Jump to content

Djelomična isplata studentu


Tamara Jelicic

Preporučene objave

Radila sam u World classu preko studentskog ugovora. Na poslu mi je nadredena (koja uopće nije kvalificirana da bi radila išta vezano za financije) obračunala manju plaću i krivotvorila potpis, te isti nisam dobila na uvid već ga je sama poslala Studentskom servisu. Radila sam prekovremene i blagdane, a plaćen mi je samo redovni rad, i to samo pola njega. Na poslu nikad nisam imala pauze, a zakonski je propisano da imam pravo na pauzu od pola sata. Na moj ugovor je htjela staviti nekog od zaposlenika i za to mi je nudila 10% od iznosa (zaposlenicima su i često bile ostavljane kuverte s novcima). Kada sam odbila bila je ljuta na mene jer joj “radim dupli posao” i probleme.  Kada sam je zvala gdje su moji novci rekla mi je da nema vremena baviti se time i da je ne ometam dok je na godišnjem. U Studentskom centru su mi odgovorili da su njima ruke gotovo potpuno vezane. Što da radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 31. 07. 2023. u 13:05, Tamara Jelicic je napisao:

U Studentskom centru su mi odgovorili da su njima ruke gotovo potpuno vezane. Što da radim?

SC nije u pravu.

U slučaju da poslodavac ne isplati naknadu za obavljeni studentski posao, tada će posrednik - SC, imati pravo i obvezu zastupati studenta u potraživanju naknade, kao i poduzeti sve pravne radnje da se račun naplati od poslodavca i naknada isplati studentu. 

Na zahtjev posrednika, poslodavac će biti obvezan dostaviti ugovor sa svim potrebnim podacima za isplatu naknade, kao i dokaz o uplati naknade i to u roku od 15 dana nakon što je zaprimio opomenu. Ako poslodavac ne izvrši isplatu nakon zaprimljene opomene, tada će posrednik imati pravo pokrenuti postupak prisilne naplate u roku od 15 dana. No, kada poslodavac ne isplati naknadu studentu za obavljeni studentski posao u roku u kojemu su poduzete sve pravne radnje, tada će posrednik biti solidarno odgovaran za obveze poslodavca prema studentu, te mu isplatiti naknadu iz vlastitih sredstava. Posrednik neće biti obvezan pokrenuti postupak prisilne naplate ako je prije sklapanja ugovora pisano upozorio studenta na lošu poslovnu praksu poslodavca, odnosno učestalo neplaćanje naknade studentima. ( npr. informacija o poslodavcima koji neredovito plaćaju bit će objavljena na internetskim stranicama posrednika).

Inspektori i drugi ovlaštenici službenici za nadzor propisa iz područja rada, poreza, prireza i doprinosa nadležni su za provođenje inspekcijskog nadzora u području studentskih poslova, s tim da nadzor nad djelatnosti posredovanja obavlja Ministarstvo. Postupak inspekcijskog nadzora može se pokrenuti i po obavijesti studenta, poslodavca ili posrednika. Dakle, poslodavca možete prijaviti Inspektoratu rada.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, lawbydesign je napisao:

SC nije u pravu.

U slučaju da poslodavac ne isplati naknadu za obavljeni studentski posao, tada će posrednik - SC, imati pravo i obvezu zastupati studenta u potraživanju naknade, kao i poduzeti sve pravne radnje da se račun naplati od poslodavca i naknada isplati studentu. 

Na zahtjev posrednika, poslodavac će biti obvezan dostaviti ugovor sa svim potrebnim podacima za isplatu naknade, kao i dokaz o uplati naknade i to u roku od 15 dana nakon što je zaprimio opomenu. Ako poslodavac ne izvrši isplatu nakon zaprimljene opomene, tada će posrednik imati pravo pokrenuti postupak prisilne naplate u roku od 15 dana. No, kada poslodavac ne isplati naknadu studentu za obavljeni studentski posao u roku u kojemu su poduzete sve pravne radnje, tada će posrednik biti solidarno odgovaran za obveze poslodavca prema studentu, te mu isplatiti naknadu iz vlastitih sredstava. Posrednik neće biti obvezan pokrenuti postupak prisilne naplate ako je prije sklapanja ugovora pisano upozorio studenta na lošu poslovnu praksu poslodavca, odnosno učestalo neplaćanje naknade studentima. ( npr. informacija o poslodavcima koji neredovito plaćaju bit će objavljena na internetskim stranicama posrednika).

Inspektori i drugi ovlaštenici službenici za nadzor propisa iz područja rada, poreza, prireza i doprinosa nadležni su za provođenje inspekcijskog nadzora u području studentskih poslova, s tim da nadzor nad djelatnosti posredovanja obavlja Ministarstvo. Postupak inspekcijskog nadzora može se pokrenuti i po obavijesti studenta, poslodavca ili posrednika. Dakle, poslodavca možete prijaviti Inspektoratu rada.
 

Ima li razlike ako su mi djelomično isplatili, jer se oni vode time da mi je neki iznos isplaćen i da je moja riječ protiv poslodavčeve, a imam dokaze da sam radila više i po skroz drugačijoj satnici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 31. 07. 2023. u 13:05, Tamara Jelicic je napisao:

 krivotvorila potpis

Ovo je i za kaznenu prijavu.

Dana 31. 07. 2023. u 13:05, Tamara Jelicic je napisao:

isti nisam dobila na uvid već ga je sama poslala Studentskom servisu.

Kako znate, da li je isplata u skladu sa ugovorom kada niste vidjeli sadržaj istog?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovo je i za kaznenu prijavu.

Kako znate, da li je isplata u skladu sa ugovorom kada niste vidjeli sadržaj istog?

 Poslodavac bi trebao ispuniti ugovor sa satima rada i iznosom pa dati studentu da se potpiše da je suglasan, oni to nisu napravili nego su se sami potpisali i poslali. 

prije 28 minuta, Borbena7 je napisao:

Ovo je i za kaznenu prijavu.

Kako znate, da li je isplata u skladu sa ugovorom kada niste vidjeli sadržaj istog?

Kada sam na profilu vidjela manji iznos otišla sam  u Studentski servis i vidjela kako je sve netočno ispunjeno, od sati rada do satnice i potpisa.

uređeno: od Tamara Jelicic
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Tamara Jelicic je napisao:

oni to nisu napravili nego su se sami potpisali i poslali. 

Poslodavca slobodno možete prijaviti i nadležnom državnom odvjetništvu, a radi krivotvorenja Vašeg potpisa s obzirom da je postupanje poslodavca kazneno djelo.

prije 7 sati , Tamara Jelicic je napisao:

Kada sam na profilu vidjela manji iznos otišla sam  u Studentski servis i vidjela kako je sve netočno ispunjeno, od sati rada do satnice i potpisa

Također, poslodavca između ostalog možete prijaviti i nadležnom inspektoratu da je stupio u radni odnos s Vama bez sklapanja pisanog ugovora o radu.

Dana 31. 07. 2023. u 13:05, Tamara Jelicic je napisao:

U Studentskom centru su mi odgovorili da su njima ruke gotovo potpuno vezane.

Ili su umrežene s njima. Ovo izgleda kao uhodana praksa, tako da zaslužuje da napravite prijave po obje osnove (prekršajna i kaznena).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija