Jump to content

Nasljeđivanje-strani državljanin


mistyy

Preporučene objave

Poštovani,

 

zanima me situacija u kojoj bi ja i moj brat kao zakonski nasljednici naslijedili imovinu (pokretnine i nekretnine) od mojih roditelja/ili jednog od njih u slučaju njihove smrti, koji su oboje hrvatski državljani sa prebivalištem u Hr.

Ono što je specifično je da smo brat i ja strani državljani.

 

Koje je mjerodavno pravo za nasljeđivanje?

Pretpostavljam da hrvatsko ako se nekretnina nalazi u Hr?

 

I također kakva je situacija sa porezima? Da li se u bilokojoj fazi primjenjuje pravo strane(moje) države?

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjeniće se propisi HR.

Članak 2.Zakona o nasljeđivanju

(1) Sve su fizičke osobe pod istim pretpostavkama ravnopravne unasljeđivanju.

(2) Stranci su, pod pretpostavkom uzajamnosti, u nasljeđivanju ravnopravni s državljanima Republike Hrvatske. Uzajamnost se predmnijeva, dok se suprotno ne utvrdi na zahtjev osobe koja u tome ima pravni interes.

Članak 13.Zakona o porezu na promet nekretninama.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji su u odnosu na umrlog ili darovatelja,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjeniće se propisi HR.

Članak 2.Zakona o nasljeđivanju

(1) Sve su fizičke osobe pod istim pretpostavkama ravnopravne unasljeđivanju.

(2) Stranci su, pod pretpostavkom uzajamnosti, u nasljeđivanju ravnopravni s državljanima Republike Hrvatske. Uzajamnost se predmnijeva, dok se suprotno ne utvrdi na zahtjev osobe koja u tome ima pravni interes.

Članak 13.Zakona o porezu na promet nekretninama.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici i posvojitelji koji su u odnosu na umrlog ili darovatelja,

 

Bez obzira što smo u EU?

 

Znači nema poreza..a dal će mi u mojoj državi naplatiti neki porez ili slično,mogu li to? Konkretno radi se o Njemačkoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.steuerklassen.com/erbschaftssteuer/

njemacka i hrvatska su potpisali ugovor o dvostrukom oporezivanju , ali porez na nasljedivanje je izostavljen iz istog.

http://www.doppelbesteuerung.eu/normen-dba/kroatien/

teoretski bi se u Njemackoj placao porez (procitaj link)

bliski srodnici su oslobodeni poreza do vrijednosti 400.000 €

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.steuerklassen.com/erbschaftssteuer/

njemacka i hrvatska su potpisali ugovor o dvostrukom oporezivanju , ali porez na nasljedivanje je izostavljen iz istog.

http://www.doppelbesteuerung.eu/normen-dba/kroatien/

teoretski bi se u Njemackoj placao porez (procitaj link)

bliski srodnici su oslobodeni poreza do vrijednosti 400.000 €

 

Svakako u Hr nasljednik(kcer/sin) ne placa nikakav porez na nasljedstvo.

Znaci upitno je dal u Njemackoj,ciji je nasljednik drzavljanin mora placat porez na nasljedstvo u Hr?

 

I jasno mi je da ce iskljucivi nadlezan u toj situaciji biti hr sud, al dal ce primjenjivati hr ili njemacko pravo? Posto je nasljednica njemacka drzavljanka..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

taman da je tronjemačka državljanka,primjena prava u ovom slučaju je vezana za ostavitelja/umrlu osobu a ne za njegove nasljednike.

Pričamo o ostavitelju koji ima prebivalište u HR i ostavinskoj imovini koja se nalazi u HR

 

Ok jasno mi je sad sve to, hvala vam..

Samo jos da saznam da li dolazi do dvostrukog oporezivanja i to je to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani Mistyy,jel mi ovdje pričamo o porezu na promet nekretnina ili o nekakvom drugom vidu poreza.

Sustav oporezivanja nekretnina je u domeni nacionalne porezne politike,a odluku o tome donosi Hrvatski sabor.

Mislila sam prvenstveno na porez na naslijedstvo (za sto sam u Hr oslobodena jer se radi o prvom koljenu), a onda i recimo ako naslijedenu nekretninu dam u zajam. Dolazi li do dvostrukog oporezivanja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija