Jump to content

Promjena prezimena


Husky01

Preporučene objave

Postovani imam 2 pitanja. 

1. Supruga je za vrijeme trajanja braka koji je pred rastavom promijenila prezime, kako je to moguce? Za poslije braka znam da se moze. 

2. Imamo 1 dijete koje je rodeno za vrijeme braka i koje nosi moje prezime i svom silom mu ga zeli promijeniti jer uskoro bi trebala roditi i zeli novorođenom djetetu dodati svoje sto se ja protivim jer smo jos u braku, nije provedena sudska rastava, zanima me dal ce moci promijeniti prezime rodenom djetetu i dal se dodaje njezino prezime novorodenom djetetu s obzirom da je ona svoje promijenila a jos smo u braku? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Husky01 je napisao:

Postovani imam 2 pitanja. 

1. Supruga je za vrijeme trajanja braka koji je pred rastavom promijenila prezime, kako je to moguce? Za poslije braka znam da se moze.

Može i prije sukladno Zakonu o osobnom imenu

 

prije 4 sati , Husky01 je napisao:

2. Imamo 1 dijete koje je rodeno za vrijeme braka i koje nosi moje prezime i svom silom mu ga zeli promijeniti jer uskoro bi trebala roditi i zeli novorođenom djetetu dodati svoje sto se ja protivim jer smo jos u braku..

Sve je to stvar dogovora, a ako se nemožete dogovoriti o tome, nemože sama, bez Vaše suglasnosti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , G-man je napisao:

A ako suglasnosti ne bude, onda će nadležno tijelo odlučiti vodeći pritom računa isključivo o najboljem interesu djetea.

Prvo dijete nosi moje prezime pa mislim da bi bilo glupo da drugo dijete ima oba prezimena a prvom djetetu joj necu dati da promijeni prezime

 

, Željac047 je napisao:

Može i prije sukladno Zakonu o osobnom imenu

Iskreno to je malo glupo. Nije da branim svoje prezime al ako je netko u braku, bez obzira na razvod, prihvatio necije prezime onda bi bilo i logicno da ga promijeni kad brak prestane vaziti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 29 minuta, Husky01 je napisao:

Iskreno to je malo glupo. Nije da branim svoje prezime al ako je netko u braku, bez obzira na razvod, prihvatio necije prezime onda bi bilo i logicno da ga promijeni kad brak prestane vaziti. 

Bez obzira što vi mislili, bilo glupo ili ne, Zakon o osobnom imenu (čl. 6.), predviđa mogućnost i daje pravo svakoj osobi da promjeni svoje prezime kad god to hoće i kad zaželi, naravno, postoji procedura o promjeni prezimena...

Čl. 8. st. 1. i st. 2. istog zakona govori u kojim slučajevima se neće odobriti promjena prezimena (..ako se predloženim prezimenom vrijeđaju i ugrožavaju prava i sloboda drugih ljudi, prevni poredak i javni moral, kao i osobi protiv koje se vodi kazneni postupak zbog kaznenog djela koje se progoni po službenoj dužnosti...)....

Čl. 7. st. 1. istog zakona predviđa mogućnosti i način promjene prezimena mld. djeteta (..maloljetnom djetetu promijenit će se osobno ime na zahtjev oba roditelja...)

Čl. 7. st. 3. predviđa proceduru kad se oba roditelja ne slože oko promjene prezimena djetetu  (...u slučaju nepostojanja suglasnosti drugog roditelja na spor roditelja primjenjuju se odredbe posebnog zakona kojima se uređuju obiteljski odnosi...), tj. odluku donosi nadležno tijelo, na zahtijev jednog od roditelja, vodeći pritom računa isključivo o najboljem interesu djeteta.

Za naglasiti je da je za promjenu osobnog imena (prezimena) maloljetnom djetetu starijem od 10 godina potreban i djetetov pristanak.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Husky01 je napisao:

Iskreno to je malo glupo. Nije da branim svoje prezime al ako je netko u braku, bez obzira na razvod, prihvatio necije prezime onda bi bilo i logicno da ga promijeni kad brak prestane vaziti. 

Čovjek, ako hoće, može svako malo mijenjati ime. Koliko mu se to isplati obzirom na to da će morati mijenjati i sve žive dokumente, drugi je par cipela, ali to je njegovo pravo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija