Jump to content

Pravo odlučivanja o osobi u bolnici


MatejaMateja1234

Preporučene objave

Poštovani,

Kao dijete od osam godina sam zbog zlostavljanja otisla baki koja se o meni brinula. Zlostavljanje nije prijavljeno centru za socijalnu skrb niti policiji. Danas sam osoba od 30 godina i zelim pravno riješiti pitanje odlucivanja o mom zdravlju za slucaj da se npr. nalazim u bolnici bez svijesti. 
Kako spriječiti da se kontaktira roditelje koji ce u tom slučaju imati pravo odlucivanja o meni. Također, ne zelim ni jednog prijatelja time opterećivati a kako je baka umrla nemam druge obitelji. Kome se može dati pravo odlucivanja i na koji način?

Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, MatejaMateja1234 je napisao:

Kome se može dati pravo odlucivanja i na koji način?

a kome bi dala...nikome?

ako ne boluješ od neke teže bolesti da se pripremaš za to,onda se nemoj s tim opterećivati...mlada si još...možda se i udaš...imaš djecu i sve se promjeni...pa će oni odlučivati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, Mister-X je napisao:

a kome bi dala...nikome?

ako ne boluješ od neke teže bolesti da se pripremaš za to,onda se nemoj s tim opterećivati...mlada si još...možda se i udaš...imaš djecu i sve se promjeni...pa će oni odlučivati...

Znam zasto pitam i potrebno je to riješiti. Kao sto se beskućnici prijavljuju na adresu centra vjerujem da ima i za ovo rješenje. Tako bi mogli reci i gdje da se beskućnici prijave- nigdje, možda skupe novce pa iznajme stan pa se prijave. 

Dakle, ako nemate savjet nemojte ni pisati. Ja ozbiljno pitam jer moram to riješiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , MatejaMateja1234 je napisao:

Danas sam osoba od 30 godina i zelim pravno riješiti pitanje odlucivanja o mom zdravlju za slucaj da se npr. nalazim u bolnici bez svijesti. 

Možete otići kod javnog bilježnika sa dva svjedoka i tamo izjaviti kome želite dati pravo odlučivanja o vašem zdravlju, to može biti bilo tko, vaš liječnik, osoba od povjerenja, partner..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , MatejaMateja1234 je napisao:

Kako spriječiti da se kontaktira roditelje koji ce u tom slučaju imati pravo odlucivanja o meni.

Također, pravo na povjerljivost Vaše je pravo da povjerljivost podataka koji se odnose na stanje vašeg zdravlja bude osigurano, te da date usmenu ili pisanu izjavu o osobama koje mogu biti obaviještene o vašem prijemu u ustanovu kao i o vašem zdravstvenom stanju. Uz to, možete imenovati i osobe kojima zabranjujete davanje tih podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Također, pravo na povjerljivost Vaše je pravo da povjerljivost podataka koji se odnose na stanje vašeg zdravlja bude osigurano, te da date usmenu ili pisanu izjavu o osobama koje mogu biti obaviještene o vašem prijemu u ustanovu kao i o vašem zdravstvenom stanju. Uz to, možete imenovati i osobe kojima zabranjujete davanje tih podataka.

Hvala, i ovo mi pomaže da shvatim ovu problematiku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , MatejaMateja1234 je napisao:

Kako spriječiti da se kontaktira roditelje koji ce u tom slučaju imati pravo odlucivanja o meni. Također, ne zelim ni jednog prijatelja time opterećivati a kako je baka umrla nemam druge obitelji. Kome se može dati pravo odlucivanja i na koji način?

 

prije 2 sati , Mister-X je napisao:

a kome bi dala...nikome?

napisala si da roditeljima ne bi dala,prijatelje ne bi gnjavila,obitelji nemaš.....pa sam shodno tome te pitao kome bi dala..ili nikome?..nema potrebe da se ljutiš :)....

prije 1 sat , Wanksta je napisao:

Možete otići kod javnog bilježnika sa dva svjedoka i tamo izjaviti kome želite dati pravo odlučivanja o vašem zdravlju, to može biti bilo tko, vaš liječnik, osoba od povjerenja, partner..

ovdje imamo jedan problem....ako osoba dođe neuračunljiva ili bez svijesti koga će bolnica prvo pokušati kontaktirati ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, Mister-X je napisao:

ako osoba dođe neuračunljiva ili bez svijesti koga će bolnica prvo pokušati kontaktirati ?

U bazi podataka svake bolnice postoje u tom slučaju podaci o pacijentu iz zdravstvene iskaznice, osobne kao i podatak o kontaktu ako pacijent bude dovezen bez svijesti ili neuračunljiv. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Wanksta je napisao:

U bazi podataka svake bolnice postoje u tom slučaju podaci o pacijentu iz zdravstvene iskaznice, osobne kao i podatak o kontaktu ako pacijent bude dovezen bez svijesti ili neuračunljiv

mene nitko nikad nije pitao da upiše u zdravstveni sustav koga da se kontaktira u takvim slučajevima....odnosno pitaju ,kad dođeš u bolnicu koga da obavijeste i to vjerojatno vrijedi jednokratno....što znači ,ako ja odem sa poznanikom kod javnog bilježnika i takvo nešto ovjerim,to u principu ništa ne znači ako ne bude evidentirano u zdravstvenom sustavu,a može se dogoditi da moj poznanik uopće ne sazna da sam u bolnici...po nekoj logici pokušalo bi se saznati tko je ta osoba,gdje živi ,roditelji ,djeca i slično....u ovom slučaju roditelje se želi izbjeći......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Wanksta je napisao:

Ne pitaju, u pravu ste.

Zato se može sa navedenim postupkom, ovjerenom izjavom, tražiti od najbližeg područnog zdrastvenog ureda da se ti podaci uvedu u bazu podataka.

Sve sam razumijela sto trebam napraviti. Trebam odluciti kome dati pravo odabira ili unaprijed izjavom sama odluciti o sebi. To se daje na upis u bazu podataka i za sigurnost izjavu drzati uz zdravstvenu iskaznicu. Primila sam i link koji opisuje rješenja u Europskoj praksi pa cu i to procitati.

Hvala vam puno, mnogo ste pomogli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija