Jump to content

Problemi se nižu,želim razvod braka!


Dada123@

Preporučene objave

Majka sam dva sina,3 ipol godine i 11 mjeseci..nezaposlena sam i zivim s suprugom i djecom u kuci njegova oca..njegovi roditelji imaju malu obiteljsku firmu u kojoj je suprug zaposlen..prima placu od 3000 kn i ja sam na porodiljnom s 2300 kn..problemi su poceli odavno vec a ja sam se uvijek tjesila da ce proci..znaci 1 godinu i 9 mjeseci dok se drugi sin nije rodio zivjeli smo od 2500 kn+250 kn djecijeg doplatka...ja se nisam mogla zaposliti zbog njegovog radnog vremena (8-16 h)..uvijek radi jutro..uglavnom da skratim..nema nikakvu imovinu na sebi osim automobila i ima primanja 3000 kn..ne zeli da se sporazumno rastanemo..uz to ima problem s kockom i nekad nije po cijele dane doma..kakva ja prava imam kao majka kad su u pitanju djeca? Predlozila sam mu sporazumnu rastavu s tim da mi da skrbnistvo nad djecom jer se on nije sposoban brinuti o njima zbog posla i sveg ostalog..znaci nikad ih nije pricuvao cca.duze od 2 sata...kakve su mi sanse da mi da skrbnistvo nad djecom i placa alimemtaciju..u medjuvremenu bih se zaposlila i preselila u drugi grad zbog posla al bih morala u podstanare? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate pravo pokrenuti postupak rastave braka sukladno čl. 51. st. 2. ObZ... pošto imate mld. djecu morate se prije javiti u nadležan CZSS radi pokretanja obveznog savjetovanja prije razvoda braka, te medijacije, a kasnije (kada to završi) pokrećete sudski postupak za razvod braka po naprijed citiranom članku.....

 

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Željac047 je napisao:

Zašto nebi dobili skrbništvo?

Ako mu je plaća 3.000,00 kn, kako navodite, po sadašnjoj odluci o minimalnom iznosu uzdržavanja za djecu te dobi iznosi 17% prosječne plaće isplaćene u RH, što bi, u Vašem slučaju, trebalo iznositi 966,45 kn po djetetu..

Željac, da gospođa ne bi dobila krivu sliku, točno da je za jedno dijete takve dobi iznos za uzdržavanje koliko ste i naveli, međutim, u ovakvoj situaciji kada gospodin ima plaću od 3.000 kn alimentacija ne može biti 2.899,35 kn, vec se mora prilagoditi i njegovim potrebama, primanjima.   

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 42 minuta, mario-sb je napisao:

Željac, da gospođa ne bi dobila krivu sliku, točno da je za jedno dijete takve dobi iznos za uzdržavanje koliko ste i naveli, međutim, u ovakvoj situaciji kada gospodin ima plaću od 3.000 kn alimentacija ne može biti 2.899,35 kn, vec se mora prilagoditi i njegovim potrebama, primanjima.   

Poštovani, uzdržavanje za dvoje djece ne iznosi koliko Vi navodite ...(..Majka sam dva sina,3 ipol godine i 11 mjeseci...)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Dada123@ je napisao:

kakve su mi sanse da mi da skrbnistvo nad djecom i placa alimemtaciju

ako nemate kakvih zdravstvenih ili zakonskih problema vrlo vjrojatno ce te dobiti i djecu i alimentaciju otprilike kako je iznad već rečeno....

 

prije 2 sati , mario-sb je napisao:

vec se mora prilagoditi i njegovim potrebama, primanjima.   

jesu....na taj način da je za dijete recimo potrebno 1000 kn....a za drugog roditelja koji to plaća je dovoljno da mu ostane 1000 kn za život i plaćanje svih životnih potreba (stan,režije itd)...ako ima kojim slučajem kredit ne treba mu ni toliko...

nadalje,prilagodili su se i da njegovi roditelji koji uopče s tim nemaju veze plaćaju umjesto njega ...čudi me da i ostali zakoni nisu u tom smjeru pa kad netko nekoga ubije u zatvor ide roditelj ako ne mogu uhvatiti ubojicu....

zatim ,za dijete je predviđeno otprilike oko 1000 kn minimum (mogu se i složiti) ,ali kad se ne može naplatiti alimentacija onda postoji  "Dijete ima pravo na privremeno uzdržavanje u ukupnom trajanju od tri godine, a iznos privremenog uzdržavanja je 50 % zakonskog minimuma uzdržavanja. ".....znači kad država treba platiti dijete odjedanput nema baš tolike potrebe...treba li to uopče komentirati...

ako kojim slučajem roditelj nema posao...treba li uopče komentirati odnos države prema njemu i na koji način oni misle da on nabavi novac.....a da zaboravio sam....svi imaju posao....

i dalje da ne nabrajam...

ovaj zakon kao i ovršni (često idu i zajedno) su primjer kako napraviti zakone koji su potrebni ,ali napravljeni tako da "zgaze" do kraja (poglavito siromašnije) onoga na koga se primjenjuje...

uređeno: od Mister-X
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam ni zdrastvenih ni zakonskih problema..kao problem smatram sto sam nezaposlena,znaci bez alimentacije ne bih mogla uzdrzavati djecu s tim da imam planove da se preselim u rodni grad koji je 30-tak km udaljen od supruga,tamo bih imala posao (dali bi visina alimentacije ovisila i o mojoj placi?) Sad me zanima jos jedna vazna stvar,posto ne zeli sporazumni razvod braka (kao sto sam vec navela nista ne zelim od njega samo alimentaciju) a on zeli da odustanem od rastave,jeli bolje po meni angazirati odvjetnika ili? Koliko iznose troskovi takvog razvoda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom slučaju bolje Vam je angažirati stručnu osobu, odvjetnika, ali za sudski postupak, dok Vam za postupak obveznog savjetovanja i medijacije prije razvoda braka koji se provode u CZSS odvjetnik nije potrebit...

Stvar nezaposlenosti ne utječe za dobivanje uzdržavanja djece, da u nekim slučajevima, ali kako Vi opisujete Vašu situaciju, možete biti bez brige da ćete dobiti skrbništvo nad djecom...

Ako ne angažirate odvjetnika, prvo što trebate učiniti, a pošto imate mld. djecu, Vam je otići u nadležni CZSS i pokrenuti postupag obveznog savjetovanja prije razvoda braka, te ako se ništa nebi uspjeli dogovoriti, provodi se medijacija na kojoj ste dužni barem jednom prisustvovati, što Vam je "odskočna daska" za sudsko pokretanje postupka za razvod braka...mišljenja sam da će Vam sve djelatnici CZSS razjasniti i da će Vam biti puno jasnije, zato, naravno ako se želite rastati, prvo otiđite u CZSS i pokrenite postupak obveznog savjetovanja prije razvoda braka, za to Vam nije potreban odvjetnik, ispunite zahtijev i to je to...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Mister-X je napisao:

ovaj zakon kao i ovršni (često idu i zajedno) su primjer kako napraviti zakone koji su potrebni ,ali napravljeni tako da "zgaze" do kraja (poglavito siromašnije) onoga na koga se primjenjuje...

Sa ovom Vašom konstatacijom poštovani Mister-X se u potpunosti slažem, no zakonodavac je smatrao da zakon donosi u korist djeteta, a što je također upitno, kao i mnogi drugi zakoni imaju svoje nedostatke, no, kakvi su, takvi su, dok su na snazi moramo ih se pridržavati i poštovati ih.

 

prije 5 sati , mario-sb je napisao:

Da, malo sam nesmotreno, brzo pročitao pa nisam dobro shvatio da se radi o dvoje a ne troje djece. Moja isprika.   

Sve pet...:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čovjeku sa 2 djece i alimentacijom od 1900 kn za oboje djece ostaje jedino zatvor (ne isplata alimentacije je kazneno djelo) pa te sud sudi jer si siromašan. alternativa zatvoru je da se duševno razboliš i da te hospitaliziraju i uživaš socijalnu skrb, što nije kazneno djelo.

uređeno: od barfly314
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , barfly314 je napisao:

čovjeku sa 2 djece i alimentacijom od 1900 kn za oboje djece ostaje jedino zatvor (ne isplata alimentacije je kazneno djelo) pa te sud sudi jer si siromašan. alternativa zatvoru je da se duševno razboliš i da te hospitaliziraju i uživaš socijalnu skrb, što nije kazneno djelo.

Ne razumijem? Zelite reci da je svota od 1900 kn za dvoje djece puno ili sam krivo shvatila? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dada, znam da novaca nikada nije dosta. Vi ne morate misliti kako će vaš budući živjeti sa onim što će mu ostati ali nadam se da će sud to uzeti u obzir i da će naći kompromisno rješenje a koje sigurno neće zadovoljiti vas a niti vašeg "bivšeg".

Što se vas tiče, (hipotetski) : dobit ćete skrbništvo nad djecom, 1.600 kn. alimentacije, 600 kn. dj. doplatka, 1.000 kn. socijalne pomoći, tri jednokratne pomoći po 500 kn., što bi bilo 3.325 kn. mjesečno, najmanje, dok bi vašem bivšem ostalo 1.400 kn. za koje da bi dobio, mora raditi. Naravno kao što sam već rekao to vas ne mora opterećivati.

Ovo je scenario koji bi se sa velikom sigurnošću mogao ostvariti u vašem slučaju. Nadam se da ste konačno, s obzirom na pitanja koja su bila ciljana samo na financije, zadovoljni odgovorima forumaša !! 

 

uređeno: od mario-sb
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , drot13 je napisao:

Ne, žele reći da čovjek objektivno ne može živjeti s 1100 kuna koliko mu ostane.

 

P.S.: Molim da se držite razine rasprave uobičajene na ovom forumu. Zahvaljujem.

nisam se dugo s tobom složio ,pa evo prilike :) ....

iako je ovo pravni forum mislim da je dobro da se nekome da pravni savjet na šta ima pravo po zakonu,da se ne kritizira njegovo pravo,ali isto tako da mu se saavjetuje i ljudska strana takvih zakona....da su zakoni pravedni za to ne bi bilo potrebe,ali nažalosti precesto su i apsurdni.....zbog ovog zakona večinom muškarci sa prosječnim ili nikakvim primanjima su građani drugog reda,a da ne govorim da zbog toga dolazi do narušavanja odnosa djece i roditelja...država ako je željela zaštiti dijete ,onda ako roditelj ne radi ili ima mala primanja neka ona plaća ili namiruje razliku....

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , barfly314 je napisao:

čovjeku sa 2 djece i alimentacijom od 1900 kn za oboje djece ostaje jedino zatvor (ne isplata alimentacije je kazneno djelo) pa te sud sudi jer si siromašan. alternativa zatvoru je da se duševno razboliš i da te hospitaliziraju i uživaš socijalnu skrb, što nije kazneno djelo.

Poštovani, u potpunosti se slažem sa Vašim navodima, ali je zakon takav kakav je i svi ga moramo poštivati i pridržavati ga se...

Zakonodavac ga je donesao i on se primjenjuje na sve isto, mada su u Obiteljskom zakonu, iako bi trebao ići u smjeru zaštite prava djece, neka mi oproste majke, one u malo povlaštenijem položaju, ali to nije tema pa nebi o tome, oprostite...

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Dada123@ je napisao:

Zelite reci da je svota od 1900 kn za dvoje djece puno ili sam krivo shvatila? 

Minimalni iznos određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:

  1. za dijete do 6 godina, 17% prosječne plaće
  2. za dijete od 7 do 12 godina, 20% prosječne plaće i
  3. za dijete od 13 do 18 godina, 22% prosječne plaće.

Iznimno se potrebe maloljetnog djeteta za uzdržavanje mogu utvrditi u iznosu nižem od zakonskog minimuma, ali ne manje od jedne polovice zakonskog minimuma:

  1. ako je obveznik uzdržavanja dužan uzdržavati dvoje ili više djece ili
  2. ako dijete vlastitim prihodima pridonosi svojem uzdržavanja.

 

nije puno ,ali s obzirom da imate dvoje djece,a suprug mala primanja može se dogoditi i da dobijete pola od toga,što recimo isto ne bi bilo u redu da Vi dobijete 1000kn a njemu ostane 2000....pa pronađite neki kompromis....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Dada123@ je napisao:

Ne razumijem? Zelite reci da je svota od 1900 kn za dvoje djece puno ili sam krivo shvatila? 

Nekome tko ima plaću 8000 nije ni 3000 alimentacije puno. Ali ako ima 3000 plaću, i 1500 je puno. Jer i taj roditelj mora od nečeg živjeti. 

Budimo realni - da ste ostali u braku, koliko biste mogli izdvojiti za djecu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se također slažem da se na forumu ne bi trebalo strogo razdvajati pravo i pravičnost a posebno ne bi trebalo izolirati iskustva koja su prošli ljudi koji su na svojoj koži osjetili to "pravo", jer iz svog dugogodišnjeg, gorkog iskustva vam mogu svjedočiti o tome "pravu". 

uređeno: od mario-sb
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani mario, cijenim Vaše mišljenje i slažem se sa Vama, jer sam i ja prošao 11-godišnju kalvariju i da nisam ono što jesam danas bi bio ko zna gdje, no nisu svi postupci identični, nemožemo sve "stavljati u isti koš", ima i majki koje prolaze kalvarije, eto slučajno znam jednu majku kojoj pomažem svim pravnim sredstvima u svim tim zavrzlamama, pisao sam ovdje o tome, slučaj od slučaja je različit, kamo bi to sve prošlo da sada svi mi koji smo prošli to i to, prepričavamo što smo prošli, pa ipak je ovo pravni forum i treba ljude uputiti na sve načine koja su im prava i na koji način ih ostvariti (pod ljude mislim i majke i očeve), no nije predmet teme i nebi dalje o tome, hvala..

uređeno: od Željac047
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponajprije,hvala svima. Da,najsretnija bi bila kad bih nasli kompromis,on zna koliko i ja kolike su potrebe nase djece sto se tice financija...al eto to mi je neki manji problem..jer ako je i malo otac bar ce im osigurati nanuznije..kako je on na neki nacin"osiguran"sa strane oca i majke jer oni imaju novaca ,kao svaka majka zelim pruziti svojoj djeci ono najbolje,!a kao sto citam ovdje tako mislim i ja,nas zakon je nekad apsurdan i ne znam kako bih podnijela da djeca ostanu s ocem..,vec se bojim kako ce to sve proci sa socijalnom sluzbom i sudom...dali socijalna sluzba posjecuje djecu nakon sto se sve rijesi s papirologijom i sudom (u slucaju da djeca ostanu sa mnom)? I dali to traje neki odredjeni period? I sto ako mi superug oteza razvod i ne bude suradjivao oko skrbnistva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav, trebam savjet. Imam sina od dvije godine te sam trenutno trudna 8 tjedana i na strogom mirovanju sam. Zaposlena jesam, ali kako nemam 9mj neprekidnog staza niti 12mj u 2 godine, primam naknadu za komplikacije u trudnoci sa HZZO-a 831kn. Naime suprug mi ni u cemu ne pomaze, na godisnjem je kako bi mi "pomogao" oko kuce i oko djeteta da ja mogu cuvati trudnocu zbog krvarenja no nema ga po cijele dane doma, a kad je doma samo igra igrice ili je na mobitelu. Prije godinu dana smo vec bili u CZSS kod obiteljskog psihologa i bilo je sve u redu no njegovo ponasanje se opet vratilo na staro te zelim razvod jer mi je trudnoca uz njega samo jos vise ugrozena. Vratila bi se zivjeti roditeljima sa sinom te bi mi oni financijski pomagali, ali me zanima, postoji li mogucnost da skrbnistvo za sina pripadne ocu zbog mojih malih primanja? Da napomenem, nemam zdravstvenih problema ovako osim to cuvanje trudnoce i nemam problema sa zakonom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija