Jump to content

Pravo na godišnji odmor


ib11

Preporučene objave

Poštovani,
kod poslodavca sam u radnom odnosu 3 i pol godine, ugovor na neodređeno, do sada nikakvih problema.
Odlaskom kolegice na porodiljni, stavljaju me, protivno mojoj volji, na njezino mjesto kao zamjenu.
Pošto sam zamjena, onemogućeno mi je korištenje godišnjeg odmora jer nema zamjene za mene, a posao ne može "trpit", tako da cijelu godinu nisam koristila godišnji. Sada će već druga godina, a sa njome i novi godišnji.
Isplatiti ga ne žele, predloženo mi je da bi mogla koristiti svaki petak do kraja 6.mj da iskoristim dane, što meni, naravno nije opcija.
Molim savjet i pomoć, što napraviti i kako se postaviti?
Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

Nije upitno da imate pravo na godišnji odmor, ali je upitno kako ga realizirati. Kada kažete da su Vas stavili na njeno mjesto kao zamjenu, možete li navesti jeste li tom prigodom dobili nekakav novi ugovor o radu ili aneks ili nešto treće kao pisano obrazloženje?

Potpisala sam aneks gdje je izmijenjen samo članak ugovora sa radnim mjestom, te piše da ću obavljati poslove kolegice do njezinog povratka sa porodiljnog, ništa drugo nije navedeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Ovo što Vaš poslodavac radi je protuzakonito i to sa više osnova, e sada je pitanje, da li bi ga bili spremni prijaviti inspekciji rada, a to isto možete napraviti i posve anonimno?

Naravno da jesam, već sam razmišljala o tome, ali nisam bila sigurna ima li osnove za prijavu. Hvala Vam puno na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, ib11 je napisao:

Naravno da jesam, već sam razmišljala o tome, ali nisam bila sigurna ima li osnove za prijavu.

Imate osnovu, slobodno se u prijavi pozovite na čl. 228. st. 1. toč. 15. Zakona o radu, a koji kaže da će se za teži prekršaji poslodavac kao pravna osoba kazniti novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna, ako radniku ne omogući korištenje godišnjeg odmora na način i pod uvjetima propisanim Zakonom o radu i to člancima 77., 78., 83. i 84., a što je Vaš slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Imate osnovu, slobodno se u prijavi pozovite na čl. 228. st. 1. toč. 15. Zakona o radu, a koji kaže da će se za teži prekršaji poslodavac kao pravna osoba kazniti novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna, ako radniku ne omogući korištenje godišnjeg odmora na način i pod uvjetima propisanim Zakonom o radu i to člancima 77., 78., 83. i 84., a što je Vaš slučaj.

Super, hvala na detaljnom objašnjenju! 

A što se tiče aneksa od kojeg nisam dobila svoj primjerak, te nije ni odložen u dosje, jer sam si ga htjela kopirati? Bio je potpisan samo zbog toga što je to tražio voditelj zaštite na radu. Ako dođe do inspekcije, oni imaju primjer i dokaz da sam potpisala, ali po meni je i to prekršaj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija