Jump to content

Uzdrzavanje supruge


Maricinja

Preporučene objave

U pogledu rastave, tu ne bi trebalo biti problema, jer se ne može nikoga prisilno zadržavati u braku. A vezano za pravo na uzdržavanje, Obiteljski zakon jasno kaže da će ovo pravo imati bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili koji ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti. Vi ćete najbolje znati da li ispunjavate ove uvjete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Obiteljski zakon je tu jasan: uzdržavanje bivšeg bračnog druga može se tražiti samo ako je taj bračni drug nesposoban za rad ili se ne može zaposliti ili se ne može uzdržavati iz imovine koju posjeduje, a bračni drug od kojeg se traži uzdržavanje si to može priuštiti, i traje samo godinu dana ili do nove udaje. Ako si bračni drug uzdržavanje ne može priuštiti, neće se odrediti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ruby, oprostite samo da nadopunim što se tiče roka uzdržavanja, točno tako kako navodite do godinu dana, no taj rok se može i produžiti ako nije došlo do promjene okolnosti temeljem kojih je donešena odluka o uzdržavanju, no primatelj, u konkretnom slučaju bivša supruga, je dužan zatražiti produljenje roka prije isteka postojeće odluke, tj. prije proteka godine dana ako je odluka donešena na rok od godinu dana.. 

  Također, valja naglasiti, da sud može odbiti zahtjev za donošenjem odluke ako bi utvrdio da bi donošenje takve odluke predstavljalo očitu nepravdu za bivšeg supružnika prema kojem je zahtjev podnešen, supružnika od kojeg se traži  plaćanje uzdržavanja... 

Još jednom moja isprika na upadici i nadopuni

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Prije 58 minuta, Maricinja je napisao:

.. Dli mogu traziti dodatno uzdrzavanje jer tuzba je u tijeku?

Poštovana, sa 3.000,00 kn, nažalost, nemožete, jer pravo na uzdržavanje od bivšeg partnera ima osoba koja nema nikakva primanja, osoba koja nema neke imovine temeljem koje bi se mogla samostalno uzdržavati i osoba koja se ne može zaposliti mada aktivno traži posao.. 

Trebati ćete povući tužbu s obzirom na promjenjene okolnosti ili sačekati postupak i u istom izvjestiti sud o  promjeni okolnosti navedenih u tužbi i tužbenom zahtjevu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...
prije 2 sati , Borbena7 je napisao:
prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Sudski postupak razvrgavanja bračne stečevine vremenski traje. Kada kažete da on predlaže sudu da se iz ove imovine naplatite, da li je to on naveo u žalbi u ovom sudskom postupku ili je već dostavio tužbu radi razvrgnuća?

U zalbi je samo naveo da imamo kucu u vrijednosti 120 tisuca eura i da ce kucu prodati i da se od prodaje kuce naplatim a dali je podneo tuzbu za razvrgnuce to jos ne znam. Kuca je 1 kroz 2.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, Maricinja je napisao:

U zalbi je samo naveo da imamo kucu u vrijednosti 120 tisuca eura i da ce kucu prodati i da se od prodaje kuce naplatim a dali je podneo tuzbu za razvrgnuce to jos ne znam. Kuca je 1 kroz 2.

Zakon kaže da imate pravo na uzdržavanje kao bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne možete ostvariti iz svoje imovine, a pri tome niste sposobni za rad ili se ne možete zaposliti. Prema tome u postupku je već trebao dokazati da je polovica kuće upisana u zk na Vaše ime ili da Vam je isplaćena polovica vrijednosti kuće (bilo da je utvrđena vrijednost u sudskom postupku, bilo između Vas sporazumno).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Maricinja je napisao:

zato pitam dali se to moze naplatiti iz razvrgnuca s obzirom da taj proces dugo traje?

Dobili ste odgovor. Nadalje, ukoliko Vas on isplati za polovicu vrijednosti bračne stečevine, tada daljnje postupanje ovisi o sadržaju izreke predmetne sudske odluke (ukoliko ona u međuvremenu postane pravomoćna).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da uknjizena je na nas dvoje. Moji roditelji su dali novac za kucu ali eto uknjizeno je na oboje nazalos. On hoce iz osvete da ja ostanem bez svega. Ja znam ako ode na javnu drazbu da ce cjena pasti na pola vrijednost ali gospodin tjera inat jer sam ga tuzila za uzdrzavanje. Ni sama ne znam sta da radim?. Isla bih u dokazivanje stecene imovine ali ne znam dali mi to vrijedi posto je steceno u braku u prve dvije godine, dalli bi mi sud sta priznao.?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...
Dana 26. 08. 2021. u 8:24, Borbena7 je napisao:

Zašto ne, ukoliko možete dokazati da se ne radi o bračnoj stečevini već o Vašoj imovini.

molim da mi netko odgovori. Suprug je dao na razvrgnuce nasu zajednicku kucu 1/2.  kuca je lako djeljiva na 2 djela jer je na kat samo se trebaju odvojiti rezije. On se s nicim ne slaze samo hoce razvrgnuce, STO BI SUD U OVOM SLUCAJU MOGAO RIJESITI?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija