Jump to content

Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja


marceticd

Preporučene objave

Na 25. 08. 2021. at 19:57, djapic je napisao:

Poštovani,

Otac mi je rođen u Hrvatskoj 1939 godine. i sada je pokojni. Ja sam rođen u Srbiji 1970. i srpske sam nacionalnosti.

Da li imam po nekom osnovu pravo da dobijem i Hrvatsko državljanstvo?

Pozz

Da, uz postojanje određenih uvjeta i vašeg državljanskog statusa do i od 1991.godine. Za pobliže informacije javite se u inbox....uz vašu poruku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam novi član u forumu, živim u Makedoniji, otac mi je hrvat ali kao mali je bio usvojen od Romi u makedoniji, on ima hrvatsko drzavljanstvo od samog rođenja 1953, ja sam podnesio sam zahtjev stjecanje hrvatsko drzavljanstva putem pripadnik hrvatskog naroda dao sam dokumente od mog oca, njegovo drzavljanstvo, drzavljanstvo njegove majke, notarsku izjavu iz 2014 da sam se izjasnio kao hrvat, potvrda iz hrvatsko zdruzenje da sam clan iz 2007, potvrdu iz ministerstvu za pravdu da sam upisan kao hrvat, potvrdu iz jednu nevladinu organizaciju da sam promovirao hrvatske interese.

Sve ove dokumente podneo sam prosle godine, putem hrvatskog konzulata u Makedoniji, koliko imam šanse da dobijem hrvatsko državljanstvo, rođen sam 1983 god. 

Ako može neko da mi odgovori, bio bi mnogo zahvalan. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, Benii je napisao:

Ja sam novi član u forumu, živim u Makedoniji, otac mi je hrvat ali kao mali je bio usvojen od Romi u makedoniji, on ima hrvatsko drzavljanstvo od samog rođenja 1953, ja sam podnesio sam zahtjev stjecanje hrvatsko drzavljanstva putem pripadnik hrvatskog naroda dao sam dokumente od mog oca, njegovo drzavljanstvo, drzavljanstvo njegove majke, notarsku izjavu iz 2014 da sam se izjasnio kao hrvat, potvrda iz hrvatsko zdruzenje da sam clan iz 2007, potvrdu iz ministerstvu za pravdu da sam upisan kao hrvat, potvrdu iz jednu nevladinu organizaciju da sam promovirao hrvatske interese.

Sve ove dokumente podneo sam prosle godine, putem hrvatskog konzulata u Makedoniji, koliko imam šanse da dobijem hrvatsko državljanstvo, rođen sam 1983 god. 

Ako može neko da mi odgovori, bio bi mnogo zahvalan. 

 

Tražit će Vam se dopuna zahtjeva u vidu dostavljanja dokumenata /javnih isprava-škole, fakulteti, matične knjige i dr/ za Vas o pripadnosti hr narodu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 minuta, bob25274 je napisao:

Tražit će Vam se dopuna zahtjeva u vidu dostavljanja dokumenata /javnih isprava-škole, fakulteti, matične knjige i dr/ za Vas o pripadnosti hr narodu...

Podneo sam zahtjev prosle godine 7 mjesec, a u 12 mjesec trazili su mi nadopune : Svjedožbe, vojne knjižice, izvod iz matične knjige vjenčanih. Ja sam sve to podneo, ali problem je o tome šta u nijedan dokument nema rubrike nacionalnost, pa zato sam podneo onog uvjerenja sa svih podatoci iz Knjige rođenih da sam upisan kao hrvat, i onog dokumenta da sam promovirao hrvatske interese, prije nekih dana, zvonio sam u Mup u otseku za drzavljanstva da pitam dokle je stiglo obradu mog zahtjeva, pa su mi rekli da je u obradu i da malo treba da budem strpljiv. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Benii je napisao:

Podneo sam zahtjev prosle godine 7 mjesec, a u 12 mjesec trazili su mi nadopune : Svjedožbe, vojne knjižice, izvod iz matične knjige vjenčanih. Ja sam sve to podneo, ali problem je o tome šta u nijedan dokument nema rubrike nacionalnost, pa zato sam podneo onog uvjerenja sa svih podatoci iz Knjige rođenih da sam upisan kao hrvat, i onog dokumenta da sam promovirao hrvatske interese, prije nekih dana, zvonio sam u Mup u otseku za drzavljanstva da pitam dokle je stiglo obradu mog zahtjeva, pa su mi rekli da je u obradu i da malo treba da budem strpljiv. 

Budite strplivi, čeka se između jedne i šest godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 07. 09. 2021. at 9:59, bob25274 je napisao:

Budite strplivi, čeka se između jedne i šest godina.

Danas sam baš proverio e-mail adresu, i vidim da su mi iz MUP pošaljili ovo :

 

Poštovani,
 
Vezano uz Vaš upit koji se odnosi na trajanje postupka stjecanja hrvatskog državljanstva obavještavamo Vas da je nemoguće unaprijed utvrditi trajanje upravnog postupka stjecanja hrvatskog državljanstva jer uobičajeno vrijeme trajanja postupka ovisi o kompleksnosti ispitivanja i utvrđivanja relevantnog činjeničnog stanja, kao i svih okolnosti na kojima se zasniva meritorno rješavanje zahtjeva.
 
Naime, nakon što zaprimimo zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva te utvrdimo sve pravno relevantne činjenice, okončat će se upravni postupak donošenjem meritorne odluke koja će Vam biti uručena, prema mjestu podnošenja zahtjeva.
 
Koliko vrijeme ovo moglo bi da traje, i dali mogu se nadati nečemu. 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima...

Da li vredi uopšte da ulazim u priču oko upisa u knjigu državljana RH i po kom osnovu, u situaciji:

Rođen sam u Beogradu 1985. Roditelji,takođe, u Beogradu, otac 1959, majka 1963. Međutim, majka je i imala republičko državljanstvo Hrvatske. Nikada za života nije vadila domovnicu, a umrla je 2016. Dobio sam potvrdu iz matičnog ureda da je bila upisana u knjigu državljama RH, a da ja nisam. Meni je upisano na rođenju državljanstvo SFRJ i SR Srbije. Otac je imao SFRJ, pretpostavljam i SR Srbije, obzirom da se 1959 god. državljanstvo upisivalo po mestu rođenja oca, a moj deda je rođen na Kosovu, tako da otac svakako nije imao republičko drž. Hrvatske. Dodeljen mi je OIB broj jer sam nasledio imovinu u Hrvatskoj. Dakle, moji baba i deda sa mamine strane su rođeni u Hrvatskoj, a i očeva majka je takođe rođena u Hrvatskoj. Svi su oni dakle bili državljani SR Hrvatske. Nisam pametan po kom osnovu da apliciram. Imam i 2 potvrde iz Hrvatske da sam član jednog fudbalskog kluba i jednog vatrogasnog društva, ukoliko može to nešto da mi pomogne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 09. 09. 2021. at 23:11, Benii je napisao:

Danas sam baš proverio e-mail adresu, i vidim da su mi iz MUP pošaljili ovo :

 

Poštovani,
 
Vezano uz Vaš upit koji se odnosi na trajanje postupka stjecanja hrvatskog državljanstva obavještavamo Vas da je nemoguće unaprijed utvrditi trajanje upravnog postupka stjecanja hrvatskog državljanstva jer uobičajeno vrijeme trajanja postupka ovisi o kompleksnosti ispitivanja i utvrđivanja relevantnog činjeničnog stanja, kao i svih okolnosti na kojima se zasniva meritorno rješavanje zahtjeva.
 
Naime, nakon što zaprimimo zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva te utvrdimo sve pravno relevantne činjenice, okončat će se upravni postupak donošenjem meritorne odluke koja će Vam biti uručena, prema mjestu podnošenja zahtjeva.
 
Koliko vrijeme ovo moglo bi da traje, i dali mogu se nadati nečemu. 

Ovo su "tipski" odgovori, skoro se šalju automatski. 

Morate biti strpljivi, postupci traju od jedne do šest godina. 

Na 11. 09. 2021. at 22:07, stoja je napisao:

molim za odgovor..rodjen sam u Srbiji 1968.godine,a majka mi je Hrvatica koja je imala hrvatsko drzavljanstvo,a od 1967.god zivela u Srbiji.da li ja imam pravo na hrvatsko drzavljanstvo?

Zavisi od datuma stjecanja republičkog državljanstva za vas. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, bob25274 je napisao:

Ovo su "tipski" odgovori, skoro se šalju automatski. 

Morate biti strpljivi, postupci traju od jedne do šest godina. 

Zavisi od datuma stjecanja republičkog državljanstva za vas. 

 

republicko drzavljanstvo sam stekao 1986,za Srbiju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 09. 2021. at 13:40, dulence85 je napisao:

Pozdrav svima...

Da li vredi uopšte da ulazim u priču oko upisa u knjigu državljana RH i po kom osnovu, u situaciji:

Rođen sam u Beogradu 1985. Roditelji,takođe, u Beogradu, otac 1959, majka 1963. Međutim, majka je i imala republičko državljanstvo Hrvatske. Nikada za života nije vadila domovnicu, a umrla je 2016. Dobio sam potvrdu iz matičnog ureda da je bila upisana u knjigu državljama RH, a da ja nisam. Meni je upisano na rođenju državljanstvo SFRJ i SR Srbije. Otac je imao SFRJ, pretpostavljam i SR Srbije, obzirom da se 1959 god. državljanstvo upisivalo po mestu rođenja oca, a moj deda je rođen na Kosovu, tako da otac svakako nije imao republičko drž. Hrvatske. Dodeljen mi je OIB broj jer sam nasledio imovinu u Hrvatskoj. Dakle, moji baba i deda sa mamine strane su rođeni u Hrvatskoj, a i očeva majka je takođe rođena u Hrvatskoj. Svi su oni dakle bili državljani SR Hrvatske. Nisam pametan po kom osnovu da apliciram. Imam i 2 potvrde iz Hrvatske da sam član jednog fudbalskog kluba i jednog vatrogasnog društva, ukoliko može to nešto da mi pomogne.

Čl 5 st 2 ili čl 30 st 1

prije 22 sati , stoja je napisao:

republicko drzavljanstvo sam stekao 1986,za Srbiju?

Čl 30

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima,

Da li je moguce dobiti HR drzavljanstvo, ako mi je deda rodjen u Hrvatskoj u Samoboru? 

Otac i majka su mi rodjeni u Srbiji, otac mi je preminuo 2020, mislim da mi je reko, kad je sluzio vojsku u Sloveniji da je bio upisan da je Hrvatske nacionalnosti. Naravno do tih podataka je tesko doci posle raspada Jugoslavije.

Da li ja mogu da podnesem zahtev na osnovu dede?

 

Hvala u napred.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, rođen sam '65 u Vukovaru i imam Hrvatsku domovnicu ( i ćerka poseduje domovnicu i putovnicu) ,sin je rođen '94 u Beogradu, da li može da dobije Hrvatsku domovnicu.

Samo da navedem da i moja majka ima Domovnicu (u domu ja za stara lica u Beogradu) i da imam puno rodbine u Vukovaru i okolini koji su državljani Hrvatske.

Unapred zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Pejaka je napisao:

Pozdrav, rođen sam '65 u Vukovaru i imam Hrvatsku domovnicu ( i ćerka poseduje domovnicu i putovnicu) ,sin je rođen '94 u Beogradu, da li može da dobije Hrvatsku domovnicu.

Samo da navedem da i moja majka ima Domovnicu (u domu ja za stara lica u Beogradu) i da imam puno rodbine u Vukovaru i okolini koji su državljani Hrvatske.

Unapred zahvalan

Ima. Potrebno podnijeti zahtjev za utvrđivanje državljanstva pri Konzulatu RH u Beogradu. 

Čl.5 st 2 zakona o državljanstvu,rok 31.12.'21. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, pedjas je napisao:

Koja dokumenta je potrebno predati za stjecanje hrvatskog državljanstva po porijeklu?. Roditelji su mi hrvatski državljani, a ja sam rođen 1995 u Beogradu i nisam upisan u knjigu rođen u Hrvatskoj.

 

Ako vam je jedan od roditelja ili oba roditelja bili Hr drzavljanin u trenutku vaseg rodjenja onda Clanak 5. Stavka 2. Zakona o Hr drzavljanstvu. Postupak Utvrdjivanje Hr drzavljanstva. Pise vam sve u linku, rok za predaju je 31 dec 2021, do tada vazi novi zakon. Srecno!

https://mup.gov.hr/UserDocsImages/4748

uređeno: od Milan32762
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 27. 09. 2021. at 11:08, Milan32762 je napisao:

Ako vam je jedan od roditelja ili oba roditelja bili Hr drzavljanin u trenutku vaseg rodjenja onda Clanak 5. Stavka 2. Zakona o Hr drzavljanstvu. Postupak Utvrdjivanje Hr drzavljanstva. Pise vam sve u linku, rok za predaju je 31 dec 2021, do tada vazi novi zakon. Srecno!

https://mup.gov.hr/UserDocsImages/4748

@pedjas nema rok 31.12.2021. jer su mu OBA roditelja hr državljani.

Na 27. 09. 2021. at 16:12, MarkusM je napisao:

Dobar dan svima, jedno brzo pitanje:

Da li ja mogu da podnesem zahtjev u npr. policijskoj postaji Ilok ako mi je prebivalište u Srbiji? Pošto iz konzulata ne dobijam nikakav odgovor telefonom niti mejlom.

 

Svako dobro

Teško je sa Konzulatima, ali u Pol.postoji neće zaprimiti zahtjev jer je prebivalište ili boravak izvan RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, MarkusM je napisao:

Hvala puno. Ništa, onda pokušavam i dalje.

Pišite mail Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, predstavku na info mail, navedite koji Konzulat ne odgovara na pitanja, pozive telefonom i sl, odmah će se reagirati. Mail je ovaj:     konzularni.poslovi@mvep.hr

Javite povratno da li je bilo uspješno....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 22. 09. 2021. at 12:40, DavorTelisman je napisao:

Pozdrav svima,

Da li je moguce dobiti HR drzavljanstvo, ako mi je deda rodjen u Hrvatskoj u Samoboru? 

Otac i majka su mi rodjeni u Srbiji, otac mi je preminuo 2020, mislim da mi je reko, kad je sluzio vojsku u Sloveniji da je bio upisan da je Hrvatske nacionalnosti. Naravno do tih podataka je tesko doci posle raspada Jugoslavije.

Da li ja mogu da podnesem zahtev na osnovu dede?

 

Hvala u napred.

Ne. Potrebno je dokazati nacionalnu pripadnost sa 10-tak dokumenata, što osobnih što od oba ili jednog roditelja. Djedovi dokumenti mogu biti plus. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, 

Majka ima Hrv državljanstvo(izgubila se domovnica i gde je mogu ponovo izvaditi?), otac srpsko, ja sam 1971. rođen u Hrv i od 2003. sam srpski državljanin i gde mogu proveriti da možda već nemam državljanstvo. Interesuje me da li kada ja dobijem državljanstvo da li moje dete može aplicirati ako trenutno ima 20 godina? Da li ja mogu aplicirati za Hrv državljanstvo u slučaju da nemam?

Hvala unapred na odgovoru. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Mikkyyy je napisao:

Poštovani, 

Majka ima Hrv državljanstvo(izgubila se domovnica i gde je mogu ponovo izvaditi?), otac srpsko, ja sam 1971. rođen u Hrv i od 2003. sam srpski državljanin i gde mogu proveriti da možda već nemam državljanstvo. Interesuje me da li kada ja dobijem državljanstvo da li moje dete može aplicirati ako trenutno ima 20 godina? Da li ja mogu aplicirati za Hrv državljanstvo u slučaju da nemam?

Hvala unapred na odgovoru. 

Već sam vam odgovorio te predlažem kontakt putem pp.

Imate pravo vi na državljanstvo, uz određene uvjete, dok vaše dijete također bi ispunjavalo uvjete po porijeklu /jedan od roditelja/. Ukoliko se vama utvrdi državljanstvo, smatra se da ga imate od rođenja.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Imam pitanje u vezi dobivanja državljanstva preko čl. 5. Rođen sam 1990 godine u Subotici. Moj otac je u trenutku mog rođenja bio hrvatski državljanin. Moja majka je Hrvatica i rođena u Zagrebu, ali je imala samo državljanstvo SFRJ. Da li je moguće preko mog oca da dobijem državljanstvo po čl. 5? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 12. 10. 2021. at 13:55, nikolag90 je napisao:

Poštovani,

Imam pitanje u vezi dobivanja državljanstva preko čl. 5. Rođen sam 1990 godine u Subotici. Moj otac je u trenutku mog rođenja bio hrvatski državljanin. Moja majka je Hrvatica i rođena u Zagrebu, ali je imala samo državljanstvo SFRJ. Da li je moguće preko mog oca da dobijem državljanstvo po čl. 5? Hvala.

Čl.5 st.2 je primjenjiv za osobe rođene od 08.10.1991.

Možete pokušati sa zahtjevom, moguće je da dođe do promjena u toku postupka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, Benii je napisao:

Prije nekoliko dana nazvao sam mup da pitam u kojoj je fazi moja procedura, a oni su mi odgovorili: Čekamo odgovor još iz nekoliko ministarstava. Na koja se ministarstva odnosi? 
 

 

Unutarnji poslovi, financije, obrana, pravosuđe i uprava… Najmanje ta, rekao bih (radi provjere prekršaja-kaznenih djela, eventualnih dugovanja, vođenja eventualnih postupaka Itd.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, Benii je napisao:

Prije nekoliko dana nazvao sam mup da pitam u kojoj je fazi moja procedura, a oni su mi odgovorili: Čekamo odgovor još iz nekoliko ministarstava. Na koja se ministarstva odnosi? 
 

 

To je općenito odgovor. 

Sve oni vide u sustavu, sve je povezano, od porezne uprave do sudova i tužilaštva.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav još jednom. U petak sam otišao do matičnog ureda gde sam rođen i saznao sam neke nove činjenice. Isto sam uradio zahtev za izdavanje potvrde koja dokazuje:

- Da mi je 1990. godine nakon rođena upisano SFRJ i da do 8.10.1991 nisam imao nijedno republičko državljanstvo

- Da nije bilo nikakvog sporazuma izmeđju moje majke i oca i vezi državljanstva

- Da sam stekao državljanstvo RS-SRJ 1992. nakon formiranja Savezne Republike Jugoslavije

 

Da li na osnovu ovoga mogu dobiti državljanstvo po mom ocu po starom zakonu iz '77? I ako da, da li bi to uticalo na moj trenutni status državljanstva Srbije? Unapred se zahvaljujem na Vašoj pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan, 

Da li postoji mogućnost da osoba dobije hrvatsko drzavljanstvo na osnovu izvoda jednog roditelja iz knjige umrlih, jednog roditelja iz knjige rodjenih i ostatka familije koji su svi rodjeni u tadasnjoj hrvatskoj, sa tim da ni otac ni ostatak familije 48. Godine nisu prijavljeni u hrvatskoj. Nadam se da sam koliko toliko bio jasan, pa ako neko moze da mi odgovori. Tako da ako izvodi iz knige rodjenih ne vaze mozda zbog prijavljivanja 1948.godine da li onda moze samo na osnovu jednog roditelja koji je u trenutku smrti bio prijavljen kao drzavljanin hrvatske. Hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otac je rodjen u Sinju 1956 kao i generacije pre njega godine i poseduje domovnicu kao i  srpsko drzavljanstvo. Majka je rodjena u Zemunu i poseduje samo srpsko drzavljanstvo Ja sam rodjena u Beogradu 1986 godine, da li po novom zakonu imam pravo da podnesem zahtev za drzavljanstvo i na koji clan zakona bih trebala da se pozovem u tom slucaju, sta bi mi od dokumenata bilo potrebno za dobijanje drzavljanstva? 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jedno pitanje...

Pokojni otac mi je bio drzavljanin SR Hrvatske (SFRJ), majka SR Srbije (SFRJ). Rodjena sam u Beogradu 1976. ali nisam bila upisana u knjigu drzavljana R. Srbije sve do 1994. Da li spadam u retku grupu koja bi zbog naknadnog dobijanja i upisivanja drzavljanstva R. Srbije mogla da dobije HR drzavljanstvo? Znaci nakon 08.10.1991. Nisam pripadnik hrvatskog naroda i pokojni otac je bio Srbin iz Hrvatske.

U utorak predajem u konzulatu papire pa mi treba pozitivan vajb :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, ako moze za pomoc?

Rodjen sam u hrvatskoj u Malom losinju opstina Cres, mama mi je hrvatica a otac srbin.

tamo sam ziveo i isao u skolu do osme godine, onda se preselili u Benkovac gde sam ziveo i isao u skolu do 12-te godine.

1991 godine sam dosao u beograd gde sam dobio drzavljanstvo 1994 godine.

Mama ima sva hrvatska dokumenta uredno sa adresom iz Srbije!

Interesuje me da li ja imam prava da dobijem hrvatsko drzavljanstvo i kako?

Unapred hvala?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imao bih pitanje, rođen sam 1982-ge u Sloveniji (samo rođen jer su mi roditelji bili službeno tamo par mjeseci) a do 92-ge smo živjeli u Zagrebu. 92-ge selimo u Srbiju. Državljanstvo Srbije dobijam tek 1999-te godine na osnovu oca i rodnog lista iz Slovenije (iz 1994te) u kome državljanstvo nije bilo upisano (samo stoje 3 crtice).

Majka je rođena u Hrvatskoj i ima hr. državljanstvo dok otac ima srpsko.  Da li podliježem članu 5 stav 2 jer sam u suštini srpsko državljanstvo stekao tek 1999te, a pretpostavljam da sam do tada imao samo SFRJ državljanstvo. U Sloveniji u matičnom uredu nemaju podatak o državljanstvu, a prilično sam siguran da nisam upisan ni u hr. knjigu državljana po rođenju (ako shvatam dobro postojala je mogućnost samo hrvatskog ili srpskog državljanstva u mome slučaju uz državljanstvo SFRJ).

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, majka mi je rođena 1953. godine u Hrvatskoj i ima hrvatsko državljanstvo- upisana je u knjigu HR državljana. Moji deda i baba sa mamine strane su takođe tamo rođeni. Otac je rođen 1943. u Srbiji. Ja sam rođen 1977. godine i upisan u knjigu državljana SFRJ- SR Srbije te iste godine. Podneo sam zahtev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva pre nekoliko dana. Da li na osnovu svega gore navedenog, imam šansi da dobijem hrvatsko državljanstvo?

Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam prije koji sat podnio zahtjev za utvrđivanje hrvatskog državljanstva u konzulatu u Banja Luci. Rođen sam 1980. u BIH. Majka mi je Hrvatica, rodjena u Dalmaciji, a otac Srbin iz BiH. Podnio sam po osnovu toga da je majka u momentu mog rođenja imala mogućnost da me "prijavi" i u Šibeniku. Podnio sam u roku od te famozne dvije godine od stupanja novog zakona na snagu. E sad, gospođa sa šaltera mi je odmah rekla da kod mog godišta je uslov da su oba roditelja u momentu mog rođenja bili hrvatski državljani(imala je na stikeru napisano hemijskom olovkom) ali je zaprimila zahtjev. Kakva su vaša iskustva? Da li "imam nade". Da se razumijemo meni isto ne treba radi "bježanja" na zapad i sl. Meni je samo stalo da "ispravim nepravdu" tj da ostvarim svoje pravo, pošto je majka mogla da me prijavi do moje 18te, ali jednostavno nismo bili u mogućnosti da tako uradimo(bukvalno nam je bilo to previše novaca tada)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,podneo sam zahtjev za utvrdjivanje Hrvatskog drzavljanstva po jednom roditelju majci,01.06.2021 u Bg konzulatu,rodjen sam u SFRJ,1979 u R.Srbiji.U vreme rodjenja mati bila Hr,otac Srpskog drzavljanstva.1997me primljen u Srpsko drzavljanstvo,predano rijesenje u Zg.Pozvan za nadopunu prije par tjedana za prijavu rodjenja.Danas stigla posta u Zg,kompletirana dokumentacija,i,poslano dalje u nadleznu policijsku postaju na dalje postupanje.Zna li netko koliko moze trajati do donosenja rijesenja?

Hvala svima unaprijed.

Pozdrav

IMG_20211105_132121.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 28. 10. 2021. at 23:11, SvetlanaVN je napisao:

Imam jedno pitanje...

Pokojni otac mi je bio drzavljanin SR Hrvatske (SFRJ), majka SR Srbije (SFRJ). Rodjena sam u Beogradu 1976. ali nisam bila upisana u knjigu drzavljana R. Srbije sve do 1994. Da li spadam u retku grupu koja bi zbog naknadnog dobijanja i upisivanja drzavljanstva R. Srbije mogla da dobije HR drzavljanstvo? Znaci nakon 08.10.1991. Nisam pripadnik hrvatskog naroda i pokojni otac je bio Srbin iz Hrvatske.

U utorak predajem u konzulatu papire pa mi treba pozitivan vajb :-)

Pozdrav.Isto kao kod mene,samo clan 30.1,za nas rodjene pre 1991ve,ne moze clanak 5,stavak 2,ne priznaje mup.rh,iako u zakonu to nije naglaseno.Bitno je od rodjenja da nisi stekla,a,do 1991ve niti jedno strano drzavljanstvo,onda su ispunjeni uvjeti za naknadni upis u Hr drz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 30 minuta, civi79 je napisao:

Pozdrav.Isto kao kod mene,samo clan 30.1,za nas rodjene pre 1991ve,ne moze clanak 5,stavak 2,ne priznaje mup.rh,iako u zakonu to nije naglaseno.Bitno je od rodjenja da nisi stekla,a,do 1991ve niti jedno strano drzavljanstvo,onda su ispunjeni uvjeti za naknadni upis u Hr drz.

Nisam napomenuo,za nas rodjene prije 1991ve,a,u trenutku rodjenja jedan bio Hr drz..samo clan 30.1.Zahtjev se popunjava za utvrdjivanje Hr drzavljanstva,stalan clan,a,5.2 je privremen do kraja god,a,mup.rh priznaje samo za rodjene poslije 1991ve.

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , civi79 je napisao:

Pozdrav.Isto kao kod mene,samo clan 30.1,za nas rodjene pre 1991ve,ne moze clanak 5,stavak 2,ne priznaje mup.rh,iako u zakonu to nije naglaseno.Bitno je od rodjenja da nisi stekla,a,do 1991ve niti jedno strano drzavljanstvo,onda su ispunjeni uvjeti za naknadni upis u Hr drz.

Hvala ti puno, bila sam u Subotici da predam dokumenta i rekli su mi da bih mogla ostvariti to pravo ukoliko donesem prijavu rodjenja. Ako tamo ne piše da su roditelji bilo šta opredelili pobedila sam :-), tako da sam bila u bg da poručim tu prijavu da izvade iz arhive pa će me zvati sledeće  i dobiću overenu fotokopiju, pa sa njom ponovo u Suboticu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 28. 10. 2021. at 23:11, SvetlanaVN je napisao:

Imam jedno pitanje...

Pokojni otac mi je bio drzavljanin SR Hrvatske (SFRJ), majka SR Srbije (SFRJ). Rodjena sam u Beogradu 1976. ali nisam bila upisana u knjigu drzavljana R. Srbije sve do 1994. Da li spadam u retku grupu koja bi zbog naknadnog dobijanja i upisivanja drzavljanstva R. Srbije mogla da dobije HR drzavljanstvo? Znaci nakon 08.10.1991. Nisam pripadnik hrvatskog naroda i pokojni otac je bio Srbin iz Hrvatske.

U utorak predajem u konzulatu papire pa mi treba pozitivan vajb :-)

Moja sestra je rođena 1979. majka republicko hrvatsko drzavljanstvo, otac republičko srpsko. Sestra nije bila državljanin ni jedne republike do 1997. kada joj je dodeljeno državljanstvo srbije po rođenju, a utrvrđeno kao da ga je ostvarila od rođenja. Zvao sam da pitam rekli su dan nema uslova, iako je po automatizmu dobila srpsko državljanstvo. Sada, ima li ona pravo ili ne? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , DzoniPo je napisao:

Moja sestra je rođena 1979. majka republicko hrvatsko drzavljanstvo, otac republičko srpsko. Sestra nije bila državljanin ni jedne republike do 1997. kada joj je dodeljeno državljanstvo srbije po rođenju, a utrvrđeno kao da ga je ostvarila od rođenja. Zvao sam da pitam rekli su dan nema uslova, iako je po automatizmu dobila srpsko državljanstvo. Sada, ima li ona pravo ili ne? 

Meni su rekli da bih mogla imati i da sve zavisi od prijave rodjenja. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , DzoniPo je napisao:

Moja sestra je rođena 1979. majka republicko hrvatsko drzavljanstvo, otac republičko srpsko. Sestra nije bila državljanin ni jedne republike do 1997. kada joj je dodeljeno državljanstvo srbije po rođenju, a utrvrđeno kao da ga je ostvarila od rođenja. Zvao sam da pitam rekli su dan nema uslova, iako je po automatizmu dobila srpsko državljanstvo. Sada, ima li ona pravo ili ne? 

Pozdrav,isti slucaj kao kod mene,majka SFRJ Hr od rodjenja,otac SFRJ Srbija,1979 primljen u Srpsko,no,moze se tumacit i kao utvrdjen,sve zavisi od tumaca kome je dodeljen predmet,od prijave rodjenja do 1997me nisam isto imao niti jedno strano drz..predao sam sve 01.06.2021,prije neki dan i nadopunu tu prijavu rodjenja u Zg,i,za roditelje kad su primljeni u Srpsko resenja,ili,uvjerenja.Sad cekam,nw znam koliko traje do odluke.Po meni sestra ima pravo da se utvrdi po 30.1...mora da vidi u prijavi rodjenja ostine gdje je rodjena,jesu li se roditelji po njenom rodjenju sporazumeli za neko bivse SFRJ drz..onda je sve moguce,ali,opet sve ovisi od tumaca koji odlucuje,mogu kako hoce..Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , DzoniPo je napisao:

Moja sestra je rođena 1979. majka republicko hrvatsko drzavljanstvo, otac republičko srpsko. Sestra nije bila državljanin ni jedne republike do 1997. kada joj je dodeljeno državljanstvo srbije po rođenju, a utrvrđeno kao da ga je ostvarila od rođenja. Zvao sam da pitam rekli su dan nema uslova, iako je po automatizmu dobila srpsko državljanstvo. Sada, ima li ona pravo ili ne? 

Možeš li mi citirati šta piše u obrazloženju rešenja o utvrdjivanju drzavljanstva R. Srbije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, SvetlanaVN je napisao:

Možeš li mi citirati šta piše u obrazloženju rešenja o utvrdjivanju drzavljanstva R. Srbije?

 Kod mene je u rijesenju od 1997me,poreklom,i,prebivalistem od rodjenja na opsiti Cukarica upisano Srpsko od 1997me,a,do1997me nista,bez drz sam bio..no to nista ne znaci,moze,bit kako odluci sluzbenik kome je dodeljen predmet na odlucivanje..Poz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 33 minuta, civi79 je napisao:

 Kod mene je u rijesenju od 1997me,poreklom,i,prebivalistem od rodjenja na opsiti Cukarica upisano Srpsko od 1997me,a,do1997me nista,bez drz sam bio..no to nista ne znaci,moze,bit kako odluci sluzbenik kome je dodeljen predmet na odlucivanje..Poz

To je izgleda začkoljica, kod mene piše ovo

9700A340-5063-433C-8D01-A2795C7B30D2.png

prije 1 minutu, SvetlanaVN je napisao:

To je izgleda začkoljica, kod mene piše ovo

9700A340-5063-433C-8D01-A2795C7B30D2.png

("Sl. glasnik SRS", br. 45/79 i 13/83)

Član 3

Državljanin druge republike u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji (u daljem tekstu: državljanin druge republike) ima na teritoriji Socijalističke Republike Srbije ista prava i dužnosti kao i državljanin Socijalističke Republike Srbije.

Službeni list SFRJ 58/76

Član 24stav 3

Ako državljanin SFRJ nije upisan u evidenciju o državljanima SFRJ, organ određen propisom republike utvrdiće za njega državljanstvo SFRJ i podatak o tome upisaće u evidenciju o državljanima SFRJ

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, SvetlanaVN je napisao:

To je izgleda začkoljica, kod mene piše ovo

9700A340-5063-433C-8D01-A2795C7B30D2.png

Nema poreklo,niti prebivaliste,ali,zahtev za naknadni upis u knjigu rodjenih-drzavljana,isto mu dodje..Utvrdjenomozda od ridjenja,samo kasnije upisano,po meni imad pravo,jer do 91ve nisi imala ni jedno drz..kao,i,ja..videcemo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , civi79 je napisao:

Nema poreklo,niti prebivaliste,ali,zahtev za naknadni upis u knjigu rodjenih-drzavljana,isto mu dodje..Utvrdjenomozda od ridjenja,samo kasnije upisano,po meni imad pravo,jer do 91ve nisi imala ni jedno drz..kao,i,ja..videcemo

Ma sve ok. Samo sto ja to nikad nisam zahtevala. Doslo mi je automatski posle mog 18. rodjendana. Niti sam zahtevala utvrdjivanje niti bilo šta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Prije mjesec dana sam dobila odgovor da je sve provjereno i da je sve u redu po pitanju mog zahtjeva za državljanstvo i da su me poslali na upis u knjigu rođenih i državljana. Može li mi neko reći da li ja mogu podignuti bar domovnicu, pa i možda predati za putovnicu, ako bih zvala u Hr i ako mi kažu provjerom kompjuterski da sam upisana? Ili moram baš čekati nekakav konačan papir ili nešto napismeno iz konzulata, pa tek sa tim papirom ići, jer sam u konzulatu predala, a opštepoznato je da upis se završi za 20ak dana, a sam dolazak do konzulata traje mnogo duže, od 2 do 3 mjeseca samo da stigne. 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je citiran drugi clan istog tog zakona. Moguće da su zbog oca koji je poreklom iz Hrvatske izostavili taj deo o poreklu i već me potencijalno gledali kao drzavljanina druge republike. Jer vidim da je kod svih vas slično, samo se kod mene obrazloženje razlikuje. Stvarno više ne znam u čemu je fora. 

prije 1 sat , DzoniPo je napisao:

 

B98DE22C-6789-4E2F-9363-635B7C1B3AEC.jpeg

Da li ste vi zahtevali taj upis ili vam je kao i meni to poslato automatski? Jer ja znam da nisam trazila, niti moji...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ljudi. Rođen sam 1992.godine u Hrvatskoj u Vinkovcima i zivio sam od rođenja 6. godina u Hrvatskoj. 

Zanima me da li mogu dobiti drzavljanstvo na osnovi pripadnosti HRVATSKOM NARODU, 

- U rodnom listu mi piše da sam izjasnjen kao hrvat rodni list ove godine,i imam dokaz u kojem mi je i djed izjasnjen kao hrvat 1974.godine.

Mnogo rodbine mi zivi u Hr i Hrvatski su državljani, često posjećujem Hrvatsku i rodbinu. Također roditelji su mi vjenčani u Gunji i imam rodni list Hrvatski takodjer. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , SvetlanaVN je napisao:

Meni je citiran drugi clan istog tog zakona. Moguće da su zbog oca koji je poreklom iz Hrvatske izostavili taj deo o poreklu i već me potencijalno gledali kao drzavljanina druge republike. Jer vidim da je kod svih vas slično, samo se kod mene obrazloženje razlikuje. Stvarno više ne znam u čemu je fora. 

Da li ste vi zahtevali taj upis ili vam je kao i meni to poslato automatski? Jer ja znam da nisam trazila, niti moji...

Koliko znam po službenoj dužnosti. Jer te 1997.je napunjena 18.godina života.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, DzoniPo je napisao:

Koliko znam po službenoj dužnosti. Jer te 1997.je napunjena 18.godina života.

Negde sam pročitala da se deca vojnih lica, sluzbenika policije itd. Po nekoj odredbi nisu upisivala u knjige drzavljana do punoletstva. Da li je vas otac bio tako nešto po zanimanju. Moj je bio vojno lice te smo i brat I ja tek Po punoletstvu upisani u knjigu drzavljana. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje!
Ja sam Danijela Ribar i živim u Novom Sadu.  Rođena sam 21.08.1969. u Zagrebu, i sa svojim roditeljima (koji su rodjeni u Sarajevu i Konaku (opština Zrenjanin)) sam živela do svoje 5. god kada smo se preselili u Herceg Novi zbog mog zd. stanja. Roditelji su bili vojna lica SFRJ. Zanima me da li imam pravo na dvojno državljanstvo i ako imam, da li moja deca imaju pravo na isto? Unapred zahvalna!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Danijela Ribar je napisao:

Poštovanje!
Ja sam Danijela Ribar i živim u Novom Sadu.  Rođena sam 21.08.1969. u Zagrebu, i sa svojim roditeljima (koji su rodjeni u Sarajevu i Konaku (opština Zrenjanin)) sam živela do svoje 5. god kada smo se preselili u Herceg Novi zbog mog zd. stanja. Roditelji su bili vojna lica SFRJ. Zanima me da li imam pravo na dvojno državljanstvo i ako imam, da li moja deca imaju pravo na isto? Unapred zahvalna!

Mora Vam barem jedan roditelj biti drzavljanin R. Hrvatske i da niste pre 1991. imali nijedno drugo republičko državljanstvo. Tako barem sam ja shvatila da mesto rodjenja nema puno veze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 07. 11. 2021. at 22:51, SvetlanaVN je napisao:

Meni je citiran drugi clan istog tog zakona. Moguće da su zbog oca koji je poreklom iz Hrvatske izostavili taj deo o poreklu i već me potencijalno gledali kao drzavljanina druge republike. Jer vidim da je kod svih vas slično, samo se kod mene obrazloženje razlikuje. Stvarno više ne znam u čemu je fora. 

Da li ste vi zahtevali taj upis ili vam je kao i meni to poslato automatski? Jer ja znam da nisam trazila, niti moji...

Automatski.

Na 08. 11. 2021. at 7:16, SvetlanaVN je napisao:

Negde sam pročitala da se deca vojnih lica, sluzbenika policije itd. Po nekoj odredbi nisu upisivala u knjige drzavljana do punoletstva. Da li je vas otac bio tako nešto po zanimanju. Moj je bio vojno lice te smo i brat I ja tek Po punoletstvu upisani u knjigu drzavljana. 

Nije niko bio vojno lice niti u policiji. Problem je taj što je faktički dodeljeno 1997.godine, a pravno gledano utvrđeno od rođenja. E tu mup RH ne popušta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 09. 11. 2021. at 22:34, DzoniPo je napisao:

Automatski.

Nije niko bio vojno lice niti u policiji. Problem je taj što je faktički dodeljeno 1997.godine, a pravno gledano utvrđeno od rođenja. E tu mup RH ne popušta.

Pozdrav,sve zavisi od sluzbenika kome je dodeljen predmet,moze da se tumaci,i,utvrdjeno,i,upisano,ili,nije moguce utvrditi.Mup ne popusta,mozda,ali,od rodjenja do 1991 ve,tj,nezavisne Hrvatske bi morao imat pravo na naknadni upis onaj ko nije imao niti jedno strano drz od rodjenja,a,u,trenutku rodjenja jedan roditelj bio Hr drz.Tako da,ruski rulet,samo sreca ce odlucit,tj,sluzbenik,i,njegovo raspolozenje..

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, podnosim zahtev za državljanstvo na osnovu toga što mi je otac rodjen u Hrvatskoj 1950. godine gde je i živeo do 1991. Cela porodica s očeve strane su hrvatski državljani. Ja sam rodjena 1999. u Beogradu. Da li popunjavam upitnik za sticanje ili utvrdjivanje državljanstva i da li će mi tražiti potvrde o izjašnjavanju mog oca o nacionalnoj pripadnosti. Molila bih za savet šta se piše u biografiji kao i u motivacionom pismu. 
Unapred hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , kareka je napisao:

Pozdrav svima. 
Mama mi ima hrvatsko državljanstvo, ja sam rođen 1977. godine u Bosni. Imam bosanskohercegovačko državljanstvo. Interesira me da li imam pravo na domovnicu na osnovu mame? Bio bih zahvalan na odgovoru.

Slicno kao i vecini u ovoj temi,samo utvrdjenje po clanu 30.1,za rodjene prije 1991ve,a,jedan roditelj bio Hr u trenutku rodjenja,ovisi od tvoje prijave rodjenja,jesu li se roditelji sporazumeli za neko bivse SFRJ drz,i,jesi li imao do 08.10.1991ve neko strano drz,ili,bivse SFRJ,ako nisi,ispunjavas uvjete da se utvrdis..Po 5.2,nemamo pravo po mup.rh,iako ne pise nigde u zakonu da se odnosi samo na rodjene poslije 1991ve,cista diskriminacija..Ljudi koji su podnosili samo po 5.2,a,rodjeni prije,jos nisu ni odbijeni,niti primljeni,valjda cekaju politicku odluku da vide koliko ima aplikanata..

Videcemo sto ce bit..

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , civi79 je napisao:

Slicno kao i vecini u ovoj temi,samo utvrdjenje po clanu 30.1,za rodjene prije 1991ve,a,jedan roditelj bio Hr u trenutku rodjenja,ovisi od tvoje prijave rodjenja,jesu li se roditelji sporazumeli za neko bivse SFRJ drz,i,jesi li imao do 08.10.1991ve neko strano drz,ili,bivse SFRJ,ako nisi,ispunjavas uvjete da se utvrdis..Po 5.2,nemamo pravo po mup.rh,iako ne pise nigde u zakonu da se odnosi samo na rodjene poslije 1991ve,cista diskriminacija..Ljudi koji su podnosili samo po 5.2,a,rodjeni prije,jos nisu ni odbijeni,niti primljeni,valjda cekaju politicku odluku da vide koliko ima aplikanata..

Videcemo sto ce bit..

Pozz

Ko ti kaže da još nisu odbijeni u prvostepenom postupku po članu 5 stav 2 ??? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 minuta, Pirke je napisao:

Ko ti kaže da još nisu odbijeni u prvostepenom postupku po članu 5 stav 2 ??? 

Pozdrav..

Tako pisu pojedini..sad,sto je istina,ne znam..

Mada,i,to je samo misljenje mup.rh,mada,oni donose konacnu odluku,nije bas po zakonu,nigde ne pise da se odnosi samo na rodjene poslije 1991ve,samo na sajtu mup,rh..diskriminacija cista,no,moze im se..

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, da li neko zna kako treba napisati zivotopis za podnosenje drzavljanstva. Pored licnih podataka i porijekla,  kakva forma treba biti, koliko dugacko, sta treba navoditiDa li treba istaci da clanovi porodice koja nije najuza rodbina zivi u Hrvatskoj, da li treba naglasiti kolicinu boravljenja u Hrvatskoj, poznavanje Hrvatske i njene kulture, poznavanje zakona...moze li mi neko pomoci kako u kratkim crtama opisati nacin promicanja interesa RH?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

Ja sam u aprilu podnela zahtev, rođena sam 1994. u Srbiji, majka rođena u Hrvatskoj, od rođenja ima hrvatsko državljanstvo. Baba i deda sa obe strane su isto rođeni i odrasli u Hrvatskoj, svi imaju hrvatsko državljanstvo, u Srbiju su došli i jedni i drugi 60ih godina. Jedino otac nema, rođen je u Srbiji. Mom bratu koji je rođen 1985. nisu ni primili dokumenta, jer nemaju oba roditelja Domovnicu.

Zanima me da li je nekom odbijen zahtev, a da je rođen posle 1991. i da mu jedan roditelj ima Domovnicu? Čisto da znam da li da se nadam. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Djux je napisao:

Pozdrav svima,

Ja sam u aprilu podnela zahtev, rođena sam 1994. u Srbiji, majka rođena u Hrvatskoj, od rođenja ima hrvatsko državljanstvo. Baba i deda sa obe strane su isto rođeni i odrasli u Hrvatskoj, svi imaju hrvatsko državljanstvo, u Srbiju su došli i jedni i drugi 60ih godina. Jedino otac nema, rođen je u Srbiji. Mom bratu koji je rođen 1985. nisu ni primili dokumenta, jer nemaju oba roditelja Domovnicu.

Zanima me da li je nekom odbijen zahtev, a da je rođen posle 1991. i da mu jedan roditelj ima Domovnicu? Čisto da znam da li da se nadam. 

Ti prolazis 100%..brat,moze da se utvrdjuje kao i kod mene slucaj,po jednom roditelju Hr,rodjeni pre 1991ve,samo clanak 30.1,bitno je da od rodjenja do 1991ve nije imao niti jedno strano,ni bivse republicko u okviru SFRJ..Morali su da mu zaprime zahtjev..

Pozz

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje uvaženim članovima foruma, molio bih za pomoć u vezi s državljanstvom.  

Moja majka je rođena 1938. godine u Lovincima, a moj otac 1931. godine u Mogoriću, dakle oboje su rođeni na teritoriji današnje R. Hrvatske. Krajem 40-ih prešli su u Vojvodinu. Ja sam rođen 1964. godine u Odžacima, R. Srbija.  

E sad, gledajući prvi zakon o državljanstvu Narodne Republike Hrvatske iz 1950. godine, naišao sam na član 26. koji kaže: Državljanima Narodne Republike Hrvatske postali su danom 28. kolovoza 1945. godine svi državljani Federativne Narodne Republike Jugoslavije: 1. koji su na dan 6. travnja 1941. imali zavičajnost (članstvo općine) u kojem mjestu na području Narodne Republike Hrvatske, ukoliko nisu kasnijom izjavom stekli državljanstvo druge narodne republike  Po ovom članu ispada da su i moja majka i moj otac trebali imati državljanstvo Hrvatske.

Dalje, taj isti zakon (koji je bio na snazi u trenutku mog rođenja), u članu 4. kaže: 

Dijete, čija su oba roditelja državljani Narodne Republike Hrvatske, stiče rođenjem državljanstvo Narodne Republike Hrvatske.

Iz ovoga izlazi da sam i ja trebao imati državljanstvo SRH u trenutku rođenja.

U mojoj matici rođenih u Srbiji su prazna poglavlja o državljanstvu i mene i mojih roditelja, dok se u ličnim dokumentima (svjedodžba iz srednje, radna knjižica itd.) upisujem samo kao državljanin SFRJ, bez republičkog državljanstva. Pre nekih 15 godina sam vadio uverenje o srbijanskom državljanstvu, u kojem vrlo šturo piše da mi je dodeljeno državljanstvo Srbije 1965. godine, uz dodatak "na osnovu majke". Oba roditelja su mi upisana u matice rođenih u Hrvatskoj.

Interesira me imam li pravo podneti zahtjev za utvrđivanje državljanstva, koje su mi šanse da moj zahtjev bude pozitivno rešen i koja bih dokumenta trebao priložiti. 

Unapred zahvaljujem na svakoj pomoći. 

uređeno: od jovan56565
dodatak za državljanstvo
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Na 21. 04. 2021. at 2:28, bob25274 je napisao:

Mislim da sam vam već odgovorio u inbox. 

Ukoliko nisam provjerite, javite, poslat ću odgovor. 

Ako bi ste mogli i meni da posaljete odgovor, slicna je i situacija kod mene. Dedina cela porodica je iz Hrvatske, ali na dokumentima (izvod iz matice rodjenih), pise da je samo rodjen u Vojnicu, nista ne pise o etnickoj pripadnosti. Takodje me zanima, ako mi tata uzme drzavljanstvo preko njegovog oca (mog dede) da li onda mozemo i ja i sestre preko tate da uzmemo? Hvala unapred.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovanje,

Obracam vam se sa molbom za informaciju da li i pod kojim uslovima imajuci u vidu trenutno zakonodavstvo imam mogucnost sticanja hrvatskog drzavljanstva posto sam rodjen 1975. u Beogradu a otac mi je rodjen 1949. u Hrvatskoj i u trenutku mog rodjenja je bio upisan sa hrvatskim drzavljanstvom. Takodje je upisan kao oripadnik hrvatskog naroda u MKRH.

 

Hvala Najlepse,

Vladimir

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 11. 12. 2021. at 0:36, Vladau je napisao:

Postovanje,

Obracam vam se sa molbom za informaciju da li i pod kojim uslovima imajuci u vidu trenutno zakonodavstvo imam mogucnost sticanja hrvatskog drzavljanstva posto sam rodjen 1975. u Beogradu a otac mi je rodjen 1949. u Hrvatskoj i u trenutku mog rodjenja je bio upisan sa hrvatskim drzavljanstvom. Takodje je upisan kao oripadnik hrvatskog naroda u MKRH.

 

Hvala Najlepse,

Vladimir

Ako imate dosta dokumentacije gdje ste se Vi osobno izjasnili kao Hrvat i ako imate rodni list gdje se Vaš otac izjašnjavao kao Hrvat, onda možete ići po čl. 16. tj pripadnik hrvatskog naroda. Ako nemate dokumentacije gdje ste se izjasnili kao Hrvat, onda će biti teže. Možete probati čl. 5. st. 2. tj da dobijete državljanstvo podrijetlom sa jednim roditeljem, ali šanse su male jer MUP tumači zakon da se odnosi samo na one koji rođeni poslije 8.10.1991. U svakom slučaju vredi probati. Možda se nešto promjeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, da li ima nekog uticaja posto su oba roditelja u trenutku rodjenja imali drzavljanstvo SFRJ? Da li postoji jos neki dokument koji maticni ured u mestu gde se rodio moj otac moze izadati (uzimajuci u obzir tadasnje zakonodavstvo da su se deca mogla upisati u drzavljanstvo po mestu rodjenja oca) a koje moze pomoci prilikom apliciranja za hrvatsko drzavljanstvo?

Da li ima neko sa pozitivno resenim slucajem da je rodjen pre 1977god?

Hvala unapred.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, rodjena sam 1984 godine u Beogradu, po rodjenju mi je upisano drzavljanstvo SR Srbije. Otac je bio Hrvatski drzavljanin u trenutku mog rodjenja sa boravistem u Beogradu i danas ima drzavljanstvo i Hrvatske i Srbije. Majka je drzavljanin Srbije. Da li ispunjavam uslove za sticanje Hrvatskog drzavljanstva i po kom osnovu?

Citajuci informacije o uslovima za sticanje Hrvatskog drzavljanstva rekla bih da ne ispunjavam uslove, ali ipak podnosim zahtev u Januaru u Konzulatu u Los Andjelesu, jer vise nema slobodnih termina u ovoj godini.

Zanimljivo je da kada sam pricala sa predstavnicima Konzulata, receno mi je da ne ispunjavam uslove za podnosenje zahteve po izmenjenom zakonu, ali da s obzirom na to da je otac Hrvatski drzavljanin u trenutku mog rodjenja, moje pravo na hrvatsko drzavljanstvo ne istice vec mi rodjenjem pripada. Prijalo je cuti ovo, ali je u suprotnosti sa svime sto sam do sada procitala, tako da sam prilicno zbunjena. 

 

Hvala unapred.

uređeno: od kristinaht
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 14. 12. 2021. at 18:25, kristinaht je napisao:

Postovani, rodjena sam 1984 godine u Beogradu, po rodjenju mi je upisano drzavljanstvo SR Srbije. Otac je bio Hrvatski drzavljanin u trenutku mog rodjenja sa boravistem u Beogradu i danas ima drzavljanstvo i Hrvatske i Srbije. Majka je drzavljanin Srbije. Da li ispunjavam uslove za sticanje Hrvatskog drzavljanstva i po kom osnovu?

Citajuci informacije o uslovima za sticanje Hrvatskog drzavljanstva rekla bih da ne ispunjavam uslove, ali ipak podnosim zahtev u Januaru u Konzulatu u Los Andjelesu, jer vise nema slobodnih termina u ovoj godini.

Zanimljivo je da kada sam pricala sa predstavnicima Konzulata, receno mi je da ne ispunjavam uslove za podnosenje zahteve po izmenjenom zakonu, ali da s obzirom na to da je otac Hrvatski drzavljanin u trenutku mog rodjenja, moje pravo na hrvatsko drzavljanstvo ne istice vec mi rodjenjem pripada. Prijalo je cuti ovo, ali je u suprotnosti sa svime sto sam do sada procitala, tako da sam prilicno zbunjena. 

 

Hvala unapred.

Odgovoreno opsirno u inbox,slicna situacija kao kod mene..

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav. Molim za pomoć. Predao sam zahtijev za utvrđivanje hr državljanstva 18.07.2021. na osnovu majke u konzulatu u BL. (HR drzavljanka trenutno i u trenutku moga rodjenja). Prije pet dana sam dobio obavjest da se odredjeno vrijeme moram pojaviti u policijskoj stanici u Virovitici da bih dao iskaz o releventnim cinjenicama, na osnovu kojeg ce biti donesena konacna odluka. Nije navedeno da ponesem bilo sta od svojih ili maminih dokumenta. Zanima me od cega se sastoji taj iskaz. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 26. 12. 2021. at 6:08, Dzoni789 je napisao:

Pozdrav. Molim za pomoć. Predao sam zahtijev za utvrđivanje hr državljanstva 18.07.2021. na osnovu majke u konzulatu u BL. (HR drzavljanka trenutno i u trenutku moga rodjenja). Prije pet dana sam dobio obavjest da se odredjeno vrijeme moram pojaviti u policijskoj stanici u Virovitici da bih dao iskaz o releventnim cinjenicama, na osnovu kojeg ce biti donesena konacna odluka. Nije navedeno da ponesem bilo sta od svojih ili maminih dokumenta. Zanima me od cega se sastoji taj iskaz. Hvala.

Pozdrav,samo sa majkom Hr,traze ti dolazak da utvrde,s tim sto ti traze dodatne cinjenice,tj,informacije,verovatno o porodici,blizoj,daljoj..da vide,jer nisu sigurni da li da te prime,ili,odbiju,mene sa majkom Hr odbili PP Sinj,nisu trazili ni dolazak,niti sta,samo odbili,prije par dana mi poslali mail,svaka PP je na svoju ruku,radi kako hoce,iako,svi temeljem jednog roditelja Hr,moraju imati pravo na isto temeljem clanka 30.1 koji do 08.10.1991ve nisu stekli niti jedno strano.

Sad samo zalba,pa,usmeriti na Zg da preispitaju odluku male PP u Sinju,koja radi kako hoce.

Pozdrav svima,i,puno srece

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 minuta, ralekd je napisao:

Pozdrav svima!Danas sam dobio odgovor na moj predmet,da li mi neko moze reci detaljno sta je sljedeci korak i kada bih mogli da me obavjeste o mome predmetu.Da li neko moze da me ohrabri da li ce ovo biti sve dobro.Hvala unaprijed 

Screenshot_20211229-204416_Gmail.jpg

Nema puno mudrosti,  odobren ti je zahtev,  dobices drzavljanstvo. Moje pitanje je u koju grupu ljudi spadas rodjenih pre 1991 ili posle? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Svima, molba za pravni savet. Zelim aplicirati za hrvatsko drzavljanstvo ali sam u nedoumici po kom osnovu to mogu uraditi sa najvecim sansama u oozitivan ishod. Rodjen sam 1975. u Srbiji, imam srpski pasos i od izjasnjavanja samo rodni list gde sam se izjasnio kao hrvat. Otac mi je rodjen 1949. u Hrvatskoj, poseduje domovnicu i u maticne knjige je upisan kao hrvat.

Da li mogu aplicirati samo po osnovu oca i njegovog statusa? Da li on moze izvaditi jos neki dokument koji meni moze ici u prilog?

Molim vas za pomoc jer sam zbunjen brojnim raznim tumacenjima i komentarima. Hvala puno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

molim za savet. Baba i deda su mi rodjeni (1932 i 1940) i odrasli u Splitsko-dalmatinskoj županiji (imaju domovnice). Preselili su se u Beograd gde mi je rođena majka. Da li bi ona imala pravo da aplicira za hrvatsko državljanstvo? Da li bih ja mogao da apliciram? Rođen sam isto u Beogradu 1995. Hvala.

Srdacan pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovanje i pozdrav, zamolio bih da mi pojasnite sledece - brat i ja smo rodjeni u Srbiji, 1986. i 1993. godine (oboje u Beogradu) i imamo obojica srpsko drzavljanstvo. Majka nam je rodjena 1955. u Slavoniji u Hrvatskoj, i nakon raspada Jugoslavije je dobila putovnicu i ima i hrvatsko i srpsko drzavljanstvo. Po kom osnovu i na koji nacim bismo ja i brat mogli da dobijemo drzavljanstvo hrvatske i da li je uopste moguce podneti zahtev 2022 godine? Kolike su nam sanse za dobijanje drzavljanstva? Ima li neki link sa direktnim informacijama za ovakav slucaj? Hvala i pozdrav, Marko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav ljudi.

Nov sam na forumu i iščitao sam sve postove prethodnih par dana. Nakon svega, bio sam malo zbunjen i odlučio sam da odem lično u Generalni konzulat RH ovdje u Banja Luci . 

Rođen sam 1987. u Banja Luci i po rođenju sam dobio SR BIH SFRJ državljanstvo. Otac je rođen u Kninu i u trenutku mog rođenja je imao hrvatsko državljanstvo. Majka je rođena u Banja Luci i ima bh državljanstvo.

Pitao sam službenika u vezi dobijanja hr državljanstva. Pitao me je gdje sam rođen, na šta sam mu odgovorio da sam rođen u BiH, ali da tražim hr državljanstvo na osnovu oca. Onda je usljedilo pitanje kada sam rođen. Kada sam mu rekao da sam rođen 87.-e, rekao mi je da ne mogu podnijeti zahtjev. Zakon kaže da za osobe rođene u periodu od 77.-e do 91.-e u trenutku njihovog rođenja oba roditelja su morali imati hr državljanstvo, što kod mene nije slučaj. Tako da sam ljubazno i uz obrazloženje odbijen u startu.

Znači, rođeni do 91.-e, da bi pokrenuli proces dobijanja hr državljanstva - oba roditelja su morali imati hr državljanstvo, poslije 91.-e jedan roditelj. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima!

Već neko vreme pokušavam da rastumačim da li ja imam pravo na hrvatsko državljanstvo, ali ne uspevam. Prvo sam mislio da izmenama Zakona io drzavljanstvu imam prava, pa sam onda shvatio da se to ne odnosi na mene, pošto sam rođen 1975., ali još uvek imam nadu vezano za onaj upis u matične knjige po rođenju. 

Naime, moj otac je rođen u Hrvatskoj i vodio se kao njihov državljanin sve do, ja mislim 1992., kad je upisan u knjigu državljana Srbije, nekom odlukom MUP-a (vojno lice, da pojasnim).

Majka nema veze sa hrvatskom, a ja sam rođen u Novom Sadu, 1975. , i kako sam saznao po tadašnjim zakonima mogli su mene da upišu roditelji i kao državljana SRH ili kao SRS, ali je morao da postoji pisani dogovor između njih. Majka mi kaže da to nema veze, da ih niko ništa nije pitao i da oni ništa nisu rekli. Ako sam lepo shvatio, na forumu postoje ljudi sa sličnom situacijom i da pod određenim okolnostima imaju prava na hrvatsko državljanstvo, pa bih molio ako neko može da mi objasni.

Hvala unapred i puno sreće svima koji čekaju odgovor!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 06. 07. 2021. at 0:17, Markoni75 je napisao:

Zdravo svima ,novi sam na forumu nadam se da cu se snaci …

Imam pitanje u vezi novog zakona i vezano je za moju sestru …Hrvatsko drzavljanstvo na osnovu drzavljanstva jednog od roditelja

Otac pokojni rodjen 1951 Hrvatsko drzavljanstvo..

Majka rodjena 1950 Srpsko drzavljanstvo 

Ja rodjen 1975 god Hrvatsko drzavljanstvo (steceno 2004)

Sestra rodjena 1973 god Srpsko drzavljanstvo steceno 1991 godine …da li moguce da se preda zahtev za upis u knjigu drzavljana Hrvatske pripadnosti ..Otac je ziveo u Srbiji od 1970 godine radi braka i ostao do smrti u Srbiji ..on je Hrvatske nacionalnosti u svim dokumentima je zaveden kao narodnost HRVAT ..a svi ostali sa oceve strane brace ,sestre i mnogobrojna rodbina su u Hrvatskoj gde zive i rade i svi su Po narodnosti Hrvati ..moje pitanje je da li moja sestra moze da preda za drzavljanstvo i ako moze po kojoj osnovi ..novog zakona clan 5.(nn 102/19) ili po clanu 16.(nn 102/19) ili postoji neki treci …Havala vam unapred 

Moja mama ima slicne okolnosti i isto je 1973. godiste. Da li mozete da mi kazete po kom osnovu ste aplicirali i da li je bilo uspesno? Hvala puno

Moja mama je rodjena 1973. u Srbiji. Njen otac i cela familija sa oceve strane su rodjeni u Hrvatskoj i imaju domovnicu/izvadk iz matice rodjenih. Njena majka ima srpsko drzavljanstvo. Po kom osnovu moja mama moze da aplicira?
Zahvaljujem na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija