Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Ja sutra polažem DSI i uopće me nije frka. Bitno ljudi da učite, ne ulazite preduboko u samo srž predmeta jer ćete se samo još više zbuniti. Ja sam učila tjedan i pol iz skripti i poseban dio sam učila iz ZKP-a jer polažem za državnoodvjetničkog zapisničara. Svima Vam držim fige i pišem Vam sutra sve dojmove. :bananko::palac::mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam bila na stručnom u subotu, diplomirani pravnik sam i posebni dio mi je bio lokalna i regionalna samouprava, prozvana sam bila odmah u prvoj grupi, pismeni mi je bio sastavljen od 3 pitanja, morala sam izraditi upravni akt, zapisnik sa sjednice gradskog vijeća i odgovoriti na pitanje gdje se objavljuju opći akti te kad stupaju na snagu, to je prošlo super, ispitivačica malo ozbiljnija ali samo par pitanja je postavila, onako kroz razgovor i to je to, ustav/sustav je bila odlična ispitivačica, po troje ljudi je ulazilo i iako više i detaljnije pita opuštena je i kroz razgovor je teklo ispitivanje ali se mora znati, ne od riječi do riječi ali mora se vidjeti da ste učili, službenički/lokalna- odličan ispitivač, stariji gospodin koji i pomaže i pogura malo kad ne znaš i ne očekuje zakonsku i pravnu terminologiju i izražavanje već da znate o čemu pričate, zup/zus/uredsko- ozbiljna ispitivačica, dosta traži ne pomaže previše ali korektna u smislu ili znaš ili ne znaš, eurposka unija- koliko znam jedna osoba je pala ovo područje, ispitivačica je tražila dosta znanja u smislu osnivačkih ugovora, valova proširenja, institucija i mora se znati razlikovati te pojmove, ostalo je bilo sve po pitanjima, osim zup-a i zusa-a koje sam ja baš po zakonu učila, pitanje nitko ne čupa neka koja nigdje ne pišu ali ali se mora učiti, nije dovoljno čitanje, malo zagrijte stolicu i nećete imati nikakvih problema!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 29.08. POLOŽEN državni ispit za SSS-administrativni tajnik...

 

kao prvo jako su mi pomogle objave koji su drugi objavljivali i stvarno sve dobro dođe. I mene je prala velika trema i to isčekivanje. U početku sam samo čitala, ali zadnja 2 tjedna sam se ulovila toga.

 

Prvo se ide na posebni dio, tu vas prozivaju i onda vas tajnica vodi. Imala sam putni nalog i obračun putnog naloga. Nakon toga sam išla na usmeni dio. Tu me pitala koje dokaze treba priložit ( račun hotela, putnu kartu... ), kako se obračunavaju dnevnice (ispod 8h nema dnevnica, 8-12 sati 1/2 pola dnevnice 85.00 kn a preko 12h puna dnevnica 170,00kn)

 

Pitala me stope PDV-a, proračun, HNB, koje poslove obavljam na poslu..i tu vam odmah kazu dali ste prosli ili ne...

 

USMENI DIO

USTAV

Što je Ustav, Temeljne odredbe ustava, trodioba vlasti, osobne i političke slobode i prava, kako se ostvaruje biračko pravo, ,Tko može biti biran i na koje vrijeme za suca Ustavnog suda Republike Hr, Koje su nadležnosti Ustavnog suda i pitala je kakav je Ustavni sud u odnosu na Vrhovni, znači Ustavni sud je neovisan u odlučivanju, to je bilo neko trik pitanje.

 

SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

Koji su poslovi državne uprave, koja su tijela državne uprave, koje provedbene propise donose čelnici, mjere upravnog nadzora, tko provodi upravni nadzor

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI

Tko su namještenici, tko službenici, temeljna prava državnih službenika, lake i teške povrede dužnosti i koje su kazne, načini popunjavanja radnog mjesta, postupci prijema u sluzbu (redovit i izvanredan), zapreke za prijam u državnu sluzbu,

 

ZUP I ZUS

tko su javnopravna tijela, tko je stranka, što je postupovna sposobnost stranke, načelo pomoći stranci, što je javna isprava, tko je svjedok, što se smatra podneskom, kako se računaju rokovi, djelovi rješenja, rok za tužbu

 

UREDSKO POSLOVANJE

što je uredsko poslovanje, kako se razvrstavaju primljena pismena, osnovne evidencije uredskog poslovanja, gdje se stavlja zaglavlje

 

LOKALNA I REGIONALNA SAMOUPRAVA

vrste jedinica lokalne i regionalne samouprave i objasniti, temeljni opći akt grada općine i županije, proračun,tko ga donosi, neposredno sudjelovanje građana u odlučivanju, koja su izvršna i predstavnička tijela, oblici i tijela mjesne samouprave, koja su tijela grada Zagreba

 

EU

pitala me simbole EU, koje institucije postoje i objasnit Revizijski sud i Sud pravde EU, valove proširenja (koji je bio najveći val i koliko je zemalja ušlo )

 

Ispitna komisija je bila okej, pomažu, nije im u cilju da padneš, navode te na odgovor. Mora se doć tamo i znat nešto , nemožete doć a da niste pročitali. Isplati vam se svo učenje za onaj osjećaj kad prođete. Sretno dalje svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se i ja javim, položila sam!! :jupii::bananko:

I odmah na početku da vam svima kažem, ne bojte se!!

Dakako, učiti treba, ali čim vi već znate osnove, to je druga priča.

Ja sam srednja sručna sprema, polagala sam kao administrativni referent-državnoodvjetnički zapisničar.

Prvo sam imala ispit od 3 pitanja na kojem sam mogla koristiti sve materijale koje sam imala, od skrpti, zakona do osobnih nekih bilješki. Pitanja su mi bila:

1. Što je pisarnica?

2. Osnovne knjige evidencije u pisarnici,

3. Što je pečat i za što služi.

Nakon testa otišla sam usmeno odraditi posebni dio ispita. Znači, ispitivačica me pitala pitanja koja sam imala u testu, ako sam nešto zaboravila napisati i pitala me usput još što je žig. Ništa nisam morala tipkati ni sama izrađivati (akte i sl.)

Zatim je uslijedio Ustav/Sustav. Ispitivačica je starija žena ali korektna razumna. Bitno je da se znaju osnove o Ustavu, saboru, predsjedniku. Mene je pitala sljedeće:

1. Temeljne odredbe ustava,

2. Trioba vlasti,

3. Suverenitet

4. Tijela koja obavljaju poslove u državnoj upravi

5. Središnja, prvostupanjska

6. Poslovi državne uprave.

Nakon toga, polagala sam uredsko poslovanje, i imala sam pitanja:

1. Klasifikacijska oznaka

2. Što je rješenje i dijelovi rješenja

4. Objasniti izreku (iz dijelova rješenja)

Zup-a i Zus-a sam se nekako bojala jer i sami znate koliko je sve to suhoprano i praktični sve jednako, a na kraju se ispostavilo da mi je to bilo i najlakše. Starija gospođa je bila, mislim da se ona već spominjala tu na forumima i stvarno žena traži znanje, ali opet kažem, srednja škola samo osnovno. Ja sam imala pitanja:

1. Načini pokretanja postupka

2. Stranke u upravnom postupku

3. Vrste dokaza

4. Žalba i tužba i rokovi u kojima se donose

5. Kako se računaju rokovi.

Zatim, lokalna i regionalna samouprava i službenički odnosi. Stariji gospodin sa brkovima, odličaaaan! Pomaže dosta, ne traži puno i nije ozbiljan previše. I traži isto znanje ali i pomaže i gleda kroz prste. On mi je bio stvarno super, iako nisam briljirala lokalnu i regionalnu baš.

Pitao me:

1. Državni službenici i namještenici

2. Prava državnih službenika

3. Kako se računa plaća službenicima

4. Načela

5. Kakve mogu biti povrede službene dužnosti? (samo reći lake i teške)

6. Jedinice lokalne i područne samouprave

7. Koje poslove obavljaju

8. Proračun

I na kraju EU. Ničeg me nije bilo strah koliko EU jer je ispitivačica žena koja radi na poslovima za EU i naravno, zna sve o Europi. Jedna cura prije mene je pala, a znala je skoro sve tako da nam to nije bilo jasno ali ajde.. Mene je uhvatila trema kad sam ušla i imala sam osjećaj da sam sve zaboravila, ali kad su počela pitanja onda mi je sve polako dolazilo "u glavu". Pitala me:

1. Kriterije EU

2. Osnivačke ugovore, samo da kažem koji su

3. Koliko ima zemalja članica.

 

Ja sam učila dva tjedna sveukupno, par sati dnevno i sama sebi sam utuvila u glavu da ja to mogu, i uspjela sam. Bitno je stvarno da učite i ne brinite se ništa, ako ste učili i ako znate bar osnove bit će puno lakše. Naravno govorim sa sss. Sa vss je druga stvar i oni stvarno moraju znati jer su u mojoj grupi visoku stručnu spremu puuuno detaljnije ispitivali. Ulazi se po dvoje, troje, ovisi sve ali opet kažem, može se proći bez problema!! Držim fige svima i samo da znate, osjećaj kad vam kažu da ste položili sržavni stručni ispit je fenomenalan!!! :cager::vjeruj::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ČESTITKE SVIMA KOJI SU POLOŽILI!!!!!

 

Uffffffff nimalo me niste utješili za VSS!!!!!

 

Još nisam dobila poziv...

 

ma daj! ma možemo i mi to! isto kao i sss i kao všs. sjesti i naučiti. ne mogu te rušiti ako znaš. iako je meni najveći problem ta EU. stalno je odgađam dok ovo sve ostalo sam naučila. i sad baš ispada da je ta EU najteža. :tupan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma daj! ma možemo i mi to! isto kao i sss i kao všs. sjesti i naučiti. ne mogu te rušiti ako znaš. iako je meni najveći problem ta EU. stalno je odgađam dok ovo sve ostalo sam naučila. i sad baš ispada da je ta EU najteža. :tupan:

 

vi ste svi počeli i učiti...ja sam tek na čitanju i to još nisam prošla niti opći dio!!!

 

posao + obitelj ..2 malih pačića koji mi ne daju učiti!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e pa ja sam onda jedna od onih rijetkih bisera koji su pali, doduše samo Lokalnu i područnu samoupravu. Ispitivačica više nego fer ispitivala i lokalnu i službeničke, prvo lokalna, ma zblokala toliko da nisam znala kako se zovem.

Rekli u roku 30 dana će poslati poziv, zanima me na koji način bude to provedeno, koliko se plaća? Kad imaš samo jedan usmeni? Jel ima još netko??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvat će te kad dođeš na red, nije striktno tih 30 dana. Ja sam cijelu ljetnu pauzu imala, a plaća se 390 kuna. Bolje bi bilo da te odmah zovu dok je još svježe gradivo u glavi, ovako moraš skoro sve ponovo ućiti.

Jel možda netko polagao sustav pravosuđa. Polažem u subotu pa me zanima što pitaju?

uređeno: od Rabi
nadopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e pa ja sam onda jedna od onih rijetkih bisera koji su pali, doduše samo Lokalnu i područnu samoupravu. Ispitivačica više nego fer ispitivala i lokalnu i službeničke, prvo lokalna, ma zblokala toliko da nisam znala kako se zovem.

Rekli u roku 30 dana će poslati poziv, zanima me na koji način bude to provedeno, koliko se plaća? Kad imaš samo jedan usmeni? Jel ima još netko??

 

 

Plaća se 150 kn. Tako su platili svo koje znam za popravak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Javi kako je proslo, break a leg!

 

 

:hvala:... položila, ali se osječam kao da me vlak pregazio...posebni dio me uništio...

U jednom trenutku sam osjetila da će me baciti, a meni to nije dolazilo u obzir, cijeli godišnji sam potrošila na učenje pa sad još da padnem...

Ubila sam i sebe i nju:glavomozid:, nekad i to upali...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje! Zanči ja sam bila na ispitu 29.08., pala sam europsku uniju! Zenska koja je vodila nasu grupu di sam ja bila, rekla mi je da mi oni šalju poziv tj.da salju poslodavcu a oni javljaju meni da si znam platiti. Sad dobijem drugi informaciju od jednog dečka d asi je on to sam sređivao da si je sam prijavio 2 ispita koja je pao!!! SAD JA VISE NE ZNAM TKO JE U PRAVU I KAJ DA RADIM???? ZNA TKO , KAKO IDE PROCEDURA? JER STARH ME JE DA MI NE PROĐE ROK NEKAKAV PA DA NEĆU MOĆI IZAĆI NA NJEGA ILI NEDAJ BOŽE UČITI TO ISPOČETKA!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sorry, jučer slavila... završila sam Upravno u Splitu i odradila praktični dio na sudu u ZK.

Pitanja: prijavni list, pojedinačni ispravni postupak, vrste zabilježbe, simultana hipoteka, knjižna prava, ispravni postupak, spor i sl.... Nije problem u pitanjima već kako su postavljena...a to je bilo ajme, morala sam postavljati podpitanja da bi shvatila što me pita. Užas, bila sam očajna, ali nakon toliko učenja nisam dala da me baci...teška borba.

Žena ima principe i kriterije... pa sutkinja je, svidila bi mi se u drugim okolnostima.

Moraš znati, ne samo čitati..sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakva su bila pitanja iz opceg dijela? Hvala

 

Ja sam ponavljač i nisam imala opći dio već samo posebni. A prošli put na općem imala sam pitanja koja su na stranicama ministarstva uprave, i ništa dalje od toga. Ispitivači su OK., ako znate nećete imati problema, i pomažu ako se vidi da si učila. Sjesti, zagrijati stolicu i nemaš frke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo saznala sam sve...dobila poziv za ispravak 19.09. .....

 

Ažurirano

 

enen - pa iskreno možeš ...znači ja sam realno učila 4 dana prije ...ja sam všs .... pala sam europsku samo jer to sam sam pročitala...tako ako počnes učit dns do 19.sigurna sam da stigneš ..... ako učis po kojih 7 sati dnevno....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Europska unija (VSS): savjeti za učenje...trenutno učim po skripti i pitanjima sa stranica ministarstva za visoku, skripta mi je dosta sažeta a pitanja na stranicama ministarstva dosta opširna, možete li podjelit svoja iskustva kad je pripremanje ovog područja u pitanju, iz čega ste učili...Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz, na strucnom sam osposobljavanju u Gradu za informatickog referenta i iako mi jos uvijek nije jasno zasto bi sa svojom strukom uopce morao polagati tu glupost, ali bez obzira na to zanima me da li je moguce proci ako se nauci samo desetak prvih pitanja iz svakog predmeta i da se prođe. Stvarno nemogu zamislit da nakon radnog dana jos poslje moram ucit pogotovo jer mi treba duže vremena za tolko puno pitanja. Inace sam SSS racunalni tehnicar

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo dase i ja pohvalim danas sam položila dsi za višu stučnu spremu smjer financije.

Dojmovi su ok, ako znaš i naučio si onda se nemaš čega bojati,ispitivaći fer i korektni, ako znaš prolaziš a ako neznaš ni osnove nemaš se čemu nadati, bar je tako bilo u mojoj grupi. iz posebnoh dijela sam imala izraditi polugodišnji izvještaj o izvršenju proračuna, usmeni me pitao postupak donošenja državnog proračuna, poreze, poslove banke, HNB. Zatim opći dio iz svagog predmeta po 5 ili 6 pitanja više manje nabrajanje ako vidi da znaš onda neće potpitanja i znadu pomagat kome zapne. Jedino koliko znam nije pomagao tip iz EU iz moje grupe je par koji su pali EU, lokalnu i službeničke jer nisu znali neke osnove. a sve u svemu jedno veliko olakšanje nakon 6 mjeseci učenja po 2 ili 3 sata dnevno te zadnja dva tjedna ful, uz posao, obitelj i klince.

 

Sretno svima!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha, ok, hvala ti puno... E da a iz čega si učila taj posebni dio? Meni je ispit za dva tjedna i imam hrpu toga ispitano, dijete u temperaturi i sebe u komi...

Izvukla sam si zakone o banci, hnb, poreze i proracun s interneta i ucila sam osnove nista preopsirno. A opci pi pitanjima s ministarstva za visu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav,

ima li itko da je pao juče na bilo kojem od predmeta? Neka napiše, nek podijeli bolno iskustvo ovdje snama, sigurno će mu biti lakše, a nama bi moglo biti od koristi. Jeli bilo kakovih trik pitanja. Zanima me još par sitnica kao što su: Jesu li ispitivači pozitivno raspoloženi, tko je bio ispitivač iz Zup-a i Zus-a, kojoj političkoj opciji pripadaju, tko je od ispitivača najljepši, kako se nose, i što vole jesti , te koji su im hobiji..malo se šalim ali ali neke informacije o Vašim subjektivnim dojmovima.

I pitanja na kojima su ljudi padali, koja su to pitanja, o čemu i komu? Najljepša hvala svima koji podjele snama iskustva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jucer polozila. Ispitivanje ide po novim pitanjima sa stranica ministarstva. Svaki ispitivAc ispred sebe ima pitanja na papiru po stucnim spremama. na vrhu je vase ime i prezime. Pitanje koje vas pita zaokruzi i stavi plus. Taj papir potpisete i nosíte sa sobom u vasoj kosuljici od ispitivaca do ispitivaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jucer polozila. Ispitivanje ide po novim pitanjima sa stranica ministarstva. Svaki ispitivAc ispred sebe ima pitanja na papiru po stucnim spremama. na vrhu je vase ime i prezime. Pitanje koje vas pita zaokruzi i stavi plus. Taj papir potpisete i nosíte sa sobom u vasoj kosuljici od ispitivaca do ispitivaca.

 

kika što si imala za posebni?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pismeno porezni sustav rh i objasní zajednicke poreze koje su stope osnovice obveznici. Tko je odgovoraan za obracun.Kada ide opomena i ovrha. Usmeno proracun narodna banka i lokalni porezi.

hvala ti. samo me zanima što točno pita za proračun? kakva pitanja? jeli dosta zakon o proračunu? i opći porezni zakon za poreze? hvalaaaaaa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanja normalna. Jednostavna. Dvoje koji su bolje samnom nisu ználi ni osnove djelove rjesenja evidencije u uredskom nije ni cudo da su páli. Na stranicama ministarstva pitanja iz zupa za sss ima link link tko zeli znati vise i tamo ima skripta od 500 pitanja i po tome ispituje jer je na stolu i lista po njoj

 

Ažurirano

 

hvala ti. samo me zanima što točno pita za proračun? kakva pitanja? jeli dosta zakon o proračunu? i opći porezni zakon za poreze? hvalaaaaaa

 

Ne treba opz dosta je knjizica hrvatski porezni sustav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pismeno porezni sustav rh i objasní zajednicke poreze koje su stope osnovice obveznici. Tko je odgovoraan za obracun.Kada ide opomena i ovrha. Usmeno proracun narodna banka i lokalni porezi.

 

TI SI POSEBNI DIO - POREZNA???

Jer je dosta učiti EU sa stranice ministarstva po onih 100 i nešto pitanja???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jucer položeno...vss financije...

 

pismeni dio porezni sustav rh (osnovna podjela na državne, županijske...), detaljnije o zupanijskim porezima (obveznici, stopa...), kada se ide na opomenu i ovrhu

 

vidjela sam da su neki drugi kolege imali obracun dnevnice sluzbenog puta,proracun sastaviti tj prepisati, ali to ovisi za sta vas prijave da ste radili na poslu...

 

Posebni dio sam ucila sa stranice od porezne uprave (o svakom porezu ono osnovno), hnb sa stranice hnb, isprintala sam si osnovno o proracunu, zakon o proracunu, zakon o proracunskom racunovodstvu, zakon o racunovodstvu. takoder sam opci porezni zakon isprintala i malo osnovno pogledala, grupa prosli tjedan je imala oblik i sadrzaj poreznog rjesenja prema opcem poreznom zakonu napisati...

 

mozda dobijete na posebnom djelu ili opisna pitanja ili bas konkretno rjesenje napisati, sve vam ovisi...prihode i rashode proracuna treba znati nabrojati, i pogledajte malo u proracunu za 2015. koji su najveci prihodi RH, koji rashodi, prihodi i rashodi vaseg grada najveci...

 

usmeni dio: hnb reci sto znate ukratko (dovoljno par recenica, zadaca, ciljevi), sto je proracun i tko ga donosi i porezni sustav rh podjela

 

opci dio: iz svih predmeta su ispitivaci bili uredu i ako zapnete pomognu vam...cekaju da se prisjetite, upucuju vas...pitaju osnovne stvari iz svih pitanja...ucila sam po pitanjima sa ministarstva ( izuzev eu koju sam potrazila i pitanja koja se vrte po legalisu, mada su to vecinom pitanja sa ministarstva)

 

puno vam ovisi kakvu cete komisiju dobiti i o sreci...nasa je bila dobra, a tajnica odlicna :)...ali ako vide da ste ucili, a negdje zapnete pomažu vam...

 

a zup i zus sam ucila po starim pitanjima, a onu skriptu od 500 pitanja iz zupa sam malo procitala...

 

 

Kod nas u grupi neznam dali je ko pao, jedino za jednu curu znam da nije prosla EU

 

Iz Europske unije svakako naucite institucije,tko je celu, nase predstavnike, godine ulaska svih zemalja u EU, osnivacke ugovore i koje godine je koji ugovor potpisan i osnovno o njemu...bitno da o svakom ugovoru znate barem nesto...pojam Čuvarica zakona i ko je to u institucijama RH (Europska komisija), stupove iz ugovora iz Maastrichta, vecinom vas pitaju i jedno pitanje iz pristupanja Hrvatske EU, tipa kada je RH stekla status kandidata, kada su zapoceli pregovori s RH o pristupanju EU...

 

Iz uredskog i ZUP i ZUS-a je ispitivacica pitala osnove tipa osnovne evidencijske knjige, pomocne, sto je klasa, sto je urudzbeni broj, razlika dostavna knjiga za mjesto i za postu, od cega se sastoji natpisna ploca, od cega zaglavlje akta...a iz zupa je pitala stranke u zupu, kako se pokrece upravni spor, nabroji dokazna sredstva, sastavni dijelovi rjesenja...pomaze dosta i pričeka da se prisjetite... cim smo usli kod nje je pitala gdje radimo i spremu...

 

Ispitivacica iz sluzbenickih i lokalne i podrucne samouprave je isto bila super zena, nasmijana, pomaže kada zapnete :)

 

Svi su ispitivaci bili ok i nisu pilili po nikakvim sitnicama, vecinom osnove i nista van pitanja (barem u mojoj grupi), jedino EU treba malo bolje nauciti ( odgovori iz EU za vss su dosta opsirni, tako ova pitanja sa pocetka si naucite bolje, a ova zadnja tipa politike naucite o svakoj politici po par recenica...bitno da o svakom pitanju znate nesto reci, ne treba na opsirno)...

 

U nasoj grupi je bilo i starijih ljudi koji su odgovore svojim rijecima opisivali i vise ovako iz prakse tipa iz ustava i sve su priznavali...definicije mozete i svojim rijecima...a oko podjela ako zapnete pomazu vam da se sjetite...

 

 

svi ispitivaci ispred sebe imaju papir sa pitanjima ovisno o vasoj strucnoj spremi i par pitanja sa tog popisa vas pitaju (vecinom 3-4-5)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok 12.09. pitanja za VSS, pravnica, položeno

 

ustav/sustav: ovlasti Sabora, ovlasti Vlade, ovlasti Ustavnog suda-tko bira suce i broj sudaca, međunarodni ugovori-pravna snaga, akti Vlade, kome ostavku podnosi premijer, a kome ministar, upravne organizacije u sastavu ministarstva, poslovi državne uprave, što radi glavni tajnik mistarstva

 

lokalna/službenički: općina, županija, tijela jedinica, raspuštanje predstavničog tijela-kada, tko ga raspušta i koga imenuje (povjerenika), kad se mora odbit izvršenje naloga, a kad može, tko su službenici, a tko namještenici, ocjenjivanje

 

Eu: što je pravna stečevina, osnivački ugovori, kriteriji za članstvo, Europsko Vijeće, Vijeće EU- ko ga čini, novosti Lisabona, što je EU, da li je Norveška članica EU

 

ZUP/UREDSKO: tu se jedino izvlačilo papir s 4 pitanja zup/zus, 4 uredsko: načelo pomoći stranci, nabroji pravne lijekove, da li tužba ima odgodni učinak-ne, prethodno pitanje, usmena rasprava, žig i pečat, postupak otvaranja pismena, interna dostavna knjiga (može ih biti i više unutar tijela), što se ne upisuje u urudženi zapisnik- povratnice, dostavnice, službena glasila...

 

Što se tiče literature znači imate na Drzavnoj školi za javnu upravu prezentacije i one vam mogu biti super kostur da se uvedete u gradivo. Učite pitanja s Ministarstva uprave ovisno koje ste stručne spreme i izvucite si pitanja s ovog foruma. Zup obavezno zakon jer pitanja za sss nisu dosta.

 

Moja komisija je bila super, al znati se mora i smatram da vss ako planira prolaz mora grijati stolicu dobrih mjesec dana učenja, mjesec i pol ako ćete malo lakšim tempom da vam lijepo sjedne.

 

Posebni dio sam imala mirovinsko sustav pa ako koga zanima oko toga nek pošalje pp da tu ne ispisujem.

 

Pozz i hvala forumu i pitanjima jer je super točka na " i" učenju ovog ispita.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koja si sprema?

ja sa vss!!!

 

Danas sam tek počela onako ozbiljno učiti.

Zasad sam smo pročitala jednom opći dio!!!

 

kako tebi ide??

 

Isto VSS...

Pročitala sam sve, ozbiljnije krenula početkom mjeseca, sad učim po cijele dane... Mislim, ne doslovno od jutra do mraka jer imam dijete, ali poprilcno sam se zaljepila za skriptu... Jedino posebni dio nisam stigla ni taknuti, planiram od vikenda (financije).. Čekaj ti isto ideš 26.9.? Znači vidimo se?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! :)

 

Da li netko ide na ispit 10.10.? Ja sam onda raspoređena. Radim u općini, stručno osposobljavanje, VSS - pravnik.

Čitam već neko vrijeme i pokušavam zapamtit što čitam, pitanja sa stranica Ministarstva uprave, osim ZUP/ZUS, to ću skriptu od Ljubanovića (ili kako god se preziva lik).

Idem i na pripreme 24. i 25.09, nadam se da će to bar malo utvrditi moje znanje :B

Ukoliko netko ima skriptu novu, čisto da vidim kako izgleda, bila bih mu zahvalna da mi je pošalje na mail: laura.vozila@gmail.com

 

Sretno svima, i hvala svima na ispričanim iskustvima i pitanjima! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isto VSS...

Pročitala sam sve, ozbiljnije krenula početkom mjeseca, sad učim po cijele dane... Mislim, ne doslovno od jutra do mraka jer imam dijete, ali poprilcno sam se zaljepila za skriptu... Jedino posebni dio nisam stigla ni taknuti, planiram od vikenda (financije).. Čekaj ti isto ideš 26.9.? Znači vidimo se?

 

DA, DA 26.09.!!!

hahaha ja imam 2 male djece!!!!

nadam se da ću uspjeti sve naučiti do 26-og!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položila sam 12.09., želim reći svima - ne učite cijele odgovore na pitanja s Ministarstva, skratite si ih. Ja sam učila dosta i time gubila vrijeme...jer na kraju iz svih predmeta bas svi su me prekidali, dvije rečenice kažem i već me prekine ...čim vide da znaš. Ja sam učila 5 mjeseci uz posao i dvoje dječice..svaki dan po dva sata... zadnja tri tjedna po osam sati. Sve sam znala odgovore...osim jednog iz UREDSKOG: "što nećete urudžbirati kad poštar donese hrpu pisama?" - razglednice, dostavnice i povratnice. ZUP i EU sam najviše učila - Eu su prolazili i oni koji nisu znali, mlada cura bila je superrr samo je ona pričala,pitala koju godinicu i instituciju i to je to... zup i uredsko je najviše bacao..imao je onih 500pitanja iz ZUP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala! Zaboravila sam napisati da sam VSS i pitali su me teža pitanja, odmah uzimaju drugi papir u ruke, kolegica do mene je bila VŠS i rekla je da ju pitaju za SSS pa su ju i pitali hihihi snašla se :)... osim naravno ZUp-a :). Ali svakako ako ste vss dobro naučite jer rade razliku. Hmmm jedna cura (všs) čak nije znala izvršno tijelo GZ-a, pa ju je ispitivačica navela sa:"Tko je Bandić?" pa nije znala ni to i na kraju ju pustila :) stalno je nekaj muljala, to je bilo iz Lokalne, a mene je pitala po 6 pitanja ... makar sam znala na sve odgovore. i sve kratko i prekidala me...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

EU - koji je prvi ugovorni odnos RH i Eu - godina, koje godine je RH podnijela zahtjev za članstvo u eu, zakonodavna vlast i izvršna s našom (zakonod. vlast ima Vijće i EP, a u Rh Sabor - donose zakone i proračun; izvršnu ima Ek a u RH Vlada -predlaže proračun i zakone)., objasni Ep i što predstavlja? 5 kriterija konvergencije samo nabrojat ne objasnit. to je pitala mene i kolegicu, da i što su pristupni pregovori- samo sam rekla "vezani su uz uvjete pod kojima država kandidat pristupa Eu, prihvaća propise eu" i to je to..jako kratko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

EU - koji je prvi ugovorni odnos RH i Eu - godina, koje godine je RH podnijela zahtjev za članstvo u eu, zakonodavna vlast i izvršna s našom (zakonod. vlast ima Vijće i EP, a u Rh Sabor - donose zakone i proračun; izvršnu ima Ek a u RH Vlada -predlaže proračun i zakone)., objasni Ep i što predstavlja? 5 kriterija konvergencije samo nabrojat ne objasnit. to je pitala mene i kolegicu, da i što su pristupni pregovori- samo sam rekla "vezani su uz uvjete pod kojima država kandidat pristupa Eu, prihvaća propise eu" i to je to..jako kratko.

 

ČESTITAM NA PLOŽENOM DSI!!!

 

Pa nije ona tak strašna ta EU!!!

EVO upravo ju učim....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ČESTITAM NA PLOŽENOM DSI!!!

 

Pa nije ona tak strašna ta EU!!!

EVO upravo ju učim....

Pa meni je bila najteža, ta sva povijest, godine, ugovori i godine, Institucije, ko im je na čelu, politike, ulazak Rh u Eu po godinama, koraci do Eu- .. a sve moraš znati i to je osnvno! da se razumijemo ova cura u komisiji je pitala stvarno osnovno ali u drugim grupama su padali eu i bilo je dosta ponavljača od prije baš za EU.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija