Jump to content

mogućnost zaštite od ovrhe nad stanom prijenosom vlasništva?


mama solo

Preporučene objave

Poštovani pravnici, molim stručnu pomoć.

 

Uskoro mi istječe hipotekarni stambeni kredit, čiji sam nositelj, nad jedinom nekretninom u kojoj nakon razvoda živim sama s dvoje maloljetne djece.

Kredit istječe u mjesecu ožujku. Ujedno imam ovrhu većeg iznosa na računu, koja se zbog moje trenutne nezaposlenosti ne otplaćuje i bojim se kako bi se ovrhovoditelj mogao ubilježiti na stan nakon isteka kredita i tražiti prodaju istog zbog naplate duga.

Mogu li stan prijenosom vlasništva (darovnim ugovorom?) na djecu zaštititi od te mogućnosti?

Ako je to moguće, kada i na koji način prenijeti vlasništvo stana na djecu? Nakon isteka kredita, prije..? Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu li stan prijenosom vlasništva (darovnim ugovorom?) na djecu zaštititi od te mogućnosti?

 

Stan možete prenijeti, međutim trebate imati na umu kako vjerovnik u tom slučaju ima na dispoziciji opciju podnošenja tzv. kvazi-paulijanske tužbe kojom će pobiti vaše darovanje i tražiti naplatu svog potraživanja iz same nekretnine. Tu tužbu, vjerovnik može podnijeti u roku 3 godine od izvršena darovanja.

 

Ovaj dug koji imate, jel se tu radi o nekom većem iznosu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

A glede darovanja, možda oni to i ne primijete, iako 3 godine je dosta dug period.

vrijedi pokušati....ako ne napravi,onda će biti 333 godine :)....ako napravi onda 3.....u svakom slućaju nema što izgubiti,može samo dobiti..

 

S obzirom da Vam ističe ovaj kredit uskoro,pokušajte se sa ovim novim vjerovnikom dogovoriti neko plaćanje...pa ako budete koliko toliko plaćali,možda oni ne budu tražili promjenu naplate na stan....veće su Vam šanse da Vam prođe tih 3 godine...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljem čega oni mogu dobiti taku tužbu (kvazipaulijansku) odnosno na koji način mogu pobiti darovanje stana?

 

Temeljem jasno vidljive vaše namjere da ONEMOGUĆITE vjerovniku da se naplati na vašoj imovini tako da se lišite te imovine a u korist bliskog srodnika!

Kako vam je napisao gorand, nemate što izgubiti osim možda malo sudskih troškova, a možete puno dobiti! Ja bih na vašem mjestu tako uradio i pokušao to prikriti od vašeg vjerovnika! Što prije to uradite to bolje, a onda pokušajte koliko toliko rješavati dugovanje tako da vjerovnik ne poželi promijeniti predmet ovrhe sa novca na nekretninu i shvati vaš manevar!:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani,

 

pratim temu i imam pitanje. Ja sam bio vlasnik 1/4 kuće u Slavoniji. Darovnim ugovorom prebacio sam tu 1/4 vlasništva majci koja je onda postala 100 % vlasnik. Kuću je nakon toga prodala. Ukoliko ja dođem u problem sa ovrhom, dali Banka može zatražiti poništenje tih transakcija. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

pratim temu i imam pitanje. Ja sam bio vlasnik 1/4 kuće u Slavoniji. Darovnim ugovorom prebacio sam tu 1/4 vlasništva majci koja je onda postala 100 % vlasnik. Kuću je nakon toga prodala. Ukoliko ja dođem u problem sa ovrhom, dali Banka može zatražiti poništenje tih transakcija. Hvala.

 

nakon tri godine od sklapanja darovnog ugovora nastupa zastara za pobijanje dužnikovigh radnji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, samo još jedno pitanje. Darovni ugovor je sklopljen 01.06.2015., a majka je dobila od suda rješenje tek 03.01.2016. i na taj dan i uknjižila vlasništvo u gruntovnici. Pitanje: dali se gleda datum darovnog ugovora ili uknjižba vlasništva za računanje isteka roka od 3 godine. Unaprijed hvala i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

pratim temu i imam pitanje. Ja sam bio vlasnik 1/4 kuće u Slavoniji. Darovnim ugovorom prebacio sam tu 1/4 vlasništva majci koja je onda postala 100 % vlasnik. Kuću je nakon toga prodala. Ukoliko ja dođem u problem sa ovrhom, dali Banka može zatražiti poništenje tih transakcija. Hvala.

 

U vašem slučaju takva mogućnost je minimalna! Da je sve ostalo u vlasništvu majke još bi bilo moguće očekivati paulijansku tužbu! Treća osoba koja je u dobroj vjeri kupila nekretninu u 100% vlasništvu teško da može biti oštećena zbog vaših neurednih financija, a naročito jer nije sa vama imala nikakve veze! :no-no:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija