Jump to content

Pitanje u svezi vojne mirovine


billynik

Preporučene objave

Poštovanje, trenutno sam djelatna vojna osoba i sa krajem 6. mjeseca me žele umiroviti jer imam 51 godinu i šalju me u starosnu mirovinu. Zanima me s obzirom da imam 40% invalidnosti HRVI da li nakon odlaska u starosnu mirovinu mogu pokrenuti neki postupak za prelaz na invalidsku mirovinu je pretpostavljam da bi mi ta mirovina bila veća.

Svaki savjet bi mi dobro došao, hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je invalidnost 40%, (HRVI) i to si zadobio u ratu, odmah na bolovanje......i, posavjetuj se sa svojim liječnikom.

 

Ako imaš status HRVI, imaš priliku da dođeš u nepriliku za povoljniju invalidsku braniteljasku mirovinu, ali obavezno razgovaraj sa svojim liječnikom. I pročešljaj ovaj portal, imaš odgovore na sva pitanja koja te zanimaju, samo malo zagrij stolicu...

 

I naći ćeš odgovore.

 

Ukoliko nemaš status HRVI, pogledaj u radnom i socijalnom..............:-)

 

Vidim iz tvog pisanja, da si i ti jedan od onih "sretnika" koje država želi "od******" jer jeftinije im je da dobiješ mirovinu od koje ćeš "životinjariti" nego da dobiješ kakvu-takvu plaću.

 

Nemoj im dozvoliti da te "šutaju nogom". Vrati im svaki udarac sa kamatom.

 

Opleti, i bori se za svoja prava.

 

Sretno, i ovdje ćeš uvijek dobiti dobar savjet i podršku od branitelja i moderatora.

 

Živ, zdrav i veseo bio. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti na podršci, invalidnost je posljedica ranjavanja 1991, imam još nekoliko gelera u tijelu za uspomenu. Ako nije problem daj mi malo pojasni ovo s bolovanjem je sumnjam da će mi moja liječnica previše znati reći jer se vjerojatno nije previše susretala s ovakvim slučajevima.

Koliko moram biti na bolovanju prije nego me pošalju pred komisiju i kakva je procedura uopće. Što je za mene povoljnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, trenutno sam djelatna vojna osoba i sa krajem 6. mjeseca me žele umiroviti jer imam 51 godinu i šalju me u starosnu mirovinu. Zanima me s obzirom da imam 40% invalidnosti HRVI da li nakon odlaska u starosnu mirovinu mogu pokrenuti neki postupak za prelaz na invalidsku mirovinu je pretpostavljam da bi mi ta mirovina bila veća.

Svaki savjet bi mi dobro došao, hvala!

 

Da li si potpisao odlazak u mirovinu ili te je Zdravstveno povjerenstvo MORH-a proglasilo nesposobnim za DVS ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti na podršci, invalidnost je posljedica ranjavanja 1991, imam još nekoliko gelera u tijelu za uspomenu. Ako nije problem daj mi malo pojasni ovo s bolovanjem je sumnjam da će mi moja liječnica previše znati reći jer se vjerojatno nije previše susretala s ovakvim slučajevima.

Koliko moram biti na bolovanju prije nego me pošalju pred komisiju i kakva je procedura uopće. Što je za mene povoljnije.

imaš priznatu invalidnost zbog ranjavanja.

traži pregled kod ortopeda. ponesi nalaze poslije ranjavanja. traži EMG da se utvrdi oštečenje živac i posljedice zbog ranjavanja. nakon izvršenih pregleda traži od doktorice da te uputi na procijenu radne sposobnosti. priloži nove nalaze (i stare da se vidi posljedice zbog ranjavanja) PAZI na procijenu radne sposobnosti ne davati nalaze za zdravstvene probleme koji nisu vezani za ranjavanje, da nebi dobio omjer rat /mir

 

ja bi prije svega odradio i psihića zbog mogućnosti povećanja invalidnosti zbog PTSP (ako nemaš PTSP u nalazu i mišljenju liječničkog povjerenstva) i podnio novi zahtjev za ocijenu invalidnosti zbog pogoršanja (Državna uprava, Odjel za branitelje)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako te MORH šalje u starosnu mirovinu (po članku 6) mislim da ti je bolje uzeti to jer dobivaš 6 prosječnih plača i 300 kuna po mjesecu u ratu. U protivnom ako ideš na dugotrajno bolovanje poslati će te na komisiju u Čerinininu i poslati u mirovinu po članku 11 gdje je otpremnina samo 3 prosječne plače (9700kn). Pošto već imaš invalidnost možeš, kao što je BOVU napisao, uvijek tražiti pogoršanje stanja, pa s time i eventualno opću nesposobnost što trenutno jedino znatno podiže mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maloprije sam napisao meni su rekli gdje sam bio do sada kao da sam do sada zarađivao milijune pa se nisam dao u mirovinu,neznam dali sva područna tako razmišljaju,zar nakon svega što si prošao nebi bilo logično da biraš ono što je povoljnije za tebe za takovu kategoriju ljudi trebali bi se oglasiti i ministar Matić i Kotromanović i ne dozvoliti da ostojić i mrsić pritišću lječnićku struku na svakom koraku kao da će tim djelima nešto pametnog postići,lažnjaci su davni dana sebi osigurali status sigurnosi ,a sad na kazan došlo par poštenih i ludih i za njih više nema gotovo je narodna poslovica kaže bolje za dvije tisuće spavati nego za tri raditi ispada da je u pravu narod , ali takav narod koji zaboravlja svoju povjest državu stavlja u loš položaj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

maloprije sam napisao meni su rekli gdje sam bio do sada kao da sam do sada zarađivao milijune pa se nisam dao u mirovinu,neznam dali sva područna tako razmišljaju,zar nakon svega što si prošao nebi bilo logično da biraš ono što je povoljnije za tebe za takovu kategoriju ljudi trebali bi se oglasiti i ministar Matić i Kotromanović i ne dozvoliti da ostojić i mrsić pritišću lječnićku struku na svakom koraku kao da će tim djelima nešto pametnog postići,lažnjaci su davni dana sebi osigurali status sigurnosi ,a sad na kazan došlo par poštenih i ludih i za njih više nema gotovo je narodna poslovica kaže bolje za dvije tisuće spavati nego za tri raditi ispada da je u pravu narod , ali takav narod koji zaboravlja svoju povjest državu stavlja u loš položaj

 

Ovi ministri koje si naveo-napisao, :-))) Boli njih ona stvar za tebe i tvoje probleme.

Nemoj biti bezobrazan i tražiti svoja prava, ipak, mi smo nabavili Migove 21 (nemam pojma za koji qurac služe te prastare leteće drangulije) sa kojima upravljaju naši "piloti" i zašto mi to uopće plaćamo.

 

Siguran sam da niti jedan zrakoplov nije ispravan, a ako i poleti (opća opasnost za cijelu rvacku i kad ta stara krama nije "naoružana", a svako uzlijetanje tog sranja plaćaju građani i mole Boga da im se ne sruši komad željeza u dvorište-krov ili na glavu). A kad probije zvučni zid, to je uspjeh, a manevarske sposobnosti tih zastarjelih komada željeza su...pogodite.....ne mogu niti špricati komarce....

 

Ali, vratimo se na temu, ovi ministri - boli njih špaga za braniteljsku problematiku.

 

Vidi samo "Plan 21" u kojem su obećali da neće oštetiti-rezati prava branitelja.

 

A, mislite da će vaše žalbe i tužbe proći?

 

Malo ste se zajebali. Ja sam napisao više puta da su branitelji ovoj državi dali život, ali branitelji (oni koji su ostali i nisu preminuli od šećerne bolesti i ostalih vrsta bolesti koje ovi razbojnici u HZMO ne priznaju) bi mogli toj državi i oduzeti život, samo kad popizde, a vrlo smo blizu da popizdimo (ja već jesam) i bit će sranja...samo neka bubuljičavko, ćelavac, i mrak ministrica nastave sa svojim marifetlucima.

 

Bit će belaja, ali većeg belaja od onog u BiH. Ako nastave rezati braniteljska prava, mogle bi se dogoditi nezgodne nezgodacije.....a policajci koji su isto povlašteni, siguran sam da će stati na stranu branitelja, ukoliko dođe do prosvjeda.

 

O tom - po to tom. I policajcima nije svejedno.......... ;-) Režu i njih jer su "povlašteni".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam još ništa potpisao samo su me telefonski obavijestili da sam na list za izdvajanje sa 30.06.2014.

 

Ako je starosna onda je po čl. 6 , ali se svejedno raspitaj da točno znaš na čemu si. Znam za neke koji su se prebacili na čl. 11, iako više nema toliko kontakata kao nekad pa ne znam kako je sada stanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je starosna onda je po čl. 6 , ali se svejedno raspitaj da točno znaš na čemu si. Znam za neke koji su se prebacili na čl. 11, iako više nema toliko kontakata kao nekad pa ne znam kako je sada stanje.

 

Kako sad stoje stvari ja bi trebao ići po članku 6. Zakona ... vojnih osoba .. prestane služba zbog potrebe službe s pravom na starosnu mirovinu. Ovo je povoljnije nego starosna ili prijevremena starosna jer je otpremnina u prvom slučaju 10 proračunskih osnovica a u drugom slučaju samo 3. Nisam uspio pronaći potvrdu da li nakon odlaska u ovu mirovinu mogu pokrenuti postupak za prijelaz u invalidsku braniteljsku s obzirom na moju invalidnost i ozljede. Invalidnost je samo na temleju ranjavanja, nikakvi PTST i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jednu stvar provjeri. S obzirom da si prešao 50 godina trebao bi imati pravo na uplate iz II. stupa. Kontaktiraj osiguranje gdje se tvoja sredstva uplaćuju i traži odgovor jer su meni rekli da bih dobio sredstva nazad da sam u trenutku umirovljenja napunio 50 godina. Nije mali iznos.

 

Hvala za ovo s II stupom, provjerit ću to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako sad stoje stvari ja bi trebao ići po članku 6. Zakona ... vojnih osoba .. prestane služba zbog potrebe službe s pravom na starosnu mirovinu. Ovo je povoljnije nego starosna ili prijevremena starosna jer je otpremnina u prvom slučaju 10 proračunskih osnovica a u drugom slučaju samo 3. Nisam uspio pronaći potvrdu da li nakon odlaska u ovu mirovinu mogu pokrenuti postupak za prijelaz u invalidsku braniteljsku s obzirom na moju invalidnost i ozljede. Invalidnost je samo na temleju ranjavanja, nikakvi PTST i sl.

 

Ne znam. Do 6 mj je kratko vrijeme. Nisi na bolovanju, s tim invaliditetom od 40 % hrvi još uvijek radiš.

 

Ne mora biti ali čini mi se da ti ovi na komisiji prilikom odlaska u mirovinu ne bu dali kumuliranu mirovinu kao invalidsku a vezano za tvoj status hrvi. Zato jer si stekao uvjete za ovu normalnu kao DVO a i zato jer si do sada bez obzira na invaliditet normalno funkcionirao i radio kao DVO. Tako da neće imati temelja na osnovu čega te poslati u invalidsku bez obzira na status HRVI.

Daj Bože da griješim ali po ovome što sam mogao pročitati tako mi se čini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam. Do 6 mj je kratko vrijeme. Nisi na bolovanju, s tim invaliditetom od 40 % hrvi još uvijek radiš.

 

Ne mora biti ali čini mi se da ti ovi na komisiji prilikom odlaska u mirovinu ne bu dali kumuliranu mirovinu kao invalidsku a vezano za tvoj status hrvi. Zato jer si stekao uvjete za ovu normalnu kao DVO a i zato jer si do sada bez obzira na invaliditet normalno funkcionirao i radio kao DVO. Tako da neće imati temelja na osnovu čega te poslati u invalidsku bez obzira na status HRVI.

Daj Bože da griješim ali po ovome što sam mogao pročitati tako mi se čini.

 

Nadam se da nisi u pravu ali moguće je i tako tumačenje. Ispada da bi bilo najbolje da sam otišao u mirovinu prije 15 godina ali nažalost nisam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jednu stvar provjeri. S obzirom da si prešao 50 godina trebao bi imati pravo na uplate iz II. stupa. Kontaktiraj osiguranje gdje se tvoja sredstva uplaćuju i traži odgovor jer su meni rekli da bih dobio sredstva nazad da sam u trenutku umirovljenja napunio 50 godina. Nije mali iznos.
Gdje to u zakonu piše da se može dobit lova na ruke?

 

5. Može li član fonda ili itko drugi podignuti novac s računa?

Član fonda ne može podignuti sredstva s osobnog računa iako su ta sredstva njegovo osobno i trajno vlasništvo. Ušteđena sredstva mogu se koristiti isključivo za isplatu mirovine i to samo u trenutku kada za to dođe vrijeme tj. budu ispunjeni zakonski uvjeti. Mirovinu isplaćuje država za 1. stup i mirovinsko osiguravajuće društvo za 2. stup u koje će osobna sredstva biti prebačena. Za sada u Hrvatskoj postoji samo jedno mirovinsko osiguravajuće društvo – Raiffeisen mirovinsko osiguravajuće društvo. Više o tome pogledajte na http://www.rmod.hr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na početku II stupa (pljačke i dozvole za zaradu sa tuđim besplatnim novcem) u zakonu je bilo da se pri odlasku može uzet do 25% sredstava ( a o tome je odlučivalo mirovinsko društvo) a poslije su to lopine u saboru izbrisale.

 

Evo što kažu jedni od fondova

"7. Može li se podići novac s osobnog računa i kada?

 

Novac s osobnog računa ne može se podići, već se koristi isključivo za isplatu mirovine kada se na to ostvari pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje, trenutno sam djelatna vojna osoba i sa krajem 6. mjeseca me žele umiroviti jer imam 51 godinu i šalju me u starosnu mirovinu. Zanima me s obzirom da imam 40% invalidnosti HRVI da li nakon odlaska u starosnu mirovinu mogu pokrenuti neki postupak za prelaz na invalidsku mirovinu je pretpostavljam da bi mi ta mirovina bila veća.

Svaki savjet bi mi dobro došao, hvala!

ista situacija, samo sto nemam HRVI,,,po naputku 1. doč. OS RH i uredbi đenerala lovrića donesena je odluka da se za slanje u mirovinu vrednuju samo godine starosti i staž,,zadnje dvije god. u mene su uložili oko 100.000 $a sad vele da sam prestar (50g. sžn) ova diskriminacijska odluka ne pita ko, što, što zna raditi, kave obuke ima,ocjene,, samo jel djelatnik spada u grupu manekena ili ne,,daklem,pitanje,..postoji li zakonska osnova da se odbije odlazak u mirovinu? i jos jedno pitanjce.. dao sam plaće za zadnjih 10 g. da mi izračunaju kolika bi mi bila mirovina, no u HZMO vele da još ne znaju kako će se izračunavati mirovina jer su nastupile neke promjene ..?? tako da izračun nisam dobio...
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ista situacija, samo sto nemam HRVI,,,po naputku 1. doč. OS RH i uredbi đenerala lovrića donesena je odluka da se za slanje u mirovinu vrednuju samo godine starosti i staž,,zadnje dvije god. u mene su uložili oko 100.000 $a sad vele da sam prestar (50g. sžn) ova diskriminacijska odluka ne pita ko, što, što zna raditi, kave obuke ima,ocjene,, samo jel djelatnik spada u grupu manekena ili ne,,daklem,pitanje,..postoji li zakonska osnova da se odbije odlazak u mirovinu? i jos jedno pitanjce.. dao sam plaće za zadnjih 10 g. da mi izračunaju kolika bi mi bila mirovina, no u HZMO vele da još ne znaju kako će se izračunavati mirovina jer su nastupile neke promjene ..?? tako da izračun nisam dobio...

 

Slična situacija se i meni događa. Neperspektivan, 22 godine efektive, 36 mirovinskog staža. 41 godina starosti. Mirovina pod moraš, bez obzira što me trenutno školuju.

Međutim, mene zanima i što je sa sredstvima iz 2. mirovinskog stupa? Budući da se sad moramo izjasniti želimo li da nam se sredstva prebace iz 2. u 1. mirovinski stup, što će biti ako se odlučimo i dalje ostati u 2. stupu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobivat ćeš dvije mirovine.

 

Mirovinsko osiguravajuće društvo koje isplaćuje mirovine u sklopu obveznog mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje obvezno je ponuditi sljedeće vrste mirovina:

1) doživotnu mjesečnu starosnu, odnosno prijevremenu starosnu mirovinu,

2) doživotnu mjesečnu invalidsku mirovinu,

3) obiteljsku mjesečnu mirovinu

 

Isplata mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja moguća je u jednom od sljedećih oblika:

1) pojedinačna mirovina;

2) zajednička mirovina - isplaćuje se korisniku mirovine, odnosno doživotno bračnom drugu koji nadživi korisnika;

3) pojedinačna mirovina sa zajamčenim razdobljem - isplaćuje se korisniku s time da se u slučaju smrti korisnika prije isteka zajamčenog razdoblja isplata nastavi imenovanom korisniku do isteka zajamčenog razdoblja;

4) zajednička mirovina sa zajamčenim razdobljem - isplaćuje se korisniku odnosno doživotno bračnom drugu koji nadživi korisnika, a ukoliko oboje umru prije isteka zajamčenog razdoblja, imenovanom korisniku do isteka zajamčenog razdoblja.

 

http://www.azfond.hr/az-obvezni-mirovinski-fond/pravo-na-mirovinu-iz-2-stupa/ pregledaj dobro pa odluči što ćeš (jedino nema isplate love iz II stupa na ruke)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobivat ćeš dvije mirovine.

 

Mirovinsko osiguravajuće društvo koje isplaćuje mirovine u sklopu obveznog mirovinskog osiguranja na temelju individualne kapitalizirane štednje obvezno je ponuditi sljedeće vrste mirovina:

1) doživotnu mjesečnu starosnu, odnosno prijevremenu starosnu mirovinu,

2) doživotnu mjesečnu invalidsku mirovinu,

3) obiteljsku mjesečnu mirovinu

 

Isplata mirovine iz obveznog mirovinskog osiguranja moguća je u jednom od sljedećih oblika:

1) pojedinačna mirovina;

2) zajednička mirovina - isplaćuje se korisniku mirovine, odnosno doživotno bračnom drugu koji nadživi korisnika;

3) pojedinačna mirovina sa zajamčenim razdobljem - isplaćuje se korisniku s time da se u slučaju smrti korisnika prije isteka zajamčenog razdoblja isplata nastavi imenovanom korisniku do isteka zajamčenog razdoblja;

4) zajednička mirovina sa zajamčenim razdobljem - isplaćuje se korisniku odnosno doživotno bračnom drugu koji nadživi korisnika, a ukoliko oboje umru prije isteka zajamčenog razdoblja, imenovanom korisniku do isteka zajamčenog razdoblja.

 

http://www.azfond.hr/az-obvezni-mirovinski-fond/pravo-na-mirovinu-iz-2-stupa/ pregledaj dobro pa odluči što ćeš (jedino nema isplate love iz II stupa na ruke)

 

Na stranicama RMFa ili kako se već zove onaj fond za isplatu mirovine iz 2. stupa, se ne može izračunati mirovina za mlađe od 55 godina. To je jedna stvar. Druga je stvar pitanje iznosa mirovine iz prvog stupa. Meni se čini nelogičnim (ali živimo u Hrvatskoj), da istu mirovinu dobije onaj tko nije prebacio sredstva u 1 stup i onaj tko je prebacio. Mislim na mirovinu iz 1. stupa. Dakle, ako ne dopustim prebacivanje sredstava iz 2. stupa u 1., je li moguće da mi mirovina bude manja nego nekome tko je pristao, a onda kad napunim 55 godina dobijem i dio mirovine iz 2. stupa?

Opet, ako je tako, ne znam za zakonsku mogućnost koja omogućuje jednima jedan iznos mirovine, a drugima drugi.

 

Usput, čini mi se da je moguće ići u mirovinu po čl. 6, a onda u mirovini pokrenuti postupak po čl 11. Čini mi se da j ejedan moj frend otišao po čl. 6a (ali nisam siguran) a onda je pokrenuo postupak po čl 11.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam ti gledao dobro na godine.Po starom zakonu je bilo da ako do 50-te godine života odeš u mirovinu lova iz II stupa se automatski prebacuje u I stup.

 

Onaj koji dobiva/bude dobivao mirovine iz oba stupa imat će ukupno manje nego da je dobiva samo iz I jer lopine iz II stupa daju 3 vrste mirovina koje su po iznosima različite.

 

Tebi će se automatizmom lova prebacit u I stup bez obzira što odlučio.

 

"Članovi obveznih mirovinskih fondova s beneficiranim radnim stažom (vojska, policija, vatrogasci) i tako moraju, sukladno zakonu, u trenutku umirovljenja prenijeli svoja sredstva u prvi mirovinski stup i primati mirovinu samo iz prvog mirovinskog stupa."

 

http://www.seebiz.eu/fondovi/grbavac-prebacivanje-iz-drugog-u-prvi-stup-je-dobro-rjesenje/ar-80977/

http://www.vecernji.hr/gospodarstvo/policajci-se-ne-protive-prebacivanju-iz-drugog-u-prvi-stup-917773

 

Meni osobno odgovara ovo s prebacivanjem jer ne moram otići prije da bi pobjegao od mirovine i iz II stupa.U normalnim državama ta ušteđena lova se može podignut kad se odlazi u mirovinu jer se tretira kao privatno vlasništvo.Kod nas se samo tretira ali lovu ne daju na ruke jer je netko po običaju u ovoj državi smislio legalnu otimačinu love od naroda.

 

Može prvo 6 pa onda po čl.11 kasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija