Jump to content

Uvoz 2 vozila iz zemlje clanice EU - iste reg. ?


Draganec

Preporučene objave

Postovani!

Osoba posjeduje 2 vozila kupljena u Njemackoj. Isti povremeno odlazi na rad u Njemacku 1 vozilom dok drugo vozilo ostaje u garazi . Reg. oznake su iste, Njemacke. Kada dodje kuci, skine tablice sa vozila golf i stavi iste na audi i vozi se. Kada odlazi na rad napravi sa tablicama obrnuto.

Da li je u prekrsaju i po kojem cl. ZOSPC-a?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, Draganec je napisao:

 

Osoba posjeduje 2 vozila kupljena u Njemackoj. Isti povremeno odlazi na rad u Njemacku 1 vozilom dok drugo vozilo ostaje u garazi . Reg. oznake su iste, Njemacke. Kada dodje kuci, skine tablice sa vozila golf i stavi iste na audi i vozi se. Kada odlazi na rad napravi sa tablicama obrnuto.

Da li je u prekrsaju i po kojem cl. ZOSPC-a?

U Njemačkoj je posve legalno da imaš više automobila a plaćaš jedno osiguranje (za 'najskuplji' auto) i da mjenjaš tablice.Međutim, svaki od tih automobila mora obaviti redoviti godišnji tehnički pregled.

U stvari, mi građani RH smo ovce što ne tražimo da se isto pravilo primjenjuje i kod nas, nego dozvoljavamo u svojem 'bogatstvu' da nas osiguravatelji pljačkaju. Jedna osoba ne može istovremeno voziti dva auta, a ne može dati nekom drugom auto da ga vozi ako ima jedan par tablica.

Da li je to legalno, ne znam.  Ako dotični uredno svake godine u Njemačkoj obavi tehnički pregled sa oba vozila... mi smo sad svi građani EU. Kako bilo koja država članica može reći da ne priznaje da je vozilo registrirano - ako je uredno registrirano u drugoj državi?

Dobro pitanje .

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 10 minuta, drot13 je napisao:

Drugo pitanje je carinski prekršaj, ako osoba većinu godine živi u RH...

Samo kako to ustanoviti za nekoga tko stalno putuje na relaciji RH-EU? Možda radi neki fleksibilni posao (monter, servis opreme) posvuda i stalno putuje. Može raditi i online, i biti bilo gdje. A unutar EU više realno i nema evidencije tko je kada prošao koju granicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo off-topic: i kod nas postoji takva mogućnost kroz prenosive pločice (ne znam jeste li ih vidjeli, imaju oznaku grada, pa PP pa broj pločica), ali se za njih plaća najskuplja polica osiguranja i dužni ste voditi evidenciju kada i na kojem se vozilu nalaze, samo mi se čini da se takve pločice mogu izdati samo trgovcima i obrtnicima koji se bave prodajom i popravkom motornih vozila, a radi prijevoza na tehnički i sl. 

Tako da teoretski, nije to nepoznata fora kod nas, iako ne postoji za fizičke osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 23 sati , felixx je napisao:

Samo kako to ustanoviti za nekoga tko stalno putuje na relaciji RH-EU? Možda radi neki fleksibilni posao (monter, servis opreme) posvuda i stalno putuje. Može raditi i online, i biti bilo gdje. A unutar EU više realno i nema evidencije tko je kada prošao koju granicu.

čl.16 st.1 toč 1 https://www.zakon.hr/z/561/Zakon-o-posebnom-porezu-na-motorna-vozila 

Audi je non stop u RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija