Jump to content

Smanjenje stanarine i porez


Tirak

Preporučene objave

Dobar dan svima.

Imam podstanare studente koji vec mjesec dana ne borave u stanu, nego u svojem mjestu, zbog ove situacije s koronavirusom. Slozili smo se oko toga da smanjimo stanarinu na pola dok se situacija ne vrati u normalu. Uredno su prijavljeni i redovito placam porez. Dobio sam porezno rijesenje s uplatnicama do kraja isteka ugovora o najmu. Moze li se uopce, te gdje i kako korigirati iznos poreza, tako da i meni bude duplo manji. Po mogucnosti online (mailom) posto se nalazim u inozemstvu, te se vracam tek na ljeto. Imam "e-gradani" ako to sto znaci.

Isto me zanima u slucaju da odluce raskinuti ugovor i otkazati stan, na koji nacin storniram placanje daljnjeg poreza? Ovo svugdje po netu trazim, ali nigdje nema ovog podatka. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Tirak je napisao:

Dobar dan svima.

Imam podstanare studente koji vec mjesec dana ne borave u stanu, nego u svojem mjestu, zbog ove situacije s koronavirusom. Slozili smo se oko toga da smanjimo stanarinu na pola dok se situacija ne vrati u normalu. Uredno su prijavljeni i redovito placam porez. Dobio sam porezno rijesenje s uplatnicama do kraja isteka ugovora o najmu. Moze li se uopce, te gdje i kako korigirati iznos poreza, tako da i meni bude duplo manji. Po mogucnosti online (mailom) posto se nalazim u inozemstvu, te se vracam tek na ljeto. Imam "e-gradani" ako to sto znaci.

Isto me zanima u slucaju da odluce raskinuti ugovor i otkazati stan, na koji nacin storniram placanje daljnjeg poreza? Ovo svugdje po netu trazim, ali nigdje nema ovog podatka. 

Porez je moguće smanjiti samo ako napravite novi ugovor o najmu sa smanjenom cijenom najmom. Ne vidim mogućnost da se to odradi preko e - porezne. Također ukoliko raskinu ugovor morate priložiti obavijest o raskidu ugovora poreznoj kako bi vas prestala teretit po osnovi poreza na kapital. Nazovite poreznu (ili pošaljite mail) i pitajte da li možete preko maila (ukoliko može napišite novi ugovor gdje god da ste, potpišite se i pošaljite poštom najmoprimcima. Kad potpišu nek vam ga skeniranog pa ga proslijedite poreznoj (porezna je i prije ovoga priznavala neovjerene ugovore). Ukoliko ne pitajte da li može opunomoćenik. I s obzirom da je sutra praznik vjerojatno će spojiti pa ih nećete moći dobiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , BRKICA00 je napisao:

Porez je moguće smanjiti samo ako napravite novi ugovor o najmu sa smanjenom cijenom najmom. Ne vidim mogućnost da se to odradi preko e - porezne. Također ukoliko raskinu ugovor morate priložiti obavijest o raskidu ugovora poreznoj kako bi vas prestala teretit po osnovi poreza na kapital. Nazovite poreznu (ili pošaljite mail) i pitajte da li možete preko maila (ukoliko može napišite novi ugovor gdje god da ste, potpišite se i pošaljite poštom najmoprimcima. Kad potpišu nek vam ga skeniranog pa ga proslijedite poreznoj (porezna je i prije ovoga priznavala neovjerene ugovore). Ukoliko ne pitajte da li može opunomoćenik. I s obzirom da je sutra praznik vjerojatno će spojiti pa ih nećete moći dobiti.

To je dosta komplicirano s obzirom da niti sam ja u Hrvatskoj, niti su oni u stanu. Mogu ili bezveze placati ili otkazati ugovor i kad dodjem u HR ga predati na poreznu. Znate li mozda mogu li imati problema zbog toga, u smislu da me se optuzi za izbjevaganje poreza? Hoce li provjeravati moje bankovne racune i vidjeti da su mi uplate i dalje stizale nakon otkazivanja ugovora? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Tirak je napisao:

Mogu ili bezveze placati ili otkazati ugovor i kad dodjem u HR ga predati na poreznu

Možete mi pojasniti ovo sa bezveznim plaćanjem. Koliko sam ja shvatio vi bi plaćali porez ali ne bi ga tj. ne možete obavijestiti poreznu o otkazu. Naravno da možete i da morate plaćati taj porez. Kad se vratite naravno da možete podnijeti otkaz ugovora o najmu.

prije 1 sat , Tirak je napisao:

Hoce li provjeravati moje bankovne racune i vidjeti da su mi uplate i dalje stizale nakon otkazivanja ugovora?

To vam ne znam ali čisto da znate porezna u svakom trenu ima pravo uvida u vaš račun. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otkaz ugovora o najmu u poreznu moze odnijeti opunomocenik (iz iskustva), a pretpostavljam da moze i bilo tko (isto iz iskustva, ali je bilo vezano za porez za auto, a ne najam stana, pretpostavljam da nema prevelike razlike)

Pitanje je da li podstanari planiraju nastaviti zivjeti u Vasem stanu nakon sto se situacija smiri? Ako da, onda napravite novi ugovor sa smanjenim iznosom kad se vratite u HR, a oni nek plate puni iznos pa ce se sve iznivelirati. Neznam da li porezna pregledava u kojem tocno mjesecu je koliko uplaceno, najbolje bi bilo da podstanari plate ovaj mjesec puni iznos, a onda kad napravite novi ugovor da onda plate manje. Ali nadam se na nisu u poreznoj takve cjepidlake, nego da gledaju uplate na godisnjoj razini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porezna ni ne gleda što piše u ugovoru, već oni sami određuju visinu poreza,jer u većini slučajeva napisana je manja cijena najma, a oni to obračunavaju po zonama grada, bar je to kod nas u Vukovaru tako.Vi napišite raskid ugovora o najmu i potpišite ga, pa pošaljite u PU sa povratnicom. Te kroz 20 dana zovite poreznu i pitajte da li su zaključili vaše porezna davanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , vukovar je napisao:

Porezna ni ne gleda što piše u ugovoru, već oni sami određuju visinu poreza,jer u većini slučajeva napisana je manja cijena najma, a oni to obračunavaju po zonama grada

Gledaju šta piše u ugovoru i uspoređuju sa svojim tablicama. Ukoliko je manje od onoga što je tamo onda rade po svojim tablicama. Isti je princip za kupoprodaju stana/kuće/poslovnog prostora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovoriti ću vam iz vlastitog iskustva,kao najmodavca.Imala sam podstanare,koji su nakon godinu dana tražili da smanjim najamninu.napravili smo novi Ugovor,s manjim iznosom,dobila sam rješenja s manjim zakašnjenjem,ali su me odmah zaduživali na poreznoj za taj  novi,niži iznos.Iznos si možete sami izračunati,imate tablice na netu.

Nisu mi ni jednom sami određivali koji iznos bih trebala naplaćivati...možda to ovisi o poreznoj ispostavi,ali ne bi trebalo tako biti.I naravno da se prate primanja na računu,jer se najam mora isplačivati na žiro-račun.A svaka uplata na žiro se tretira kao prihod

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Tirak je napisao:

Dobar dan svima.

Imam podstanare studente koji vec mjesec dana ne borave u stanu, nego u svojem mjestu, zbog ove situacije s koronavirusom. Slozili smo se oko toga da smanjimo stanarinu na pola dok se situacija ne vrati u normalu. Uredno su prijavljeni i redovito placam porez. Dobio sam porezno rijesenje s uplatnicama do kraja isteka ugovora o najmu. Moze li se uopce, te gdje i kako korigirati iznos poreza, tako da i meni bude duplo manji. Po mogucnosti online (mailom) posto se nalazim u inozemstvu, te se vracam tek na ljeto. Imam "e-gradani" ako to sto znaci.

Isto me zanima u slucaju da odluce raskinuti ugovor i otkazati stan, na koji nacin storniram placanje daljnjeg poreza? Ovo svugdje po netu trazim, ali nigdje nema ovog podatka. 

Iz osobnog iskustva pisem- sa podstanarima sam dogovorila da im snizim najamninu. Nakon tog sam zvala poreznu -covjeka kod kojeg sam donjela ugovor o najmu i koji j izdao rijesenje. Njegova uputa je bila da napisem izjavu o dogovoru za smanjenje najmanine i prilozim ili anex ugovora ili pismeni sporazum obiju strana (moj slucaj je bila viber poruka u kojoj najmoprimac -stranac moli smanjenje i ja odobravam). Nisam morala novi ugovor sklapat. To sam poslala na mail i dobila scan rjesenja s manjim iznosom za placanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija