Jump to content

Otpis duga na temelju zastare


Puslica

Preporučene objave

Poštovani,

imam dugovanja za koje je prošlo i više od 10 godina od pravomoćne presude i donešenog ovršnog naloga. Predmeti se sve ove godine nisu "dirali" (osim onog koji se trenutno naplaćuje).

Zanima me kako da napišem zahtjev za otpis duga zbog zastare, postoji li neki obrazac koji se ispunjava, što treba pisati ?

 

Hvala unaprijed,

 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na temelju zastare dug se ne može otpisati. Jedino možete za postupke koji su u tijeku, ako smatrate da je nastupila zastara tj. da nije bilo prekidanja zastarnog roka, tražiti od suda koji Vam vodi te postupke da iste obustavi, jer je sukladno Zakonu o obveznim odnosima nastupila zastara potraživanja. Dovoljno je pozvati se na poslovni broj spisa koji Vam vodi sud i u podnesku tražiti da sud odluči povodom zastare (naime sud po službenoj dužnosti ne pazi na zastaru).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se radi o javnobilježničkom rješenju kojega ste Vi s godinama izgubili, tada Vam ne preostaje ništa drugo nego da tražite od ovrhovoditelj ili od Fine podataka koji je javni bilježnik izdao to rješenje. Potom od njega možete zatražiti izdavanje izvornog rješenja. To bi bilo ukoliko želite imati ovu ovršnu ispravu.

Mene zanima,da li se ovaj dug otplaćuje zadnjih šest mjeseci tj. je li zadnjih šest mjeseci bilo ikakve naplate po ovom dugu?

I rekli ste da ste imali više ovršnih postupaka, ali da je samo ovaj jedan na Fini, a ostali jesu li se pokušali ikada naplatiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedan se trenutno naplacuje, ostali cekaju na naplatu i nisu se dosad dirali ni probali naplatiti. Znam da se ne mogu pozvati na zastaru na predmet koji se trenutno naplacuje ali za ove ostale bi probala. 

Znaci, moram na FINU, traziti podatke javnog biljeznika koji je izdao rjesenje, od njega traziti izvorno rjesenje tj. Ovrsnu ispravu i zatim traziti zastaru ??

 

Ali ako odem kod javnog biljeznika koji je izdao rjesenje, on moze ponovno "obnoviti" zahtjev za naplatom duga i time prekinuti zastarni rok ili ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Puslica je napisao:

Znaci, moram na FINU, traziti podatke javnog biljeznika koji je izdao rjesenje, od njega traziti izvorno rjesenje tj. Ovrsnu ispravu i zatim traziti zastaru ??

Mišljenja sam da bi Vam ovako bilo najjednostavnije. Kako je dana 27.7.2018. u Narodnim novinama objavljen posve novi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, isti uskoro stupa na snagu (8. dana od dana objave). I za Vaše predmete (sve osim ovoga koji se naplaćuje) je zanimljiv čl. 12. st. 1. ovog zakona,  a koji kaže da će se kao nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje za ovršenika fizičku osobu smatrati: ˝Ako se tražbina iz osnove za plaćanje ne naplati od ovršenika fizičke osobe u cijelosti u roku od tri godine od primitka u Agenciju, nakon što po toj osnovi za plaćanje nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci uzastopno s računa tog ovršenika, Agencija prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje za ovršenika.˝ Pa bi Vi u ovom slučaju trebali pričekati da Zakon stupi na snagu i da Fina postupi po službenoj dužnosti, i u skladu sa čl. 12. st. 1. ovog Zakona, sve ove ovrhe koje su duže od 3. godine na Fini i po kojima 6. mjeseci nije bilo nikakve naplate,  jednostavno izbriše iz svog Očevidnika. Tako da tamo negdje, sredinom ovog mjeseca, odete na Finu i tražite izdavanje podataka iz Očevidnika. Ako je sve kako ste rekli i ako su oni napravili sve po novom Zakonu, tada bi Vi trebali ostati blokirani samo po ovoj ovršnoj ispravi koja se trenutno naplaćuje. Tako da ne bi trebali tražiti zastaru, jer Vam u korist ide ovaj novi Zakon. Evo Vam i link da znate o čemu pričamo

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_07_68_1389.html

 

 

 

uređeno: od Borbena7
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Molia bi vas za pomoć!

Danas sam išla podići plaću da bi otkrila da imam ovrhu,prije nisam ništa dobila(MOGUĆE DA NISAM BILA KUĆI),U fini sam dobila da je od croatia osiguranje. Nakon 100 poziva sam otkrila da je to bilo kazneno dijelo iz 2008 pod utjecajem alkohola ( ništa strašno koliko zvuči) ali ja ovrhu nisam nikad dobila..mislila sam da je to ošlo u zastaru ali ispada da je ovrha donešena 2012.Dug je tada bio 7000kn,sada je 25000kn

Zanima me samo da li to jos vazi ili da se pozovem na zastaru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 57 minuta, kikiikarlo je napisao:

mislila sam da je to ošlo u zastaru ali ispada da je ovrha donešena 2012

Zastara nastupa 10. godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, a ako je Vaše doneseno tek 2012., tada nema zastare. Jedino bi mogli uvidom u ovršni spis provjeriti na temelju čega je duga ˝narastao˝ do ovog iznosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav, 

02.03.2019 godine suprug je dobio obavijest u mpretinac (e gradani ) o stanju blokade po racunima, za koje osnove placanja i iznos. E sad na dnu pise da je neprekidno blokiran 1451 dan. Ovrha je nastupila radi ne mogucnosti placanja kredita, i minusa na kartici. Za kredit postoji jamac. Zanima me da li postoji nekakva zastara potrazivanja s obzirom da je neprekidno blokiran 4 godine te u tom periodu nema nikakva primanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastar ne teče dok je ovrha na provedbi kod Fine. Inače u ovrsi je zastarni rok 10. godina od pravomoćnosti rješenja o ovrsi, ali tijek ovog zastarnog roka se prekida svakom radnjom koju ovrhovoditelj poduzme s ciljem naplate svojih potraživanja i nakon toga zastarni rok teče iz početka. Tako da ovdje nema zastare. Eventualno bi Fina po čl. 12. st. 1. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, trebala isknjiži iz očevidnika sve ovrhe koje su duže od 3. godine u čekanju reda naplate i po kojima poslijednjih 6. mjeseci nije bilo nikakvih naplata. Međutim, to je samo privremeno rješenje, jer doslovno sutra ovrhovoditelj može ponovno dostaviti te iste ovršne isprave Fini na izravnu naplatu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastara teče od kada je to rješenje o ovrsi isknjižena iz Fininog Očevidnika i sada treba proći rok od 10. godina, ali pod uvjetom da ovrhovoditelj u tom roku ne pokuša nikakvu naplatu, znači da miruje. U pravilu u ovrsi jako rijetko dolazi do zastara. Ta ovrha koja više nije na Fini je vjerujem isknjižena po ovom naprijed navedenom čl. 12., ali dug i dalje postoji i ovrhovoditelj u bilo kojek trenutku može pokušati ponovnu naplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
, Borbena7 je napisao:

Mišljenja sam da bi Vam ovako bilo najjednostavnije. Kako je dana 27.7.2018. u Narodnim novinama objavljen posve novi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, isti uskoro stupa na snagu (8. dana od dana objave). I za Vaše predmete (sve osim ovoga koji se naplaćuje) je zanimljiv čl. 12. st. 1. ovog zakona,  a koji kaže da će se kao nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje za ovršenika fizičku osobu smatrati: ˝Ako se tražbina iz osnove za plaćanje ne naplati od ovršenika fizičke osobe u cijelosti u roku od tri godine od primitka u Agenciju, nakon što po toj osnovi za plaćanje nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci uzastopno s računa tog ovršenika, Agencija prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje za ovršenika.˝ Pa bi Vi u ovom slučaju trebali pričekati da Zakon stupi na snagu i da Fina postupi po službenoj dužnosti, i u skladu sa čl. 12. st. 1. ovog Zakona, sve ove ovrhe koje su duže od 3. godine na Fini i po kojima 6. mjeseci nije bilo nikakve naplate,  jednostavno izbriše iz svog Očevidnika. Tako da tamo negdje, sredinom ovog mjeseca, odete na Finu i tražite izdavanje podataka iz Očevidnika. Ako je sve kako ste rekli i ako su oni napravili sve po novom Zakonu, tada bi Vi trebali ostati blokirani samo po ovoj ovršnoj ispravi koja se trenutno naplaćuje. Tako da ne bi trebali tražiti zastaru, jer Vam u korist ide ovaj novi Zakon. Evo Vam i link da znate o čemu pričamo

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_07_68_1389.html

 

 

 

Što konkretno znači brisanje iz očevidnika, to je samo brisanje sa   fine To ne znači da se oni neće pokušati na neki drugi način naplatiti niti  da ta ovrha odlazi u zastaru, zar ne?Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , Yellowstone4 je napisao:

Što konkretno znači brisanje iz očevidnika, to je samo brisanje sa   fine To ne znači da se oni neće pokušati na neki drugi način naplatiti niti  da ta ovrha odlazi u zastaru, zar ne?Lijep pozdrav

Ako mislite na brisanje temeljem čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, tada to znači da u tom trenutku dug nije moguće naplatiti preko novčanih sredstava kao predmeta ovrhe i da se zbog toga briše. Znači, dug i dalje postoji, a od momenta brisanja iz očevidnika počinje teći zastarni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Yellowstone4 je napisao:

Nadalje,  znači skinut je sa fine, ako ne postoji mogućnost naplate preko poslodavca pokretnine ili nekretnina kako ga on može nastaviti da ne ode u zastaru? 

Svakim pokušajem provedbe ovrhe na nekom od predmeta - plaća, pokretnine, nekretnine, auto... se prekida zastarni rok i nakon prekida teče iz početka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Hvala Borbena, ako nema računa, pokretnina, nekretnina, a apsolutni rok zastare od 10g je istekao, kako možemo biti sigurni da je to doista tako tj. da li bismo odlaskom na sud tražeći info o predmetu sami sebi prekinuli taj rok.Tko i na koji način može nedvojbeno utvrditi da postoji apsolutna zastara?

Hvala lijepa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Yellowstone4 je napisao:

Hvala Borbena, ako nema računa, pokretnina, nekretnina, a apsolutni rok zastare od 10g je istekao, kako možemo biti sigurni da je to doista tako tj. da li bismo odlaskom na sud tražeći info o predmetu sami sebi prekinuli taj rok.Tko i na koji način može nedvojbeno utvrditi da postoji apsolutna zastara?

U ovrsi nema apsolutnog zastarnog roka. Zastarni rok se može prekinuti i nakon prekida teče iz početka, tako npr. kada je Fina isknjižila ovršnu ispravu po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, tada od tog dana teče zastarni rok od 10. godina. I onda se i ovaj rok prekida npr. pokušajem naplate ovrhovoditelja ovrhom na pokretninama ili nekretninama ili pak ponovnim pokušajem naplate preko Fine. Inače, sud ne pazi na zastru po službenoj dužnosti već se stranka mora prigovorom pozvati na nju, a potom tu zastaru i dokazati u parničnom postupku, osim ako sam ovrhovoditelj ne prizna da je nastupila zastara potraživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

U ovrsi nema apsolutnog zastarnog roka. Zastarni rok se može prekinuti i nakon prekida teče iz početka, tako npr. kada je Fina isknjižila ovršnu ispravu po čl. 12. Zakona o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, tada od tog dana teče zastarni rok od 10. godina. I onda se i ovaj rok prekida npr. pokušajem naplate ovrhovoditelja ovrhom na pokretninama ili nekretninama ili pak ponovnim pokušajem naplate preko Fine. Inače, sud ne pazi na zastru po službenoj dužnosti već se stranka mora prigovorom pozvati na nju, a potom tu zastaru i dokazati u parničnom postupku, osim ako sam ovrhovoditelj ne prizna da je nastupila zastara potraživanja.

Hvala Borbena7, ali ako od nastanka ovrhe nije bilo pokušaja naplate preko fine, poslodavca, nekretnine...jer istih nema i nije bilo što onda?A proteklo je 10g.Kako saznati što je sa njom vjerovnik učinio a da se svojim interesom dužnik je ne pokrene ponovo?

Hvala lijepa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Yellowstone4 je napisao:

ali ako od nastanka ovrhe nije bilo pokušaja naplate preko fine, poslodavca, nekretnine...jer istih nema i nije bilo što onda?A proteklo je 10g.Kako saznati što je sa njom vjerovnik učinio a da se svojim interesom dužnik je ne pokrene ponovo?

Hoćete reći da postoji ovršna isprava (rješenje o ovrsi koje je donio javni bilježnik) i da on njenoga nastanka, pa do danas nikada nije pokušana naplata prisilnim putem u ovršnom postupku? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Yellowstone4 je napisao:

računa nema, nekretnina ni poktretnina, a je li neku obavjest dobio, čini se da je ali nije siguran, mijenjao prebivalište..

To što ovršenik godinama nije imao nekretninu ili nije primao plaću/mirovinu je razlog zbog kojega se zastarni rok nije mogao prekinuti pokušajem naplate preko ovih predmeta ovrhe. Međutim, to što osoba nije godinama imala otvoren račun i što tvrdi da nema pokretnina nije dovoljan razlog da ovrhovoditelj ne bi mogao prekinuti zastarni rok pokušajem naplate na ovim predmetima ovrhe. Ovo bi mogli provjeriti na Fini ili na nadležnom općinskom sudu (za pokretnine).

prije 1 sat , Yellowstone4 je napisao:

Je li i ta eventualna obavjest ili opomena isto pokušaj naplate?

Teško je reći, jer nije dovoljan naziv dopisa, odnosno bitan je sadržaj. U određenim situacijama kod ovrha na pokretninama šalje se obavijest ovršeniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Borbena7 je napisao:

To što ovršenik godinama nije imao nekretninu ili nije primao plaću/mirovinu je razlog zbog kojega se zastarni rok nije mogao prekinuti pokušajem naplate preko ovih predmeta ovrhe. Međutim, to što osoba nije godinama imala otvoren račun i što tvrdi da nema pokretnina nije dovoljan razlog da ovrhovoditelj ne bi mogao prekinuti zastarni rok pokušajem naplate na ovim predmetima ovrhe. Ovo bi mogli provjeriti na Fini ili na nadležnom općinskom sudu (za pokretnine).

Teško je reći, jer nije dovoljan naziv dopisa, odnosno bitan je sadržaj. U određenim situacijama kod ovrha na pokretninama šalje se obavijest ovršeniku.

Za sud razumjem ali za Finu ne , na koji se način pokušava prekinuti zastarni rok ako računa nema?

Hvala Borbena

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Yellowstone4 je napisao:

Za sud razumjem ali za Finu ne , na koji se način pokušava prekinuti zastarni rok ako računa nema?

Dovoljno je da se ovršna isprava dostavi Fini sa zahtjevom za provedbu i da Fina ovrhovoditelju odgovori da nije u mogućnosti postupiti, jer ovršenik nema nikakvih aktivnih računa. Znači, ovrhovoditelj je u tom slučaju poduzeo radnju s ciljem naplate duga i na taj način je prekinuo zastarni rok.

Prije 4 minuta, Yellowstone4 je napisao:

Hvala Borbena

Ne trebate mi stalno zahvaljivati ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

 

Poštovani, stigla mi je u pretinac e građanin obavijest da su vjerovnici konkretno HT i A1 poslali Fini nalog za prisilnu naplatu. Ovrha HT je iz 2007.g,a A1 od 2015.gJa sam cijelo ovo vrijeme nezaposlena i nemam primanja na račun. Zanima me da li još postoji mogućnost otpisa dugovanja  čiji ukupan iznos ne prelazi 10.000kn?Predpostavljam da je u mojem slučaju nemogućnost pozivanja na zastaru za ovo dugovanje iz 2007.g kada su vjerovnici ponovno tražili naplatu?

Molila bih za savjet što bi u mojem slučaju bilo najbolje za napraviti, javiti se odvjetničkom uredu iz kojeg je došla ovrha  za dogovor oko otplate, pokušati moliti za oprost dijela kamate..

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Mary Mary je napisao:

Zanima me da li još postoji mogućnost otpisa dugovanja  čiji ukupan iznos ne prelazi 10.000kn?

Pogledajte čl. 6. Zakona o otpisu dugova fizičkim osobama za popis grupe vjerovnika.

prije 3 sati , Mary Mary je napisao:

Predpostavljam da je u mojem slučaju nemogućnost pozivanja na zastaru za ovo dugovanje iz 2007.g kada su vjerovnici ponovno tražili naplatu?

Možete se Vi pozvati na zastaru, samo je problem u tome što će Vas sud uputiti da u roku od 15 dana pokrenete parnicu u kojoj ćete dokazati svoje navode iz žalbe tj. da je nastupila zastara.

prije 4 sati , Mary Mary je napisao:

Molila bih za savjet što bi u mojem slučaju bilo najbolje za napraviti, javiti se odvjetničkom uredu iz kojeg je došla ovrha  za dogovor oko otplate, pokušati moliti za oprost dijela kamate..

Možete pokušati dogovoriti obročnu otplatu, a oni su skloni otpisivati kamate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Pozdrav,

Banka od 2009. nije pokrenula ovrhu na svoja potraživanja po tekućem računu i kreditnoj kartici. 2019. godine, ta potraživanja su prodana (uz još jedno potraživanje koje je trenutno u postupku pregovora sa agencijom za naplatu potraživanja). Radi daljnjih pregovovora s Agencijom, zanima me mogu li se pozvati na zastaru za ova dva potraživanja za koje nije pokretana nikakva naplata?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...
Dana 01. 08. 2018. u 17:54, Borbena7 je napisao:

Mišljenja sam da bi Vam ovako bilo najjednostavnije. Kako je dana 27.7.2018. u Narodnim novinama objavljen posve novi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, isti uskoro stupa na snagu (8. dana od dana objave). I za Vaše predmete (sve osim ovoga koji se naplaćuje) je zanimljiv čl. 12. st. 1. ovog zakona,  a koji kaže da će se kao nemogućnost izvršenja osnove za plaćanje za ovršenika fizičku osobu smatrati: ˝Ako se tražbina iz osnove za plaćanje ne naplati od ovršenika fizičke osobe u cijelosti u roku od tri godine od primitka u Agenciju, nakon što po toj osnovi za plaćanje nije bilo nikakvih naplata posljednjih šest mjeseci uzastopno s računa tog ovršenika, Agencija prestaje s izvršavanjem te osnove za plaćanje za ovršenika.˝ Pa bi Vi u ovom slučaju trebali pričekati da Zakon stupi na snagu i da Fina postupi po službenoj dužnosti, i u skladu sa čl. 12. st. 1. ovog Zakona, sve ove ovrhe koje su duže od 3. godine na Fini i po kojima 6. mjeseci nije bilo nikakve naplate,  jednostavno izbriše iz svog Očevidnika. Tako da tamo negdje, sredinom ovog mjeseca, odete na Finu i tražite izdavanje podataka iz Očevidnika. Ako je sve kako ste rekli i ako su oni napravili sve po novom Zakonu, tada bi Vi trebali ostati blokirani samo po ovoj ovršnoj ispravi koja se trenutno naplaćuje. Tako da ne bi trebali tražiti zastaru, jer Vam u korist ide ovaj novi Zakon. Evo Vam i link da znate o čemu pričamo

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2018_07_68_1389.html

 

 

 

Poštovani,

ja imam situaciju kao osoba kojoj ste dali ovaj savjet još prije 4 godine. Dakle, proteklo je više od 5 godina od kada nije bilo nikakvih naplata s računa. Tijekom 2021. kada je Vlada svima deblokirala račune zbog COVID-a, banka je zatvorila račun. Na e-blokade skinuo sam očevidnik prije nekoliko minuta i aktivne su 2 ovrhe iz 2018., a ispod piše Ovršenik u Jedinstvenom registru računa nema aktivnih računa s kojih se može provesti ovrha na novčanim sredstvima. Dakle, račun je bio otvoren od 2018.-2021. i FINA svejedno nije izbrisala te 2 ovrhe iz očevidnika. Znači li to da bi, ako otvorim račun, da će oni opet izvršiti tu 4 godine staru osnovu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija