Jump to content

pravo na godisnji odmor


anneb

Preporučene objave

zapocela sam s radom kod novog poslodavca 25.5.2019. i samim time prema zakonu o radu sticem pravo na cijeli godisnji odmor 25.11.2019. jesam li u pravu ili ipak imam pravo samo na razmjerni dio godisnjeg odmora?

ako imam pravo na cijeli godisnji odmor, to znaci da bih morala ici na godisnji odmah cim ostvarim to pravo i ostati na godisnjem do kraja godine, a to bas i ne odgovara mojem poslodavcu jer smo onda u sezoni (lika, turizam). kako se obicno rjesava takva situacija, a da i poslodavac i radnik budu zadovoljni?

uređeno: od anneb
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, anneb je napisao:

zapocela sam s radom kod novog poslodavca 25.5.2019. i samim time prema zakonu o radu sticem pravo na cijeli godisnji odmor 25.11.2019. jesam li u pravu ili ipak imam pravo samo na razmjerni dio godisnjeg odmora?

ako imam pravo na cijeli godisnji odmor, to znaci da bih morala ici na godisnji odmah cim ostvarim to pravo i ostati na godisnjem do kraja godine, a to bas i ne odgovara mojem poslodavcu jer smo onda u sezoni (lika, turizam). kako se obicno rjesava takva situacija, a da i poslodavac i radnik budu zadovoljni?

samo da jos jednom pitam - imam li ja ove godine pravo na 4 tjedna godisnjeg ili na samo 2-3? zapocela sam s radom 25.5. 2019.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav,

 

da sad ne otvaram drugu temu. Imam pitanje.

Naime, skužio sam da mi je firma dala manje godišnjeg nego što bih trebao to imati ("očitno neka njihova greška").  Da li je sad kasno za riješavanje problema (u smislu da mi vrate 4-5 dana godišnjeg, zavisi koliiko mi još pripada) , ili to ipak moram ostaviti za slijedeću radnu godinu? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, MsBourne je napisao:

Nije vam kasno za rjesavanje, a neiskoristeni godisnji ukoliko se usuglasite oko broja dana, mozete iskoristiti najdalje do 30.06. iduce godine ili se odreci tog dijela godisnjeg uz razmjernu novcanu naknadu za neiskoristeni godisnji.

Hvala na odgovoru.

 

A evo odgovor tek sad od mojih nadležnih: 

Retroaktivno se ne može dobiti dane GO

 

Dakle, ništa od tog starog godišnjeg.

 

Jel to ok? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li ste dobili neku odluku o broju dana godisnjeg odmora kao i rasporedu kada isti mozete koristiti? Jeste li potpisali suglasnost da se slazete s brojem dana GO koji vam je odredjen?

Naravno da retroaktivno ne mozete dobiti godisnji ali bi sukladno Zakonu o radu taj broj dana trebao biti pravilno izracunat i pocetkom godine se radnika obavijesti o broju dana na koji ima pravo, a temeljem kojeg se odredjuje kada ce se isti koristiti.

Sto se prenosenja tice, kada se radi o neiskoristenom godisnjem, Zakon o radu propisuje:

Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu
Članak 84.

(1) Neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dijela godišnjeg odmora iz članka 83. ovoga Zakona radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine.

(2) Radnik koji je ostvario pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora u trajanju kraćem od dijela godišnjeg odmora iz članka 83. ovoga Zakona, može taj dio godišnjeg odmora prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine.

(3) Radnik ne može prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu dio godišnjeg odmora iz članka 83. ovoga Zakona ako mu je bilo omogućeno korištenje toga odmora.

(4) Godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti te korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju, radnik ima pravo iskoristiti po povratku na rad, a najkasnije do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine.

(5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji radnik zbog korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust te dopust radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju nije mogao iskoristiti ili njegovo korištenje poslodavac nije omogućio do 30. lipnja sljedeće kalendarske godine, radnik ima pravo iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj se vratio na rad.

(6) Član posade broda, radnik na radu u inozemstvu ili radnik koji je vršio dužnost i prava državljana u obrani, može godišnji odmor u cijelosti iskoristiti u sljedećoj kalendarskoj godini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
prije 2 sati , Korijenko je napisao:

Dobro sam 24 dana godišnjeg odmora.

Imam 25 godina radnog staža.

Mislim da to nije u skladu sa zakonom???

U skladu je sa Zakonom o radu, ali je pitanje da li je u skladu sa ostalim aktima. Naime, kolektivnim ugovorom, sporazumom sklopljenim između radničkog vijeća i poslodavca, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, može se utvrditi trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog Zakonom o radu (20 radnih dana).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija