Jump to content

ZPP - Tužba i procesna prava


antuntun02

Preporučene objave

Molim vas za pravni savjet.

Radi se o sljedećoj situaciji.

Prije šest godina dobio sam tužbu koja se vodi po ZPP-u. Tužba kad se preda na sud ona dobije svoj P-broj/godina kad je predana. Nakon primanja tužbe protekom dvije godine održano je 5 ročišta, i svaki podnesak, zapisnici, imali su taj P-broj/godinu uvijek isti.

Tada je nastupio zastoj od skoro četiri godine i nakon toga dobijem poziv za ročište na koje sam se odazvao, na kojem sam primio podnesak, na kojem sam dobio zapisnik i potpisao ga. Nakon nekog vremena čitajući te zadnje papire primjetio sam da je P-broj i godina sasvim drugačija i godina je isto druga.

Zanima me da li se P-broj/godina može mijenjati, napominjem da o tome nisam dobio nikakvu obavjest i ako se broj ne mijenja zašto je to napravljeno i da li u tome može biti neke moguće manipulacije??

Jer nekakav osjećaj mi govori da je to neka druga tužba u koju sam uveden ne znajući za to.

Što u tom slučaju da napravim?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve o signaturama (oznakama predmeta) možete naći u Sudskom poslovniku.

 

Promjene brojeva (pa i oznaka) u postupku su uobičajene, nikakve logičke veze između starih i novih nema, a pisci Sudskog poslovnika to nisu do sada nikada uočili kao problem, sasvim sigurno niti neće, a vjerojatno nisu niti u stanju shvatiti u čemu je problem. Ako takvo pitanje postavite sucu u konkretnom predmetu, on će vas uputiti da pogledate spis u pisarnici, uopće ne mareći da vam time nameće dodatni nepotrebni trošak (barem) vremena, što je izravno suprotno odredbama Zakona o parničnom postupku da se postupak mora voditi uz što manje troškova (čl. 10 ZPP), te da je uvid u spis pravo a ne obaveza stranke.

 

(Sve to govorim na temelju osobnog iskustva jer već godinama "ratujem" sa sucima po tom pitanju.

 

U raspravi na ovoj temi:

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/46503-poziv-za-glavnu-raspravu-u-parničkom-postupku-(kao-tuženik)?highlight=poziv+glavnu+raspravu+parni%C4%8Dkom+postupku+%28kao+tu%C5%BEenik%29

 

ćete uočiti kako i očigledno pravno solidno obrazovane osobe nisu u stanju shvatiti u čemu je problem.

 

Zanimljivo, ali zahtjev za izuzeće zbog nepravilnog poziva na ročište se pokazao kao učinkovito sredstvo - zahtjev vam, naravno, uredno odbiju, ali se nakon toga na slijedećem pozivu uz broj parničnog predmeta u zagradi pojavi i broj prethodećeg ovršnog predmeta. Ali je žalosno da se za tako očiglednu stvar koja u biti znači povredu ZPP - pod uvjetom da se odredbe ZPP interpretiraju po smislu a ne formalistički - morate koristiti tako tešku artiljeriju. )

 

Broj postupka (i oznaka) se mijenja kad spis stigne na novi sud (npr. na drugostupanjski po žalbi).

 

Broj postupka se uvijek mijenja nakon što drugostupanjski sud po žalbi vrati postupak na odlučivanje prvostupanjskom sudu.

 

Oznaka i broj postupka se mijenjaju kad se ovršni predmet po prigovoru na ovrhu nastavlja kao parnica.

 

To su najčešće situacije u građanskim postupcima kad se oznaka i/ili broj mijenjaju, a postoje i druge.

 

Na svu sreću, uvođenjem e-Predmeta moguće je pratiti putem web- i promjene oznaka i brojeva

postupka. Naime, bez te mogućnosti bilo bi zapravo nemoguće napraviti e-Spis, pa je tehnička nužda nadomjestila manjak zdravog razuma.

 

Dakle, u vašem konkretnom slučaju, vjerojatno se radi o promjeni broja nakon žalbenog postupka, ali ako niste dobili žalbu i drugostupanjsko rješenje onda vam nema druge nego u pisarnicu pa pogledati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, u vašem konkretnom slučaju, vjerojatno se radi o promjeni broja nakon žalbenog postupka, ali ako niste dobili žalbu i drugostupanjsko rješenje onda vam nema druge nego u pisarnicu pa pogledati.

 

 

Po vašem savjetu jučer sam otišao do sudske pisarnice i uvidom u spis nisam vidio da je ikakve žalbe bilo, niti nekog drugostupanjskog riješenja ili nešto slično radi čega bi se promijenio P-broj/godina. U spisu se nalaze svi papire koje i ja imam.

Stoga mi je to sada i iz vašeg obrazloženja još čudnije.

Da malo pojasnim, naime u tužbi ja sam tužena strana, tužitelj na svakom dosadašnjem ročištu, a bilo ih je 5, traži od suda da pozove navodne nasljednike ljudi koje je tužbom tužio, a koji su navodno mrtvi te sad navodi navodne nasljednike za koje sudu nije pružio nikakav dokaz o činjenici smrti i o činjenici nasljeđivanja te neki od tih navodnih nasljednika su poziv dobili i na njega se nisu odazvali te tužitelj i dalje za neke navodne nasljednike, njih dvoje koji poziv nisu zaprimili traži da im se poziv ponovno šalje.

Na takve tužiteljeve navode ja sam pisanim putem tj. podneskom sve to opovrgavao. Na zadnjem, tj. 5 ročištu tužitelj je izveo svoje svjedoke i nakon toga ročišta se promjenio taj P-broj/godina, a sada uskoro na idućem ročištu će biti i moji svjedoci koji su predloženi na prošlome i sud ih je privatio i uputio im pozive.

Iz svega toga što sam ukratko naveo ne vidim da je tužitelj imao razloga podnositi nekakve žalbe osim ako se moji podnesci ne smatraju kao žalba. Postupak se vodi na opčinskom sudu.

Što sada da učinim u ovakvoj situaciji? Poslovni broj se promijenio u novi broj i što je malo čudno taj broj je dobio oznaku kroz/11 što znači da je iz 2011. godine, a od te godine do 2015. bila je pauza bez ikakvih ročišta te je u ovoj godini postupak nastavljen.

Da li buduće podneske ja da podnosim na stari poslovni broj ili na novi poslovni broj i što u ovakvoj situaciji da napravim, eventualno da napišem u nekome podnesku?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podneske podnosite na onaj broj koji vam je naveden u pozivu.

 

Budući da navodite pauzu od 4 godine, moguće je da je postupak bio prekinut ili u zastoju, ali o tome bi moralo postojati rješenje, kao i o nastavku postupka. Moguće je da se broj postupka mijenja po nastavku iza prekida jer se u smislu odredbi Sudskog poslovnika takav postupak smatra "dovršenim", ali nisam u to siguran. Međutim, za vas sam broj u konačnici nije bitan tako dugo dok vam se pravilno dostavljaju sva pismena koja trebate dobiti, a za objašnjenje možete pitati na ročištu. Na sam pravni meritum stvari to nema utjecaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, sudac se nije mijenjao.

Prije četiri godine od suda sam dobio obavjest da je jedan od tuženika umro i da se od tužitelja čeka da sudu dostavi podatke tko su njegovi nasljednici. Ja sud o tome nisam obavjestio što znači da ga je obavijestio tužitelj i radi toga predpostavljam da je nastala tako duga pauza i da je sud radi toga pokrenuo postupak po službenoj dužnosti.

Kažete da sam P-broj/godina u konačnici nije bitan te da iduće podneske podnosim na broj koji piše u pozivu, kažem to iz sljedećeg razloga. Na nedavno pristiglom pozivu pisao je taj novi P-broj/godina kojeg nisam odmah primjetio te sam napisao podnesak na stari P-broj/godina i predao u pisarnicu suda te je poslje na ročištu taj podnesak predat tužitelju. To znači da je stari P-broj/godina još aktivan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije "aktivan" ali su službenici u pisarnici na temelju interne dokumentacije (upisnika itd.) povezali stvari i proslijedili podnesak u pravi spis.

 

U e-predmetu

 

http://e-predmet.pravosudje.hr/

 

mogu se pratiti svi brojevi koji su pridjeljivani jednom predmetu u toku postupka, pa je ispravljanje takvih grešaka olakšano.

 

Ali nemojte testirati njihovu vještinu i spremnost da to čine na takav način, to može ovisiti o dobroj volji konkretne osobe do koje podnesak dođe. Takav način dostave bi vam se u svakom slučaju morao priznati ali može dovesti do komplikacija, a komplikacija i grešaka ima dovoljno i bez da ih sami potičete. Meni se desilo da mi savršeno uredan podnesak vrate s naznakom da poslovni broj predmeta nije dobar, a bio je bez greške.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad mi je palo na pamet da broj predmeta može biti promijenjen i zbog promjene statusa suda.

 

Reorganizacijom sudske mreže neki općinski sudovi postali su stalne ispostave drugih sudova, a pri toj promjeni moglo je doći i do promjene poslovnog broja predmeta. Ta promjena bi trebala biti vidljiva u zaglavlju poziva koji ste dobili tamo gdje se navodi naziv suda, ali ako se radi o standardiziranom obrascu, mogao je ostati i stari naziv iako je u međuvremenu došlo do promjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, sudac se nije mijenjao.

Prije četiri godine od suda sam dobio obavjest da je jedan od tuženika umro i da se od tužitelja čeka da sudu dostavi podatke tko su njegovi nasljednici. Ja sud o tome nisam obavjestio što znači da ga je obavijestio tužitelj i radi toga predpostavljam da je nastala tako duga pauza i da je sud radi toga pokrenuo postupak po službenoj dužnosti.

Kažete da sam P-broj/godina u konačnici nije bitan te da iduće podneske podnosim na broj koji piše u pozivu, kažem to iz sljedećeg razloga. Na nedavno pristiglom pozivu pisao je taj novi P-broj/godina kojeg nisam odmah primjetio te sam napisao podnesak na stari P-broj/godina i predao u pisarnicu suda te je poslje na ročištu taj podnesak predat tužitelju. To znači da je stari P-broj/godina još aktivan.

 

kad jedna od stranaka u postupku umre, postupak se po službenoj dužnosti mora prekinuti dok nasljednici ne preuzmu postupak ili ih sud na zahtjev suprotne strane ne pozove da to učine.

 

kad se prekida postupak, postupak nakon prekida dobiva novi broj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

Sve o Vašem predmetu možete doznati ako u tražilicu ukucate naziv suda ,te u E-predmetu pretražite izmjene na način da ukucate P- broj predmeta i godinu.

Iz statusa predmeta vidjeti ćete kada je posljednji put dodijeljen i kojem sucu.Sud nema obvezu obavještavati posebno svakog učesnika u postupku kada je to putem interneta

moguće vidjeti.O svakom predmetu može se vidjeti status putem interneta.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija