Jump to content

Ugovorna kazna


cosmicstorm

Preporučene objave

Molim da mi netko da savjet ili mišljenje.

Neiskustvom sam potpisala ugovor pri zaposlenju u maloprodaji kao prodavačica u kojem je navedeno:

"Radnik ne smije se godinu dana nakon prestanka Ugovora zaposliti kod drugog poslodavca koji je u tržišnoj utakmici sa poslodavcem, te ne smije za svoj račun ili za račun treće osobe sklapati poslove kojima se takmiči sa poslodavcem.

U slučaju nepoštivanja ugovorene zabrane utakmice, radnik se obavezuje platiti poslodavcu ugovornu kaznu u iznosu = 380.000,00 kn u roku od 15 dana."

S obzirom da planiram aplicirati za posao u konkurentskoj firmi da li trebam strahovati od ove stavke ili je napisano proforme.

Ili da li imam pravo tražiti da se ta stavka izbaci iz ugovora? Par ljudi mi je reklo da je to inače stavka u menadžerskim ugovorima, a ne u ugovorima za prodavača/icu.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa bogme su vam stavili ugovornu kaznu, kao da ste menadžer. :-)

 

Ugovorna zabrana utakmice vrijedi isključivo ukoliko bi poslodavac preuzeo obvezu da vam za vrijeme trajanja iste isplaćuje naknadu, a koja pak ne može biti manja od polovice plaće koju ste ostvarila u zadnja 3 mjeseca rada. A sad procijenite hoće li poslodavac na to pristati. Nije ni njemu to u interesu (99%).

 

Osobno smatram kako nije ispunjen ni uvjet iz odredbe čl. 102. st. 5. Zakona o radu, jer ako je poslodavčevo poslovanje ugroženo radom jedne prodavačice (ne mislim ovo kao uvredu da me krivo ne shvatite), onda se treba postaviti pitanje kakav je to poslodavac.

 

A i u slučaju najgoreg scenarija, sukladno općim propisima obveznog prava, iznos ove prenapuhane kazne bi se u sudskom postupku bez problema smanjio na neku realnu cifru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju nepoštivanja ugovorene zabrane utakmice, radnik se obavezuje platiti poslodavcu ugovornu kaznu u iznosu = 380.000,00 kn u roku od 15 dana."

S obzirom da planiram aplicirati za posao u konkurentskoj firmi da li trebam strahovati od ove stavke ili je napisano proforme.

Ili da li imam pravo tražiti da se ta stavka izbaci iz ugovora? Par ljudi mi je reklo da je to inače stavka u menadžerskim ugovorima, a ne u ugovorima za prodavača/icu.

Hvala.

 

od nadležnog suda tužbom traži utvrđivanje ugovora ništetnim (odredbe o kazni i visini kazne). dali je u ugovoru navedeno koliku naknadu plaće primaš dok si nezapolena tih godinu dana?

 

Ništetnost pojedinih odredaba (ZOO)

Članak 296. (stari ZOO čl.143.)

(1) Ništetne su odredbe općih uvjeta ugovora koje, suprotno načelu savjesnosti i poštenja, prouzroče očiglednu neravnopravnost u pravima i obvezama strana na štetu suugovaratelja sastavljača ili ugrožavaju postizanje svrhe sklopljenog ugovora, čak i ako su opći uvjeti koji ih sadrže odobreni od nadležnog tijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lol, kolika kazna za radno mjesto prodavačice u maloprodaji...

Bez uvrede ikakve i podcjenjivanja vašeg radnog mjesta, samo je nelogično.

 

"Ugovorna zabrana utakmice vrijedi isključivo ukoliko bi poslodavac preuzeo obvezu da vam za vrijeme trajanja iste isplaćuje naknadu, a koja pak ne može biti manja od polovice plaće koju ste ostvarila u zadnja 3 mjeseca rada."

A naknadu nije dužan isplaćivati ako je radnik u to vrijeme imao plaću veću od prosječne u RH.

 

1. Je li vam plaća bila veća od prosječne u RH?

2. Ako je bila manje, je li vam poslodavac ponudio isplatu polovine plaće u razdoblju dok zabrana traje?

3. Smatram da se možete pozvati i na članak 102. Zakona o radu, st. 5. po kojem takav ugovor ne obvezuje radnika ako njegov cilj nije zaštita opravdanih interesa poslodavca ili se njime nerazmjerno ograničava rad i napredovanje radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju nepoštivanja ugovorene zabrane utakmice, radnik se obavezuje platiti poslodavcu ugovornu kaznu u iznosu = 380.000,00 kn u roku od 15 dana."

S obzirom da planiram aplicirati za posao u konkurentskoj firmi da li trebam strahovati od ove stavke ili je napisano proforme.

 

Odgovore koji pokrivaju pravnu stranu ste već dobili.

Ovakva stavka uobičajena je za managerske ugovore, ili za mjesta na kojima rade specijalizirani stručnjaci koji bi mogli saznanja stečena u svom poslu prenijeti konkurenciji.

Ne vidim kako bi se to odnosilo na vas, a ako ugovor ne sadrži obavezu poslodavca da vam za vrijeme zabrane isplaćuje naknadu vjerojatno bi se s uspjehom i pobijao .

 

A ako poslodavac bude uporan, tu je i opcija da se obratite javnosti.

 

Siguran sam da bi se našlo sindikalista koji bi javno ocijenili da je ovakav ugovor u rangu ugovornog ropstva, pa bi taj poslodavac popio i mnogo negativnog publiciteta. Pogotovo ako bi se ustanovilo da se ne radi o nekoj pogreški (da su vam dali na potpis krivu šprancu ugovora) nego da su takvim ugovorila šikanirali i druge radnike koji su htjeli otići.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim toga, prvo bi se utvrđivalo kako je poslodavac došao do iznosa od 380 000 kuna, a zatim bi se trebalo detaljno utvrditi je li firma u koju gospođa prelazi stvarno predstavlja direktnu konkurenciju, a zatim koliko je u nju uloženo specifičnih znanja koja ona može prenijeti konkurenciji.

 

Po meni, ovo ne može proći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekako sam tako i mislila jer je nelogicno s obzirom da mi je neto placa 2.000kn (pola radnog vremena) ali uvijek je dobro cuti dodatno misljenje. U ugovoru nigdje nije navedena ta stavka da mi poslodavac u tih godinu dana duzan placati polovinu place, tako da tim vise nema smisla. Hvala puno svima na odgovorima i savjetima. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija