Jump to content

asimicko

Preporučene objave

Poštovani,

molim Vas za savjet kod sljedećeg pravnog problema:

Moj pok. stric, koji nije imao djecu svoj dio ostavio je osobi koja nije u srodstvu, a prijenos je napravljen temeljem kupoprodajnog ugovora (svibanj 2018.), u kupoprodajnom ugovoru piše da je obaveza kupca da izvrši intabulaciju, a koliko vidim po friškim izvatcima uknjižba nije obavljena.

Nadalje, nakon stričeve smrti, "kupac" njegovih nekretnina kod istog JB, daje izjavu o raskidu ugovora o kupoprodaji, te kako se odriče prava iz predmetnog ugovora u korist moga drugog strica, sad taj stric traži da se ja i sestra (kao zakonski nasljednici) odreknemo dijela? nije mi jasno zašto se mi moramo odreći tog dijela?

Odnosno kako stoje stvari s ovim slučajem, ako neko može objasniti

Unaprijed hvala

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako možete malo bolje pojasniti obiteljsko stablo: tri su brata - jedan je Vaš otac, drugi je pokojnik, a treći je stric?I radi se o udjelu u nekretnini u kojoj taj treći stric živi? A s obzirom da pokojni stric nije imao djece, njegov udio se dijeli na trećeg strica i na Vas i sestru kao nasljednike iza pokojnog strica? 

Ako je tako, Vi i sestra slobodno raspolažete svojim nasljedničkim izjavama: hoćete li prihvatiti ili se odreći nasljedstva, koje Vam temeljem zakona pripada. Stric može otkupiti  vaše udjele od vas, a možete ostati upisani u toj nekretnini. On to može tražiti, ali Vi to ne morate prihvatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako možete malo bolje pojasniti obiteljsko stablo: tri su brata - jedan je Vaš otac, drugi je pokojnik, a treći je stric?I radi se o udjelu u nekretnini u kojoj taj treći stric živi? A s obzirom da pokojni stric nije imao djece, njegov udio se dijeli na trećeg strica i na Vas i sestru kao nasljednike iza pokojnog strica? 

Ako je tako, Vi i sestra slobodno raspolažete svojim nasljedničkim izjavama: hoćete li prihvatiti ili se odreći nasljedstva, koje Vam temeljem zakona pripada. Stric može otkupiti  vaše udjele od vas, a možete ostati upisani u toj nekretnini. On to može tražiti, ali Vi to ne morate prihvatiti.

Upravo tako, dobro ste rekonstruirali obiteljsko stablo, konkretno se radi o česticama zemlje. koje je pok. stric za svoga života prodao trećoj osobi (ugovor ovjeren kod JB ali nije provedeno u ZK). Nakon stričeve smrti kupac raskida kupoprodajni ugovor te u izjavi stoji kako se odriče prava iz predmetnog ugovora u korist živog strica. (izjava ovjerena kod JB).

Mene zanima tko su nasljednici nakon izjave o raskidu kupoprodajnog ugovora? Može li se stric u čiju korist se kupac odriče prava uknjižiti ili smo svi zakonski nasljednici u igri?

Koja je procedura uknjižbe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, asimicko je napisao:

Može li se stric u čiju korist se kupac odriče prava uknjižiti

Upis prava vlasništva u korist strica bio bi provediv da je kupac pravnim poslom izvanknjižno prenijeo vlasništvo na strica, no u situaciji kakva jest konkretna imovina predstavlja ostavinu umrlog strica, pa se o istoj treba raspraviti u ostavinskom postupku u kojem se može desiti da stric prigovori na sastav ostavine, slijedom čega bi bio upućen u parnicu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija