Jump to content

darovanje izvankjižnog vlasništva


markun

Preporučene objave

molim Vas za savjet. Naime, teta bi mi darovala česticu zemlje koja nije na njoj još uknjižena, ali je njoj to ostavljeno iza smrti njenog oca , nakon ostavinske rasprave.

 

Može li mi darovnim ugovorom ona to darovati, iako se još u zk knjigama vode njih troje braće i sestra. Da li pri uknjižbi uz darovni ugovor (ako bi to moglo) treba onda priložiti rješenje o nasljeđivanju prema kojem se vidi da je upravo ona vlasnik te čestice?

 

puno Vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Može li mi darovnim ugovorom ona to darovati, iako se još u zk knjigama vode njih troje braće i sestra. Da li pri uknjižbi uz darovni ugovor (ako bi to moglo) treba onda priložiti rješenje o nasljeđivanju prema kojem se vidi da je upravo ona vlasnik te čestice?

 

puno Vam hvala

 

može ali se nećete moći upisatikao vlasnik darovane nekretnine ( u gruntovnicu).

poreznu obvezu po darovnom ugovoru ste obvezni prijaviti i gotovo sigurno platiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo da pojasnimo - u rješenju o nasljeđivanju stoji da predmetna nekretnina ide samo njoj? Kako to da je onda u ZK upisana zajedno sa braćom i sestrom ako je to dobiveno po ostavini iza oca?

 

dobro sto ste me ispravili, nisam ispravno opisao. U rješenju stoji da svima od braće i sestre( tetke mi ) jednako pripadaju dijelovi nekretnina tih i tih. Dakle , ona mi bi darovala jednu od tih čestica. Međutim, nije tetka upisana u ZK kao ni njena dva brata, već stanje još stoji od iza pok. oca. Da li bi se prvo onda ona trebla upisati u ZK, pa tek onda ja po darovnom ugovoru ili može drugačije. Nadam se da sam nekako uspio opisati stanje :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Najprije bi trebalo provesti to rješenje u zemljišnim knjigama ,ako je postalo pravomoćo,zatim teta može Vam darovati svoj dio darovnim ugovorom koji treba biti ovjeren kod JB.

U roku od 30 dana treba prijaviti primitak nekretnine-dara i platiti porez.

 

Čudi me da rješenje o nasljeđivanju nije proslijeđeno direktno u gruntovnicu od strane JB ,

jer tada se to provede odmah .

Moguće je da rješenje još nije postalo pravomoćno ,jer je netko uložio žalbu .U tom slučaju valja sačekati da se postupak pravomočno okonča,sve drugo bi bilo preuranjeno,i da tako kažem neelegantno.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko u rješenju stoji da svakome od braće i sestara pripada suvlasnički udio u određenoj nekretnini, onda predmetom darovanja može biti samo taj udio, ne i cijela nekretnina.

 

Ako su se oni dogovorili nešto interno, pa podijelili faktički nekretnine, to onda neka izvole formalizirati, a tek onda neka ide darovanje.

 

@ Ude

 

Ili je to što i sami navodite (žalba) ili je rješenje iz '90-ih (što je moja sumnja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani, hvala vam na odgovorima. u zk i dalje stoji upisan otac iako je ostavinska završila 2002.g. Nisam znao da JB uopće šalje to automatski na uknjižbu u zk sud. Nije bilo nikakve žalbe od strane nas nasljednika. Dakle, da bi mi brat i sestra uopće darovali svoj suvlasnički udio, trebaju se oni upisati u zk kao vlasnici. Da li je dovoljno podijeti prijedlog za uknjižbu i u privitku rješenje o nasljeđivanju ili treba nekako drugačije? Pa tek kad se oni upišu kao suvlasnici odnosno vlasnici, mogu meni darovati? ako sam vas dobro shvatio....

 

puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija