Jump to content

Minimalni otkazni rok ako ja dajem otkaz i poslodavac ne želi otkazni rok


BubblebBut

Preporučene objave

S poslodavcem možete dogovoriti sporazumni otkaz bez dana otkaznog roka.

Ptočnice,

OTKAZ se ne "dogovora" i o njemu se ne "sprazumjeva". Otkaz je jednostran akt=izraz volje samo jedne strane iz Ugovora. Ono o ćemu Vi govorite je SPORAZUMNI PRESTANAK UGOVORA RADU, što je izraz volje obiju strana iz ugovornog odnosa. I točno,strane u tom sporazumu mogu se dogovoriti, da radnik ne odađuje otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
Molim pomoć: Prije 2 tjedna prijateljica se zaposlila u firmi (3 smjene) i jučer saznala da poslodavac od ljeta ne isplaćuje plaće. Što joj je činiti? Ima ugovor na 3 mjeseca.

lili,

prijateljica bi trebala sačekati plaću. Vidjeti da li je njezino saznanje točno. Ako ne dobije tu plaću i mora dobiti OBRAČUN NEISPLAĆENE PLAĆE ovjeren žigom i potpisom odgovorne osobe (što je ovršna isprava).Upozoriti će poslodavca na njegovu obvezu,usmeno. Ako se ogluši i ne isplati plaću,temeljem rečenog obračuna sastavit će OVRŠNI PRIJEDLOG i prisilno naplatiti svoje potraživanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. U međuvremenu smo saznali da je firma na "listi srama" da cijelu 2014 i ovu godinu nisu isplatili plaće. Najavila je otkaz i zamolili su je da odradi ovaj tjedan dok se ne snađu, na što je ona pristala. Najljepše molim još odgovor: dužni su joj dakle platiti 3 tjedna rada. Da li za to treba dobiti nekakvu potvrdu temeljem koje će potraživati novac? Mislim da se ovdje radi o sporazumnom otkazu, da li se ima pravo javiti na buru? Što bi joj bilo najpametnije činiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. U međuvremenu smo saznali da je firma na "listi srama" da cijelu 2014 i ovu godinu nisu isplatili plaće. Najavila je otkaz i zamolili su je da odradi ovaj tjedan dok se ne snađu, na što je ona pristala. Najljepše molim još odgovor: dužni su joj dakle platiti 3 tjedna rada. Da li za to treba dobiti nekakvu potvrdu temeljem koje će potraživati novac? Mislim da se ovdje radi o sporazumnom otkazu, da li se ima pravo javiti na buru? Što bi joj bilo najpametnije činiti?

lili,ništa ne može vaša prijateljica dok ne nastupi rok plaćanja plaće. za protetekli mjesec to je 15-ti ili 30-ti. A onda kako sam Vas uputio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se ovdje radi o sporazumnom otkazu, da li se ima pravo javiti na buru?

 

Pravo prijave na HZZ nije uvjetovano nikakvim posebnim načinom prestanka radnog odnosa. Pravo na novčanu naknadu, s druge strane - jeste, u slučaju sporazumnog raskida radnog odnosa nema prava na novčanu naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Može pomoć? Zaposlena sam cca 17 god na neodređeno,i želim dati otkaz. Nije mi ponuđena ni otpremnina, niti su iskazali "dobru volju", da mi ikako iziđu "u susret"...Planiram ići u inozemstvo za Novu godinu, kad mi počinje ugovor o radu vani, i nemam namjeru čekati jer mi je gore posao već sređen.Zanima me dali i kako mogu bit sankcionirana, ukoliko ne budu pristali na "dogovorni" odlazak.

Hvala! Hitno mi je.:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S redovnim otkazom jedini problem kojeg imate jeste odraditi otkazni rok. Razlog ne trebate. Kod izvanrednog otkaza morate obrazložiti razlog, a poslodavac ga može pobijati (iako to čine vrlo, vrlo rijetko, a ionako vas ne mogu prisiliti da ostanete tamo raditi).

 

U vašem slučaju, kao najbolja opcija definitivno mi se nameće sporazumni raskid radnog odnosa.

 

Što se otpremnine tiče, na nju imate pravo samo ako se vama otkazuje ugovor o radu ili ako vam je poslodavac pristane isplatiti dogovorno (njegova dobra volja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me o otkaznom roku!Naime ja sam dala otkaz i sad mi je izracunato da moram odraditi otkazni rok mjesec dana i dva tjedna a ako zelim odmah prestati raditi(jer selim u zagreb,sto je 120km udaljeno) moram platiti odstetu sefu u iznosu od 3000kn!dali je to po zakonu tako?molim vas za odgovor jer mi je hitno!!hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me o otkaznom roku!Naime ja sam dala otkaz i sad mi je izracunato da moram odraditi otkazni rok mjesec dana i dva tjedna a ako zelim odmah prestati raditi(jer selim u zagreb,sto je 120km udaljeno) moram platiti odstetu sefu u iznosu od 3000kn!dali je to po zakonu tako?molim vas za odgovor jer mi je hitno!!hvala

 

Nije po Zakonu da plaćate bilo kakove štete poslodavcu. Eventualnu naknadu štete radi otkazivanja i ne odrađivanja otkaznog roka on može potraživati samo putem Suda i naravno mora dokazati da je šteta bila počinjena. Vi bi svakako morali odraditi otkazni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je spomenuto, odgovarati ćete za naknadu štete, koja bi eventualno bila počinjena time vašem poslodavcu.

 

Ovdje postoji još jedno rješenje - da date izvanredni otkaz, ali za njega morate imati opravdan razlog, a skrećem pažnju kako sukladno našoj sudskoj praksi novi posao nije opravdan razlog.

 

Dogovor je najbolja opcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija