Jump to content

Autorsko pravo


shlapetina

Preporučene objave

Poštovani,

 

radim za jedan licencirani magazin na ugovor o autorskom djelu. Mjesečno isporučim minimalno tri autorske teme koje sam osmislim i napišem od početka do kraja.

 

 

Međutim, primjetio sam da isti magazin, samo koji se prodaje na području druge države, koristi moje tekstove. Potpisane ali bez mog dopuštenja i bilo kakve kompenzacije.

 

Zanima me da li pravo na moj autorski rad imam ja i shodno tome odlučujem može li se još negdje objavljivati osim tamo gdje imam saznanja ili pravo na moj autorski rad ima kompanija za koju i radim i može slobodno njime raspolagati pa tako i dati na korištenje trećima?

 

Također, imam li u tom slučaju pravo biti honoriran za svoj tekst koji se objavi u drugom magazinu identične licence.

 

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani shlapetina, (!)

svjedok sam identičnog slučaja!

 

Važno je što vam piše u autorskom ugovoru. Ako ste potpisali da se odričete daljnjih potraživanja nakon objave tekstova (što ja jesam) nemate prava na duplu naknadu.

Gazda vam dvaput neće platiti isti tekst, može vam samo dobrovoljno povećati honorar ako je uspio sklopiti dobar i isplativ posao (u što čisto sumnjam da će se dogoditi jer...živimo u Hrvatskoj)

U mom slučaju gazda je prodao prava Slovencima. Slovenci su uredno plaćali...gazda je trljao bradu...

u novijem ugovoru koji imam ispred sebe piše da XY ima..."isključivo i neograničeno pravo prevođenja (djela YZ) na druge jezike"...

Sretno!

I...čuvajte sve ugovore...nikada ne znate kad će vam zatrebati...

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U mom ugovoru samo piše da sam ''isključivi nositelj autorskih prava te da u potpunosti snosi odgovornost ako se pojavi trećaosoba koja tvrdi da je ona nositelj autorskih prava na predmetu ovog ugovora.''

 

U nijednom trenutku se nisam odrekao toga i potpisao išta slično vama. Znači, ja uživam pravo raspolaganja svojim radom osim ako ne potpišem drugačije?

 

Ili oni mogu raspologati mojim radom ako se radi o identičnoj vrhovnoj firmi koja se zapravo nalazi na trećoj lokaciji?

 

Uf, jako mi je žao zbog vaše situacije ali barem znamo onda ubuduće :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

ako uživate pravo raspolaganja vlastitim autorskim djelom, a niste dali dopuštenje da se isto objavi besplatno u mediju u drugoj državi, smatram da imate pravo usmeno uskratiti to dopuštenje, odnosno tražiti da vam se druga objava adekvatno honorira. to sve, dakako, ako neke druge odredbe ugovora ne potiru ovo što ste napisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija