Jump to content

Preuzimanje dugova nakon smrti roditelja


Zodiax

Preporučene objave

Naime, situacija je sljedeća - prije dva tjedna mi je preminuo otac, ostavinska rasprava još nije pokrenuta/zakazana. Ja sam jedini nasljednik, ali nemam što nasljediti osim dugova. I to ogromnih dugova. Ne znam o kojoj se svoti točno u kunu radi, ali je preko sto tisuća kuna. Imovine ništa nije bilo na mojem ocu, tako da s te strane nema ništa.

 

Praktički ništa osim dugova ja niti ne bih mogao nasljediti. Upoznat sam s mogućnosti odricanja nasljedstva, tako da nemam nikakve veze s dugovima. Ali pošto sam redovni student - ako se ja odreknem nasljedstva, jel gubim pravo na obiteljsku mirovinu dok se školujem?

 

Ispričavam se ako sam ikoji bitan detalj izostavio, ali se stvarno ne razumijem pretjerano u ovakve teme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne gubite,upravo iz razloga što se mirovina ne nasljeđuje,već stjeće po odredbama Zakona o mirovinskom osiguranju.

 

Puno hvala na odgovoru, još samo jedno pitanje;

 

Ako steknem mirovinu po odredbama ZMO-a, ali za vrijeme života mog oca ta mirovina je bila umanjena za iznos kredita/dugova, koji se iznos uzima kao početna vrijednost izračuna obiteljske mirovine - sveukupna mirovina ili iznos koji ostaje nakon što sjednu svi krediti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obiteljska mirovina za jednu osobu iznosi 70% mirovine koje je primao(uračunat i odbitke za kredit).

odreč se nasljedstva (ili ne pokretati ostavinsku raspravu) i nemaš obvezu vračanja dugova pani onih koje je odbijlalo mirovinsko.

pazi da ne priznaš dug. ako priznaš dug dužan si ga i vračati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obiteljska mirovina za jednu osobu iznosi 70% mirovine koje je primao(uračunat i odbitke za kredit).

odreč se nasljedstva (ili ne pokretati ostavinsku raspravu) i nemaš obvezu vračanja dugova pani onih koje je odbijlalo mirovinsko.

pazi da ne priznaš dug. ako priznaš dug dužan si ga i vračati.

 

Hvala, čuo sam već da čak ni u šali ne bih trebao reći da priznajem dug, tako da ću pripaziti na to.

 

I još me samo zanima - jel ima ikakve razlike u mirovinskim koeficijentima/pravima/izračunu, ako mi je otac bio hrvatski branitelj, dragovoljac i hrvi (doduše, ne I. ili II. skupine)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Mene isto zanima, u slučaju smrti majke, ja bih nasljedila stan, a sad me zanima, u ako ja ne priznam dugove njene, da li se onda oduzima stan ili vrši ovrha na pokućstvo?

ako si nasljednik nasljeđuješi dug ostavitelja.

ako odustanešod nasljedstva (stana) ne nasljeđuješ dugove ostavitelja.

izračunaj šte ti se isplati. od vrijednosti stana oduzmi visinu troškova sahrane i visinu dugova = isplati ili neisplati

 

iz postavljenog pitanja zaključujem da ti je majka još živa.

 

ali ako stan pređe u tvoje vlasništvo ugovorom o dosmrtnim uzdržavanjem ne odgovaraš za dugove vlasnika stana(osim ako drugačije ugovorite).

nisi nasljednik pa ne nasjeđuješ dugove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako si nasljednik nasljeđuješi dug ostavitelja.

ako odustanešod nasljedstva (stana) ne nasljeđuješ dugove ostavitelja.

izračunaj šte ti se isplati. od vrijednosti stana oduzmi visinu troškova sahrane i visinu dugova = isplati ili neisplati

 

iz postavljenog pitanja zaključujem da ti je majka još živa.

 

ali ako stan pređe u tvoje vlasništvo ugovorom o dosmrtnim uzdržavanjem ne odgovaraš za dugove vlasnika stana(osim ako drugačije ugovorite).

nisi nasljednik pa ne nasjeđuješ dugove.

 

ne nasljeđujete ništa, pa ni pokretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija