Jump to content

Obrtnici i blokade...


Sung

Preporučene objave

Najprije da svima poželim dobar dan :)

 

Eto kada smo to riješili imam jedno pitanje na koje mi nitko u Hrvatskoj ne zna dati odgovor. Pokušao sam u FINI, u HOK-u, pisao sam predsjedniku, ministrima, međutim od njih odgovora nije bilo..

 

Situacija:

 

Obrtnik radi, izdaje isključivo R2 Virmanske račune. Ima problem sa naplatom i kasni sa plaćanjem poreza. Porezna uprava šalje blokadu i ovrhu obrtniku (sasvim u redu).

 

Automatizmom se obrtniku blokiraju svi računi (poslovni tekući, privatni tekući, kreditne kartice). Obrtnik ne isplaćuje plaću već je dohodaš i jedini je zaposleni u obrtu.

 

Pitanje: Na koji način, obrtnik može zaštititi barem dio sredstava kako bi mogao barem kupiti kruh i platiti režije?

 

Zanima me isključivo legalni način, jasno mi je za rad na crno, ali to me ne interesira. Neka država svoje uzme, ali da ipak postoji način da se u tom trenutku može preživjeti.

 

Eto, ako netko ima bilo kakvu ideju, molio bih ga da me savjetuje.

Danas nemam taj problem, ali dva puta (srećom na kratko) me porezna uprava blokirala, i ja sam doslovno morao posuđivati novce da bi platio račun za struju i vodu.

 

P.S. Ako je to relevantno, obrtnik ima suprugu i dvoje djece i jedini je prihod obitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini se da obrtnik ne može zaštititi dio sredstava...

Slično, vlasnik d.O.o. ne može primati naknadu za nezaposlene ako ostane bez posla.

Biće da neke kategorije nisu zaštićene, "Ima firmu ili ima obrt - ne treba mu zaštita."

 

Mogućih objašnjenja takve ne-zaštite malih i općenito proizvodnje siromaštva od strane vlasti, ima više...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini se da obrtnik ne može zaštititi dio sredstava...

Slično, vlasnik d.O.o. ne može primati naknadu za nezaposlene ako ostane bez posla.

Biće da neke kategorije nisu zaštićene, "Ima firmu ili ima obrt - ne treba mu zaštita."

 

Mogućih objašnjenja takve ne-zaštite malih i općenito proizvodnje siromaštva od strane vlasti, ima više...

 

I meni se čini da obrtnik ne može nikako zaštititi dio sredstava. Malo nelogično ali...

A i vlasnici d.O.o. ne mogu primati naknadu za nezaposlene što nema nikakve logike zapravo je to suludo. Jedino može primati naknadu ako npr. proda 51 % udjela u poduzeću.

Zapravo biti vlasnik obrta ili d.O.o. je kazna jeri nakon godina uspješnog rada čovjek dođe u probleme i ne može ostvariti svoja prava kao ostali zaposlenici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

51% udjela u poduzeću su, čini se, smanjili "Nezaposlena osoba... nema više od 25%" čl. 10 (2) Zakona

 

Za obrte, na HZZ stranici:

PITANJE: Kada vlasnik obrta zatvori svoj obrt, u kojem je ujedno i radio, i prijavi se na zavod kao nezaposlena osoba, prima li naknadu za nezaposlene, koliko dugo i u kojem iznosu?

ODGOVOR: Prema trenutno važećem Zakonu o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti („Narodne novine“, br. 80/08., 121/10., 25/12., 118/12.) novčana naknada ne može se ostvariti po prestanku obrta.

Slično je i za privremeno zatvaranje obrta.

 

Pa kad bi se svi prijavili na HZZ, koliko bi tek onda bilo nezaposlenih !?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

51% udjela u poduzeću su, čini se, smanjili "Nezaposlena osoba... nema više od 25%" čl. 10 (2) Zakona

 

Za obrte, na HZZ stranici:

PITANJE: Kada vlasnik obrta zatvori svoj obrt, u kojem je ujedno i radio, i prijavi se na zavod kao nezaposlena osoba, prima li naknadu za nezaposlene, koliko dugo i u kojem iznosu?

ODGOVOR: Prema trenutno važećem Zakonu o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti („Narodne novine“, br. 80/08., 121/10., 25/12., 118/12.) novčana naknada ne može se ostvariti po prestanku obrta.

Slično je i za privremeno zatvaranje obrta.

 

Pa kad bi se svi prijavili na HZZ, koliko bi tek onda bilo nezaposlenih !?

 

Nisam znao dao su smanjili ovo na 25% udjela. Tim gore. Ali stvarno biti obrtnik ili poduzetnik danas je jedna od većih kazni pogotovo ako posao i u dobroj vjeri ne uspije. Žalosno obrtnici i poduzetnici su osobe bez svog prava kao i ostali ljudi koji ostaju bez posla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala svima na sudjelovanju.

 

Još jedno pitanje vezano uz prethodno.

 

Ako obrtnik(koji je zapravo zakonom definirana kao fizička osoba koja obavlja neku djelatnost) nema ista prava kao fizička osoba koja radi i prima plaću, da li je to predmet za ustavni sud?

 

Postoji li financijska diskriminacija (nazovimo to tako)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo ste još dobro rekli.

 

Ako se ne varam (slobodno me ispravi onaj tko zna), trenutni rekorder po trajanju ustavno-sudskog postupka jeste prijedlog (ili zahtjev, nisam 100% siguran tko je podnositelj) za ocjenu ustavnosti Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece iz 1978. (kolokvijalno zvan Zakon o pobačaju), koji je na USRH već 20 ili 21 godinu (podnesen 1994. ili 1995.).

 

Naravno, vrući krumpir obzirom na ideološku i vjersku komponentu, koja će, kakva god odluka bila, naići na neodobravanje najmanje 50% populacije, analogno i političkih opcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo ste još dobro rekli.

 

Ako se ne varam (slobodno me ispravi onaj tko zna), trenutni rekorder po trajanju ustavno-sudskog postupka jeste prijedlog (ili zahtjev, nisam 100% siguran tko je podnositelj) za ocjenu ustavnosti Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece iz 1978. (kolokvijalno zvan Zakon o pobačaju), koji je na USRH već 20 ili 21 godinu (podnesen 1994. ili 1995.).

 

Naravno, vrući krumpir obzirom na ideološku i vjersku komponentu, koja će, kakva god odluka bila, naići na neodobravanje najmanje 50% populacije, analogno i političkih opcija.

 

Ovo je prestrašno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ne znam koliko smisla ima ideja (blokirani.org):

 

Otiđite u bilo koji austrijski grad i to u poslovnicu Erste banke. Ponesite osobnu ili putovnicu, otvorite nerezidentni žiro račun i IBAN donesite računovodstvu preko kojeg ćete uplaćivati novac u kunama koji se onda konvertira u eure. Za 15 dana od banke dobivate karticu i novac možete podizati na bilo kojem bankomatu Erste banke u Hrvatskoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam koliko smisla ima ideja (blokirani.org):

 

Otiđite u bilo koji austrijski grad i to u poslovnicu Erste banke. Ponesite osobnu ili putovnicu, otvorite nerezidentni žiro račun i IBAN donesite računovodstvu preko kojeg ćete uplaćivati novac u kunama koji se onda konvertira u eure. Za 15 dana od banke dobivate karticu i novac možete podizati na bilo kojem bankomatu Erste banke u Hrvatskoj.

 

odlična ideja, barem zasad, dok se i država ne sjeti ove račune također ovršiti europskim platnim nalogom ili ovršnim naslovom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija