Jump to content

zastara dopunskog zdravstvenog osiguranja


coperko

Preporučene objave

Znam da je zastara potraživanja po osnovu dopunskog zdravstvenog osiguranja 3 godine.

Međutim, zanima me od kojeg dana teče zastara?

U hzzo su mi rekli da zastara za sve obroke počinje teći u sljedećoj godini nakon isteka čitave police.

Po meni to nema smisla, valjda zastara teće za svaki pojedini mjesečni iznos od dospijeća tog iznosa?

 

I još jedno pitanje, ja nikad nisam sklopio policu osiguranja a ona ipak postoji, te su mi u hzzo rekli da ja niti ne moram sklopiti policu da bi osiguranje važilo, već da to mogu druge osobe u moje ime.

Je li to točno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro su vam rekli - čl. 234. st. 1. ZOO-a.

 

Piše da tražbina osiguratelja zastarjeva za 3 godine.

Kako ste vi zaključili da je to počevši od isteka police osiguranja?

 

Sve i da se primjenjuje čl. 1 gdje piše: "računajući od prvog dana poslije proteka kalendarske godine u kojoj je tražbina nastala", pitam vas kad je to tražbina nastala?

Meni je došla uplatnica za mjesečni obrok npr. u mjesecu svibnju 2011. Dakle tada je tražbina nastala, a ne 2013. kad je polica istekla.

U hzzo meni tumače da je tražbina nastala tek nakon što je polica istekla, a kako je polica trajala do 2013. godine da tek tada počinje zastara.

Meni to jednostavno nema logike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima različitih informacija o zastari (uz čl. 234), npr. društvo Potrošač spominje čl. 226 (Povremene tražbine) što znači da ste vi u pravu (3g od dospjelosti svakog pojedinog davanja).

 

 

 

Ako ste plaćali rate, moguće da je to bio 'prešutni pristanak' na ugovor, mada nije sve jasno iz Općih uvjeta

 

Edit: U Zakonu o zdravstvenom osiguranju (starom, iz 2001), u čl. 78:

Dopunsko zdravstveno osiguranje mogu ugovoriti i poslodavci za svoje zaposlenike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Lijep pozdrav :)

 

Pročitala sam gornje postove, ali svejedno bih zamolila za odgovor u mojoj situaciji.

Ovaj mjesec mi je stigla opomena za policu za dop.zdr.osiguranje. Iznos nije velik, ali je nekako do principa.

Nazvala sam službu rekli su mi da je to dug iz 2011. godine 70 kn jer se rata police tada povećala plus 33,37 kn kamata.

Policu od tada obnavljam svake godine i ovo je prvi put da mi je stigla opomena.

Dakle, što se tiče principa:

- sav njihov posao obavljamo sami, ne šalju nikakve uplatnice čak niti kad se rate povećaju da sami ne moramo istraživati koliko točno trebamo plaćati

- sad kad su promijenili žiro-račun samo su dali obavijest na koju sam naišla na netu, ni to nas nisu pismeno mogli obavijestiti

- kad sam razgovaral i tražila da mi pošalju to izlistanje da ga imam napismeno rekli su da to daju samo u slučaju sudskog spora, ali eto nek dođem pa će mi dati

 

Stoga, zbog sve te bahatosti, zamolila bih da mi kažete da li u mojem slučaju postoji zastara i ako da, moram li ići preko odvjetnika ili mogu sama napisati neko očitovanje?

 

Puno hvala na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz svima

molim malu pomoć

Naime, vezano za dopunsko zdravstveno osiguranje.

Imam poreznog duga (nažalost) a netko mi reče da nemam prava da si plaćam dopunsko zdr.osiguranje jer uz zahtjev treba odneti potvrdu da nisi dužan poreznoj..

ne bih htjela otići tamo pa da se na šalteru izblamiram, zato pitam ovdje a nisam našla na internetu ništa slično da piše..

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

evo i ja imam isti problem sa slučajem da je došla opomena za dopusnko osiguranje da su neplaćene dvije rate iz 2011. (iako je ugovoreno da sjedaju automatski na račun) pa me zanima da li se na kraju gleda datum isteka police ili datum kada su trebale biti plaćene te dvije rate koje su 2. i 3. dok su ostale uredno podmirene

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najvjerojatnije jest krivnja banke, no poslali su mi sad opomenu pred ovrhu pa se želim osigurati od scenarija "vi nama platite a onda se razračunajte s bankom", pogotovo jer su obračunali dug po novijoj tarifi od 70kn mjesečno a tada kada je kao nastao su rate bile 50kn mjesečno. dakle tehnički gledano oni me terete za neplaćena "dva mjeseca" a ne za točan iznos koliko su ta dva mjeseca tada vrijedila

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

da se nadovezem na prvi post.. moje je dugovanje za dopunsko bilo 2004 i 2006 godine, oni su pokrenuli ovrhu 2007 godina kako bi prekinuli rok za zastaru. pa mene zanima slijedece..

 

ja rijesenje o toj ovrsi sam dobio tek u 3 mj ove godine sto znaci nakon 9 godina su mi urucili rijesenje nemar javnog biljeznika, jel se ja mogu pozvat na zastaru jer je to sad proslo 9 godina od rijesenja koje je stupilo na snagu ili se zastara ne racuna kad se donese rijesenje o ovrsi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Siniša, nažalost ne možete. Niste jedini ovdje, naš "rekorder" na Forumu je čovjek sa rješenjem iz 1998., a primio ga tek 2015.

 

Zasada, stvari su takve, a možda nova Vlada napravi nešto po tom pitanju, u smislu da kamate za ovakav nerad podmiruje sam izdavatelj rješenja. Time bi se se dobila itekakva ažurnost, jer kad se radi o vlastitom džepu, odmah su svi savjesni.

 

Možete eventualno poslati pritužbu JB Komori, ali ne očekujte ništa. Jasno, ovo vrijedi ako niste možda u međuvremenu mijenjali adresu stanovanja, ali to vjerojatno nije slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Siniša, nažalost ne možete. Niste jedini ovdje, naš "rekorder" na Forumu je čovjek sa rješenjem iz 1998., a primio ga tek 2015.

 

Zasada, stvari su takve, a možda nova Vlada napravi nešto po tom pitanju, u smislu da kamate za ovakav nerad podmiruje sam izdavatelj rješenja. Time bi se se dobila itekakva ažurnost, jer kad se radi o vlastitom džepu, odmah su svi savjesni.

 

Možete eventualno poslati pritužbu JB Komori, ali ne očekujte ništa. Jasno, ovo vrijedi ako niste možda u međuvremenu mijenjali adresu stanovanja, ali to vjerojatno nije slučaj.

 

 

ma kaj onda se*u s tom zastarom, pa koj je klinac to onda ako za 9 god se nemre podnijeti zahtjev za zastaru kaj treba cekat dok ne umrem da podnesem zastaru LOL editirao moderator

uređeno: od G-man
neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Zahvaljujem na brzom odgovoru.

 

Pretpostavljam da ovrha još nije pokrenuta, naime ja sam dobila "poziv nasljedniku za naplatu premije dop. zdrav. osiguranja. prema broju police: xy"

Na kraju poziva piše da ukoliko ne platim biti će prisiljeni pokrenuti postupak protiv mene pred sudom... itd...

 

E sad, polica je raskinuta datumom njegove smrti, znači u 2015. godini....

 

Znači li to da se mogu pozvati na zastaru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani svi !

Molim za pomoć .

Dobio sam danas Opomenu za postupanje po Rješenju o Ovrsi iz 2007,

a za dug i 1,2,3 mj. 2004.

Naime nikada nisam platio niti dogovorio plaćanje dodatnog zdravstvenog osiguranja.

Sjećam se da mi je spomenuo službenik da imam 1 g pravo na besplatno osiguranja ne znam više po kojoj osnovi i ja sam tada potpisao s njima tu policu.

Do današnjeg mi se dana nitko nije javio znači skoro punih 12 godina.

 

Moje pitanje glasi ! Na što da temeljim prigovor - zastara , zakon o obveznim odnosim (neobavješćivanje) ili nešto treće.

Te imam li pravo na apsolutnu zastaru?

 

Ažurirano

 

Nikada nisam dobio nikakvu obavijest punih 12 godina . . .

uređeno: od icindori
pravopis
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dokumentacije nema - postoji samo Opomena po Ovršnom postupku koju sam primio jučer . . . . .prvi dokument u 12 godina . . .. . na njoj piše da sam po ovrsi iz 2007 dužan platiti tri neke rate za dodatno zdravstveno osiguranje iz 1,2,3 mj. 2004 i pripadajuće kamate do jučer . .. . . Probat ću dogovoriti termin kod javnog bilježnika koji vodi slučaj za HZZO da mi da uvid u dokumentaciju . . .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Poštovani; evo ako nije problem..ja bih molila odgovor.

Danas mi je uručeno rješenje o ovrsi o dugu od 4 rate  iz srpnja 2017. dopunskog osiguranja od HZZO.  

Polica je davno istekla ...1. Pitanje je ima li se smisla žaliti na ovrhu i je li u mom slučaju nastupila zastara?

Ako od ovog napisanog ništa nemam pravo...mogu li se bar dogivoriti platiti u 2 rate dug od 450 kn...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...

Poštovani !

Imam problem ako mi netko može pomoci .Dopunsko zdravstveno osiguranje od 2009 godine .Idem riješiti suprugu da ima dopunsko i provjerim da vidim dali ima duga jel mu je bivsa supruga vodila financije i ostavila ga u takvim dugovima da tko zna kako cemo ga izvuci iz svega .Dug je 2300 kn .Zovem hzzo i kazem gdje na koga da naslovim apsolutnu zastaru ona mi kaze da su obnovili postupak 2018 godine znaci na fini je .Pokusali su se naplatiti ali nemogu .Nema nista na sebi .Ja joj pokušam objasniti da mu je alumentacija za djete i da narednih 10 godina .Kada nastaje zastara ako su obnovili postupak je to stoji vec 12 god .Neželi ništa reci .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , zdena01 je napisao:

Kada nastaje zastara ako su obnovili postupak je to stoji vec 12 god

Nastupa nakon 10. godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, ali se ovaj zastarni rok prekida sa radnjama ovrhovoditelja koje je poduzeo pred nadležnim tijelom s ciljem naplate dug. I nakon ovog prekida zastarni rok ponovno teče, ali se računa iz početka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Nastupa nakon 10. godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, ali se ovaj zastarni rok prekida sa radnjama ovrhovoditelja koje je poduzeo pred nadležnim tijelom s ciljem naplate dug. I nakon ovog prekida zastarni rok ponovno teče, ali se računa iz početka. 

Hvala puno .I koliko moramo još cekati ?Dug je nenaplativ najmanje jos 10 godina .Kada možemo se pozvati na zastaru duga .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Na zastaru se možete pozvati kada ista i nastupi. Bez obzira što je dug nenaplativ preko Fine ili poslodavca, ovrhovoditelj može prekidati tijek ovog zastarnog roka sa svakim novim pokušajem naplate, bilo na ovim predmetima i sredstvima ovrhe ili nekim drugim.

Hvala puno 🙂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija