Jump to content

Par pitanja-razvod


marioperisic

Preporučene objave

Poštovanje.

Imam par pitanja i ukoliko mi netko može odgovoriti bio bih vam zahvalan.

Žena, dvoje maloljetne djece i ja živimo u stanu od moje majke. Planiramo se rastati. Ja ću ostati u stanu, a ona će potražiti stan u podstanarima.

Pitanja su slijedeća:

1.       Ukoliko ostane u stanu dali treba plaćati mojoj majci najamninu i na koji način to urediti?

2.       Dali sam dužan plaćati alimentaciju dok živimo zajedno u tom stanu, bez obzira što je razvod u toku, ili je okončan?

3.       Dali sam uz alimentaciju dužan plaćati nužni smještaj ili nešto slično?

4.       Po tablici bi trebao plaćati alimentaciju 3600 Kn, no imam kredite na Amexu i RB-a banci. Dali to sud uzima u obzir ukoliko se sporazumno ne dogovorimo žena i ja.

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravi i pravda često nisu skupa!

ako ste razumni ljudi,vodeći računa o svojoj djeci,o sebi....onda vam je najbolje se oko svega dogovoriti. i sporazumno rješiti. ako odete na sud,odvjetnici,novci,vrime,živci......sve to košta puno!   dakle-rješite sami i dogovorite se. nemojte upast u neke odvjetničke zamke-tipa;alimentacija bi tribala biti 100 kn viša.....

dogovorite se i sklopite sami dogovor-ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Da, ako majka to od nje zatrazi. -> Sukladno zakonu o najmu stanova. - Cag bi mogla i potrazivati najamninu za unatrag 5. g...

2. Jeste

3. Niste. Eventualno ako protiv vas podnese tuzbu poradi uzdrzavanja sukladno obiteljskome zakonu, članak 295...

4. Pri tuzbi za odredjivanje visine iznosa uzdrzavanja sudu prilozite sve potrebne dokumente koji pokazuju vase kompletno financijsko stanje prihode, dugove, kredite... i prepustite sudu da donese odluku o visini placanja iste...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , virtalni je napisao:

1. Da, ako majka to od nje zatrazi. -> Sukladno zakonu o najmu stanova. - Cag bi mogla i potrazivati najamninu za unatrag 5. g...

2. Jeste

3. Niste. Eventualno ako protiv vas podnese tuzbu poradi uzdrzavanja sukladno obiteljskome zakonu, članak 295...

4. Pri tuzbi za odredjivanje visine iznosa uzdrzavanja sudu prilozite sve potrebne dokumente koji pokazuju vase kompletno financijsko stanje prihode, dugove, kredite... i prepustite sudu da donese odluku o visini placanja iste...

Virtalni hvala na odgovorima.

1. Zakon o najmu stana, koji članak to govori? To da se mogu potraživati sredstva 5 god. unatrag?

2. Dakle alimentacija se mora plaćati usprkos tome što piše da alimentaciju plaća roditelj koji ne živi sa djecom?

3. U Članku 295 stoji da bi žena morala biti nesposobna za rad, ili se ne može zaposliti, a ona radi tako da pretpostavljam to ne može proći.

4. Hvala na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, bez obzira kako ćete živjeti, odvojeno ili zajedno Vi i supruga, ako se sudska odluka donese i odredi plaćanje uzdržavanja za bilo koga od Vas, dužni ste ju i poštivati, tj. plaćati uzdržavanje..

To se odnosi na plaćanje uzdržavanja bivšeg bračnog druga (žene), ako je nesposobna za rad ili se ne može zaposliti dužan joj je uzdržavanje plaćati bivši bračni drug, no uzdržavanje djeteta u materijalnom (novčanom) smislu je dužan plaćati roditelj s kojim dijete ne živi, naravno, ako se drugačije ne dogovorite i postignete sporazum (sukladno čl. 106. ObZ.), dok se tretira da roditelj sa kojim dijete živi na druge načine skrbi o djetetu (kuhanje, pranje idr.).......bez obzira što, kako navodite, živite zajedno, ako vam je pravomoćnom sudskom odlukom određeno plaćanje uzdržavanja Vi je morate i poštovati, tj. plaćati uzdržavanje djece (djeteta)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Željac047 je napisao:

Poštovani, bez obzira kako ćete živjeti, odvojeno ili zajedno Vi i supruga, ako se sudska odluka donese i odredi plaćanje uzdržavanja za bilo koga od Vas, dužni ste ju i poštivati, tj. plaćati uzdržavanje..

To se odnosi na plaćanje uzdržavanja bivšeg bračnog druga (žene), ako je nesposobna za rad ili se ne može zaposliti dužan joj je uzdržavanje plaćati bivši bračni drug, no uzdržavanje djeteta u materijalnom (novčanom) smislu je dužan plaćati roditelj s kojim dijete ne živi, naravno, ako se drugačije ne dogovorite i postignete sporazum (sukladno čl. 106. ObZ.), dok se tretira da roditelj sa kojim dijete živi na druge načine skrbi o djetetu (kuhanje, pranje idr.).......bez obzira što, kako navodite, živite zajedno, ako vam je pravomoćnom sudskom odlukom određeno plaćanje uzdržavanja Vi je morate i poštovati, tj. plaćati uzdržavanje djece (djeteta)...

Dobro, dakle za alimentaciju mi je jasno. Kada moram početi plaćati alimentaciju? Čim predam zahtjev u centar, ili čekam sudsku odluku?

Ovo ne razumijem: "uzdržavanja bivšeg bračnog druga (žene), ako je nesposobna za rad ili se ne može zaposliti dužan joj je uzdržavanje plaćati bivši bračni drug."

Dakle ona radi i ukoliko dobije otkaz neće joj biti problem naći posao. Dakle o tome ne moramo ni pričati. 

Još pitanje u vezi najamnine: Zakon o najmu stana, koji članak to govori? To da se mogu potraživati sredstva 5 god. unatrag?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , marioperisic je napisao:
8.501 – 9.500 1.550 1.789 1.947 3.100

Spadam u ovaj platni razred. Imam 2 klinca. Dali se može desiti da mi alimentacija iznosi 6000 Kn, a da mi ostane za život ovaj minimum od 3100Kn?

 

Može,

ali ipak je krajnja odluka na sudcu koji će nadajte se uzeti u obzir sve vaše prihode/raskode i ostale životne potrebe sljedom čega sam mišljenja da bi taj iznos uzdržavanja ipak bio manji nego ovaj iz tablice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , marioperisic je napisao:
8.501 – 9.500 1.550 1.789 1.947 3.100

Spadam u ovaj platni razred. Imam 2 klinca. Dali se može desiti da mi alimentacija iznosi 6000 Kn, a da mi ostane za život ovaj minimum od 3100Kn?

Jasno je da sud ima u vidu i vaše troškove života, ne samo prihode. Nije baš da vi nemate troškova, pogotovo sad kad ćete iseliti. Ukoliko vam je bivša partnerica razumna osoba, dogovorite neku realnu cifru, uvažavajući mogućnost izostanka stanarine sa strane vaše majke. Ovo vam nije pravni savjet, jer je zapravo i kontra zakona budući se tražbina uzdržavanja ne može ničime prebijati, ali tek toliko da znadete da ukoliko se bivša partnerica zainati, može joj i vaša majka "lupiti" tržišnu stanarinu (pa i tražiti zaostatke), pa će onda vidjeti drugu stranu medalje.

Poanta priče je, emocije i potencijalne vendete izbacite iz igre i nađite se u nekoj sredini glede "financija", što je osnova kakvog-takvog normalnog odnosa u budućnosti, koji će egzistirati, svidjelo se to vama oboje ili ne, budući ste povezani "vječno" putem djece. Jedino pitanje koje si morate postaviti je kakav odnos želite - normalan ili "rat do istrebljenja"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam htio ulaziti u detalje jer to uvijek stvara nepotrebnu zavrzlamu. 

G-man, neću se ja iseliti nego ona s djecom.

Razvodimo se radi financija. Ona je neodgovorna, zadužuje se okolo po bankama i preko interneta. Već 6 mjeseci živimo od moje plaće jer ona nema novaca. Zato joj i ne mogu dozvoliti da ostane u majčinom stanu jer neće plaćati račune, a dok se mi preko suda namirimo lagano će ovršiti stan. Ne moram niti govoriti koliko mi je teško što ne znam gdje će ona i djeca živjeti.

Pošto je takva kakva je, znam da bez obzira na to koliko ću joj plaćati alimentaciju, moja djeca neće dobiti sve što im treba. Zato mi je važno da alimentacija bude što manja. Na taj način im mogu kupiti odjeću i sve što im treba. Ukoliko mi opale 6000Kn, onda praktički ne mogu pomoći svojoj djeci.

Koliko sud dodjeljuje alimentaciju ako imate plaću 8500Kn? Dali se negdje vodi tablica dodijeljenih alimentacija? Možda neka udruga ima te podatke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, marioperisic je napisao:

neću se ja iseliti nego ona s djecom.

Razvodimo se radi financija. Ona je neodgovorna, zadužuje se okolo po bankama i preko interneta. Već 6 mjeseci živimo od moje plaće jer ona nema novaca. Zato joj i ne mogu dozvoliti da ostane u majčinom stanu jer neće plaćati račune, a dok se mi preko suda namirimo lagano će ovršiti stan. Ne moram niti govoriti koliko mi je teško što ne znam gdje će ona i djeca živjeti.

Pošto je takva kakva je, znam da bez obzira na to koliko ću joj plaćati alimentaciju, moja djeca neće dobiti sve što im treba. Zato mi je važno da alimentacija bude što manja. Na taj način im mogu kupiti odjeću i sve što im treba. Ukoliko mi opale 6000Kn, onda praktički ne mogu pomoći svojoj djeci.

 

Neka vaša majka svima vama dade otkaz iz stana, 'jer stan prodaje'. 

nađite si privremeni smještaj, plaćate stanarinu dok ne prođe razvod, i to prikažete kao trošak.

Na sudu svajako postavite i pitanje podmirivanja dugova iz braka Dugovi po amexu i krediti iz banke neće se sami podmirivati. 

Koliko su djeca stara?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, felixx je napisao:

 

Neka vaša majka svima vama dade otkaz iz stana, 'jer stan prodaje'. 

nađite si privremeni smještaj, plaćate stanarinu dok ne prođe razvod, i to prikažete kao trošak.

Na sudu svajako postavite i pitanje podmirivanja dugova iz braka Dugovi po amexu i krediti iz banke neće se sami podmirivati. 

Koliko su djeca stara?

Jedno ima 6, drugo 10 godina.

Problem je taj što ja i ne znam koliko se ona i gdje zadužila. Ja nemam kredite, osim na Amexu, ali to nije velika cifra. Još će ispasti da sam dužan vračati njene kredite za koje niti nisam znao. Naime, to je moja pretpostavka da diže okolo kredite. No, u to sam 100% siguran. Ipak mi je žena i znam kako funkcionira. To pitanje nisam niti postavio jer mi je pretpostavka bila da me ne može nitko teretiti za kredite za koje nisam znao da i postoje. A, taj novac sigurno nije potrošen za cijelu obitelj. 

Ispada da moram otrčati u banku i dignuti 200 000 Kn, pa će poslije razvoda ona mora plaćati pola!? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , marioperisic je napisao:

Ispada da moram otrčati u banku i dignuti 200 000 Kn, pa će poslije razvoda ona mora plaćati pola!? 

 

Poštovani nemojte već na početku tako negativno razmišljati, vrijeme će polazati tko i što će vraćati, a do tada Vi živite svoj život kao i do sada, pozitivno razmišljajte i bit će sve u redu, nikad nemojte "kloniti duhom", imate tu dječicu i neka Vam sada samo ona budu glavna preokupacija, a sve ostalo će i doći i proći, nećete biti ni svjesni kako brzo.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Željac047 je napisao:

Poštovani nemojte već na početku tako negativno razmišljati, vrijeme će polazati tko i što će vraćati, a do tada Vi živite svoj život kao i do sada, pozitivno razmišljajte i bit će sve u redu, nikad nemojte "kloniti duhom", imate tu dječicu i neka Vam sada samo ona budu glavna preokupacija, a sve ostalo će i doći i proći, nećete biti ni svjesni kako brzo.....

Ma toliko me to sve izjeda da ne mogu niti funkcionirati normalno.

Hvala svima na informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma znam, ako Vas itko razumje, sigurno Vas ja razumjem koji sam prošao "gungulu" koji je malo tko prošao u životu, a i sada prolazim, da neznam ovoliko koliko znam, zasigurno bi završio ko zna gdje, ali me to samo motiviralo da se dodatno školujem i da, ipak, u životu postignem ovo što jesam...., iskreno, kad malo "izvrtim film unatrag", sam se sebi smijem što sam sve bio u stanju napraviti, ali vrijeme je proletjelo i, eto, sve se sredilo...

Znate onu našu izreku "Što te ne uništi, to te ojača"...to Vam neka bude vodilja i samo naprijed, kad god zatrebate pomoć, vjerujem da ćete ju ovdje dobiti, jer su ovdje svi divnii ljudi i uvijek spremni pomoći i podijeliti "muku" sa drugima, zato samo naprijed....

Sretno....!

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija