Jump to content

Presuda o priznanju očinstva koja nikad nije bila uvedena u matice rođenih


ciciban-jorgovan

Preporučene objave

Ovako, imam jedno pitanje koje se odnosi na slijedeće. Pronađena je putem Državnog arhiva presuda iz davnih poslijeratnih godina o priznanju očinstva, presuda koja nikad nije bila uvedena u matične knjige rođenih. Radi se konkretno o meni. Presudu sam dobio prije nekoliko dana u ruke, potvrđenu od strane Državnog arhiva. Roditelji, otac i majka, nisu nikad ni jedno od njih što je evidentno dali navedenu presudu uvesti u matične knjige, a niti sam oca upoznao, a niti znao za tu presudu. Pukim slučajem sam za nju saznao. U tekstu presude na samom početku navodi se mldb. Marko Marković (ime izmišljeno.. zastupan po majci. Marka Marković (ime izmišljeno) dakle moje točno ime i prezime kakvo nosim cijeli život,  te potom majčino uz malu modifikaciju umjesto Mara, stavljeno je Marka, naveden je točan datum mog  rođenja, točna adresa gdje sam živio sa majkom,  da bi potom velikim slovima bilo napisano PRESUDA,...  i onda izmjenjeno moje osobno ime u recimo Slavko Marković , a meni ne stoji u matičnim knjigama Slavko, već Marko Marković. Dva puta se spominje ta pogriješka u označavanju mog osobnog imena sa Slavko, mada  sam u početku kao malodobni tužitelj zastupan po majci, ispravno naveden kako piše u matičnim evidencijama Marko Marković. (Marko Marković i Marka Marković su izmišljena imena)

 

Jasno mi je da se radi o pogriješci prilikom pisanja presude kroz diktat , možda se nije toliko obraćala pažnja, možda sutkinja koja je diktirala, je nehotice zamijenila osobna imena, nesvjesna da je prvi put u diktat  teksta pred sadržaj presude unijela točno moje osobno ime, da bi u sadržaj same presude dva puta ponovila sasvim drugo ime uz moje prezime, sa čime se stječe dojam da se radi o nekom drugom djetetu moje majke, sa istim datumom rođenja kao i moj datum rođenja. Netko bi pomislio da sam imao brata blizanca. Sad me zanima da bi se uvela ta presuda, tj. bilješka u matice rođenih o priznanju očinstva, imam dojam da je nužno dati uskladiti nekako ta izokrenuta osobna imena, koje se izokretanje desilo zbog malo i nemarnosti Suda u to vrijeme, ne prisutnosti duhom u poslu koji se radio i iz XX razloga... , čak vjerojatno i greškom zapisničarke koja možda nije dobro čula pa je napisala kako joj je došlo, jer je bila u nekom svom filmu, pa si mislim  ovak, ako se to preda u matični ured, tko će meni povjerovati da se ta presuda odnosi na mene kad se u  jednom dijelu spominje moje ime, a onda mi je potom dodano drugo izmijenjeno, a iz presude ne proizlazi da su roditelji tražili promjenu mog osobnog imena. Zanima me kakva je procedura i što se sve mora napraviti da bi se uskladila ta imena i koliko dugo traje takva procedura, koliko košta i tko se time bavi... Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Željac047 je napisao:

Poštovani, moje mišljenje je da Vam je najbolje otići u svoj Matični ured, vjerujem da ćete tamo dobiti adekvatne odgovore i smjernice kako i što dalje....

Poštovani Željac, poslal sam mail na matični ured i taj dokument, te sam dobil jako brzo odgovor koji glasi ovak:"

Nadalje, da bi se u Vašoj matici rođenih na temelju presude koju ste dostavili mogla provesti bilješka o utvrđivanju očinstva, sva osobna imena u presudu (osobno ime djeteta, osobno ime oca i majke) na svim mjestima gdje se spominju moraju biti identična s podacima iz matice rođenih osobe na koji se presuda odnosi, što znači ukoliko se ova presuda odnosi na Marko Marković* da je kod nadležnog suda potrebno zatražiti ispravak pogrešno upisanih podataka."

Ono kaj sam i približno mislio da se treba ispraviti jer se radi o pogriješci prilikom pisanja, to sam i dobio odgovor kao potvrdu da sam bio u pravu. Samo ja sad ne znam kako nasloviti na Sud i kome na Sudu za taj ispravak, te ako netko zna koliko dugo procedura traje i koliko za to treba iskeširati. Koliko sam shvatio moram dostaviti izvatke rođenih za majku, oca, i mene.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , ciciban-jorgovan je napisao:

Ono kaj sam i približno mislio da se treba ispraviti jer se radi o pogriješci prilikom pisanja, to sam i dobio odgovor kao potvrdu da sam bio u pravu. Samo ja sad ne znam kako nasloviti na Sud i kome na Sudu za taj ispravak, te ako netko zna koliko dugo procedura traje i koliko za to treba iskeširati. Koliko sam shvatio moram dostaviti izvatke rođenih za majku, oca, i mene.  

Pokušajte potražiti te informacije izravno u pisarnicu suda koji je donio tu presudu. Objasnite problem, i vidite što će vam reći. Da se radi o ispravku slova imena u presudi koja je napisana prije mjesec dana, to bi bila formalnost. Ali u ovoj vašoj presudi koja je jako stara, pitanje je o kakvim se imenima i prezimenima radi (koliko su česta), i koliko su drugi podatci usklađeni - može li se uopće sa sigurnošću utvrditi da s radi o istim osobama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, felixx je napisao:

Pokušajte potražiti te informacije izravno u pisarnicu suda koji je donio tu presudu. Objasnite problem, i vidite što će vam reći. Da se radi o ispravku slova imena u presudi koja je napisana prije mjesec dana, to bi bila formalnost. Ali u ovoj vašoj presudi koja je jako stara, pitanje je o kakvim se imenima i prezimenima radi (koliko su česta), i koliko su drugi podatci usklađeni - može li se uopće sa sigurnošću utvrditi da s radi o istim osobama.

Radi se o jako staroj presudi donesenoj iza rata. U državnom arhivu nema kompletan spis, već samo presuda, zahvaljujući kopiji te presude koja je nađena u kući moje majke istu sam pronašao i preko državnog arhiva. Svakako radi se o istim osobama, meni, mojoj majci i ocu koji me priznao sudskom odlukom, jer mu je majka zabiberila tužbu koliko sam shvatio pošto ju je vukao za nos i nije se htio njome oženiti, a tužbu je udarila u onom trenutku kad je saznala da se izabranik njenog srca oženio drugom i mlađom koliko sam uspio saznati. U presudi stoji jasno moj datum rođenja i adresa na kojoj sam kao šestogodišnji klinjo živio i sa koje adrese sam u Zagrebu krenuo u osnovnu školu pa su tako i ti podaci točni... Drugog djeteta nema, jer da je majka imala sa mnom blizanca, već bi tad u to vrijeme dobila poziv da mora dijete slati u školu, ipak smo mi živjeli u Zagrebu u Trnju, i nije se moglo neko drugo dijete sakriti. Da se zaista radi o označenom ocu, saznao sam i od drugih članova familije, da se isti nije htio ženit mojom majkom, jer njen otac nije dao vinograd u miraz od nekih jedan hektar i tu je sva ljubav pukla. Taj čovjek je dolazio u Zagorje kod djede i babe tražit grunta ako oni hoće da se on ženi mojom mamom. Postavljao je ultimatum. Baka kak je bila ljuta, pa mu je navodno rekla jel se on ženi za grunt ili za ženu koja ga bude grijala, prala, oblačila, kuhala i djecu rađala ili za komad zemlje , tu je navodno došlo do velike svađe... Sad ja ne znam prave razloge jel taj vinograd toliko uzburkao strasti i koliko su gemišta na kraju svi popili što je djeda spravljao, da niti jedno od mojih roditelja nije dalo taj dokument u to vrijeme uvesti u matice rođenih. Što se tiče imena i prezimena, nisu stranjska već domaća zagorska imena i prezimena, unatoč tome na moje ime koje stoji u naslovu kao malodobnog tužitelja, prekršten sam u Slavko. Kome je pala ideja bez krštenja i bez zahtjeva roditelja uz moje pravo osobno ime dodat mi još jedno ime nije mi jasno, tumačim kao pogriješku i čisti nemar, ili je netko i na sudu gemišta spil, pa u to vrijeme i Slavko i Marko sucu je bilo svejedno jedno te isto ime. Mama je bila radnica sa 4 razreda osnovne škole i siguran sam da nije znala što sa takvom presudom uraditi, pa je možda i to razlog zašto je pustila to sve do đ***** i nikad mi nije rekla za tu presudu, ne ona osobno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, ciciban-jorgovan je napisao:

U presudi stoji jasno moj datum rođenja i adresa na kojoj sam kao šestogodišnji klinjo živio i sa koje adrese sam u Zagrebu krenuo u osnovnu školu pa su tako i ti podaci točni... Drugog djeteta nema, jer da je majka imala sa mnom blizanca, već bi tad u to vrijeme dobila poziv da mora dijete slati u školu, ipak smo mi živjeli u Zagrebu u Trnju, i nije se moglo neko drugo dijete sakriti. Da se zaista radi o označenom ocu, saznao sam i od drugih članova familije,

Ma problem bude ako se otac zvao 'Luka Kovač' rođen GGGG godište sa adresom Gornji Kovači BB, živi u Zagrebu, adresa nepoznata... 

I onda imate tri -četiri Luke Kovača rođenih iste godine u istom selu bb, a svi su neko vrijeme boravili i radili u Zagrebu na raznim podstanarskim adresama. Pa ti znaj koji je koji, tj. kojeg od njih na kraju upisati kao oca.

(hint - onoga koji je otišao u Ameriku) :-D

Citiraj

da se isti nije htio ženit mojom majkom, jer njen otac nije dao vinograd u miraz od nekih jedan hektar i tu je sva ljubav pukla.

Nemreš bilivit čega sve nije bilo. Ajd još da su to bili neki slavonski veleposjednici sa 30 hektara...

 

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, felixx je napisao:

Ma problem bude ako se otac zvao 'Luka Kovač' rođen GGGG godište sa adresom Gornji Kovači BB, živi u Zagrebu, adresa nepoznata... 

I onda imate tri -četiri Luke Kovača rođenih iste godine u istom selu bb, a svi su neko vrijeme boravili i radili u Zagrebu na raznim podstanarskim adresama. Pa ti znaj koji je koji, tj. kojeg od njih na kraju upisati kao oca.

 

To uopće nije slučaj. 

Prije 35 minuta, felixx je napisao:

 

Nemreš bilivit čega sve nije bilo. Ajd još da su to bili neki slavonski veleposjednici sa 30 hektara...

 

Za oca imam saznanje da je bio među prvim taksistima u Zagrebu i imao najljepši taksi iza rata, a nije ih bilo puno. Možda mu je grunt trebao da bi proizovodio alkohol ako je mislio da će taksi točit alkoholom umjesto benzinom. Vidio je sigurno u tome neku računicu... Tko bi ga znao... :-D

 

I da htio bih dodati,... mali ljudi veliki apetiti...

uređeno: od ciciban-jorgovan
Dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, ciciban-jorgovan je napisao:

Nadalje, da bi se u Vašoj matici rođenih na temelju presude koju ste dostavili mogla provesti bilješka o utvrđivanju očinstva, sva osobna imena u presudu (osobno ime djeteta, osobno ime oca i majke) na svim mjestima gdje se spominju moraju biti identična s podacima iz matice rođenih osobe na koji se presuda odnosi, što znači ukoliko se ova presuda odnosi na Marko Marković* da je kod nadležnog suda potrebno zatražiti ispravak pogrešno upisanih podataka."

To sam i pretpostavljao da se nikako neće moći riješiti bez pokretanja sudskog postupka u kojem se treba zatražiti uskladbu pogrešnih osobnih idr. podataka...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Željac047 je napisao:

To sam i pretpostavljao da se nikako neće moći riješiti bez pokretanja sudskog postupka u kojem se treba zatražiti uskladbu pogrešnih osobnih idr. podataka...

Baš si mislim ne bi bilo loše da Sud naredi DNK analizu...baš iz razloga jer nikad roditelji nisu dali uvest tu presudu u matični ured, nisu tražili ispravku, a nesumnjivo je sa ostalim podacima osim iskrivljenim imenima i prezimenima kroz presudu da su podaci točni...i da na kraju saznam da nisam dijete ni od jednog od njih dvoje...:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

" a sada drugovi treba da izabaremo direktora seoske zadruge! molim kakndidate da se jave....javi se prvi i kaže da je doktor ekonomskih znanosti, drugi je profesor matematike....a treći ima tečaj partizanskog opismenjavanja....i naravno -treći postaje direktor!

Nažalost ili ludost, poznajem u dva slučaja dvojicu braće koja se ne prezivaju isto,jer je matičar pisao onako kako je napisao. a tek slučaj kad je čovik tražija dječiji dodatak za 5 dice.....Ana,Mate,Josip,Kata,Ante i fertik! i dječiji stiže za 6 dice ;-)))))

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

no da ima bisera-itekako....ewo osobno iskustvo....uoči nesretnoga rata,dolazim/vraćamo se u moj rodni grad....ujutru žena rodila.....a ja na novi posao. i naravno,triba sina upisati u Knjige.....kad ono iu bolnice papir-ime oca -Slavenko!!!!???? upisali su mi sestru Slavenku kao oca ;-))....ali vrijedni i čestiti matičar-sve to baci u smeće i izravan upis po podatcima koje smo mu dali! bez ispravaka,zdila,lonaca,teća i bakrača......čovik koji nije vidija,ali po hodu te u najvećoj gužvi mogao prepoznati......!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , crny46 je napisao:

" a sada drugovi treba da izabaremo direktora seoske zadruge! molim kakndidate da se jave....javi se prvi i kaže da je doktor ekonomskih znanosti, drugi je profesor matematike....a treći ima tečaj partizanskog opismenjavanja....i naravno -treći postaje direktor!

 

U ovom mojem dokumentu neznam tko je imao tečaj partizanskog opismenjavanja, ali vidim kako nitko nije vidio da su za mene upisana dva različita imena, jedno pravo, drugo krivo kao i za majku inačica njenog osobnog imena, ali osoba koja je diktirala presudu i koja je pisala po diktatu, vidjele su krivo otipkana slova, da je potom jedna od njih, ne znam koja išla ta krivo otipkana slova ispravljati rukom na dovršenoj presudi, baš kao što se radi u prvom razredu osnovne škole. I tako sam ostao sa dva imena u presudi, a u matičnom uredu stoji uvijek samo jedno i bez podataka o ocu. 

uređeno: od ciciban-jorgovan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, crny46 je napisao:

a šta reći.....polako i strpljivo. ja sam 1993.g sazna da nisan upisan u knjigu državljana....pa je načelnik PU pozva šeficu kadrovske....i sve rješeno u 15 minuta.....Domovnica i nova osobna....propusti su se razni dešavali.....

Bojim se da je puno teže riješiti nečije propuste, dok propuste je najlakše učiniti u kratkom roku i bez imalo griže savjesti i odgovrnosti. Ipak rješavanje tuđih aljkavosti, nedosljednosti, manjka kompetencije, manka odgovornosti nikoga drugoga ne košta osim onoga na čijim leđima su propusti učinjeni, bilo da su te propuste učinile fizičke ili pravne osobe. Samo takva osoba na koju se propusti odnose i na čija su leđa natovareni, plaća skupo tuđu pogriješku bila ona namjerna ili nehotična. Nitko drugi. A baš bi bilo lijepo da Sud u mojem slučaju to odradi onako gratis zato jer su oni fulali imena, pretipkavali, rukom ispravljali a ono najvažnije nisu. Nisam ja fulao u imenima, jer nisam tad kao klinjo niti smio primirisat gemišta!:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija