Jump to content

Uzdržavanje roditelja koji nije plaćao alimentaciju?!


DoricaMorica

Preporučene objave

Poštovani,

 

Molila bih Vas za savjete i pomoć oko sljedećg problema:

 

Zakonski je roditelj dužan plaćeti alimentaciju djetetu dok se školuje te godinu dana nakon završetka školovanja.

S obzirom da sam završila sa školovanjem i namjeravam se uskoro zaposliti kako se mogu zaštiti od uzdržavanje oca koji nije plaćao moje uzdržavanje.

 

Znači razvedeni roditelji, otac nije uplaćivao alimenacije, dug je cca 20 godina+sudski troškovi+kamate.

 

Očekujem da će tražiti da ga se uzdržava jer je alkoholičar koji radi na crno pa se vodi kao ne zaposlena osoba. Nema nikakve pokretnine niti nekretnine.

 

Mogu li se zaštiti ako platim financijskog vještaka da izračuna točan dug i da se pozovem na to il su dovoljne samo sudske odluke o plaćanju alimentacija?

 

Postoji li šansa da ću ga bez obzira na sve ipak morati uzdržavati??

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

 

Znači razvedeni roditelji, otac nije uplaćivao alimenacije, dug je cca 20 godina+sudski troškovi+kamate.

 

 

Postoji li šansa da ću ga bez obzira na sve ipak morati uzdržavati??

 

 

postoji, ali mala sansa ako je stvarno akoholicar

 

medutim tu je i jedna dobra sansa, a to je za oprostiti..

 

ako smognete snage oprostiti to sto su mu ponasanja bila tako losa, ako ga vidite kao nekoga tko je jako grijesio a da vi radi toga zapravo ne morate uzvracati na isti nacin vi cete biti sretni i slobodni a on i dalje nesretan star i bolestan, tako da ste samo vi na dobitku zapravo ako iskoristite sansu koja vam se pruza

 

pozdav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postoji, ali mala sansa ako je stvarno akoholicar

ako smognete snage oprostiti to sto su mu ponasanja bila tako losa, ako ga vidite kao nekoga tko je jako grijesio a da vi radi toga zapravo ne morate uzvracati na isti nacin vi cete biti sretni i slobodni a on i dalje nesretan star i bolestan, tako da ste samo vi na dobitku zapravo ako iskoristite sansu koja vam se pruza

 

 

 

Oprostite ali mene ni malo ne zanima oprost, nemam ja kome što opraštati s obzirom da je ta osoba za mene samo otac na papiru. Ne želim mu loše, ali me ni ne zanima kako je i trebali mu pomoć. Samo se želim zaštiti od doživotnog parazita.

 

Stoga ovdje tražim pravne savjete, bez uvrede.

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... vi cete biti sretni i slobodni a on i dalje nesretan star i bolestan, tako da ste samo vi na dobitku ...

 

 

Ne slažem se sa ovakvim razmišljanjem.

Mislim da gospođica neće biti "sretna i slobodna" već uskraćena za dio svojih pošteno zarađenih novaca.

S obzirom da se i moje dijete nalazi u vrlo slićnoj situaciji, bojim se da ga jednoga dana čeka isti scenarij.

 

Zato i ja molim da se pridruže oni koji bi mogli pomoći u "riješavanju problema" !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite ali mene ni malo ne zanima oprost, nemam ja kome što opraštati s obzirom da je ta osoba za mene samo otac na papiru. Ne želim mu loše, ali me ni ne zanima kako je i trebali mu pomoć. Samo se želim zaštiti od doživotnog parazita.

 

Stoga ovdje tražim pravne savjete, bez uvrede.

 

LP

 

mnogi imaju dobre roditelje

a opet mnogi imaju tako-tako, neutralne roditelje

 

manjina ima jednog roditelja koji nanosi nekakvu stetu

jos veca manjina ima oboje roditelja na svoju stetu

 

najtragicnije je ipak onima koje jedan ili oba roditelja uniste potpuno ili cak ubiju

 

drustvo smatra da jesu roditelji dobri i od koristi svojoj djeci a da ta djeca kad odrastu a roditelji onemocaju trebju na neki nacin vratiti "dug"

 

pravne savjete ili ideje kako da izbjegnete, ili to pokusate mozete potraziti tako sto pretrazite ova ili ovakav forum i tako da procitate zakone koji se toga ticu

 

oni koji to znaju ocito ovjdje to ne zele napisati, a ja se sjecam da sam nesto u tome smislu i procitao

 

nadalje ako taj problem pogledate na nacin da u slucaju da zaista takav onemocali roditelj treba usluge ili ljekove to ce netko morati platiti, a tko?

 

ako, takvih troskova zaista bude i to plati drzava onda je vas problem postao problem svih ljudi u drzavi, a to nije ni fer a niti nesto sto bi institucije rado ucinile tim prije sto zakazuju i tamo gdje nema nikakvih dvojbi

 

kako vi ipak zivite uspjesan zivot onda to nije onako tragicno kako se vama cini, vi ste na neki nacin trijumf zivota i u tom smislu sam vam sugerirao da promjenite stav

 

i sa stanovista etike i morala vase namjere su zapravo jednako neispravne kao i djela tog roditelja

 

eto, bas ja imam uz jednog dosta dobrog roditelja, po djelima, i drugog koji ne samo da nema pozitivnog upliva od najranje dobi nego naprotiv cini stetu koliko god moze i pokusava vise ili manje uspjesno ukrasti koliko god moze.

steta mi je u novcu poprilicna, barem u vrijednosti dvije velike kuce

 

medutim ja se ne fokusram na negativno, nego sam zahvalan na prilikama koje mi je to pruzilo

s one nematerjalne strane naucio sam kako funkcioniraju, sto im je u glavi svim takvim "teskim" ljudima a sljedom toga i kako "disu" normalni ljudi kad su izvan svoje komforne zone

u materjalno smislu takoder, teskoce i naizgled bezizlazne situacije su imale za posljedicu da vidim stvari bistro i da mi cijeli svijet postane igraliste.

 

na neki nacin dakle i sam sam u slicnoj ili istoj sitauciji pa sam ispitao mogucnosti djelovanja u takvom pravcu kao sta vi pitate

moji cjenjeni pravni profesionalci su me uvjerili da tu nema necega praktcinoga u smislu ostvarive presude

 

nadalje pravo se bavi onim sto jest a ne s onim sto bi moglo biti

 

da bi vi dobili upotrebljiv pravni savjet trebat cete prvo sami istraziti kakvi slicni postupci postoje i kakva je praksa suda i socijale

 

cak i tako trebate biti svjesni mogucnosti da nekava ustanova, firma, obrt, hitna napravi racun i pod izlikom da na primjer obiteljski to zakon tako propisuje pronadu vas kao da ste vi duzni

 

nije vam ovo tako blesavo kao sto izgleda jer zliovci-ovrhovoditelji prvo pucaju a onda pitaju, prvo vam pociste novac a poslje se natezite

 

tako i radi prakticne strane vam je bolje imati starca pod kontrolom nego da vas iznenadi industrija iznude: broj ovrha je zadivljujucih navodno oko 6 000 000, gotovo dvije po glavi stanovnika. medicinske ovrhe su obecavajuca industrija kako je vide grabezljivci i vec je bilo afera, bit ce ih i vise a i troskovi umirucih ili umrlih daju se napuhati do sokantnih iznosa.

 

oni koji poput vas traze lagana i lagodna rjesenja cesto zaglibe u velike probleme

to sto je takva vecina jest i razlog zasto smo se doveli u ovakvo stanje koje se progresivno pogorsava

 

ja se nisam uvrijedio, naprotiv vidio sam priliku da odradim svoju duznost i ponudim biserje

 

fascinira me ta tanka linija izmedu zdravog razuma i suprotno ono kad nedostaje samo ta malecka odluka da pojedinac nece muljati sam sebe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Postoji li šansa da ću ga bez obzira na sve ipak morati uzdržavati??

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

Ustav RH

Članak 63.

Roditelji su dužni odgajati, uzdržavati i školovati djecu te imaju pravo i slobodu da samostalno odlučuju o odgoju djece.

Roditelji su odgovorni osigurati pravo djetetu na potpun i skladan razvoj njegove osobnosti.

Tjelesno i duševno oštećeno i socijalno zapušteno dijete ima pravo na osobitu njegu, obrazovanje i skrb.

Djeca su dužna brinuti se za stare i nemoćne roditelje.

 

brini se za starog i nemoćnog oca ali nemoraš trošti svoj novac i vrijeme na njega.

koliko je on potrožšio za tvoje uzdržavanje (a imao je obvezu) toliko i ti troši na njegovo uzdržavanje.

neka svoje "pravo " traži pred sudom.

 

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=18851

 

Dijete se može osloboditi dužnosti uzdržavanja roditelja ako roditelj nije njega uzdržavao iz neopravdanih razloga u vrijeme kad je to bila njegova zakonska obveza. Dakle, ako dijete ne želi uzdržavati roditelja koji se o njemu nije brinuo kada je to bio obvezan, može prestati s uzdržavanjem ili ga niti ne započinjati. U tom slučaju taj roditelj može pokrenuti odgovarajući postupak radi uzdržavanja na sudu u kojem se dokazuje da su ispunjeni uvjeti iz članka 213. stavka 2. Obiteljskog zakona, a ako se dokaže da su ti uvjeti ispunjeni, sud će odbiti zahtjev za uzdržavanje s obrazloženjem da ne postoje zakonski uvjeti za uzdržavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija