Jump to content

Otkazni rok,kašnjenje prijave radnika


Zillan

Preporučene objave

Bok,nova sam tu na forumu pa ako nisam dobro odabrala podforum molim admina da premjesti.

 

Imam par pitanja na koja mi nema tko dati odgovor a roditelja nemam.

Ovo je moje 2 zapošljenje (dosad sam samo sezonu radila).

 

Radim u jednom servisu lociranom u Zagrebu a ja radim u drugoj županiji.

Poslodavce sam samo telefonski čula par puta.

Jako su neodgovorni,dva tjedna ih molim da mi pošalju materijal potreban za daljni rad (a nemam izbora pa iz svog đepa financiram dok me ne obskrbe).

 

Poslala sam dokumente prvi tjedan od zapošljenja i oni su danima čekali da bi se ja javila i pritisnula ih da potraže moje dokumente među poštom.

Dogovorili su se da će me odma prijaviti.

Nakon tjedan dana ja provjerim i vidim da su me 10 dana kasnije prijavili od početka rada.

To nikako nije uredu i jeli ima načina da oni to srede ?

Jeli mogu ja njima ''zaprjetiti'' jer mislim da je to ilegalno (ne mislim na prijetnju već samo da ih malo urazumim jer očekujem tih 10ak dana prijave dobiti,s obzirom da sam ja to odradila).

 

Prijavili su me na neodređeno a ugovor nisam vidjela pa neznam koliki je minimalan otkazni rok,ako netko zna molim da mi reče.

 

Posao mi je jako stresan i ne odgovara mi a ujedno je najveći problem jer plaćam prijevoz iz svog đepa - dakle 1/4 plaće mi ode na prijevoz koji oni ne financiraju iako je preko stranice HZZO gdje sam nasla njihov oglas pisalo da plaćaju prijevoz.

 

Kako se postaviti ?

Kako da im uručim otkaz i koliki bi bio otkazni rok ?

Kako da se izborim za svojih 10 neprijavljenih dana ?

Hvala :):mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li vi uopće potpisala ugovor o radu? Temeljem čega je zasnovan radni odnos?

 

Ja sam poslodavcu poslala svoje dokumente. Nisam ništa potpisivala niti dobila ikakve dokupmente/ugovor o radu.

U mirovinskome su mi rekli da sam prijavljena 10 dana kasnije od početka mog rada (ja se u tom periodu nisam baš čula s poslodavcem jer se nitko nije javljao na telefon :svejk: ).

 

Vidim koliko neozbiljno je njihovo poslovanje i da mi rade troškove (prijevoz,materijal iz mog đepa) pa planiram dati otkaz uskoro. :klanja:

 

 

Sad me zanima ako sam ja za stalno prijavljena (odradila sam tek 3 tjedna) koliki je moj otkazni rok ??

 

Nisam prva da sam dobila posao za stalno bez

potpisivanja ugovora - već par prijatelja je imalo takvu situaciju kao ja- dakle dobiju posao za stalno ali ne potpišu nikakav ugovor - samo ih poslodavac prijavi za stalno bez njihovog potpisa i davanja ugovora.

 

 

I kako riješiti situaciju što su me 10 dana kasnije prijavili ?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad me zanima ako sam ja za stalno prijavljena (odradila sam tek 3 tjedna) koliki je moj otkazni rok ??

 

Ako ugovorom o radu, eventualno važećim Pravilnikom o radu ili Kolektivnim ugovorom nije drugačije predviđeno - otkazni rok ne može biti duži od 2 tjedna, računajući od dostave odluke o otkazu poslodavcu.

 

I kako riješiti situaciju što su me 10 dana kasnije prijavili ?

 

Tu biste prvo trebala pisati zahtjev za zaštitu prava poslodavcu, pa ako on ne udovolji tome, onda tražiti sudsku zaštitu. Ali imate i rok od 15 dana od saznanja za ovo zakašnjelo prijavljivanje poslodavca, ako taj rok propustite, onda ne možete tražiti sudsku zaštitu.

 

Napominjem da biste tada bila dužna i dokazati da ste s radom počela 10 dana ranije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam sličan problem .

Poceo sam raditi kod poslodavca autoprijevoznika,

Prvi dan sam isao sa drugim vozacem a nakon toga sam,

danima sam ga zvao da se nađemo da mu dam papire

za prijavu.Stalno je nešto nabrzinu izgovorio i rekao da mora ici te prekinuo vezu.Radio sam svejedno mislio sam da je covjek u guzvi,i da ce sve biti u redu, a treba mi i posao

al tako je malo po malo proslo 11 radnih dana , i ja sam opet po neznam

koji put ga nazvao , ali taj put da mu kazem da ne zelim više raditi za njega

da sam otisao kod drugog poslodavca i normalno ocekivao da mi plati za ovo

što sam mu radio.On je kao bio nesto uvrijeden te se cudio sto odlazim i djelovao kao

da ja nisam fer prema njemu , a ne obrnuto.

Uz to nije mi dao potvrdu o tahografu što sam moram imati odmah .

Od tada je proslo mjesec dana još mi nije platio i dalje se ponaša na isti

neodgovorni i neprofesionalni nacin .Izbjegavao me stalno i govorio mi da ce mi dati

novce kroz par dana.Izgleda da me ne namjerava isplatiti.

Što ja mogu uciniti po tom pitanju?

Ostavio sam si tahograf listice kao dokaz da sam vozio za njega?

Kojoj instituciji da se obrati?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijavu možete podnijeti Inspektoratu rada, ali biste prije trebali imati nekakav dokaz da ste pokušali mirnim putem da vam se plati odrađen posao, pa ne bi bilo loše da mu pošaljete dopis (poštom preporučeno s povratnicom radi dokaza) u kojem ga pozivate da vam u roku od 8 dana uplati odrađen posao ili ćete biti prisiljeni protiv njega podnijeti tužbu, prijavu Inspekciji te kaznenu prijavu nadležnom DORH-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pismenim putem bi poslala otkaz jer sam pročitala da je snimanje tel.razgovora ilegalno pa to preskačem,pisanim putem kad šaljem s povratnicom,to se isto računa kao dokaz ?

Kako uopće funkcionira to slanje otkaza pismenim putem ? Da nebi rekli da sam poslala dokument a ne otkaz ? Kako se tu osigurati ? Kakav je najbolji način za dati otkaz - što napisati ? Oprostite zbog ovoliko pitanja ali neznam što da radim.

 

Prvi put čujem za zahtjev za zaštitu prava - ako imate nekakav link da saznam više o tome,bila bi zahvalna da mi pošaljete - samo da je dovoljno jasno da laik može razumjeti.

 

Hvala vam puno na pomoći. Mislim da je ovo dovoljno da se mogu postaviti u toj situaciji kao osoba koja zna svoja prava (jer kao mladoj curi od +18 godina,bez roditeljske pomoći,teško se snalazim u ovakvim novim i poslovnim situacijama :( )

 

Ažurirano

 

Grozna situacija,baš mi vas je žao,nadam se da uspijete nekako to riješiti.

Mislim da bi bilo korisno i na forumu/fejsu objaviti tu priču o lošem poslodavcu da se ne zeznu i drugi ljudi kao vi.

Posebno je grozno jer je taj tip ''teška osoba'' pa nema razumjevanja niti se s njim može pričati,uvijek u gužvi,''puna glava svega'' a zapravo samo čudan karakter ... Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pismenim putem bi poslala otkaz jer sam pročitala da je snimanje tel.razgovora ilegalno pa to preskačem, pisanim putem kad šaljem s povratnicom, to se isto računa kao dokaz ?

 

Tako je, povratnica vam je dokaz da je odluka o otkazu primljena.

 

Kako uopće funkcionira to slanje otkaza pismenim putem ? Da nebi rekli da sam poslala dokument a ne otkaz ?

 

Zato ćete nasloviti vaš dokument "Odluka o otkazu", tu onda nema spora oko toga što je autorica htjela reći.

 

Kako se tu osigurati ? Kakav je najbolji način za dati otkaz - što napisati ? Oprostite zbog ovoliko pitanja ali neznam što da radim.

 

Jednostavno napišete kako sa danom XY.XY.2016. dajete redovan otkaz ugovora o radu, koji temeljem čl. 115. st. 4. Zakona o radu niste dužni obrazlagati.

 

Također, kako niste dobila primjerak ugovora o radu od strane poslodavca, iako ste u nekoliko navrata to od njega tražila, da otkazni rok traje 2 tjedna, kako je to određeno čl. 122. st. 1. t. 1. Zakona o radu, a računa se od dana primitka odluke o otkazu.

 

Prvi put čujem za zahtjev za zaštitu prava - ako imate nekakav link da saznam više o tome,bila bi zahvalna da mi pošaljete - samo da je dovoljno jasno da laik može razumjeti.
Link.
...teško se snalazim u ovakvim novim i poslovnim situacijama :( )

Bez brige, s vremenom ćete naučiti (uostalom, nitko nije rođen sa iskustvom), a što se pravnih caka tiče, uvijek možete ovdje svatiti po sugestiju ili mišljenje.

 

Sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvalna sam vam jako.

Pozitivna stvar je jer sam evo već s ovoliko malo godina počela čitati ove ''pravne'' stvari,prolistati ću i ZOR.

Danas je mladom čovjeku teško,mnogi poslodavci žele prevariti radnika.

Nakon ovog informiranja već sam mirne duše,znam da nešto stoji iza mene,zakon koji uvodi red u ovu poslovnu anarhiju.

Mnogi moji vršnjaci su bili prevareni,radili veće radno vrijeme,tuđe zadatke,dolazili na smjene u razmaku od 7-8 sati a i manje,dobivali manje plaće.... sami su dijelom krivi (kao i ja sad možda) jer nisu znali,pa nisu pitali za poslovne uvijete...a poslodavci jedva dočekali ....

 

Evo da vas još pitam.žao mi tih 10 dana koje sam odradila a nisam bila prijavljena.

Ako odbiju ispraviti datum (što budu sigurno jer su teški) da im rečem da mi onda odjavu naprave tjedan dana kasnije nakon prestanka mog rada ili se mogu pozdraviti s tih 10 dana ?

 

Jeli moguće otkaz poslati mailom ? Isto ostaje trag kao dokaz

 

Čudno mi je da to nije malo bolje posloženo,iako ja radim tek 3 tj moj otkazni rok je 2 tjedna ?

To mi se baš čini dugo s obzirom na moj kratak radni odnos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...žao mi tih 10 dana koje sam odradila a nisam bila prijavljena.

Ako odbiju ispraviti datum (što budu sigurno jer su teški) da im rečem da mi onda odjavu naprave tjedan dana kasnije nakon prestanka mog rada ili se mogu pozdraviti s tih 10 dana ?

 

Možete pokušati, ali je pitanje bi li uspjeli u zahtjevu. Ostaje mogućnost da se to prvo traži zahtjevom za zaštitu prava (ali pripazite na rok od 15 dana od saznanja za tu činjenicu), ako to ne uspije, onda pred sudom.

 

Jeli moguće otkaz poslati mailom ? Isto ostaje trag kao dokaz

 

Imamo već neku sudsku praksu, koja je priznala i takav vid dostave, pogotovo ako se na mail odgovorilo. Ali, prek pošte ne možete fulati, jer ostaje trag.

 

Čudno mi je da to nije malo bolje posloženo,iako ja radim tek 3 tj moj otkazni rok je 2 tjedna ?

To mi se baš čini dugo s obzirom na moj kratak radni odnos.

 

To je zakonski maksimalni rok po radnika, a kako nemate ugovor, onda je teško predviđati kaže li ugovor štogod drugačije od zakona (može samo manje od zakona).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo sam se čula s poslodavcem.

Dala sam preko telefona otkaz a sutra ga šaljem s povratnicom za svaki slučaj !

Zvala sam ga da bi mu to rekla samo da provjerim kakav je otkazni rok u ugovoru.

 

ON KAŽE DA JE MOJ OTKAZNI ROK 30 DANA!

Jeli to moguće ?

Nemam namjeru nikako odraditi toliko jer iz svog đepa dajem za troškove prijevoza koji neće biti refundirani a ogromni su s obzirom na moju mizernu plaću (1/3) !

 

Kako on uopće može očekivati da mu odradim 30 dana s obzirom kako se odnose prema meni i koliko su grešaka i nepravednih situacija imali u samo 3 tjedna ?

 

Vrhunac svega je da oni imaju UGOVOR BEZ MOG POTPISA !

 

U krajnjem slučaju da odradim tih 2 tjedna (ili kraće ako je ikako moguće) nek se kasnije snalaze ... nek nekog durgog izrabljuju,kad sam čula da radnici nisu dobivali plaću pao mi je mrak na oči !

Onda sam još u gubitku zbog plaćanja prijevoza preko 50kn svaki dan :(

 

 

A da se ja ne pojavim što bi mi se dogodilo,jeli bi me tužili/platila kaznu ??

 

Moj radni odnos je ''radni odnos s osobom mlađom od 30 god prema zakonu o doprinosima''.IM

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozovite se na odredbu čl. 122. st. 6. Zakona o radu -

 

"Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu može se odrediti kraći otkazni rok za radnika nego za poslodavca od roka određenog u stavku 1. ovoga članka, za slučaj kada radnik otkazuje ugovor o radu."

 

Vidite boldano, dakle samo kraći, ne i duži, što je upravo vaš poslodavac učinio. Vrijedi rok od 2 tjedna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znala sam da mulja,kad sam ga trazila da posalje mailom moj ugovor a on nije to napravio....

 

A da dam izvaredni i rijesim se tog posla odma za par dana ... kakva je razlika izmedu sporazumnog i izvarednog ??

 

Sto ja gubim izvarednim ?

 

Izvaredni kreće dakle kad preuzmu pismo ili kad ja dobijem povratnicu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod izvanrednog otkaza ugovora o radu nema obveze odrađivanja otkaznog roka, ali isti morate obrazložiti i teoretski se može pobijati. Osobno, kod vašeg poslodavca ne vjerujem da bi on to pobijao, ali nikad se ne zna.

 

Izvanredni otkaz dan je onog dana kada je odluka o otkazu zaprimljena od druge strane. Pripazite i na rok od 15 dana od saznanja za razlog izvanrednog otkaza, jer protekom tog roka više ne možete izvanredno otkazati ugovor (zbog tog istog razloga).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod izvanrednog otkaza ugovora o radu nema obveze odrađivanja otkaznog roka, ali isti morate obrazložiti i teoretski se može pobijati. Osobno, kod vašeg poslodavca ne vjerujem da bi on to pobijao, ali nikad se ne zna.

 

Izvanredni otkaz dan je onog dana kada je odluka o otkazu zaprimljena od druge strane. Pripazite i na rok od 15 dana od saznanja za razlog izvanrednog otkaza, jer protekom tog roka više ne možete izvanredno otkazati ugovor (zbog tog istog razloga).

Ono što sam primjetio je kako ni poslodavci nisu baš "bistri" u tumačenju ZOR-a tako da ovo pravilo od 15 dana ,iako neće proći na sudu, kod poslodavca hoće itekako, jer poslodavac nije siguran šta će se događati kasnije. Boje se neplaniranih otkrića inspekcije pa prihvaćaju otkaz bez prigovora, pogotovo kad mu "nakalemiš" sve ono što se događalo kroz određeni vremenski period.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija