Jump to content

Multanova!


pufek

Preporučene objave

Zanima me da li činim prekršaj ako u onaj obrazac, kojim policiji moram dati identitet osobe koja je upravljala vozilom, napišem više osoba. Naime, onog datuma koji je naveden u obavijesti o prometnom prekršaju, moguće da je autom upravljao bilo tko iz moje familije, s obzirom da ga nas petero koristi!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Evo mene opet.....

 

...nakon što sam poslao mup-u popis sa četiri osobe koje su mogle upravljati vozilom u vrijeme prekršaja, dobio sam kaznu (uplatnicu) od 2000kn. Onda sam napisao prigovor, i sada mi je došao poziv na sud.

 

Mene zanima kako se sada postaviti na sudu? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ehhhh - sad ste u banani

 

na sudu povucute iskaz koji ste dali mupu i/ili osporite njegovu autenticnost jer je mup propustio identificirati osobu koja je podnijela prijavu - grubi propust!

 

sudac ce to nekako i uvaziti ali ce vas onda direktno pitati tko je vozio.

steta sto je vozio netko iz vase obitelji. jedini nacin na koji biste bili oslobodjeni kazne je da ste taj dan posudili auto nekom strancu ili osobi koja je u medjuvremenu preminula.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ostanite kod svog prvog iskaza da ne znate tko je od ostalih članova vaše obitelji vozio.vi ste dostavili vjerodostojan podatak, a na policiji je bilo da utvrdi tko je vozio.

 

postoji presuda Visokog prekršajnog suda koja je u skladu s tom teorijom i da ukoliko ste dostavili navedene podatke pa i više osoba niste počinili prekršaj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko je napisao:

 

na sudu povucute iskaz koji ste dali mupu i/ili osporite njegovu autenticnost jer je mup propustio identificirati osobu koja je podnijela prijavu - grubi propust!

 

sudac ce to nekako i uvaziti ali ce vas onda direktno pitati tko je vozio.

steta sto je vozio netko iz vase obitelji. jedini nacin na koji biste bili oslobodjeni kazne je da ste taj dan posudili auto nekom strancu ili osobi koja je u medjuvremenu preminula.

 

pa zar vam i dalje nije jasno :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Od početka sam pratio ovu temu i mogu samo reći da se nepotrebno filozofira oko ovog problema. U Zakonu vam jasno stoji da ste kao vlasnik vozila odgovorni za njega i dužni ste znati tko vam upravlja vašim vozilom. Prema tome, ili ćete dati vjerodostojne podatke ili ćete biti kažnjeni. Metoda "evo vam 4 osobe pa vi istražujte" je smiješna, vi ste vlasnik i vi istražujte, ako nećete, platit ćete kaznu i točka, a doslovno se tako i provodi ova odredba zakona. Nije li vam konačan ishod dokaz za to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trebali ste dostaviti podatke od 4 osobe, ali pune podatke onakve kakve je policija tražila (ime, prezime, datum rođenja, adresu stanovanja) i naravno paziti da te osobe imaju važeće vozačke dozvole.

na policiji je teret dokazivanja a vi ste im poslali konkretne i vjerodostojne podatke, kako to opisuje čl.229. Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

 

ovo što piše "ljutko" oko stranaca je glupost i može imati za posljedicu daljnji postupak policije po Zakonu o strancima (??) ili u najmanju ruku prijavu po čl.299 spoemnutog zakona, a sve sukladno mišljenju VPS-a.

 

Za ovu kaznu napišiti žalbu VPS-u i proći će Vam samo ako ste dostavili pune i konkretne podatke od 4 osobe (ime, prezime, datum rođ., i prebivalište) :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Da ne otvaram novu temu:

 

Dobio sam Obavijest o počinjenom prekršaju koju sam ispunio isključivo svojim podacima i uredno ju dostavio poštom u zakonskom roku (8 dana), s tim da sam kao napomenu naveo da nisam u mogućnosti sa sigurnošću potvrditi identitet vozača jer vozilo inače često prometuje na navedenoj relaciji a istim upravlja više osoba te da se ne mogu sa sigurnošću sjetiti tko je upravljao vozilom prije 20 dana (koliko je proteklo od prekršaja do dostave navedene obavijesti) pa stoga dostavljam svoje podatke, odnosno podatke vlasnika vozila.

 

Ujedno sam zamolio da u slučaju pokretanja kaznenog postupka protiv mene budem obaviješten o istom zajedno sa zapisom (slikom) o počinjenom prekršaju kako bih mogao pomoći pri utvrđivanju identiteta vozača.

 

Kao odgovor dobio sam prekršajni nalog na 2000+110kn plativ u roku 8 dana s obrazloženjem da "dana 24.02.2010. u 13.00 sati" ??? (što je inače bio deveti dan za dostavljanje obavijesti)nisam dao podatke o identitetu osobe kojoj sam dao vozilo na upravljanje.

 

Stvar je u tome što ne muljam jer se zaista ne sjećam tko je vozio onoga dana i u vrijeme kad je počinjen prekršaj - često se u tom razdoblju išlo u posjet članu obitelji u bolnicu, zato sam i tražio sliku (vjerojatno se na njoj može raspoznati vozač).

 

Jesam li zaista po nekoj, meni nepoznatoj odredbi meni nepoznatog zakona, dužan sjećati se unazad tri tjedna kamo i u koje vrijeme je netko vozio moj automobil (možda da si ugradim tahograf :-? )?

 

Smije li MUP smatrati da nisam dostavio podatke o vozaču ako su na Obavijesti o prekršaju samo i isključivo moji podaci uz napomenu da nisam siguran (kako sam objasnio).

 

 

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvar je u tome što ne muljam jer se zaista ne sjećam tko je vozio onoga dana i u vrijeme kad je počinjen prekršaj - često se u tom razdoblju išlo u posjet članu obitelji u bolnicu, zato sam i tražio sliku (vjerojatno se na njoj može raspoznati vozač).

 

 

Sve vam je gore već navedenu u jednom postu prije....čitajte..čitajte.... i ponovo ako nije jasno.....

 

Znači da rezimiramo:

Navedenog dana u navedeno vrijeme vozilom u vašem vlasništvu upravljala je osoba tj.član vaše uže obitelji...(otac,majka.brat.sestra.supruga) ali vi neznate točno tko od njih...

Uzevši u obzir da se radi o članovima uže obitelji pozovite se prilikom dolaska na sud na "blagodat nesvjedočenja" -doslovce kako sam napisao....

 

...jer niste dužni protiv istih svjedočiti.....

 

Svaki sud mora uzeti u obzir navedenu činjenicu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na ovu temu se detaljno diskutiralo na ovom forumu u postovima s početka 2008. god.

 

nakon počinjenog prekršaja evidentiranog multanovom policija šalje obavijet vlasniku vozila da imenuje osobu koja je upravljala. u tome slučaju dužni ste dati vjerodostojnu informaciju i ne možete se pozvati na blagodat nesvjedočenja jer se ne radi o sudskom saslušanju nego davanju informacije o počinitelju. vaša je dužnost u zakonskom roku dati vjerodostojnu obavijest i ako to propustite učiniti time ste počinili novi samostalni prekršaj i vas se više neće teretiti za prekoračenje brzine. međutim, kako ste dužni dati vjerodostojnu informaciju o počinitelju, dakle, prema vlastitom saznanju i sjećanju, izjava tipa "ne sjećam se" je također vjerodostojna informacija. U tom slučaju policija predmet proslijeđuje sudu, ali sud će obustaviti postupak jer ste udovoljili zahtjevu koji se od vas tražio.

nitko od vas ne traži da se nekoliko mjeseci nakon prekršaja sjećate tko je upravljao vozilom samo tako trebate i napisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

krivo...

 

ako netko u obavijesti napiše npr. "vozio brat", tada će njegov brat dobiti kaznu za prebrzu vožnju (po čl. 53./54.)a prvotni neće biti pozvan na sud za prekršaj iz čl. 229., jel tako? pa na sudu neće biti potrebe da se poziva na blagodat nesvjedočenja. na kraju krajeva, ako je netko pozvan na sud zbog prekršaja iz odredbe čl. 229. (nedavanja podatka), sud niti ne zanima je li vozilom upravljao nečji brat, pas ili punica. međutim, u obavijesti policiji se ne može napisati "pozivam se na blagodat nesvjedočenja" jer se ne radi o sudskom postupku u kojem okrivljenik može iskoristiti to pravo.

 

"ne sjećam se" JEST vjerodostojan podatak. nitko nije rekao da time završava postupak. prije svega je glupa izjava da će policija pisati kaznu dok se ne sjetite. policija će takvu obavijest proslijediti sudu skupa s optužnim prijedlogom za prekršaj iz čl. 229. ZSPCa, ali će sud, ako utvrdi da je obavijest poslana u roku, okrivljenika osloboditi optužbe, jer sud ne može utvrditi što je "vjerodostojan podatak", odnosno da li se netko zaista sjeća tko je upravaljao vozilom ili ne. za sud je bitno samo je li okrivljenik udovoljio obvezi, odnosno u roku od 8 dana dostavio "vjerodostojnu obavijest".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plemeniti, nije stvar u izvrtanju riječi, osvrnuo sam se na tvoje tvrdnje o blagodati nesvjedočenja koje su sasvim irelevantne za ovaj prekršaj. ako netko imenuje osobu koja je upravljala vozilom, ta osoba postaje okrivljenik - ako je ne imenuje sud na raspravi neće ispitivati tko je zapravo upravljao vozilom jer se više ne radi o prekršaju prekoračenja brzine. zato nema nikakve blagodati nesvjedočenja. dakle, sud nikada neće pitati tko je upravljao autom, nego će samo utvrditi jeste li dali informaciju ili niste. u tom slučaju, "ne sjećam se..." se tretira kao davanje vjerodostojne informacije, a "vozio je član mog domaćinstva kojeg ne želim imenovati..." se smatra kao odbijanje davanja informacije i prema tome prekršajem.

 

nevezano uz navedeno, napomenuo bih da se na SVJEDOKE u prekršajnom postupku analogno primjenjuju odredbe ZKPa prema kojima SVJEDOK nije dužan odgovarati na pitanja ako bi time sebe ili bližnjega izvrgnuo kaznenom progonu, znatnoj materijalnoj šteti ili teškoj sramoti. Ovo se odnosi na svjedoka, a ne na okrivljenika u prekršajnom postupku. okrivljenik može samo iskazivati ili se braniti šutnjom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DelBoy je napisao:

Da ne otvaram novu temu:

 

Dobio sam Obavijest o počinjenom prekršaju koju sam ispunio isključivo svojim podacima i uredno ju dostavio poštom u zakonskom roku (8 dana), s tim da sam kao napomenu naveo da nisam u mogućnosti sa sigurnošću potvrditi identitet vozača jer vozilo inače često prometuje na navedenoj relaciji a istim upravlja više osoba te da se ne mogu sa sigurnošću sjetiti tko je upravljao vozilom prije 20 dana (koliko je proteklo od prekršaja do dostave navedene obavijesti) pa stoga dostavljam svoje podatke, odnosno podatke vlasnika vozila.

 

Ujedno sam zamolio da u slučaju pokretanja kaznenog postupka protiv mene budem obaviješten o istom zajedno sa zapisom (slikom) o počinjenom prekršaju kako bih mogao pomoći pri utvrđivanju identiteta vozača.

 

Kao odgovor dobio sam prekršajni nalog na 2000+110kn plativ u roku 8 dana s obrazloženjem da "dana 24.02.2010. u 13.00 sati" ??? (što je inače bio deveti dan za dostavljanje obavijesti)nisam dao podatke o identitetu osobe kojoj sam dao vozilo na upravljanje.

 

Stvar je u tome što ne muljam jer se zaista ne sjećam tko je vozio onoga dana i u vrijeme kad je počinjen prekršaj - često se u tom razdoblju išlo u posjet članu obitelji u bolnicu, zato sam i tražio sliku (vjerojatno se na njoj može raspoznati vozač).

 

Jesam li zaista po nekoj, meni nepoznatoj odredbi meni nepoznatog zakona, dužan sjećati se unazad tri tjedna kamo i u koje vrijeme je netko vozio moj automobil (možda da si ugradim tahograf :-? )?

 

Smije li MUP smatrati da nisam dostavio podatke o vozaču ako su na Obavijesti o prekršaju samo i isključivo moji podaci uz napomenu da nisam siguran (kako sam objasnio).

 

 

 

Hvala unaprijed.

 

Vidim da se rasprava okrenula u nekom drugom smjeru, međutim mene konkretno zanima samo Smije li MUP smatrati da nisam dostavio podatke o vozaču ako su na Obavijesti o prekršaju samo i isključivo moji podaci uz napomenu da nisam siguran (kako sam objasnio).

 

Između ostalog, nisam ni siguran da se radi o multanovi jer na prvotnoj Obavijesti o počinjenom prekršaju stoji samo da je "vozilom počinjen prekršaj iz čl 51.st.1 ZOSPC kažnjiv po čl.53.st.6.", dok se u prekršajnom nalogu govori o "izvješću temeljenom na neposrednom opažanju policijskog službenika" (temeljem kojeg mi je dostavljena obavijest).

 

Ponudio sam suradnju i zamolio da mi pošalju sliku u svrhu prepoznavanja počinitelja prekršaja, dakle nitko ovdje ne bježi od plaćanja kazne za prekršaj.

 

Na ovo sam dobio uplatnice 2000+110kn i prekršajni nalog na koji imam mogućnost prigovora prekršajnom sudu u roku 8 dana.

 

 

 

Dakle, što navesti u prigovoru? Nepropisno postupanje policije u konkretnom postupku ili... ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...

Znam da dižem temu iz pepela, ali mene zanima sudska praksa...

Naime, drago mi je da vi svi ovdje imate neka svoja pravna mišljenja i razmišljanja, ali sve se svodi na naše vrle suce prekršajnog suca...što oni kažu na sve ove smicalice??

 

Ima li netko neku konkretnu presudu za pročitati??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

AH je napisao:

Znam da dižem temu iz pepela, ali mene zanima sudska praksa...

Naime, drago mi je da vi svi ovdje imate neka svoja pravna mišljenja i razmišljanja, ali sve se svodi na naše vrle suce prekršajnog suca...što oni kažu na sve ove smicalice??

 

Ima li netko neku konkretnu presudu za pročitati??

 

Evo i mene zanima, posto je vec proslo dosta vremena od otvaranja ove teme,

ima li kakva konkretna presuda il neko osobno oskustvo koje da se neko izvuka, na ovo ne sjecanje, il nesto slicno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jackal je napisao:

na ovu temu se detaljno diskutiralo na ovom forumu u postovima s početka 2008. god.

 

nakon počinjenog prekršaja evidentiranog multanovom policija šalje obavijet vlasniku vozila da imenuje osobu koja je upravljala. u tome slučaju dužni ste dati vjerodostojnu informaciju i ne možete se pozvati na blagodat nesvjedočenja jer se ne radi o sudskom saslušanju nego davanju informacije o počinitelju. vaša je dužnost u zakonskom roku dati vjerodostojnu obavijest i ako to propustite učiniti time ste počinili novi samostalni prekršaj i vas se više neće teretiti za prekoračenje brzine. međutim, kako ste dužni dati vjerodostojnu informaciju o počinitelju, dakle, prema vlastitom saznanju i sjećanju, izjava tipa "ne sjećam se" je također vjerodostojna informacija. U tom slučaju policija predmet proslijeđuje sudu, ali sud će obustaviti postupak jer ste udovoljili zahtjevu koji se od vas tražio.

nitko od vas ne traži da se nekoliko mjeseci nakon prekršaja sjećate tko je upravljao vozilom samo tako trebate i napisati.

 

i sad ako je ovo istina kako "ne sjecam se ne prolazi"

 

ako neko slucajno ima volje odgoorit

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav! Evo imam sličan problem. Naime, neki dan sam dobio obavijest o pocinjenom prekrsaju prekoračenja brzine, koji je utvrđen MULTANOVOM. Napominjem da je prekrsaj pocinjen pocetkom 10. mjeseca prošle godine. Dakle prije 5 mjeseci!!!

 

Uz predmet nisam dobio fotografiju, ali pise da je vozilo snimljeno. Pise da moram dati vjerodostojan iskaz tko je upravljao vozilom, u roku od 8 dana.

 

Problem je što stvarno ne znam tko je upravljao, jer je bilo prije gotovo pola godine, a vozilom je upravljalo više osoba. U ovom dijelu nemam pravo na nikakve žalbe, samo traže dostavu iskaza tko je vozio!

 

Prava istina je da ne znam tko je vozio, a ne želim navoditi osobe koje su mogući vozači u točno tom vremenu, kada se ni ja ni oni ne sjećamo tko je bio.

 

Zanima me što da sada odgovorim policiji??? To je jedino pitanje.

 

HVALA UNAPRIJED

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ne dostavite tražene podatke slijedi prekršajni nalog radi nedostavljanja podataka i na njega imate mogućnost prigovora.

 

Ako se radi o članovima vaše obitelji za vas vrijedi propis iz čl. 286. st. 1. Zakona o kaznenom postupku

 

http://zakon.hr/z/174/Zakon-o-kaznenom-postupku

 

ali od izuzeća neiskazivanja vas neće osloboditi policija već sud.

 

Na vaše pitanje vam neću odgovoriti, to će te ipak morati sami.

 

Pročitajte brojne stare postove na ovom forumu ima nekoliko kvalitetnih odgovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpetica, puno vam hvala. Sve što ste naveli, jasno mi je. Znao sam i ranije, čitao sam forum, samo nisam više bio sigran koja verzija bi bila ispravna.

 

Sada mi je jasnije, pošto nisam pravnik po struci. Međutim, u dopisu se od mene traži dostava podataka o 'identitetu vozača koji je tada upravljao vozilom'. Istinito je da se ja uistinu ne sjećam tko je prije 6 mjeseci upravljao vozilom, jer je upravljalo nekoliko osoba u tome periodu.

 

Shvaćam, da ne želite direktno reći što da odgovorim, međutim jedini vjerodostojan podatak je da ne znam tko je upravljao vozilom. Ako bi ikoga imenovao, postoji mogućnost navoda krive osobe i tada dajem nevjerodostojan podatak.

 

Forum sam pročitao, međutim, ne znam kakva je praksa u daljnjem žalbenom postupku, ako je odgovor policiji bio 'ne znam tko je upravljao'.

 

Hvala Vam svejedno za savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Imam dva pitanja vezana za temu, a dosad se nisu pojavila na ovom topicu:

 

1. Spominjali ste rok od 8 dana za davanje podataka o vozaču, sukladno članku 229. ZSPC-a. Zanima me gdje je propisan taj rok, budući da članak 229. propisuje što vlasnik vozila mora napraviti i određuje sankciju za nečinjenje, ali nigdje ne spominje nikakav rok.

 

Imam dopis jedinice lokalne samouprave u kojem upozoravaju da po čl. 229. treba postupiti u roku od 8 dana -to su samovoljno odredili ili je ipak negdje propisano?

 

2. Spominjali ste žalbu VPS-u protiv prvostupanjske odluke vezane za čl. 229. Zaista se može izjaviti žalba VPS-u? Znam da se nekad za sve predmete moglo izjaviti žalbu VPS-u, ali (mislim od 1.1.2008.) to za većinu prometnih prekršaja više nije moguće - postupak jepostao jednostupanjski, a ako se ne varam, protiv takvog rješenja podnijeta je i ustavna tužba koja još nije riješena. Zanima me gdje je propisano koji su prekršajni postupci jednostupanjski, a koji dvostupanjski?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čovjek svaki dan nešto novo nauči, da, stvarno rok nije nigdje propisan, samovoljno su ga odredili, lijepo im odgovorite da će te provesti internu istragu u vašoj obitelji i da će te im smjesta javiti čim dođete o saznanju o počinitelju, a na sudu lijepo recite da ne želite iskazivati o članovima svoje obitelji.

 

Na VPS ne idu obvezni prekršajni nalozi, ako vam napišu kaznu od 2.000 kuna to će biti u formi obveznog prekršajnog naloga i na njega nećete imati pravo žalbe.

 

Ne garantiram dobar ishod, svakako nam se javite ovdje kako je završilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
Od početka sam pratio ovu temu i mogu samo reći da se nepotrebno filozofira oko ovog problema. U Zakonu vam jasno stoji da ste kao vlasnik vozila odgovorni za njega i dužni ste znati tko vam upravlja vašim vozilom. Prema tome, ili ćete dati vjerodostojne podatke ili ćete biti kažnjeni. Metoda "evo vam 4 osobe pa vi istražujte" je smiješna, vi ste vlasnik i vi istražujte, ako nećete, platit ćete kaznu i točka, a doslovno se tako i provodi ova odredba zakona. Nije li vam konačan ishod dokaz za to?

 

Nije to ništa smiješno, jer podtatak da ne znate jest vjerodostojan podatak....

I sve to stoji da ste duzni znati tko je upravljao vasim vozilom, ali ne specificno kojega dana tocno i kada... pa to je gotovo nemoguce... za to treba netko voditi evidenciju, a to zakonom niste duzni ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne sjećam se, te nisam dužan voditi evidenciju korištenja vozila i molim vas da vi istrazite tko je tada upravljao vozilom....definitivno prolazi!

Meni je proslo. Poslali mi prvo 2000 kn za nevjerodostojan podatak i nakon toga kjuzo!

Nikad vise nista o tome...

Proslo vec 5 godina

Niste dobili rješenje kojim vas se oslobađa odgovornosti jer niste počinili prekršaj, stoga je razvidno da je presuda izostala vjerovatno zbog zastare, a ne zbog vašeg zaključka.

 

Ovdje se radi o ozbiljnom problemu, a vaš slučaj nije rješenje kojim po kojem bi se svi ostali oslobodili odgovornosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me da li činim prekršaj ako u onaj obrazac, kojim policiji moram dati identitet osobe koja je upravljala vozilom, napišem više osoba. Naime, onog datuma koji je naveden u obavijesti o prometnom prekršaju, moguće da je autom upravljao bilo tko iz moje familije, s obzirom da ga nas petero koristi!?

 

Ne samo da ne činite prekršaj nego je to po mom osobnom iskustvu i najbolje što možete napraviti. U nekoliko slučaja mi nakon takvog dgovora nije ništa došlo u iduće 2 godine po tim predmetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija