Jump to content

nasljedstvo / nasljeđivanje bankovnih dugova


toni03

Preporučene objave

supružnici rastavljeni od 2000. godine, za vrijeme rastave suprug podignuo nenamjenski kredit. mjesec dana pred kraj smrti supružnici se ponovno vjenčavaju 2015. godine te supruga naslijeđuje nekretninu. supružnik poslije smrti ostavlja dugove u obliku nenamjenskog kredita, minusa po tekućem računu te dugovanje na kreditnoj kartici. u ostavinskoj raspravi nisu navedena bankovna dugovanja. pitanja su?

1. da li su ovom slučaju dugovi nasljedni tj. da li supruga naslijeđuje dug iako nisu navedeni u ostavinsoj raspravi te da li supruga mora nastaviti plaćati/preuzeti dugove supružnika?

2. da li banka ima osigurano uslijed smrti korisnika kredita, kreditne kartice i tekućeg računa te na taj način od osiguranja izvrši naplatu svojih potraživanja?

molim vaš savjet i pomoć!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u ostavinskoj raspravi nisu navedena bankovna dugovanja.

U ostavinskoj raspravi sud ne ispituje i ne utvrđuje postojanje i visinu dugova ostavitelja,osim kada se radi o izračunavanju nužnog djela, iz kojeg razloga niti nije dužan u rješenju o nasljeđivanju utvrđivati dugove ostavitelja, a to zbog toga što je rješenje o nasljeđivanju deklaratorna,a ne kondemnatorna sudska odluka, pa takva odluka ne može sadržavati izreku u kojoj bi se nasljednicima nalagala obveza na činidbu.

Iz odluke Županijskog suda u Varaždinu, Gž-220/05-2, od 15. II. 2005.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dugovi su teret ostavine, i za njih prihvaćanjem nasljedstva nasljednik svakako odgovara, i naslijeđenom i vlastitom imovinom, naravno do visine nasljednog dijela, uz uvjet da ne postoji sredstvo osiguranja kredita (što je pitanje kod nenamjenskog kredita). Ali mislim da korisnik Toni malo ovdje miješa i pitanje bračne stečevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako doznati od banke da li je nenamjenski kredit koji je podignut za vrijeme dok su supružnici bili rastavljeni osiguran te da li je banka dužna ustupiti takav podatak udovici kao i ugovor na njeno traženje?

te kako je moguće da umirovljenik digne ne namjenski kredit bez elemenata osiguranja u iznosu od 10.000,00 eura???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

nisam znao da li otvoriti novu temu ako sam na krivom mjestu neka mod prebaci.

Uglavnom, majka mi je preminula, ostavila sve skupa 1000 eura što plaća što kojekakvih otpremnina po smrti te kredit u vrijednosti od 50 000 kuna.

Majka je imala jamca.

Prihvatio sam nasljedstvo te samim time i dug.

Problem nastaje u trenu kada su mi iz banke rekli da ce uzeti mojih 1000 eura i odplatiti dio kredita a ostatak potraživati od jamca, naravno to mi nije nikako prihvatljivo.

Zanima me sljedeće: jeli banka u pravu, jer ako JA naslijedim kredit otplačujem u visini nasljedstva, neznam kako onda mogu dalje potraživati sredstva od jamca?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me sljedeće: jeli banka u pravu, jer ako JA naslijedim kredit otplačujem u visini nasljedstva, neznam kako onda mogu dalje potraživati sredstva od jamca?

Unaprijed hvala na odgovoru!

 

u ovom slučaju banka nije u pravu. nemogu samovoljno uzeti cijeli iznos nasljedstva.

nasljednik vrača dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

sahrana ostavitelja je dug koji je vratio nasljednik. odbija se od nasljedstva.

ako je sahrana ostvitelj koštala više od 1000 eura(preračunato u kune) nasljednik nema obvezu vračanja iznosa večeg od vrijednosti ostavine.

ako je sahrana (nužni troškovi) iznosila 100eura a nasljednik je nasljedio 1.000eura dužan je banci vratiti 900 eura .

skupi račune za sahranu i ostale nužne troškove. nađi svjedoka koji će potvrditi da je bio vjerovnik tvojo majke kom si vratio dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

supružnici rastavljeni od 2000. godine, za vrijeme rastave suprug podignuo nenamjenski kredit. mjesec dana pred kraj smrti supružnici se ponovno vjenčavaju 2015. godine te supruga naslijeđuje nekretninu. supružnik poslije smrti ostavlja dugove u obliku nenamjenskog kredita, minusa po tekućem računu te dugovanje na kreditnoj kartici. u ostavinskoj raspravi nisu navedena bankovna dugovanja. pitanja su?

1. da li su ovom slučaju dugovi nasljedni tj. da li supruga naslijeđuje dug iako nisu navedeni u ostavinsoj raspravi te da li supruga mora nastaviti plaćati/preuzeti dugove supružnika?

2. da li banka ima osigurano uslijed smrti korisnika kredita, kreditne kartice i tekućeg računa te na taj način od osiguranja izvrši naplatu svojih potraživanja?

molim vaš savjet i pomoć!

 

Pozdrav toni03 - Pročitaj Zakon o nasljeđivanju. Posebno čl.4 toč.1,2,3, a toč. 4. posebno.

Dalje ti ide DIO DRUGI itd.

 

Znam iz iskustva svog rođaka vezano za nasljedstvo koji je bio u prvom redu. Ja sam bio 3 koljeno...... Rođaki iz prvog i drugog koljena "digli" ruke na ostavinskoj raspravi i ne prihvačaju ništa od nasljedstva i odriču se u korist prvog koljena, supruge pokojnog, koja je "objeručke" prihvatila i sad otplačuje dugovanje. Djece nisu imali.... Nije pošteno, ali eto. Dugovi ostali, a naljednik temeljem zakonske presude otplačuje. Ukupna vrijednost kuće i zemljišta ne vrijedi niti 1/2 duga. Sama ukupna nekretnina je u " neću biti prost" bogu iza leđa"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u ovom slučaju banka nije u pravu. nemogu samovoljno uzeti cijeli iznos nasljedstva.

nasljednik vrača dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovine.

sahrana ostavitelja je dug koji je vratio nasljednik. odbija se od nasljedstva.

ako je sahrana ostvitelj koštala više od 1000 eura(preračunato u kune) nasljednik nema obvezu vračanja iznosa večeg od vrijednosti ostavine.

ako je sahrana (nužni troškovi) iznosila 100eura a nasljednik je nasljedio 1.000eura dužan je banci vratiti 900 eura .

skupi račune za sahranu i ostale nužne troškove. nađi svjedoka koji će potvrditi da je bio vjerovnik tvojo majke kom si vratio dug.

 

Majčin sprovod je koštao točno, gledam u račune, 8950 kuna.

Ovo zadnje nisam shvatio?

Svjedoka za šta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanemarite dio sa svjedokom, jer nema važnosti, a može se svakako protumačiti (pa čak i s kaznenog aspekta, no neću ovdje ulaziti u to).

 

Uglavnom, dio gdje Bovu govori o troškovima pogreba je točan. Naime, pogrebni troškovi teret su ostavine, pa ispada da niste naslijedili ama baš ništa, već čak i sami iz svog džepa dodali cca 1.500,00 kn za pogreb, stoga nema ni odgovornosti za dug. Osim ako ste ga možda priznali, to je onda sasvim druga pjesma.

 

@ Draganec

 

Ako se netko "odrekao" nasljedstva u korist drugog nasljednika, zapravo mu je ustupio svoj nasljedni udio, a time nije oslobođen odgovornosti za dugove ostavitelja. I takvog nasljednika se može teretiti, ali opet do visine nasljednog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Toga sam se i pribojavao...

Naravno da svatko normalan neće dozvoliti otplatu kredita od strane jamca tako da sam u svakom slučaju dužan...

Uglavnom, hvala obojci na brzim i konklretnim odgovorima.

 

P.s.

Imali svrhe potražiti pomoć kakovog odvjetnika možda u svrhu kakovog dogovora ili je tu zakon jasan i konkretan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete angažirati odvjetnika glede ovog uračunavanja troškova pogreba u ostavinu, jer vidim da se banka pravi "gluha i slijepa", sve u svrhu da vas "dobe na foru", pa u tom pogledu ne bi bilo loše uzeti odvjetnika, da vas ne preveslaju.

 

Inače, vrlo je pohvalno što razmišljate na način da ne želite da jamac vraća kredit (to je rijetkost danas), ali realno jamac vama neće moći ništa. Pravno gledajući, jer on je pristao na jamstvo znajući za rizik, a sada glavnog dužnika više nema, niti pak ima imovine iz koje bi se on mogao regresno naplatiti za otplaćeni kredit.

 

Druga je stvar ako vi želite njemu refundirati iz moralnih i ljudskih razloga ono što bi on platio, ali u tom slučaju, zar nije jednostavnije da platite banci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svakako ću kontaktirati odvjetnika.

Otplata kredita sada nije upitna jer nemam namjeru dopustiti potezanje moje pokojne majke na ovakve načine, to mi je degutantno.

Jedino sam financijski koma pa me zanimalo postoji li kakav zakonski akt ili štogod o kakvom dogovoru sa bankom ali sve više vidim da ništa od toga.

Banka želi svoj novac.

 

Još jednom hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija