Jump to content

Kredit u banci


Iovi

Preporučene objave

Imam jednu neobicnu situaciju. Naime, digao sam kredit manjeg iznosa u kunama, a nakon mjesec dana banka mi javlja da se nesto u sustavu pogresno proknjizilo i da mi se taj iznos u kunama nekako pretvorio u iznos u eurima pa sam po njihovim podacima zaduzen za puno veci iznos. I ukoliko ne zelim biti duzan taj veci iznos, moram doci potpisati aneks ugovora o kreditu.

 

Napominjem da na svim papirima stoji taj manji iznos u kunama te je isti ovjeren i kod javnog biljeznika i isplacen na moj racun.

 

Moje pitanje je sljedece: Kako je moguce da se u jednoj banci dogodi takva "greska u sustavu" koja mijenja valute, a time i iznos kredita? I kako je moguce da cu ja biti duzan vise nego sto sam trazio i dobio ukoliko ne dodem potpisati aneks? Jesam li obvezan ista potpisivati radi njihove greske u sustavu?

 

Sto biste vi na mom mjestu?

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iskreno, ako vam je isplaceno vise novca nego sto je ugovorm ugovoreno, predlazem vam da isti odmah vratite banci.

 

ili kao sto vam je banka predlozila, ako zelite zadrzati veci iznos od ugovorenoga biti ce potrebno potpisati aneks ugovora kojim se to sve regulira.

 

ikakav drugi scenarij ce samo rezultirati vama vecim nepotrebnim troskovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iskreno, ako vam je isplaceno vise novca nego sto je ugovorm ugovoreno, predlazem vam da isti odmah vratite banci.

 

 

zar ne čitaš no što je navedeno od strane Iovi.

"Napominjem da na svim papirima stoji taj manji iznos u kunama te je isti ovjeren i kod javnog biljeznika i isplacen na moj racun."

 

Ažurirano

 

Koliko kosta odvjetnicka usluga te vrtste i gdje da nadem odvjetnika do sutra ujutro?

 

odvjetnik ti nije potreban ako si dobio isplatu koja je navedena u ugovoru.

na razgovor ponesi kopiju ugovora, otplatnog plana i ako je moguće potvrdu o uplati iz koje se vidi uplaćena svota novca po ugovoru o kreditu.

 

aneks ne potpisuj ako u ugovoru nema nepravilnosti.

ako odlučiš potpisati aneks dobro ga prouči da nebi potpisao nešto a svoju štetu.

 

rate za kredit uplaćuj kreditoru po planu otrplate (svota i datum uplate)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da ne bi bio ni prvi ni zadnji koji je greskom, cijom god, dobio novce na racunu koji mu ne pripadaju pa bi iste trebao i vratiti. stjecanje bez osnove?!?!

 

zar ne čitaš no što je navedeno od strane Iovi.

"Napominjem da na svim papirima stoji taj manji iznos u kunama te je isti ovjeren i kod javnog biljeznika i isplacen na moj racun."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napominjem da na svim papirima stoji taj manji iznos u kunama te je isti ovjeren i kod javnog biljeznika i isplacen na moj racun.

 

Znaci nisam dobio taj veci iznos, nego manji, koji sam i trazio. Taj manji je na ugovoru i ovjeren je kod biljeznika.

 

Naknadno su mi javili da negdje kod njih u sustavu stoji taj veci iznos (ekvivalent u eurima), koji ja osobno nigdje ne vidim, nisam vidio i nisam potpisao.

 

Ali mi se vodi kao zaduzenje i ukoliko ne zelim da tako ostane, kazu, moram doci dodatno potpisivanje obaviti.

 

Meni to ne zvuci bas uvjerljivo niti zakonski, ne znam za vas.

 

Ažurirano

 

odvjetnik ti nije potreban ako si dobio isplatu koja je navedena u ugovoru.

na razgovor ponesi kopiju ugovora, otplatnog plana i ako je moguće potvrdu o uplati iz koje se vidi uplaćena svota novca po ugovoru o kreditu.

 

anek ne potpisuj ako u ugovoru nema nepravilnosti.

 

Hvala na odgovoru, Vi ste me razumjeli ispravno.

 

Sto da im onda odgovorim na njihovu "ucjenu" kako cu biti duzan vise novaca nego sam trazio i dobio?

 

Sto uopce mogu napraviti?

 

Oni znaju sto meni pise u ugovoru i zato zele da potpisem aneks, kojim ce napraviti novi ugovor s istim uvjetima i ispravljenim iznosom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ali mi se vodi kao zaduzenje i ukoliko ne zelim da tako ostane, kazu, moram doci dodatno potpisivanje obaviti.

 

Meni to ne zvuci bas uvjerljivo niti zakonski, ne znam za vas.

 

Ažurirano

 

 

 

Hvala na odgovoru, Vi ste me razumjeli ispravno.

 

Sto da im onda odgovorim na njihovu "ucjenu" kako cu biti duzan vise novaca nego sam trazio i dobio?

Sto uopce mogu napraviti?

 

Oni znaju sto meni pise u ugovoru i zato zele da potpisem aneks, kojim ce napraviti novi ugovor s istim uvjetima i ispravljenim iznosom.

 

pazi šta potpisuješ(da nebi potpisao da si primio veči iznos od onoga što si doista primio).

nemožeš biti dužan više od onoga što si primio.

možeš otiči na razgovor ali pazi dobro šta češ potpisati.

ugovor ti nemogu otkazati ako uredno otplaćuješ zaduženje(prema ugovoru i planu otplate).

 

svoju tvrdnju za večom uplatom na tvoj račun moraju dokazati.

a mogu tužbom tražiti povrat više uplaćenog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oni niti ne tvrde da su mi uplatili vise, nego da taj veci iznos kod njih stoji greskom (greskom sustava, koji je pobrkao valute i kune pretvorio u eure), ali da cu biti duzan taj veci iznos (mada ga nisam potpisao) ukoliko ne potpisem aneks.

 

Aneksom bi navodno ostao duzan ovaj manji iznos, ali bi ga tek uz aneks oni mogli pravilno knjiziti.

 

Jos ni jednu ratu nisam otplatio jer sam kredit digao ovaj mjesec, a oni sada s krajem mjeseca shvacaju da imaju probleme.

 

Moram li ista potpisivati?

 

Hoce li mi onda isplatiti razliku do tog veceg iznosa, ako mi ga vec misle dati u zaduzenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oni niti ne tvrde da su mi uplatili vise, nego da taj veci iznos kod njih stoji greskom (greskom sustava, koji je pobrkao valute i kune pretvorio u eure), ali da cu biti duzan taj veci iznos (mada ga nisam potpisao) ukoliko ne potpisem aneks.

 

imaš obvezu vratiti ono što si primio i prema potpisanom ugovoru.

 

nepravilnosti ili grešku mogu ispraviti (i trebaju)bez potpisivanja aneksa ugovora.

dobro prouči pa tek tada potpiši (ako ti odgovara).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[/b]

 

imaš obvezu vratiti ono što si primio i prema potpisanom ugovoru.

 

nepravilnosti ili grešku mogu ispraviti (i trebaju)bez potpisivanja aneksa ugovora.

dobro prouči pa tek tada potpiši (ako ti odgovara).

 

Takvom se logikom i ja vodim u razmisljanju i pritom ne shvacam sto oni ustvari zele od mene. Sumnjicav sam. Tim vise sto su im odgovori "nekakva greska u sustavu" i "ne znamo sto ce se dogoditi s kreditom". Pa rekoh da pitam vas ovdje...

 

Definitivno necu nista potpisivati pa cu vidjeti za par dana sto kazu.

 

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takvom se logikom i ja vodim u razmisljanju i pritom ne shvacam sto oni ustvari zele od mene. Sumnjicav sam. Tim vise sto su im odgovori "nekakva greska u sustavu" i "ne znamo sto ce se dogoditi s kreditom". Pa rekoh da pitam vas ovdje...

 

Definitivno necu nista potpisivati pa cu vidjeti za par dana sto kazu.

 

Hvala na odgovorima.

 

Bankarski protokol je morao provjeriti svu dokumentaciju prije isplate novca na vaš račun i to su sigurno uradili! Ako vam se slažu iznosi isplaćenog novca sa ugovorom koji je i ovjeren kod JB, kao i otplatnim planom ne vidim nikakvog razloga za aneksom! Nešto vjerojatno muljaju i žele vas izraditi! Možda nije loše da odete u banku i još jedanput poslušate njihove razloge! Ne potpisujte ništa nego kažite da se morate savjetovati i da vam daju primjerak aneksa da ga proučite u miru van banke! Ako vam ga ne žele dati nešto muljaju! Što se vas tiče ugovor o kreditu je realiziran i ako je u skladu sa zakonom vi nemate nikakvu dodatnu obavezu (aneks, dodatno osiguranje) prema njima! Moguće je da su pogrešno ispunili instrumente osiguranja (zadužnicu) pa da vas pokušavaju navesti da im ponovo potpišete! Tako dugo dok se pridržavate odredbi ugovora ne mogu vam ništa a njihov sustav ili propusti nisu vaš problem! :pravila:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takvom se logikom i ja vodim u razmisljanju i pritom ne shvacam sto oni ustvari zele od mene. Sumnjicav sam. Tim vise sto su im odgovori "nekakva greska u sustavu" i "ne znamo sto ce se dogoditi s kreditom". Pa rekoh da pitam vas ovdje...

 

Definitivno necu nista potpisivati pa cu vidjeti za par dana sto kazu.

 

Hvala na odgovorima.

 

ak kredit otplaćujete po otplatnom planu nemogu ga otkazati.

ako zakasnite sa otplato dvije rate uzastopno ili više u različitom razdoblju otplate mogu otkazati kredit (prouči ugovor).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oni niti ne tvrde da su mi uplatili vise, nego da taj veci iznos kod njih stoji greskom (greskom sustava, koji je pobrkao valute i kune pretvorio u eure), ali da cu biti duzan taj veci iznos (mada ga nisam potpisao) ukoliko ne potpisem aneks.

 

Aneksom bi navodno ostao duzan ovaj manji iznos, ali bi ga tek uz aneks oni mogli pravilno knjiziti.

 

Jos ni jednu ratu nisam otplatio jer sam kredit digao ovaj mjesec, a oni sada s krajem mjeseca shvacaju da imaju probleme.

 

Moram li ista potpisivati?

 

Hoce li mi onda isplatiti razliku do tog veceg iznosa, ako mi ga vec misle dati u zaduzenje?

 

Ne vidim zašto bi vi išta njima potpisivali, a moram priznati da mi je sve ovo krajnje neobično (sumnjivo!).

Banka bi bez da vas uopće obavještava trebala to pod hitno ispraviti. To je potpuno njihov problem.

 

Tu se gotovo sigurno radi o nekoj greški unutar banke koja je počinjena namjerno ili nenamjerno, i oni zada to pokušavaju zataškati na način da eto vas navabe da potpišete aneks ugovora i da tako to opravdaju. To je možda uistinu greška sustava, ali nije isključeno da se radi o kakvoj namjernoj manipulaciji nekog službenika iz bilo kog razloga.

 

Primjerice, moguće da se radi o banalnoj grešci zamjene kuna i eura pri upisu, ali informacijski sustav za ispravak traži autorizaciju visokopozicionirane osobe u banci, a tada bi se za grešku doznalo (li možda se radi i o kakvom pokušaju pronevjere!).

Ako vi međutim sami zatražite aneks, onda do ispravka dolazi na zahtjev klijenta, i oni mogu 'ući u sustav' i ispravljati podatke...

 

Potpisivanjem aneksa mogli biste si nabiti penale ako takvi postoje u ugovoru - zato bi bilo dobro da vam netko pravno i financijski upućen prouči ugovor. A nije isključeno da biste mogli navući za vrat i druge probleme - da ste sudjelovali u nekom financijskom kriminalu.

 

 

Ja na vašem mjestu ne bi ništa potpisivao, nego bi ih tražio da u roku 24 sata sve isprave i daju mi o tome pisanu potvrdu. Ja sam potpisao ugovor kod JB i tražim da banka poštuje ugovor. Ne želim nikakve izmjene.

Rekao bi im da slijedeći dan dolazim u banku po pisanu potvrdu da je sve u redu i ispravljeno prema ugovoru koji sam potpisao kod bilježnika. Sa sobom tada nosim prijavu koju ću urudžbirati upravi banke, a istu takvu i HANFA-i.

I ako potvrdu ne dobijem, slijede te prijave, a u perspektivi o obraćanje medijima jer će javnost i udruga Franak sigurno biti zainteresirani da se ovako nešto može dogoditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Proucio sam malo ugovore i uvidio sljedece stvari:

 

Kredit koji sam ugovorio u valuti je EUR, tako pise na ugovoru. Anuiteti takoder.

 

Oni od mene traze da potpisem promjenu valute iz EUR u HRK (ne znam zasto). Kada sam im odgovorio da ne vidim smisao u tome da potpisujem promjenu valute te da necu nista dodatno potpisivati, prestali su inzistirati.

 

Najavili su mi i naplatu veceg anuiteta (u skladu s pogresnim iznosom kredita koji oni vode kod sebe u sustavu) za 9. mjesec, iako je u ugovoru jasno da se prva rata naplacuje 1.10., a za 9. mjesec sam platio interkalarnu kamatu. To sam im napomenuo i nisu mi nista naplatili do sada.

 

Takoder sam ih trazio da na temelju vec potpisanog (jer je sve uredno potpisano) odmah isprave svoje greske u sustavu (iznos kredita i valutu) i meni sto je prije moguce dostave dopis kojim ce mi potvrditi da je sada sve onako kako smo i dogovorili.

 

Trazio sam i ispriku za ucjenu kojom su pokusali dobiti moj potpis, pod prijetnjom da ce mi nakalemiti kredit veci nego sto sam trazio i potpisao i zahtijevao Potvrdu o otplatnom planu koju su mi po ugovoru bili duzni dostaviti, a nisu.

 

Odgovorili su mi samo kratko da je zahtjev u obradi i da ce mi dostaviti trazeno u Zakonskom roku. Od tada je proslo kojih tjedan dana, a oni se vise ne javljaju i ne pisu.

 

Koji je Zakonski rok u pitanju uopce?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok je 15 dana! Ako se slažete sa kamatom i ako je rata kredita zadovoljavajuća po vas ne vidim razloga da pristanete na promjenu valute i uvjeta! Naročito ako oni inzistiraju na tome, a naravno da to ne rade u vašu korist! Potpisali ste ugovor kakav ste potpisali i vjerojatno je on povoljniji po vas nego po banku pa sad pokušavaju aneksom zaraditi maksimum! Da li je kamatna stopa fiksna ili promjenljiva i koji je parametar (euribor, nrs) promjene??:svorc:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija