Jump to content

Hipoteka na kuću


filip989

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Dakle imam kratko pitanje vezano uz podizanje hipotekarnog kredita.

Nevjenčana supruga i ja živimo s 8-mjesečnim djetetom u kući koja glasi na njenog oca. Ona je nedavno naslijedila stričevu kuću. Imamo potrebu za kreditom oko 150.000 kn (ili prodajom te kuće, jer u njoj nećemo živjeti). Zato smo došli na ideju dizanja hipotekarnog kredita na tu kuću.

 

E sad, ono što me zanima je sljedeće - ja imam nekih 60% veću plaću od nje, pa bismo voljeli da se za taj kredit tereti mene. S obzirom da smo nevjenčani, postoji li ikakav način da ja dobijem hipotekarni kredit? Oboje smo zaposleni na neodređeno, ali ona već ima kredit (kojega bi novim zatvorili) i ima manju plaću, a moja će još kroz 2 mjeseca rasti nakon što steknem VSS. Tako da sam kreditno sposobniji i jednostavno bi mi plaća podnijela i višu ratu u vidu ranije otplate.

 

Može li ona potpisati u mojoj banci neki dokument da mi daje "punomoć" na kuću u svrhu dizanja kredita, ili pak može ona dobiti veći kredit u svojoj banci ako sam joj ja s većom plaćom sudužnik ili nešto slično?

 

Zapravo me zanimaju sve mogućnosti kojih se možete sjetiti, a da nas nevjenčani status neće spriječiti u tome. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vlasnik kuce mora dati ->banci<- suglasnot za upis hipoteke!

-

predpostavljam da ce moci dobiti vec kredit ako bi joj vi bili suduznik. za to pitanje najbolje se obratiti banci s upitom.

 

Hvala na odgovoru! Da, jasno mi je da vlasnik mora dati suglasnost, ali sam pitao da li ona može dati suglasnost da ja dobijem kredit. Tj, može li ona potpisati da tom kućom "garantira" za moj hipotekarni kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru! Da, jasno mi je da vlasnik mora dati suglasnost, ali sam pitao da li ona može dati suglasnost da ja dobijem kredit. Tj, može li ona potpisati da tom kućom "garantira" za moj hipotekarni kredit.

 

Da, to je uobičajeno ali nije presudno, važna je i kreditna sposobnost (visina primanja, status zaposlenika i status tvrtke u kojoj radi tražitelj kredita)!

Banci je u principu svejedno tko je vlasnik nekretnine na koju uknjižuju hipoteku pod uvjetom da je nekretnina dovoljno vrijedna! :svorc:Nemojte se iznenaditi ako banka procijeni da vaša nekretnina ne vrijedi onoliko koliko vi mislite da vrijedi jer su njihove metode procjene vrlo konzervativne!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, to je uobičajeno ali nije presudno, važna je i kreditna sposobnost (visina primanja, status zaposlenika i status tvrtke u kojoj radi tražitelj kredita)!

Banci je u principu svejedno tko je vlasnik nekretnine na koju uknjižuju hipoteku pod uvjetom da je nekretnina dovoljno vrijedna! :svorc:Nemojte se iznenaditi ako banka procijeni da vaša nekretnina ne vrijedi onoliko koliko vi mislite da vrijedi jer su njihove metode procjene vrlo konzervativne!

 

Da, zbog toga bih ja dizao kredit, jer mi je plaća 60% veća nego ženina, a još će rasti krzo 2 mjeseca kad steknem VSS. Firma dobro kotira, lani sam dobio neki papir s posebnim uvjetima koje nama kao zaposlenicima ZABA nudi za kredit, ali lani mi nije trebao :D

 

A za procjenu isto znam, tu bih čak išao na procjenu prvo kod agencije za nekretnine (imamo u gradu jednu koja slovi za dosta realnu i pouzdanu agenciju), jer bih svakako htio izbjeći kredit ako je ikako moguće.

 

Može li procjena agencije ikako utjecati na procjenu banke? (ne ako se radi o par tisuća eura, ali ako se radi o desetak na više?)

 

(... može li ona potpisati da tom kućom "garantira" za moj hipotekarni kredit...)

 

Može. Ona je u tom slučaju hipotekarni dužnik a Vi ste korisnik kredita. U slučaju neplaćanja kredita, banka će biti ovlaštena naplatiti svoje potraživanje prodajom založene nekretnine.

 

To mi je jasno i nije problem, kuću ionako namjeravamo prodati i nikakve druge namjene nema. Jedino što znam i da se banka prvo pokuša naplatiti preko računa dokle god ide, pa i dug poraste zbog zateznih kamata. Strah me jedino u ovoj priči da se ne dogodi da na kraju prodaju kuću daleko ispod vrijednosti i da im još i na to neću biti dužan novce. Vjerujem da će se kredit otplatiti bez problema, imamo dovoljno "lufta" s novcima da nekakvih 2000 kn (plus koju stotinu više) rate otplaćujem bez problema, ali vjerujem da kod kredita uvijek postoji rizik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravilu imaju svoje procjenitelje koji na tome dobro zarađuju i gotovo sigurno vam neće priznati procjenu agencije ma kako ona realna bila! Možda procjenu sudskog vještaka, ali to će vas koštati kao i procjena bančinog procjenitelja! Morate uzeti u obzir i troškove obrade kredita kao i vrlo visoke kamatne stope (dvostruko veće nego u ostalom dijelu EU) pa procijenite koliko vam se to isplati! Možda je bolja opcija prodaja ako je nekretnina nekom zanimljiva! Morate znati da banka daje novac i ona određuje uvjete pod kojima će to učiniti! Vaša pregovaračka pozicija je tu dosta skučena i oni to znaju! :svorc:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravilu imaju svoje procjenitelje koji na tome dobro zarađuju i gotovo sigurno vam neće priznati procjenu agencije ma kako ona realna bila! Možda procjenu sudskog vještaka, ali to će vas koštati kao i procjena bančinog procjenitelja! Morate uzeti u obzir i troškove obrade kredita kao i vrlo visoke kamatne stope (dvostruko veće nego u ostalom dijelu EU) pa procijenite koliko vam se to isplati! Možda je bolja opcija prodaja ako je nekretnina nekom zanimljiva! Morate znati da banka daje novac i ona određuje uvjete pod kojima će to učiniti! Vaša pregovaračka pozicija je tu dosta skučena i oni to znaju! :svorc:

 

Prodaja nam i je prva opcija, idem u ponedjeljak u agenciju dogovoriti procjenu, pa cemo vidjeti sto oni kazu. Pokusali bi prodati nekih pola godine do 8-9 mjeseci ali makar je kratki rok, ako nam se bas nitko ne javi onda cemo morati na kredit ici.

A cak i da se nadje kupac kad je kuca po hipotekom, tu se isto mislim dobro raspitati o uvjetima prijevremene otplate kredita, pa makar i smanjili cijenu kupcu koji bi bio voljan isplatiti iznos za zatvaranje kredita (plus nadoplata, ovisno o vrijednosti kuce i iznosu koji ce trebati dati da se kredit zatvori).

 

Ma otvoreni smo za brdo opcija, treba samo vidjeti sto se nudi i koje rjesenje ima najbolji omjer vrijeme/novac/komplikacije. Vaznije nam je osigurati djetetu sigurno dvoriste za igru, ili sobu koja svake zime nece biti puna plijesni zbog vlage, nego da dobijemo puni iznos na kucu koju ionako nismo ni znali da cemo dobiti.

 

Eto hvala na odgovorima, jasno mi je sve sto sam htio znati, a sad dalje moram sakupiti sto vise informacija od banaka i agencije za prodaju.

 

Kuću opterećenu hipotekom je jako teško prodati. Imajte to na umu.

 

To znam, mislio sam na opciju da iz nekog razloga necemo moci vratiti kredit pa uzmu kucu. To nam ne bi bila neka briga, jer kuca ionako nece imati drugu svrhu nego da se proda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

To znam, mislio sam na opciju da iz nekog razloga necemo moci vratiti kredit pa uzmu kucu. To nam ne bi bila neka briga, jer kuca ionako nece imati drugu svrhu nego da se proda.

 

ako imate namjeru prodati kuću ne opterećujete je.

niko neće kupiti kuću sa teretom tj. tražit će isplatu kredita ili će za taj teret umanjiti kupoprodajnu cijenu i nastaviti sa daljnjom otplatom kreduta (ako se radi o prodaji za keš) . ako se radi o prodaji po kreditu banka neće odobriti kredit za kupnju kuće na kojoj postoji teret.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako imate namjeru prodati kuću ne opterećujete je.

niko neće kupiti kuću sa teretom tj. tražit će isplatu kredita ili će za taj teret umanjiti kupoprodajnu cijenu i nastaviti sa daljnjom otplatom kreduta (ako se radi o prodaji za keš) . ako se radi o prodaji po kreditu banka neće odobriti kredit za kupnju kuće na kojoj postoji teret.

 

Pa zar ne bi mogla realna situacija biti sljedeće: dobijemo kredit od, recimo 30.000 €. Nakon nekog vremena otplatim 10.000 € i pojavi se kupac. S kupcem napravimo i ovjerimo neki ugovor da će preuzeti dug (recimo s kamatama da ostaje još 25.000 € za otplatiti, karikiram sad i zaokružujem iznos zbog jednostavnije računice) i nama isplatiti ostatak cijene za koju smo se dogovorili (idemo računati s tih 30.000 €, pa znači on preuzima dug i nama plača razliku od 5.000€).

 

Dakle to bi bila prva opcija, a druga je možda isto ovjereni ugovor prema kojem kupac primjerice meni plaća iznos za koji smo se dogovorili, ja zatvaram kredit i njemu prepisujemo kuću?

 

Mislim, ne znam kako to funkcionira, pogotovo u našoj državi ništa nije jednostavno, ali ovo mi se čini kao nešto što bi moglo funkcionirati, ili se varam?

 

I da, to pod "nema drugu svrhu nego da se proda" sam mogao bolje reći "nema drugu svrhu nego da za nju dobijemo novce i izfinanciramo sve što trebamo". Dakle, ako ju prodamo, odlično. Ako ju ne prodamo u nekom razumnom roku, dignemo hipoteku, dobijemo novce, uložimo za što nam novci trebaju i na kraju otplatim kredit kroz nekoliko godina i tada prodamo kuću. Tko zna, možda će za 5-10 godina tržište nekretninama biti u boljem stanju, pa ćemo moći dobiti i veći iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija