89 je napisao:

Pozdrav svima, pisao sam ranije ali nisam dobio odgovor. Sada sam uspeo dobiti vise informacija pa ako neko ima savet :)

Predemt je predat prosle godine u avgustu na osnovu jednog roditelja, pre nekoliko nedelja na poslat mejl mup-u je dobijen odgovor da oni ne vide da postoje nikakve prepreke i da je predmet poslat ministarstvu pravosudja i uprave, poslat je predmet ministarstvu pravosudja i uprave ali je dobijen ovaj odgovor: 

nastavno na upit, obavještavamo Vas da Ministarstvo pravosuđa i uprave ne vodi evidenciju o državljanstvu.

Zahtjev je proslijeđen na nadležno postupanje Gradskom uredu za opću upravu i imovinsko-pravne poslove Grada Zagreba.

S poštovanjem,

E sad, razgovaralo se i sa maticnom slucbom da li je kod njih predmet ali predmet nije jos uvek stigao kod njih. 

Da li neko ima slicnu situaciju ili neki savet gde bi mogao biti predmet i jos koliko bi se otprilike cekalo?

 

Pozdrav svima i Hvala 

Voleo bih da se neko nadoveže na ovo pošto sam u suštini u istoj situaciji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, 

Moja situacija je sljedeca: Rođena sam 1980g. u Njemackoj. Majka mi je Hrvatica, a otac Bosanac. Po rođenju sam automatizmom bila upisana u knjigu rođenih u Bosni. Majka je imala prebivalište u Hrvatskoj do 2014god. Djed i baka su također bili hrvatski drzavljani, kao i njihovi roditelji. Interesuje me da li uopce imam šanse da dobijem hrvatsko drzavljanstvo po porijeklu, jer se iskreno tako i osjecam, jer ja sam bila kako tatina, tako i mamina kcerka. 🙂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Može na osnovu vas. Izvadite izvadak iz matice rođenih u BIH, donesite ga u bilo koji matični ured u Hrvatskoj. Tamo rješavate dalje sve. 

 

Edit: bebin izvadak iz matice rođenih, a ponesite još i vjenčani list iz BIH ako mislite tamo se ženiti da vas imaju u evidenciji kod nas 

uređeno: od Miran89
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 28. 10. 2021. u 23:11, SvetlanaVN je napisao:

Imam jedno pitanje...

Pokojni otac mi je bio drzavljanin SR Hrvatske (SFRJ), majka SR Srbije (SFRJ). Rodjena sam u Beogradu 1976. ali nisam bila upisana u knjigu drzavljana R. Srbije sve do 1994. Da li spadam u retku grupu koja bi zbog naknadnog dobijanja i upisivanja drzavljanstva R. Srbije mogla da dobije HR drzavljanstvo? Znaci nakon 08.10.1991. Nisam pripadnik hrvatskog naroda i pokojni otac je bio Srbin iz Hrvatske.

U utorak predajem u konzulatu papire pa mi treba pozitivan vajb :-)

Jesu li vam do danas odgovorili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima,

Zanima me, ja sam rodjena u HR 1986. Majka mi je rodjena na teritoriji BiH 1959., od oca I majke Hrvata, odrasla je u Vojvodini, krstena je u katolickoj crkvi I nikada se nije izjasnila drugacije nego Hrvatica. Da li ja imam osnova za dobijanje HR drzavljanstva? I da li moja majka ima, pa onda na osnovu nje I rodjenja ja?

Mnogo Vam hvala unapred!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje svima i veliki pozdrav nova sam na forumu znam da su sva pitanja slična ali da objasnim svoju situaciju i svoj slučaj.Predala sam zahtjev za sticanje hr državljanstva prije 2.5 godine u Konzulatu u Banjoj Luci.Moji roditelji su živjeli u Zagrebu do prije rata otac je iz BiH,moje dvije sestre su rođene tamo jedna je dobila državljanstvo i pasoš dok druga nije predavala,ja sam rođena u BiH 1994 godine.Pokojna majka mi je bila rođena u Karlovcu 1961 godine i svi preci sa njene strane su rođeni tamo,imala je domovnicu imala je i putovnicu koja je istekla davno i nije više mijenjala.Ja sam predala zahtev jer nisam bila sigurna imam li pravo ili ne po novom zakonu koji je tad stupio na snagu.Od dokumenata sam predala sve što su tražili prijavila sam majčinu smrt u mjesni ured Karlovac,Konzulat mi je tražio nadopunu za moj vjenčani list prošle godine u julu i od tada ništa više nemam informacija kad god pozovem Konzulat svaki put kažu isto ako nešto stigne javićemo vam ako se ne javite poslaćemo vam poštom.Kako ja dalje da postupam i kome da se obratim slala sam mejlove na razne adrese od MUP-a Hr oni su samo rekli da ne znaju ništa,kako ja da provjerim dokle je moj slučaj stigao,zašto nema nikakvog odgovora,kako uopšte da saznam imam li pravo ili ne.Hvala unaprijed ako neko bude mogao da odgovori ako ne hvala svakako ako pročitate.Pozdrav 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Lola007 je napisao:

Konzulat mi je tražio nadopunu za moj vjenčani list prošle godine u julu i od tada ništa više nemam informacija kad god pozovem Konzulat svaki put kažu isto ako nešto stigne javićemo vam ako se ne javite poslaćemo vam poštom.Kako ja dalje da postupam i kome da se obratim slala sam mejlove na razne adrese od MUP-a Hr oni su samo rekli da ne znaju ništa,kako ja da provjerim dokle je moj slučaj stigao,zašto nema nikakvog odgovora,kako uopšte da saznam imam li pravo ili ne.Hvala unaprijed ako neko bude mogao da odgovori ako ne hvala svakako ako pročitate.Pozdrav 

Jednog dana morat će donijet rješenje, bilo pozitivno ili negativno.Jedini mail je pitanja@mup.hr

prije 17 sati , Jelena D. je napisao:

Pozdrav svima,

Zanima me, ja sam rodjena u HR 1986. Majka mi je rodjena na teritoriji BiH 1959., od oca I majke Hrvata, odrasla je u Vojvodini, krstena je u katolickoj crkvi I nikada se nije izjasnila drugacije nego Hrvatica. Da li ja imam osnova za dobijanje HR drzavljanstva? I da li moja majka ima, pa onda na osnovu nje I rodjenja ja?

Mnogo Vam hvala unapred!

Prvo mama mora riješiti državljanstvo na osnovu pripadnosti hrvatskom narodu a onda ti.

Dana 24. 03. 2023. u 22:03, Boba71 je napisao:

Pozdrav! Imam 40god, otac mi je umro pre 15god. Rodjen je u Hrvatskoj. Nemam papire. Da li je moguće da ja dobijem hrvatske papire preko njega, bez obzira sto nije ziv vise? 

Jel imao hrvatsko državljanstvo ili je Hrvat?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,
Prvo moram da se zahvalim svima koji dele informacije.
Krajem godine sam zajedno sa sestrom (1999. i 1997. godiste) predala dokumenta za hrvatsko državljanstvo, u Beogradu, na osnovu člana 5.2. Dakle, majka nam je bila hrvatski državljanin u trenutku našeg rodjenja. Znam da se na odgovor u teoriji čeka između šest meseci i dve godine, a mene zanima kada je realno da to očekujemo? Pretpostavljam da je veliki broj ljudi predao pred istek ovog zakona.
Hvala unapred na odgovoru i mišljenjima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 02. 04. 2023. u 0:20, Lola007 je napisao:

Poštovanje svima i veliki pozdrav nova sam na forumu znam da su sva pitanja slična ali da objasnim svoju situaciju i svoj slučaj.Predala sam zahtjev za sticanje hr državljanstva prije 2.5 godine u Konzulatu u Banjoj Luci.Moji roditelji su živjeli u Zagrebu do prije rata otac je iz BiH,moje dvije sestre su rođene tamo jedna je dobila državljanstvo i pasoš dok druga nije predavala,ja sam rođena u BiH 1994 godine.Pokojna majka mi je bila rođena u Karlovcu 1961 godine i svi preci sa njene strane su rođeni tamo,imala je domovnicu imala je i putovnicu koja je istekla davno i nije više mijenjala.Ja sam predala zahtev jer nisam bila sigurna imam li pravo ili ne po novom zakonu koji je tad stupio na snagu.Od dokumenata sam predala sve što su tražili prijavila sam majčinu smrt u mjesni ured Karlovac,Konzulat mi je tražio nadopunu za moj vjenčani list prošle godine u julu i od tada ništa više nemam informacija kad god pozovem Konzulat svaki put kažu isto ako nešto stigne javićemo vam ako se ne javite poslaćemo vam poštom.Kako ja dalje da postupam i kome da se obratim slala sam mejlove na razne adrese od MUP-a Hr oni su samo rekli da ne znaju ništa,kako ja da provjerim dokle je moj slučaj stigao,zašto nema nikakvog odgovora,kako uopšte da saznam imam li pravo ili ne.Hvala unaprijed ako neko bude mogao da odgovori ako ne hvala svakako ako pročitate.Pozdrav 

Da se nadovežem na sopstveni komentar slala sam mejl u oktobru prošle godine ovo je bio odgovor koji je glasio ovako:

 

Poštovana,
 
povodom  Vašeg upita, kojim tražite dostavu informacije o stanju Vašeg zahtjeva  za  utvrđivanje hrvatskog državljanstva, koji je podnesen putem  Generalnog konzulata RH Banja Luka, izvješćujemo Vas da je postupak u  tijeku.
 
Budući  da Ministarstvo unutarnjih poslova RH prije slanja spisa predmeta  Ministarstvu pravosuđa i uprave RH na upis u maticu rođenih i knjigu  državljana, temeljem odredbe članka 5. stavka 2. Zakona o hrvatskom  državljanstvu ("Narodne novine", broj  53/91, 28/92, 113/93, 130/11,  110/15 i 102/19), treba utvrditi ispunjavanje uvjeta iz članka 8. stavka  1. točke 5. istog Zakona, zatraženi su podaci od drugih tijela javne  vlasti Republike Hrvatske.
 
O ishodu postupka obavijestit ćemo Vas putem navedenog konzulata.
 
S poštovanjem,
 
 
 
 

 

Kabinet ministra, Služba za odnose s javnošću  |  Minister’s office, Department for Public Relations
 
e: pitanja@mup.hr
 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda je netko imao sličnu situaciju da me uputi. Došlo mi je sa Rješenje o odbijanju stjecanja HR državljanstva poslije skoro 4 godine čekanja. Državljanstvo sam tražio po osnovu pripadnosti hrvatskom narodu. Majka, brat, sestra, supruga, djeca, svi imaju osim mene ( zbog lijenosti nisam na vrijeme predavao). Priložio sa gomilu papira gdje se vidi da sam se izjašnjavao kao hrvat. U diplomama iz srednje i osnovne škole nema rubrike nacionalnosti. Šta mi je sad raditi? Kome se žaliti ili sageti glavu, pa ponovno predati zahtjev i opet čekati nekoliko godina da možda riješe pozitivno 🙄??? Ako je tko imao sličnu situaciju da me uputi ili preporuka za odvjetnika, ali da nije gomila novaca...

uređeno: od lela2003
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Postovani,

Zanima me da li imam osnova za dobijanje hrvatskog drzavljanstva? 

Rodjena sam 1983. godine u Beogradu i prebivaliste je u Beogradu. Otac je rodjen u Vojvodini 1958. godine, a 2019. je dobio HR drzavljanstvo i putovnicu (do tada je imao samo srpske papire). Sa oceve strane, pradeda i deda su rodjeni u Hrvatskoj, imali HR drzavljanstvo, kao i oceva rodjena sestra (moja tetka). Imamo porodicnu kucu i zemlju u Hrvatskoj koje sam nasledila nakon oceve smrti.

Da li postoji osnov za sticanje hrvatskog drzavljanstva? Hvala unapred!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Ne znam da li pisem na dobrom mestu, da li zna neko ovo... 

Predala sam za hr papire sve super dobiću, poslata sam na upis u Zg, medjutim javili su da fale dva papira i to sam juce odnela u sud u Vukovar na priznavanje e sad zanima me da li neko zna koliko to može da traje? Priznavanje strane sudske presude, razvod je u pitanju i vraćanje prezimena na devojačko... Kao cim to dostavim u Zagreb upis će niti izvršen pa me zanima koliko se to može cekati odprilike 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
prije 12 sati , Orhideja 76 je napisao:

Pozdrav,ja sam predala zahtev za hrvatsko drzavljanstvo 06.2021.jos nisam dobila nikakav odgovor rodjena sam 1976.Bila sam u konzulatu u Subotici gde su mi rekli da neznaju nista.Koliko ste vi cekali na odgovor?

A dali ste slali mejlove za upit  da vidite sta kazu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi evo dobio sam dogovor sad od mupa na mejl sta sad da se nadam sta ovo znaci

 

Poštovana,

Obavještavamo Vas da je Vaš spis zahtjeva za utvrđivanje hrvatskog državljanstva dana 09.09.2023. godine proslijeđen na nadležno postupanje Ministarstvu uprave sukladno članku 18. stavku 1. Zakona o općem upravnom postupku („Narodne novine“, broj:47/09), a u svezi članka 4. stavka 1. Zakona o hrvatskom državljanstvu ("Narodne novine", broj 53/91, 28/92, 113/93, 130/11, 110/15 i 102/19). Stoga se za sva daljnja pitanja obratite navedenom Ministarstvu.

 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 59 minuta, sivko je napisao:

Znači da MUP nije više nadležan u tvojem slučaju.

Pa dali je to dobro ili loae msmm dal sve ide svojim tokom ?

 

Nikad nisam osudjivan nikad se nije vodio nigde protiv mn nijedan postupak nzm sta tu gledaju msm kontorla se mora ispostovati to stoji nego nzm dal je to sve normalno posto nisam video da su nekom rekli da je predmet poslat u neko ministarstvo 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro vece,pravila sam termin za utvrdjivanje hrvatskog drzavljanstva,imam 19 godina punim sad u novembru 20. Predala sam zahtev na osnovu oca koji ima domovnicu koji je izjasnjen kao hrvat,takodje imam njegov rodni list,babin rodni list i domovnicu da je bila cista hrvatica cak i babina mama.Oceva familija je sva u hrvatskoj u srbiji nemam nikog.Otac je izjasnjen u njihovoj zajednici u hrvatakoj,od dokumenta imam papire od Ministaratva hrvatske uverenje da je postao drzavljanin hrvatske i da ce biti upisan u knjigu takodje imam uverenje da je podigao pasos,da li imam neke mogucnosti dobiti?😃🫠

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 17. 11. 2023. u 9:57, rasaxd je napisao:

Eo odgovor od ministarsta uprave stigo malo pre sta ovo znaci sad 

 

Poštovanai

 

nastavno na upit obavještavamo Vas kako je zahtjev proslijeđen na daljnji postupak upisa Gradskom uredu za opću upravu i imovinsko-pravne poslove Grada Zagreba.

 

S poštovanjem,

 

Znači da su dali da te upišu u knjigu državljana u Zagrebu jer oni koji je žive u RH upisuju se u knjige u Zagrebu.

prije 8 sati , martp je napisao:

Dobro vece,pravila sam termin za utvrdjivanje hrvatskog drzavljanstva,imam 19 godina punim sad u novembru 20. Predala sam zahtev na osnovu oca koji ima domovnicu koji je izjasnjen kao hrvat,takodje imam njegov rodni list,babin rodni list i domovnicu da je bila cista hrvatica cak i babina mama.Oceva familija je sva u hrvatskoj u srbiji nemam nikog.Otac je izjasnjen u njihovoj zajednici u hrvatakoj,od dokumenta imam papire od Ministaratva hrvatske uverenje da je postao drzavljanin hrvatske i da ce biti upisan u knjigu takodje imam uverenje da je podigao pasos,da li imam neke mogucnosti dobiti?😃🫠

Ako mu u domovnicu piše da je državljan od rođenja onda imaš pravo i ti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima ...

Zanima me dali je neko skoro dobijo pozitivan odgovor iz Konzulata Banja Luka ,koliko je vremena trebalo za taj proces ja sam predao prije 3 sedmice ,tamo sam predao dokaz o Drzavljanstvu jednog roditelja u ovom slučaju oca,izvod iz knjige rođenih sa izjasnjenjem da sam Hrvat ,Dokaz o političkoj pripadnosti te jedno duže motivacijono pismo. Ljubazno osoblje mi je reklo da se čeka do 1 god. Na odgovor...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 47 minuta, noke98 je napisao:

Pozdrav svima ...

Zanima me dali je neko skoro dobijo pozitivan odgovor iz Konzulata Banja Luka ,koliko je vremena trebalo za taj proces ja sam predao prije 3 sedmice ,tamo sam predao dokaz o Drzavljanstvu jednog roditelja u ovom slučaju oca,izvod iz knjige rođenih sa izjasnjenjem da sam Hrvat ,Dokaz o političkoj pripadnosti te jedno duže motivacijono pismo. Ljubazno osoblje mi je reklo da se čeka do 1 god. Na odgovor...

 

I duze ja cekam godinu i mesec dana za sad

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, rasaxd je napisao:

Javi se ministarsu uprave na ovaj mejel ja poslao mejl i odma sutta dobio odg od ministarstva i javi sta su ti odgovorili 

 pitanja@mpu.hr

Hvala! Da li je tebi bio pozitivan odgovor? 

Prvi put sam predala zahtev na osnovu pripadnosti i nakon 5 godina su mi poslali odbijenicu. A onda su mi rekli da predam po ovom novom zakonu jer mi je otac Hrvat i ziva nisam. 😅 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, sandrasus je napisao:

Hvala! Da li je tebi bio pozitivan odgovor? 

Prvi put sam predala zahtev na osnovu pripadnosti i nakon 5 godina su mi poslali odbijenicu. A onda su mi rekli da predam po ovom novom zakonu jer mi je otac Hrvat i ziva nisam. 😅 

Pa dobio sam odgovor da.mi je poslat na daljni postupak upisa u gracki ured za pravno imovinske poslove ja msm da oni upisuji naknadne upise

upravo sad, rasaxd je napisao:

Pa dobio sam odgovor da.mi je poslat na daljni postupak upisa u gracki ured za pravno imovinske poslove ja msm da oni upisuji naknadne upise

Cekam sad da me zovu ili cu ja za 20 tak dana zvati maticni ured da vidim dal se nes promenilo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, rasaxd je napisao:

Ako nije tajna koje ste.godiste dal.je jedan roditelj HR drzavljanin i po kom clanu ste predali

Ja sam '94. Kada sam napunila 19god, predala sam po clanu nacionalne pripadnosti. Tu je bila gomila papirologije, X puta sam isla u Konzulat. Nakon 5 godina, 2021. mi je urucen A4 papir - odbijenica. S obzirom na to da moj otac ima rodni list iz Hrv, receno mi je na licu mesta da predam po clanu 5.2 cini mi se,nisam najsigurnija (jedan roditelj Hrvat, rodjena posle '91). Predala sam marta prosle godine, nije stigla dopuna dokumentacije,nista. Prvi put sam juce poslala mejl MUP-u da proverim u kojoj fazi je moj predmet i stiglo mi je gore navedeno. Iskreno se nadam pozitivnom ishodu... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, sandrasus je napisao:

Ja sam '94. Kada sam napunila 19god, predala sam po clanu nacionalne pripadnosti. Tu je bila gomila papirologije, X puta sam isla u Konzulat. Nakon 5 godina, 2021. mi je urucen A4 papir - odbijenica. S obzirom na to da moj otac ima rodni list iz Hrv, receno mi je na licu mesta da predam po clanu 5.2 cini mi se,nisam najsigurnija (jedan roditelj Hrvat, rodjena posle '91). Predala sam marta prosle godine, nije stigla dopuna dokumentacije,nista. Prvi put sam juce poslala mejl MUP-u da proverim u kojoj fazi je moj predmet i stiglo mi je gore navedeno. Iskreno se nadam pozitivnom ishodu... 

 I ja mislim da ce biti. Pozitivan ishod shodno da si 94 spadas u grupi u koju trebas  a ministarstvo uparve po mn proverava i salje na ulpis u ugred i to je to nadamo se skorom resenju predmeta oboje 

Slobodno posalji mejl ja sam posalo odma sutredan dobio.odg 

Tb bi vrv odg u pon posto.je vikend sad 😀😀😀

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, rasaxd je napisao:

 I ja mislim da ce biti. Pozitivan ishod shodno da si 94 spadas u grupi u koju trebas  a ministarstvo uparve po mn proverava i salje na ulpis u ugred i to je to nadamo se skorom resenju predmeta oboje 

Slobodno posalji mejl ja sam posalo odma sutredan dobio.odg 

Tb bi vrv odg u pon posto.je vikend sad 😀😀😀

Fingers crossed! Mejl uveliko poslat :) Sad jos da docekam taj ponedeljak... Po kojoj si ti osnovi predao?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 11. 2022. u 14:36, Nemanja89 je napisao:

Pozdrav svima, pisao sam ranije ali nisam dobio odgovor. Sada sam uspeo dobiti vise informacija pa ako neko ima savet :)

Predemt je predat prosle godine u avgustu na osnovu jednog roditelja, pre nekoliko nedelja na poslat mejl mup-u je dobijen odgovor da oni ne vide da postoje nikakve prepreke i da je predmet poslat ministarstvu pravosudja i uprave, poslat je predmet ministarstvu pravosudja i uprave ali je dobijen ovaj odgovor: 

nastavno na upit, obavještavamo Vas da Ministarstvo pravosuđa i uprave ne vodi evidenciju o državljanstvu.

Zahtjev je proslijeđen na nadležno postupanje Gradskom uredu za opću upravu i imovinsko-pravne poslove Grada Zagreba.

S poštovanjem,

E sad, razgovaralo se i sa maticnom slucbom da li je kod njih predmet ali predmet nije jos uvek stigao kod njih. 

Da li neko ima slicnu situaciju ili neki savet gde bi mogao biti predmet i jos koliko bi se otprilike cekalo?

 

Pozdrav svima i Hvala 

Da li si uspeo da resis ovaj slucaj? Ja sam trenutno u istoj situaciji. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ovako. Odgovorila sam na mejl gospodji Kristini iz uprave i taksativno joj objasnila odgovore iz mejlova koje sam dobila od MUP-a i Ministarstva pravosudja i pitala je sta dalje. Ona me je spojila sa osobama koji su nadlezni za moj slucaj i od njih sam dobila malo konkretniji odgovor. Meni se cini da je ovog puta sve kako treba. 

Screenshot_2023-12-05-11-21-26-650_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sandrasus je napisao:

Evo ovako. Odgovorila sam na mejl gospodji Kristini iz uprave i taksativno joj objasnila odgovore iz mejlova koje sam dobila od MUP-a i Ministarstva pravosudja i pitala je sta dalje. Ona me je spojila sa osobama koji su nadlezni za moj slucaj i od njih sam dobila malo konkretniji odgovor. Meni se cini da je ovog puta sve kako treba. 

Screenshot_2023-12-05-11-21-26-650_com.android.chrome.jpg

Imas mejl od tog tomislava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 Pozdrav svima,

Na moje pitanje u vezi HR državljanstva upućeno Upravi Zagreba dobio sam sledeći odgovor. 

Ako je neko dobio sličan odgovor ili zna značenje ove poruke može objašnjenje/pomoć. 

Do sad kada sam slao mail-ove Mupu HR odgovarali su da je predmet poslat na upis u knjigu državljanja i maticu rodjenih. 

(Nisam mogao da zakačim sliku mail-a pa sam kopirao tekst istog).

Hvala i pozdrav.

Poštovana,

Predmet  Gojko ...... utvrđivanje državljanstvo predmet kod Vas na rješavanju.

Lp

Kristina

uređeno: od Gokss
Greška u pisanju
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje. Rođen sam 1987. godine, državljanin sam Republike Srbije, imam odobreni stalni boravak u Hrvatskoj gdje 6 godina živim i radim. Otac ima domovnicu od mog rođenja, majka nema, ali je izjašnjena kao Hrvatica u radnoj knjižici kad ju je pravila prilikom završetka srednje škole. S obzirom da sam rođen prije 1991., pretpostavljam da opcija prema roditeljima otpada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 08. 12. 2023. u 12:54, nando je napisao:

Poštovanje. Rođen sam 1987. godine, državljanin sam Republike Srbije, imam odobreni stalni boravak u Hrvatskoj gdje 6 godina živim i radim. Otac ima domovnicu od mog rođenja, majka nema, ali je izjašnjena kao Hrvatica u radnoj knjižici kad ju je pravila prilikom završetka srednje škole. S obzirom da sam rođen prije 1991., pretpostavljam da opcija prema roditeljima otpada?

Za sada da, nažalost. Dosta nas je pokušalo aplicirat za državljanstvo preko čl. 5. st. 2 tj mi koji smo rođeni prije 1991. godine, ali bez ikakvog uspjeha. S obzirom kakva je trenutna politička klima, sumnjam da će biti ikakvih izmjena u skorije vrijeme. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me, da li moza moja majka da podnese zahtev za utvrdjivanje hrvatskog državljasnstvo preko bake? Baka je rodjena u Iloku 1938 godine ima rodnog lista u kome pise takodje  ima i domovnicu hrvatsko drzavljanstvo, a odselila u Srbiju kad je imala 10 godine , majka ima srpsko državljanstvo i rodjena  1967 godine u Srbiji i da li ima uvet za to da dobije hrvatsko drzavljanstvo preko bake?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 18. 12. 2023. u 11:01, Ustalic Dubravka je napisao:

Danas je došlo pismo u kojem pozivaju na preuzimanje riješenja o upisu u matice rođenih!Svima koji još čekaju želim strpljenje i sreću!Takođe zahvaljujem svima na ovom forumu na pitanjima  a naročito na  odgovorima!

Preuzimanje riješenja o upisu u matice rođenih na osnovu članka 40 stavka2 Zakona o državnim maticama u Konzulatu u Sarajevu se preuzme i ujedno se da izjava da se odriče prava na žalbu te se šalje nazad u Zagreb u arhivu!Prošlo je 20 dana i već smo saznali  da je upis u knjigu državljana kao i upis u maticu rođenih izvršen ! Eto otprilike da ostali koji čekaju mogu da znaju da se na upis ne čeka tako dugo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija