Jump to content

dugovi nakon smrti supruga


malero

Preporučene objave

Postovani

Suprug mi je umro iznenada ostala sam s nasim dijetetom.Suprug iz prvog braka ima jedno dijete . Ostala sam zivjeti u obiteljskoj kuci s njegovim roditeljima i sogorom koji zele da se iselim.Ima dugove u banci i dobila sam savjet da svoj nasljedni dio ustupim svom djetetu da onda u tom slucaju ne placam dugove.Nase dijete ima 5 godina.Hoce li on morati ako njemu ustupim svoj dio vracati dugove kad ce biti stariji.!?S obzirom da se moram seliti da li mogu i imam pravo uzeti namjestaj i uredaje koje smo kupili zajedno u braku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobila sam savjet da svoj nasljedni dio ustupim svom djetetu da onda u tom slucaju ne placam dugove.

savjet koji ste dobili je pogrešan,

naime,okolnost da nasljednik nije znao da davanjem izjave o odricanju u korist određenog nasljednika odgovora za dugove ostavitelja ne utječe na njezinu valjanost,u kojem smislu je i stav

Županijskog suda u Zagrebu, povodom odluke u predmetu br.Gž-2041/10-2 od 21. prosinca 2010.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolika je vrijednost imovine koju bi nasljedili ?koliko iznose dugovi ?izračunaj šta se isplati.

kuća je predpostavljam od njegovih roditelja dok traže da napustite kuću. kakvi su djed i baka ? unuče van.

djete ima pravo na obiteljsku mirovinu(ako je otac bio u radnom odnosu). podnesite zahtjev u nadležno mirovinsko. obiteljska mirovina nije nasljedstvo.

ako se odreknete nasljedstva ni slučajno nepriznajite dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav,

1.zanima me sto se dogadja u slucaju kad se nasljednici (suprug, djeca) na ostavini odriču nasljedstva?

javni bolježnik pronalazi ostalu rodbinu kao nasljednike?

2. u slučaju da je iznos nasljeđene imovine malen, a nasljeđeni dugovi puno veći:

tko sastavlja procijenu vrijednosti nasljeđene imovine s kojom kao nasljednik mogu otići u banku i pravdati se da sam naslijedio 5000kn imovine , te ne vraćam 20.000 kn kredita?

kako to u stvarnosti funkcionira, u banci po dogovoru ili banka odmah tuži nasljednika pa se tek na sudu dokazuje vrijed.nasljedstva?

HVALA

uređeno: od majali
nadopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemate se vi što ići u banku i pravdati se,niti će u rješenju o nasljeđivanju biti upisana vrijednost nasljeđene imovine.

U slučaju da se protiv nasljednika pokrene tužba a isti prigovore da ostaviteljev dug čija se isplata od njih traži premašuje visinu vrijednosti imovine koju su naslijedili, sud ima utvrditi vrijednost te imovine i samo u tom opsegu udovoljiti tužbenom zahtjevu.Što znači, samo u situaciji kada bi tuženik prigovorio u smislu naprijed navedenog, tada bi sud morao utvrditi vrijednost naslijeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok, znaci na meni je da vracam dugove dok ih ne vratim, ili dok me netko od vjerovnika ne tuži, pa tek u sudskom procesu moram dokazivati da je vrijed.naslijeđ.imovine manja od dugova.

a sto se dogadja u slučaju da se na ostavini odreknem nasljedstva. odricem se ja, brat i otac, javni bilježnik traži ostale nasljednike ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na prvoj raspravi naglasili smo da ne prihvacamo nasljed.

Ustvari naslijedili ne bi nista, osim duga .

Nakon toga nas j.biljez.upozorava da to nije samo tako, da time necemo riješit problem.

Da se dovodimo u nezgodnu situaciju te da ce traziti zivog nasljednika dok ga nw nadje.

Do kuda u stvarnosti javni bilj. Ide daleko u ovom slucaju?

Ako pozove striceve i njihovu djecu te se oni odreknu, znaci li to da ce zvati cijelo selo na raspravu dok ne nadje zivog nasljednika, odnosno svu daljnju rodbinu ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon toga nas j.biljez.upozorava da to nije samo tako, da time necemo riješit problem.

nek Javni bilježnik radi svoj posao,njegovo nije da utječe na nasljednike u smislu davanja nasljedničke izjave.

Ide se sve dok ima i posljednji nasljednik,no opet ističem da to nije vaša briga.

Ako se nema što naslijediti,neznam što se.uopče i vodi ostavinski postupak,no kako god vi se odrecite i tu se vaša priča završava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tek sad vidim "stecajne mase", mislilo se na bračnu stečevinu, tj.izdvajanje stečene imovine u braku.

vjerujte, da sami znamo sto bi bilo bolje , odreči se nasljedstva ili ne, ne bi postavljali ovdje pitanja .

postoji imovina, da, nesto sitno, vrijednost zanemariva, dug je barem dvostruko veći, od tuda i pitanje da li izdvojiti dio koji je stečen u braku.

kad se čovjek prvi puta nađe u tim problemima, povlaći se pitanje za pitanjem.

ako odlučim jedno, što će se dogoditi, ako drugo, koje su posljedice itd. prvi puta čujete za ostavinu, odricanje, bračnu imovinu, dugovi, obveze... hrpa stvari za nekog tko nije pravnik...

uređeno: od majali
nadopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija