Jump to content
Playback

Pravo na godišnji odmor nakon 6 mjeseci

Preporučene objave

Pozdrav,

zaposlen sam u firmi s 1.4. na neodređeno, to mi je prvi posao i očekivao sam da ću sa 1.10. imati puni godišnji. Međutim, neki dan mi je rečeno da nemam to pravo, već samo na razmjerni dio, odnosno 16 dana (ne kužim ni kako su do toga došli, jer ako je dva dana mjesečno, onda je valjda 2x9=18 dana. No to je sad manje bitno, ono što me zanima je zbog čega ja ne bi imao pravo na puni godišnji, nigdje u ZORu se ne spominje opcija razmjernog godišnjeg nakon 6. mjeseci.

Unaprijed hvala

Uređeno od Playback

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
, Playback je napisao:

Pozdrav,

zaposlen sam u firmi s 1.4. na neodređeno, to mi je prvi posao i očekivao sam da ću sa 1.10. imati puni godišnji. Međutim, neki dan mi je rečeno da nemam to pravo, već samo na razmjerni dio, odnosno 16 dana (ne kužim ni kako su do toga došli, jer ako je dva dana mjesečno, onda je valjda 2x9=18 dana. No to je sad manje bitno, ono što me zanima je zbog čega ja ne bi imao pravo na puni godišnji, nigdje u ZORu se ne spominje opcija razmjernog godišnjeg nakon 6. mjeseci.

Unaprijed hvala

"

Pravo na godišnji odmor

Članak 76.

Radnik ima pravo na plaćeni godišnji odmor za svaku kalendarsku godinu.

Trajanje godišnjeg odmora

Članak 77.

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na godišnji odmor od najmanje četiri tjedna, a maloljetnik i radnik koji radi na poslovima na kojima, uz primjenu mjera zaštite zdravlja i sigurnosti na radu, nije moguće zaštititi radnika od štetnih utjecaja u trajanju od najmanje pet tjedana.

(2) Kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu može se utvrditi trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog stavkom 1. ovoga članka.

(3) Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor određen na način iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, nakon šest mjeseci neprekidnog radnog odnosa kod toga poslodavca.

Razmjerni dio godišnjeg odmora

Članak 78.

(1) Radnik koji nije ispunio uvjet za stjecanje prava na godišnji odmor na način propisan člankom 77. stavkom 3. ovoga Zakona, ima pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora, koji se utvrđuje u trajanju od jedne dvanaestine godišnjeg odmora iz članka 77. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona, za svaki mjesec trajanja radnog odnosa.

(2) Iznimno od članka 77. ovoga Zakona, radnik kojem prestaje radni odnos, za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora.

(3) Poslodavac koji je radniku iz stavka 2. ovoga članka, prije prestanka radnog odnosa omogućio korištenje godišnjeg odmora u trajanju dužem od onog koji bi mu pripadao, nema pravo od radnika tražiti vraćanje naknade plaće isplaćene za korištenje godišnjeg odmora."

Iz ZOR-a. Ako sam dobro shvatio, imate pravo na GO nakon 6 mjeseci neprekidnog rada, To je onda 1.10.2019. kako ste i sami rekli. Vi bi imali pravo na razmjerni dio GO ako se nije stekao uvjet iz članka 77. stavka 3. Tako da trebate imati pravo na cijeli GO nakon 1.10.2019.

Razmjerni GO se koristi kod promjene poslodavca, kod prvog zaposlenja nema razmjernog korištenja GO-a.

Podijeli ovu objavu

Pozdrav, i hvala na odgovoru.

Na isti način sam i ja shvatio ZOR, međutim iz tvrtke sam dobio odgovor da imam pravo na, i sad citiram: "puni godišnji, ali njegov razmjerni dio..."???

Valjda je ili puni ili razmjerni, ne može biti i jedan i drugi, potpuno besmisleno.

Uopće ne znam više kome da se obratim i na koji način, pokušao sam kontaktirati ministarstvo rada, ali nisam dobio nikakav odgovor.

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio ib11
      Poštovani,
      kod poslodavca sam u radnom odnosu 3 i pol godine, ugovor na neodređeno, do sada nikakvih problema.
      Odlaskom kolegice na porodiljni, stavljaju me, protivno mojoj volji, na njezino mjesto kao zamjenu.
      Pošto sam zamjena, onemogućeno mi je korištenje godišnjeg odmora jer nema zamjene za mene, a posao ne može "trpit", tako da cijelu godinu nisam koristila godišnji. Sada će već druga godina, a sa njome i novi godišnji.
      Isplatiti ga ne žele, predloženo mi je da bi mogla koristiti svaki petak do kraja 6.mj da iskoristim dane, što meni, naravno nije opcija.
      Molim savjet i pomoć, što napraviti i kako se postaviti?
      Hvala!
    • objavio Pravda1234
      Postovani, imala sam godisnji odmor od 12.8. do 26.8. ove godine. U godisnji mi je pala i Velika Gospa. Inace radim na standu u centru koji je odlucio za Gospu ne raditi. Moji poslodavci su tada odlucili dan Velike Gospe svima racunati kao slobodan dan. Osim toga, i meni si rekli kako mi taj dan racunaju kao slobodan, no misljenja sam da sam zbog tog blagdana u vrijeme godisnjeg, imala pravo na jos jedan dan godisnjeg, te da mi dan godisnjeg nikako nisu smjeli racunati kao slobodan.
      Poslodavci, naravno, tvrde da to nije tako. Pa mi Vi, molim Vas, recite jesam li zbog tog blagdana tokom godisnjeg trebala dobiti dan dodatno, pa su me zakinuli za taj dan, ili ne pa je godisnji koji sam imala u redu? 
      Hvala svima unaprijed
    • objavio mirmar
      Dobar dan,
      molim vas za pomoć u tumačenju Zakona o radu vezano uz godišnji odmor za osobe zaposlene na pola radnog vremena.
      Radi se o 6-dnevnom radnom tjednu, gdje osoba zaposlena na puno radno vrijeme radi 6 dana po 8 sati i ima 1 dan slobodno.
      Kada se radi o osobi zaposlenoj na pola radnog vremena, ona može raditi 6 dana po 4 sata i imati 1 dan slobodno, ili raditi 3 dana u tjednu po 8 sati i imati 4 dana slobodno.
      Na koliko dana godišnjeg ima pravo osoba koja radi 3 dana u tjednu po 8 sati (i koja ustvari u jednom danu odradi svoja 2 "radna dana")?
      Konkretno, ima li osoba koja radi 3 dana po 8 sati pravo na 12 dana godišnjeg, a osoba koja radi 6 dana po 4 sata pravo na 24 dana godišnjeg ili obje osobe imaju pravo na 24 dana godišnjeg?
      Hvala i lijep pozdrav!
    • objavio TBI
      Pozdrav, imam pitanje vezano za korištenje godišnjeg odmora nakon porodiljnog.
      28.10.2017. zavrsila sam na komplikacijama, rodila sam 31.5.2018. i krajem ovog mjeseca trebala bi se vratiti na posao. Godisnji u 2017. sam koristila samo 2 tjedna, dok u 2018. nisam bila niti jedan dan na godisnjem pa me zanima koliko i do kada moram iskoristiti stari godisnji, jer moj poslodavac tvrdi da nemam pravo na godisnji jer sam se trebala vratiti jedan dan na posao da to ostvarim te da ce mi dati samo 2 tjedna godisnjeg... 
      Hvala
    • objavio doky89vk
      Imam pitanje vezano za dodijeljivanje razmjernog dijela godišnjeg odmora u slučaju da radnik odrađuje otkazni rok.
      Dakle, radnik je najavio otkaz datuma 04.05.2019. Njegov otkazni rok iznosi mjesec dana i dva tjedna što znači da će raditi do 18.06.2019. Maksimalni broj dana za navedenog radnika je 24 dana. Radnik će koristiti godišnji odmor za vrijeme otkaznog roka.
      Pitanje: Radnik tvrdi da ima 12 dana razmjernog godišnjeg odmora što meni baš i nema smisla jer bi to značilo da mu u izračun od 12 dana ulaze i dani koje ce radnik biti na godišnjem, odnosno da mu se u tom slučaju dodijeljuju dani godišnjeg dok je on na godišnjem.
      Po mome radnik bi trebao dobiti 8 dana do dana najave otkaza 04.05. te još 2 dana za cijeli 5. mjesec budući će u 6. mjesecu koristiti dodjeljeni godišnji odmor od 10 dana.
      Smatram da bi mu se dodijelilo 12 dana radnik mora raditi neprekidno od 01.01.do 18.06. a to nije slučaj budući će radnik realno raditi do 05.06. u slučaju korištenja godišnjeg odmora od 12 dana.
      Da pojednostavim, po vašemu treba li dobiti 10 dana ili 12?
  • Online korisnici

• Napravi novi...