Jump to content

Korisni savjeti za DSI


notarica

Preporučene objave

Završila sam stručno osposobljavanje u poreznoj upravi i sad me brine taj posebni dio ispita. Postoji li neka skripta ili barem nekakva pitanja po kojima treba učiti. Ako postoji nekakva skripta i ako je netko ima bili bi tako dobri da mi je pošaljete na mail ivanovana@net.hr .

E da imam još jedno pitanje, vidim da neki spominju nekakva pitanja sa legalis-a pa me zanima di to mogu naći.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Položila sam 07.02 pa evo da vam kažem kako je bilo!!!

Ispiticaci- neki su bili ok, neki su bili grozni, dosta njih iz grupe išlo je na popravni tako da se morate pripremiti i naučiti, i da iz zupa/ zus je rušio samo tako!!! Evo neka pitanja koje se sjećam!!!

Tko je ministar, ustrojstvo ministarstva, koji su sudovi, znamenja, koja su tjela i objasniti jedno, hr sabor, ustav, temeljne odredbe,koji su vladini akti,..sto je kazalo, omot spisa, interna dostava, dostavnica, rokovi, upravne pristojbe i sve o njima, stranka i sve o njoj, sto je rješenje o izvršenju, žalba, sto ako se nedonese proračun u roku, kada se smatra da je podnesak zaprimljen ako je dostavljen elektroničkim putem..i nemogu se još sjetit kod njega sam bila 40 minuta!!!

Tko su službenici,namještenici, propisi koji se primjenjuju, kazne koje su, koje su lake povrede, teze, koja su prava ds, koje su obveze... Tko je predstavničko tjelo i sve o njima, koji je financijski akt, sto je statut...

EU..meni je bilo koma!!

Siboli eu? Objasnit kad je dan europe, koja je himna? Institucije eu, kohezijska politika, pravna stečevina? Proširenja, pravna stečevina? Shengensko polje? I svašta nesto još je bilo sto se nemogu sjetit!! A inače sam sss!!

Sretno ekipa!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

IMA TKO KAKVE SKRIPTE ZA DSI ZA VSS, ZA SVE PREDMETE DA JE MOGUĆE PO NJIMA UČITI, saljite na zeljka.obadic@yahoo.com.

 

Itko? Molim vas pomognite ;))))

 

Ažurirano

 

mozete mi poslati pitanja? koja ste strucna sprema? ja sam vss..

 

Hvala :))))))))

 

Nemam skripte na pc,no na stracnici minist.uprave imaju pitanja- odgovori i ja sam to sebi sve cpy-paste na word i tako svaki predmet i to mi je skripta i to i pitaju manje vise

a zup,zus i uredsko i eu sam uzela s dodatne liter.al eu ima tu pa cu ostavit link jer je sve ažurirano

link s minist.gdje su svi predmeti:

 

https://uprava.gov.hr/propisi-i-primjeri-pitanja-i-odgovora-za-obavljanje-poslova-visoke-strucne-spreme-zavrsen-sveucilisni-diplomski-studij-ili-specijalisticki-diplomski-studij-12705/12705

 

zup, zus i uredsko:

 

https://uprava.gov.hr/ustrojstvo/uprava-za-sluzbenicke-odnose/drzavni-strucni-ispit-789/pravni-izvori-za-polaganje-opceg-dijela-dsi-i-primjeri-pitanja-za-provjeru-znanja/dodatna-literatura-za-ucenje-12945/12945

 

Eu:

https://jumbo.iskon.hr/dl/e90a29b2-8424-4acb-bd0d-3865db27a094

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I za VSS isto:-( narocito vidim povecan obim na EU a posto sutra polazem ne stignem to sve sad nanovo uciti...sto mislite hoce li pitati i po tim novim pitanjima? Mislim kad su to stavili :tuzan:

 

O bože, pa kad su to stavili?? Ne stignem to, nema šanse..nadam se da neće to pitat, nek nam Bog pomogne sutra, sretno svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajme, ja to tek sad vidim, bolje da nisam ni vidjela...ova EU mi je koma, sad kad čitam ta pitanja ispada da ništa ne znam...užas!

Da, sretno svima sutra i neka Bog bude uz nas...

 

I samoj mi je tako bilo kad sam vidjela...od svih dana ja danas odem otvorit stranicu:crkni:

 

Nije u redu ako budu pitali to novo sve, ako budu, bude puno padova:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, ja idem 28.02., ali su kolege bili dvije subote sad. Po njihovoj prici, svi su ispitivaci super, pomazu, ne mora se sve znat, bitno da se pocne, oni i ljudi koju su snjima bili dobili su stvarno jednostavna i osnovna pitanja, npr. gdje se prostore suverenitet (nije bilo potrebno rec "kakav je").

Jedino je jedan kolega imao Milana iz zup-a. Jedva je proso nakon 50min, vise od pola je srusio, znaci nikakva skripta ne dolazi u obzir, samo Ljubanovic i zakon.

Ali ako nemate Milana gotovi ste sa svim predmetima u sat vremena :)

Posebni dio vas vise pitaju sta i kako radite.

Ja moram do subote EU i ZUP, ZUS utvrdit, valjda cu stic, posebni dio mi se bas i neda al naucit cu osnove, kad i ovak pitaju sta radite.

 

Bune me i sad ova nova pitanja, ako netko ima volje nek ih nazove i pita dal da ucimo po novim ili starim pitanjima. Premda mislim da su ista samo malo izmjesana...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ja sam bila danas i POLOŽILA !!!

Bilo je super, svi ispitivači su mi bili ok i dosta su pomagali, pitanja su osnovna, ali treba se znati. Ako malo zapneš pomognu,ali ako ništa ne znaš, takvi padaju... evo sad pitanja koliko se sjetim :-)

Iz EU mi je bila neka ženska (Iva, ne znam prezime) koja je jako simpa, nastavlja na odgovore i dodatno objašnjava

1. Europski parlament

2. Kako teče put neke države za pristup u EU

3. Zajednička poljoprivredna politika

 

Onda je bio ZUP/ZUS i UREDSKO...neka simpa ženska (koja tamo radi) koja je pomagala, po troje smo išli unutra

1. Sastavni dijelovi rješenja

2. Rokovi za donošenje odluka kad je ispitni postupak i kad je neposredno odlučivanje

3. stranke u upravnim sporovima

 

1. osnovne evidencije

2. tko daje odobrenje za izradu pečata i žigova s grbom,a tko izdaje ovlaštenje

 

LOKALNA I SLUŽBENIČKI ODNOSI... ulazili jedan po jedan, isto divna ispitivačica

1. oblici mjesne samouprave

2. načini na koji se biraju članovi izvršnih tijela i koja su to tijela

3. Od kada obvezuje Hrvatsku Eu povelja o lok. samoupravi

 

 

1. načela

2. koji propisi reguliraju prava državnih službenika

3. što znači obveza službenika na prisutnost na radu

 

 

USTAV I SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE- tu je bio neki muški ispitivač, dvojicu prije nas srušio,ali ispalo da baš ništa nisu znali, pali su i lokalnu i službeničke odnose ... uglavnom, po troje kod njega, jako je bio zadovoljan kad smo znali...

1. ovlasti predsjednika

2. najviše vrednote ustavnog poretka

3. pravna snaga međunarodnih ugovora

 

 

1. ovlasti ministra

2. tko obavlja poslove državne uprave i koja su to tijela

3. inspekcijski nadzor

4. može li se podnijeti žalba na rješenje o odlučivanju o upravnim stvarima Vlade i povjerenstva

 

Nemojte se bojati, treba se učiti,ali stvarno je gnjave, kad postave pitanje odgovorite na ono što pitaju, nemojte puno filozofirati, kratko i jasno odgovorite, pa makar to bila samo jedna riječ... ne idu za tim da ruše ako ste imalo uložili truda.

 

Još za kraj, s obzirom da ja nisam ništa našla za poseban dio javna nabava... prvo smo dobili 4 pitanja, konkretna iz zakona i na to se pismeno odgovara uz korištenje zakona. Nakon toga je usmeni i stvano pita osnovna pitanja- mene pitala što radim na poslu, pa malo o bagatelnoj nabavi, okvirnom sporazumu i koji su kriteriji za odabir ponude...stvarno osnove...

 

Eto, sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila ja jucer. Kako citam ovo gore od kolegice zakljucujem da nismo imale istu komisiju no moja je isto bila odlicna.

Ne znam stvarno koliko moze pomoc uopce o komisiji pricat kad njih ocito ima milijun ispitivaca i ono sanse su 1:1000 valjda da vas dopadne potpuno ista komisija kao i nekog drugog.

No evo iskustva.

Ustav/sustav- ispitivacica jako dobra, ugodna zena, cak i ako su ljudi krivo pricali pustila je da govore i svejedno stavljala plus ono...ako vidi da ste ucili.

Ne sjecam se svih pitanja...ali zaista je pitala osnove npr.

Sto je ustav i kakva je drzava RH?

Suverenitet

Ustavni sud

Medunarodni ugovori

Ministar

Ustroj ministarstva

Inspekcijski nadzor

Imunitet saborskih zastupnika, i da li ga mogu imati i suci Ustavnog suda

Tko predlaze zakone

 

ZUP/ZUS/uredsko- naoko malo strozi ispitivac, no ustvari dusica:zubo: jako ugodan i ako vidi da ste ucili nece daviti. Pitanja kojih se sjecam mene i kolegica (s tim da je pitao tko je sta po struci tako da je mislim pravnike pitao malo "teze" nego npr.ekonomiste)

Stranke u postupku

Sto ureduje ZUP

Nacini dostave

Dijelovi rijesenja

Sto se donosi u upravnom sporu i razlika presuda/rjesenje

Podnesak prema ZUPu

Kad stranka zeli dat podnesak usmeno na zapisnik tko ce to zaprimit

Rok za donosenje rjesenja

Dokument

Akt

Prijemni stambilj

Dosje

Pecat/zig

vise se ne mogu sjetiti uglavnom, nista izvan onih pitanja

 

EU

divna zena, pomaze, nista izvan pitanja onih starih znaci nasa komisija nije nikoga iznenadila nicim novim, ona je primjerice imala skriptu iz EU pred sobom i tako je pitala ali zaista osnove osnova. Imali smo srece jer nije bio netko iz vanjskih poslova, sto ne znaci da neka druga grupa nije imala to ne znam.

Mene je pitala nabrzaka jer joj je vec dosta bilo pred kraj dana :raspa: pitala me institucije ali brzo me prekinula na sljedece, Komisiju i tko je predsjednik, i zajednicke politike:zubo:

 

LOk/sluzbenicki-e taj tip da ga nema trebalo bi ga izmislit:klanja: pravi covjek "iz naroda", legendcina haha prica vise neg mi, ako ne znas sam govori umjesto tebe...ono...nema sanse kod njega past jednostavno ne znam nacin. Ali posto voli pricat puno kod njega se dugo i sjedi:zubo:

pitanja kojih se sjecam mojih i kolega (imao je pitanja pred sobom, i opet nista izvan onog uobicajenog)

primanje u drzavnu sluzbu

zapreke

udaljenje

premjestaj

zasto se ocjenjuju sluzbenici

sto ako se dobije ocjena zadovoljava i ne zadovoljava

sto ako je sluzbenik osuden na kaznu zatvora do 6 mjeseci, sta mu se dogada sa sluzbom (miruje je odgovor)

probni rad

opcina

grad

zupanija

poslovi opcine i grada

statut

mjesna samouprava

predstavnicko tijelo

 

zaista samo osnove, banalno. ne morate se bojati , tajnice koje su za vas zaduzene vam odmah i kazu kakva vam je komisija ko mozda trazi vise, ko manje...nasa je bila odlicna stvarno, i tajnica i komisija, odmah nam je rekla da ne bi trebalo biti problema, i nije, nitko u mojoj grupi nije nista pao, osim nekoliko padova iz posebnog dijela ali nisam sigurna kojeg. moj je bio jako lagan :raspa:

 

Ja gotova:jupii:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio i ja jučer, prošao, yupiii :D

 

Komisija je bila super, najviše bi pohvalio ispitivačice iz EU-a i ZUP-a. Mora se znati, no ispitivači stvarno pomažu maksimalno.

 

Iz Unije sam odgovarao Institucije, opisati svaku...

 

Lokalna + Službenički:

Statut

Suradnja grada u HR i inozemstvu / Na koji način surađuju

Imovina grada

Prihodi

Načelo zakonitosti

Premještaj

Lake teške povrede

 

Ustav / Sustav:

Ustav

Slobode

Trodioba vlasti

Sudstvo

Nabrojati državna tijela (ministarstva, državni uredi, upravne org, itd.)

Akti Vlade

 

ZUP / ZUS / Uredsko:

Načelo zakonitosti

Pravo osobe na pravni lijek

Žalba

Upravni spor

Koji sud rješava sporove?

 

+ Posebni dio informatika:

Pismeni - 50 pitanja na zaokruživanje

Usmeni

 

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suradnja grada u HR i inozemstvu / Na koji način surađuju?

Na što se tu misli tj.koji je odgovor? :-?

 

 

 

Bio i ja jučer, prošao, yupiii :D

 

Komisija je bila super, najviše bi pohvalio ispitivačice iz EU-a i ZUP-a. Mora se znati, no ispitivači stvarno pomažu maksimalno.

 

Iz Unije sam odgovarao Institucije, opisati svaku...

 

Lokalna + Službenički:

Statut

Suradnja grada u HR i inozemstvu / Na koji način surađuju

Imovina grada

Prihodi

Načelo zakonitosti

Premještaj

Lake teške povrede

 

Ustav / Sustav:

Ustav

Slobode

Trodioba vlasti

Sudstvo

Nabrojati državna tijela (ministarstva, državni uredi, upravne org, itd.)

Akti Vlade

 

ZUP / ZUS / Uredsko:

Načelo zakonitosti

Pravo osobe na pravni lijek

Žalba

Upravni spor

Koji sud rješava sporove?

 

+ Posebni dio informatika:

Pismeni - 50 pitanja na zaokruživanje

Usmeni

 

Sretno svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja cu isto uciti po starim pitanjima EU..jer ovo novo je koma..trebalo bi mi narednih mjesec dana samo da to naucim..a mislim da ima vaznijih stvari od toga..tako bi i oni trebali gledati..Sto se tice roka od prijave do ispita,nema pravila..nekome protekne muninalnih 15 dana, a nekome i do 2-3 mj..neki prosjek je mjesec dana..mislim da to odredjuju po posebnom djelu, tj. kad skupe odredjeni broj kandidata za odredjeno upravno podrucje, tada ih grupiraju, pa sad netko ceka duze netko krace, eto!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice suradnje opcine,grada odnosno zupanije u RH sa inozemstvom, odluku o uspostavljanju suradnje donosi predstavnicko tijelo jednice lokalne odnosno reg.samouprave u skladu sa svojim opcim aktima i Zakonom o lp® samoupravi.Tu odluku zajedno s tekstom sporazuma o suradnji na hrv jeziku i jeziku drzave, opcina, grad ili zupanija dostavlja sredisnjwm tijelu drzavne uprave nadleznom za lp® samoupravu, koje obavlja nadzor nad zakonitoscu odluke.ako ocijeni da odluka nije u skladu sa Zakonom, predlaze Vladi RH ukidanje odluke.ako je u skladu sa Zakonon, jedinice mogu suradjivati u razno-raznim podrucjima..eto, nadam se da sam pomogla bar malo!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice suradnje opcine,grada odnosno zupanije u RH sa inozemstvom, odluku o uspostavljanju suradnje donosi predstavnicko tijelo jednice lokalne odnosno reg.samouprave u skladu sa svojim opcim aktima i Zakonom o lp® samoupravi.Tu odluku zajedno s tekstom sporazuma o suradnji na hrv jeziku i jeziku drzave, opcina, grad ili zupanija dostavlja sredisnjwm tijelu drzavne uprave nadleznom za lp® samoupravu, koje obavlja nadzor nad zakonitoscu odluke.ako ocijeni da odluka nije u skladu sa Zakonom, predlaze Vladi RH ukidanje odluke.ako je u skladu sa Zakonon, jedinice mogu suradjivati u razno-raznim podrucjima..eto, nadam se da sam pomogla bar malo!!!!

 

 

Hvala na odg.. nigdje to nisam našla u skriptama, pa mi skroz nepoznato...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo još iskustva, dojmova i PITANJA sa polaganja DSI 21.02.2015. Nas je bilo nekolicina iz grada X, a kako vidim da se pitanja za opći dio stalno vrte ista neću ona općenita nabrajat ali mogu reći da sve ovisi o ispitivačima. Neki postave jasna pitanja , a neki te pitaju da nešto zaključiš da vide da li razumiješ materiju (VSS). Dobro je pratiti koja pitanja se postavljaju taj dan (ispitivači u vašoj grupi) jer se ista i ponavljaju - evo ja sam dobila 2 pitanja koja je dobila i kolegica što je odgovarala nešto prije mene. Ako na pitanjima malo zapnete (ali ipak nešto znate i poznajete bit stvari - oni vam pomažu - npr kod nabrajanja -ako znaš 3-4 onda te navode da se sjetiš i ostalih razloga-načela ...) Kod ZUP/ZUS - uredsko ispitivač nas je pitao što radimo pa ako se netko u poslu primjenjuje ZUP njega detaljnije pita, a nas koji radimo u računovodstvu - proračunu -čini mi se da su lakša pitanja bez obzira na stručnu spremu. Evo nekih pitanja sa posebnog dijela koje smo imali :

financije: pismeni : obračun plaće ako je zadan brutto, olakšica 1 dijete, prirez

financije pismeni: Zaprimanje računa, kontroliranje, kompletiranje i plaćanje računa (ili nešto sl. -kolegica je rekla da je opisala proceduru zaprimanja računa prema fiskalnoj odgovornosti) usmeni iz financija: gradski porezi, pomoćne knjige, glavne knjige doprinosi na plaće, urudžbeni broj

financije i proračunski sustav . pismeni :SSS -kako izgleda rješenje prema općem poreznom zakonu (treba opisati rješenje - a ne izraditi konkretno rješenje)

VSS : izradi rješenje poreza na kuće za odmor za 2014. godinu

Na usmenom posebnog dijela za VSS je pitala o proračunu našeg grada - koji su najznačajniji prihodi , a ja se raspričala o svim prihodima proračuna , o utjecaju najnovijij izmjena zakona poreza na dohodak na smanjenje poreznih prihoda ... pa me prekinula i rekla da to lijepo znam i položila

iz javne nabave je kolegica imala na pismenom :CPV - objasni , zatim sukob interesa čl. 13. i još neke stvari al se ne može sjetiti.

Komunalni redaru su na posebnom dijelu imali :odluka o komunalnom redu - tko je donosi, tko je provodi, o čemu se radi u toj odluci, nadležnost za provođenje. Zatim je bilo pitanje Kakav je postupak komunalnih redara vezano za ZGI ?

Za opći dio samo neka malo "rjeđa" pitanja:

Gdje se objavljuje Etički kodeks (u našoj grupi se ponavljalo to pitanje) , pučki pravobranitelj , najvažniji akt kojeg donosi gradsko vijeće, kada po sili zakona prestaje mandat gradonačelnika (sve razloge nabrojiti -za VSS), Kojim propisima je regulran položaj državnih službenika i namještenika, Europski ekonomski prostor ...

Evo nadam se da su ova pitanja barem nekom pomogla, jer znam kakav stres prolaze svi koji to uče pa je nečije iskustvo dobro došlo (i sama sam nebrojeno puta provrtila ove stranice ) . Lijep pozdrav i SRETNOOO!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja bila 21.2. također...

puno su mi pomogla pitanja objavljivana jer sam po njima na kraju ponavljala i uspjela gradivo posložiti u glavi...

stvarno puno toga ovisi o komisiji. tko je god učio i zna započet odgovor ili zna nastavit nakon ispitivačevog hinta, prolazi... mislim da je u mojoj grupi samo jedna cura pala ustav :( može bit da je do ispitivačice pa spremite dobro odgovore na sva pitanja iz toga...

 

evo pitanja od kolegice

 

Eu- vijece europe, pravna stecevina eu, ne sjetim se treceg pitanjaZup,zus,uredsko- pecat,arhiva, pravo na tuzbu, rok za podnosenje zalbe, kome izjavljujemo zalbu, Jlps-tijela jlps, uvjeti da budu clanovi tih tijwla, financiranje jlps, godisnji odmor drz slubzenika, novcane naknade srzavnih sluzbenikaUstav- gospodarska i socijalna prava, predsjednik

 

i evo mojih i od kolega koji su bili sa mnom:

lokalna i regionalna

Poslovi u samoupravnom djelokrugu općina i gradova?

Kako se financira grad Zagreb?

Koliko članova ima Gradska skupština grada Zagreba?

Ovlasti gradonačelnika?

 

Što je grad? Može li imati manje od 10 000 stanovnika?

Veliki grad?

Koja su predstavnička tijela građana?

Gradski kotari, itd…

 

 

službenički

Načela postupanja drž službenika?

Koliko min traje godišnji odmor? (4 tjedna) o čemu ovisi hoće li netko dobit još dana?

Kad se ostvaruje pravo na godišnji?

Koji su poslovi u sukobu interesa s poslom drž službenika?

 

Teške povrede dužnosti

Prestanak službe

Materijalna prava utvrđena Kolektivnim ugovorom

Plaća

 

 

eu

Osnivački ugovori? Pariški ugovor?

Vijeće EU?

Kriteriji za ulazak (4 kriterija)

 

Vijeće EU?

Koliko ima hrvatskih članova Parlamenta?

Koraci koje je Hrvatska morala proći da bi postala punopravna članica?

Pravna stečevina

 

soc skrb

Objasni jedno pravo?

Psihosocijalna pomoć

Ustanove soc skrbi

 

 

ZMN

 

ustav

Temeljna prava

Kad se mogu ograničiti ljudska prava i zašto se to radi?

Ovlasti Sabora

 

Koja su gospodarska prava zajamčena Ustavom? (u debeloj skripti)

Ovlasti Vlade

Prava nacionalnih manjina u HR, kako se donose zakoni kojima se uređuju prava nacionalnih manjina

Tko ima pravo predložiti promjenu Ustava i tko odlučuje o promjeni Ustava?

Tko odlučuje o odgovornosti predsjednika?

Koje akte donosi Vlada i objasni ih?

 

drž uprava

Koji su poslovi državne uprave? Koja su središnja tijela državne uprave?

Tko su državni dužnosnici u ministarstvu?

Tko je čelnik ministarstva/drž ureda/drž org?

Tko su službenici tko namještenici?

 

Nabroji neke upravne organizacije

Koje akte donose čelnici tijela središnje drž uprave i objasni ih?

Mjere upravnog nadzora

 

 

zup/zus

Kako se pokreće postupak?

Što ako netko inzistira da službenik primi podnesak koji nije u nadležnosti tijela u kojem je službenik?

U kojem se roku izjavljuje žalba? Kome?

Kako se računaju rokovi?

Koliko ima upravnih sudova?

 

Načela?

Načelo materijalne istine?

Načelo učinkovitosti i ekonomičnosti?

Sastavni dijelovi rješenja

Tko i kako potpisuje zapisnik?

 

uredsko

Što je pismeno?

Što je pisarnica?

Pečat

Osnovne evidencije uredskog poslovanja?

 

Tko smije otvarati dokumente?

Kad ovlašteni službenik ne smije otvoriti dokument?

Razlika između pismena i akta?

Što je pismohrana?

Štambilj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav!

Priblizava se i taj trenutak pa bih molio dobre ljude:) da mi posalju na

 

osijekcasualcrew@gmail.com

 

(nema veze s nogometom :) )

skripte-provjerene za dsi opci dio. Na str. Ministarstva sam za zup/zus naisao na Ljubanovica koji ima ajme pitanja. Postoji li neka skripta za to ili se mora iz toga?

Eto,bio bih zahvalan nekome tko je 2015. Polozio da mi proslijedi...

 

P.s. kakve su to izmjene u pitanjima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice izmjena, prosirili su za vise od duplo EU, i to vanjsku politiku, zatim sluzbenicke iako ne znam zasto njih kad se nikakav zakon nije mjenjao, ali dobro..i lokalnu isto tako..eto..uopce ne kuzim cemu to..probaj uciti po ljubanovicu ako mozes, ja ne planiram..lakse mi je onda procitati 60 str.zakona jer toliko i ima..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato sto u normalno vrijeme, dakle kad nisu na vidiku godisnji odmori ljudi cekaju po vise od mjesec dana..npr.ja sam prijavila 11.2., a jucer mi je stigla obavijest da polazem 11.4.. eto..vidi malo po forumu koliko ljudi cekaju pa ce ti sve biti jasno..ali ponavljam da pravila nema..znam da je moja kolegica prijavila krajem 10. Mj prosle godine, a rok joj je bio 07.02. Ove godine..eto!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam kao prvo jesi li u stalnom radnom odnosu, jesi li vjezbenik ili si na strucnom osposobljavanju..razlicito se tretira vrijeme za polaganje..uglavnom, u rjesenju ti mora pisati nakon kojeg vremenskog roka imas pravo prijaviti i polagati DSI..a za sve ostalo, nazoves ministarstvo uprave i tamo ce ti sluzbena osoba sve lijepo objasniti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dsi položen danas, osjećaj je fantastičan! Položen za VŠS, financije ( stručno u Poreznoj upravi)

Posebni dio - Pismeni- porezni sustav RH, opširnije o državnim porezima, naplata, opomena, prislina naplata, kolegica iz druge grupe je imala rješenje o doprinosima za obrtnika

Usmeni- pdv, porez na dobit, sve o proračunu, hnb.. Žena je bila odlična ( radi u M.financija) cura do mene nije baš znala no žena je izvlačila sve iz nje maksimalno i samo plusiće bilježila

 

Opći dio Ustav/sustav - super, jednostavan tip izvlačili smo papire, svatko po 4 pitanja + koje potpitanje ja sam imala predsjednika, ovlasti, oružane snage RH, zastavu RH, sabor sektori, službe, drž.upravne organizacije, ministarstva, tko nadzire rad drž.upr

 

Europska unija - mlađa isptivačica, nije pomagala baš, rušila je i čeka da se sjetiš..

Mene je dosta detaljno pitala, pitala me svih 6 valova detaljno, znači koje godine je koja država ušla i što je bitno, pitala me svih 10ak točki pregovora ( objasniti, znači predaja zahtjeva, mišljenje, screening, ug.pristupnica, čekaonica, ratifikacija), i pitala me sve o komisiji, našeg predstavnika u komisiji te zašto komisiju nazivaju " čuvaricom ugovora"

 

ZUP/ZUS/UREDSKO Starija gospođa, skroz simpa, pomogne ako zapneš ..

Pitala me kada presuda postaje pravomoćna, prethodno pitanje, što radi sl.osoba kada stranka ne dostavi dokaze koji su potrebni za rješavanje zahtjeva, što se rješava presudom a što rješenjem, na koji način se može rješiti prethodno pitanje.

Za uredsko me pitala da opišem zaglavlje grada ( što sadrži), pitala me kada je akt spreman za potpis i na koji primjerak se ja kao službenik potpisujem, na koji način se poništavaju državni biljezi i zašto se poništavaju ( da se više ne bi mogli koristit ), koje se evidencije vode

 

SLUŽBENIČKI/LOKALA Mlađa ispitivačica, srušila je par ljudi prije mene pa sam na to išla zadnje međutim ispostavilo se da ti ljudi stvarno nisu znali baš ništa..

Mene je pitala načela drž.službenika, kako se ocjenjuju namještenici, teške povrede, kako se uređuju, tko odlučuje, koje su kazne, probni rad, redovni i izvanredni prijem, pitala me grad, prihode grada, mjesni odbor, izvršno i predstavničko tijelo u gradu, kako se bira izvršno tijelo, kada ( svibanj, 3.ned u mjesecu )upravna tijela..

 

Otprilike je to to, osjećaj je odličan, sretno svima... :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam danas polozio VSS komunalno gospodarstvo. Ispit iz zakona o komunalnom gospodarstvu, 4 kratka pitanja, zna biti i iz odluke o komunalnom gospodarstvu pa si priredite i to. Na usmenom sta radis na poslu (pa o legalizaciji malo) i po jedno najosnovnije pitanje na usmenom (mene je pitala nacela). Inace ja sam u graditeljstvu, pa sam joj rekao da sam do sada radio sa zakonom o gradnji, da sam tek sada procito zakon o komunalnom gospodarstvu pa me nije previse davila, al nije ni ostale. Jedan po jedan, za 5min gotov budes, od toga odgovaras 10sec valjda :)

 

Opci dio 3 po 3, malo se ceka na red. Prvo gdje radite, pa svakom po 3-4 pitanja sa malo potpitanja al u vezi glavnih pitanja. Ja sam isao sa istom ekipom, svi su skoro sve znali, jedan je malo zapinjo al bitno da se pocne dobro, i ovi ispitivaci kod mene su nam crtali odgovore. Nemam pojma sta bi bilo da netko nije znao, mislim da je jedna osoba pala - valjda je sutila. Mislim da su vam i vise nego dovoljna pitanja sa ministarstva, zup zus naravno Ljubanovic.

 

Pitanja su osnovna sa stranice, nista novo.

 

Jucer sam imao kaos u glavi, nervoza ogromna ali nemojte brinit, to je normalno.

 

Svi ce te polozit. Sretno svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dsi položen danas, osjećaj je fantastičan! Položen za VŠS, financije ( stručno u Poreznoj upravi)

Posebni dio - Pismeni- porezni sustav RH, opširnije o državnim porezima, naplata, opomena, prislina naplata, kolegica iz druge grupe je imala rješenje o doprinosima za obrtnika

Usmeni- pdv, porez na dobit, sve o proračunu, hnb.. Žena je bila odlična ( radi u M.financija) cura do mene nije baš znala no žena je izvlačila sve iz nje maksimalno i samo plusiće bilježila

 

Opći dio Ustav/sustav - super, jednostavan tip izvlačili smo papire, svatko po 4 pitanja + koje potpitanje ja sam imala predsjednika, ovlasti, oružane snage RH, zastavu RH, sabor sektori, službe, drž.upravne organizacije, ministarstva, tko nadzire rad drž.upr

 

Europska unija - mlađa isptivačica, nije pomagala baš, rušila je i čeka da se sjetiš..

Mene je dosta detaljno pitala, pitala me svih 6 valova detaljno, znači koje godine je koja država ušla i što je bitno, pitala me svih 10ak točki pregovora ( objasniti, znači predaja zahtjeva, mišljenje, screening, ug.pristupnica, čekaonica, ratifikacija), i pitala me sve o komisiji, našeg predstavnika u komisiji te zašto komisiju nazivaju " čuvaricom ugovora"

 

ZUP/ZUS/UREDSKO Starija gospođa, skroz simpa, pomogne ako zapneš ..

Pitala me kada presuda postaje pravomoćna, prethodno pitanje, što radi sl.osoba kada stranka ne dostavi dokaze koji su potrebni za rješavanje zahtjeva, što se rješava presudom a što rješenjem, na koji način se može rješiti prethodno pitanje.

Za uredsko me pitala da opišem zaglavlje grada ( što sadrži), pitala me kada je akt spreman za potpis i na koji primjerak se ja kao službenik potpisujem, na koji način se poništavaju državni biljezi i zašto se poništavaju ( da se više ne bi mogli koristit ), koje se evidencije vode

 

SLUŽBENIČKI/LOKALA Mlađa ispitivačica, srušila je par ljudi prije mene pa sam na to išla zadnje međutim ispostavilo se da ti ljudi stvarno nisu znali baš ništa..

Mene je pitala načela drž.službenika, kako se ocjenjuju namještenici, teške povrede, kako se uređuju, tko odlučuje, koje su kazne, probni rad, redovni i izvanredni prijem, pitala me grad, prihode grada, mjesni odbor, izvršno i predstavničko tijelo u gradu, kako se bira izvršno tijelo, kada ( svibanj, 3.ned u mjesecu )upravna tijela..

 

Otprilike je to to, osjećaj je odličan, sretno svima... :)

ČESTITAM!

Iz čega si učila EU?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam na ispitu 28.02. i položio!!! Iskreno ispit je bio lakši nego što sam očekivao.

Ispitivači su bili odlični i pomagali su ako se zapne. VSŠ sam.

 

POSEBNI DIO sam polagao iz financija

Pismeni: porezni sustav RH, detaljnije o državnim porezima(tko je obveznik, rokovi, stope), kad se izdaje opomena, tko vrši nadzor nad naplatom

Usmeni: HNB, PDV, proračun

 

OPĆI DIO je bio jednostavan pitanja samo sa stranice ništa dodatno u našoj grupi pao samo jedan kolega EU ostalo sve prošli, navest cu pitanja kojih se sječam (moja i od kolegi) večinom su bila po 3 pitanja za svakoga.

 

USTAV-mogu li se ograničit prava i temeljne slobode

-tko obavlja sudbenu vlast

-tko može predložit promjenu ustava

-broj zastupnika u HS

-kako se bira predsjednik i tko utvrđuje rezultate izbora

 

SUSTAV-poslovi državne uprave i objasniti

-koje poslove obavljaju drž. upr. organizacije i nabrojati ih

-koja su središnja tijela drž. uprave

-tko čini uži kabinet vlade

-tko donosi uredbu o unutarnjem ustrojstvu

-tko obavlja poslove drž. uprave

-uredovni dani i uredovni sati

 

EU- parlament

-4 val proširenja

-koje predpristupne fondove je koristila RH

-što se dešava nekon potpisivanja ugovora o pristupanju u EU

-komisija

-politika ekonomske i monetarne unije

 

LOKALNA-oblici neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju

-koja su predstavnička tijela, koliko im traje mandat i kako se biraju

-kada se predstavničko tijelo smatra konstituiranim

-upravna tijela, za što se ustrojavanju i tko njima upravlja

-vrste JLPS

-koja su izvršna tijela

-temeljni financijski akt

-kakav status im ZG

 

SLUŽBENIČKI-uvijeti za prijam u DS

-kad se u DS prima na određeno i koliko to traje

-nabrojati lake povrede,

-čime se uređuju materijalna prava DS

-što se donosi u postupku provedbe javnog natječaja i tko to donosi

-za koje razdoblje se provodi ocjenjivanje i tko ocjenjuje

-kazne za lake povrede

-načini prestanka DS

 

ZUP-načelo učinkovitosti i ekonomičnosti

-kako se pokreče upravni postupak

-dijelovi rješenja

-kako se pokreče upravni spor

-tko rješava upravne sporove

-što je postupovna sposobnost

-dokazna sredstva

-vještačenja

-rokovi

 

UREDSKO-klasifikacijska oznaka

-pomoćne evidencije

-rokovnik predmeta

-pečat

-na koji način se plača upravna pristojba

-urudžbeni broj

-kako se razvrstavaju primljena pismena

-štambilj

-što sadrži zaglavlje akta

 

Eto to je sve, sretno svima koje to čeka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam na ispitu 28.02. i položio!!! Iskreno ispit je bio lakši nego što sam očekivao.

Ispitivači su bili odlični i pomagali su ako se zapne. VSŠ sam.

 

POSEBNI DIO sam polagao iz financija

Pismeni: porezni sustav RH, detaljnije o državnim porezima(tko je obveznik, rokovi, stope), kad se izdaje opomena, tko vrši nadzor nad naplatom

Usmeni: HNB, PDV, proračun

 

OPĆI DIO je bio jednostavan pitanja samo sa stranice ništa dodatno u našoj grupi pao samo jedan kolega EU ostalo sve prošli, navest cu pitanja kojih se sječam (moja i od kolegi) večinom su bila po 3 pitanja za svakoga.

 

USTAV-mogu li se ograničit prava i temeljne slobode

-tko obavlja sudbenu vlast

-tko može predložit promjenu ustava

-broj zastupnika u HS

-kako se bira predsjednik i tko utvrđuje rezultate izbora

 

SUSTAV-poslovi državne uprave i objasniti

-koje poslove obavljaju drž. upr. organizacije i nabrojati ih

-koja su središnja tijela drž. uprave

-tko čini uži kabinet vlade

-tko donosi uredbu o unutarnjem ustrojstvu

-tko obavlja poslove drž. uprave

-uredovni dani i uredovni sati

 

EU- parlament

-4 val proširenja

-koje predpristupne fondove je koristila RH

-što se dešava nekon potpisivanja ugovora o pristupanju u EU

-komisija

-politika ekonomske i monetarne unije

 

LOKALNA-oblici neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju

-koja su predstavnička tijela, koliko im traje mandat i kako se biraju

-kada se predstavničko tijelo smatra konstituiranim

-upravna tijela, za što se ustrojavanju i tko njima upravlja

-vrste JLPS

-koja su izvršna tijela

-temeljni financijski akt

-kakav status im ZG

 

SLUŽBENIČKI-uvijeti za prijam u DS

-kad se u DS prima na određeno i koliko to traje

-nabrojati lake povrede,

-čime se uređuju materijalna prava DS

-što se donosi u postupku provedbe javnog natječaja i tko to donosi

-za koje razdoblje se provodi ocjenjivanje i tko ocjenjuje

-kazne za lake povrede

-načini prestanka DS

 

ZUP-načelo učinkovitosti i ekonomičnosti

-kako se pokreče upravni postupak

-dijelovi rješenja

-kako se pokreče upravni spor

-tko rješava upravne sporove

-što je postupovna sposobnost

-dokazna sredstva

-vještačenja

-rokovi

 

UREDSKO-klasifikacijska oznaka

-pomoćne evidencije

-rokovnik predmeta

-pečat

-na koji način se plača upravna pristojba

-urudžbeni broj

-kako se razvrstavaju primljena pismena

-štambilj

-što sadrži zaglavlje akta

 

Eto to je sve, sretno svima koje to čeka.

Iz čega si učio za posebni dio financije?? Ja imam ispit 28.3. a posebni dio mi je upravno područje financija. Ako imaš kakvu skriptu damir2.orehovaki@gmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

polažem ispit u 7 mj. i trebala bi mi novija skripta. Učim po onoj sa stranice Ministarstva državne uprave i neznam da li mi je to dovoljno. SSS sam, na mjestu administrativne tajnice. Već me polako hvata trema, naučila sam Ustav i mislim da neću stić sve.. Pa eto pomagajte ! :) skripte mi možete poslat na e-mail: ivana.k94@hotmail.com

 

Ažurirano

 

I ja bi te molila da mi pošalješ zapis predavanja. Jako bi mi pomogla! ivana.k94@hotmail.com

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav! Eto danas sam položila sss upravno područje financije, bilo nas je u grupi i sss, všs i vss. Dakle nije tak strašno, zapravo totalno suprotno jer vam ispitivači pomažu, pogotovo ako zapnete, pa čak i ako ne znate. Mislim nešto ipak morate znati.... Ja sam proučila zakone za opći dio, ali sam u konačnici učila po pitanjima sa stranica MU.

 

Na posebnom ( naravno možete imati hrpu literature i primjera kao pomoć ) sam kao i većina imala nešto što uopće ne radim. Dakle imala sam obračunati putne troškove sa službenika. Dobijete sve podatke i samo računate ( dnevnica, koliko sati je proveo na putu i sl.... )

 

Na usmenom za posebni dio me pitao: HNB, proračun, županijski porezi, banke, carinska granica, koje su stope PDVa,...Uglavnom osnovne stvari. Za porezni sustav je bitno da znate: tko su porezni obveznici, porezne osnovice, stope, oslobođenja. Bitno je da znate bar nešto, ostalo izvuku iz vas. Poreze sam učila iz one brošure Porezni sustv RH sa stranica Porezne uprave.

Opći dio ista stvar ( govorim i o iskustvima onih koji su bili i všs i vss ).... Iz svakog dijela po par pitanja, nikakakvi detalji.

 

Eto nadam se da sam vam barem malo pomogla. Sretno!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DSI – VSS – 14.3.

Ekipica, neću vam puno pametovati osim da krenete s laganim čitanjem i učenjem na vrijeme. Čisto da se lagano uvedete u sve to, vidite okvirno koliko čemu trebate posvetiti vremena kako bi znanje lijepo sjelo na svoje mjesto a ne se ubit' od učenja tjedan dana prije ispita i onda na ispitu doživjet' blagu amneziju kao ja npr. J

Ispitivači (barem ovi koji su meni bili, ali vjerujem i većina) ne idu s ciljem da vas ruše, nego naprotiv, ako vide da ste učili i da znate o čemu se radi, ući će s vama u priču i izvući sve ono što ste mislili da ne znate. Navode vas na odgovore i pomažu, tako da zaista nije strašno, jer realno mogu naći takva pitanja da nam svima zapapre i da nitko ne prođe, a iz osobnog iskustva mogu reći da traže osnovne stvari i da se malo „mućne glavom“.

 

Evo pitanja (moja i kolega):

EU:

1. Koje sve novosti donosi Lisabonski ugovor?

2. 3 stupa?

3. Vijeće europske unije?

4. Valovi proširenja?

5. Ukratko put RH u EU? (zahtjev-upitnik-mišljenje-status kandidatkinje-pregovori(screening i sadržajna faza)-ugovor-ratifikacija-članica)

6. Komisija?

7. Parlament?

8. Europsko vijeće?

9. Mastriški kriteriji i posebni kriteriji za članstvo (SSP)?

10. Osnivački ugovori?

11. Pariški ugovor?

12. Da li danas postoje europska zajednica za ugljen i čelik, europska ekonomska zajenica i europska zajednica za atomsku energiju (samo ona postoji, ostale ne). Zašto? Jer unije više nije zajednica nego je dobila pravnu osobnost.

 

USTAV:

1. Državno odvjetništvo?

2. Pučki pravobranitelj?

3. Predsjednik RH - ovlasti?

4. Vlada - ovlasti?

5. Sabor - ovlasti?

6. Nabrojati socijalna, pa gospodarska prava? – tu je ispitivačica htjela vidjeti da li znamo razliku između jednih i drugih

7. Kada hrvatski sabor obavezno potvrđuje međunarodne ugovore?

8. Najviše vrednote ustavnog poretka?

9. Suverenitet?

10. Tko čini uži kabinet vlade?

 

SUSTAV:

1. Glavno tajništvo u ministarstvu?

2. Tko obavlja poslove državne uprave i koja su tijela državne uprave?

3. Koji su poslovi državne uprave?

4. Inspekcijski nadzor? Što inspektor mora i koje su njegove ovlasti?

5. Upravni nadzor?

6. Akte koje donose čelnici tijela?

7. Koje upravne organizacije se ustrojavaju u sastavu ministarstva?

 

ZUP/ZUS:

1. Objasniti načelo samostalnosti i slobodne ocjene dokaza?

2. Koji su sudionici u postupku, te kakva stranka može biti?

3. Tko može zastupati stranku?

4. Objasni zajedničkog predstavnika?

5. Tko je stručni pomagač?

6. Kada se upravni postupak pokreće po službenoj dužnosti?

7. Kada se može nagoditi i čemu ne smije biti protivna?

8. Načini rješavanja postupka?

9. Računanje rokova na mjesece – npr. ako je danas 31.1., kako se računa na mjesece? – odgovor je da kraj roka pada na zadnji dan idući mjesec

10. Tko su stranke u sporu, tko je tuženik i da li javnopravno tijelo može biti tužitelj? – može

11. Što je ogledni spor?

 

UREDSKO:

1. Što je klasa? Ako klasa odgovara na pitanje ŠTO, na koje pitanje je odgovor urudžbeni broj?

2. Dosje?

3. Kada je pismeno primljeno od stranke?

4. Kakav akt mora biti? (razumljiv, sažet…)

5. Koje su pomoćne knjige?

6. Kako izgleda pečat i kako se razlikuju unutar istog tijela ako ih ima više?- po broju (onaj broj 1,2,3… iznad grba u pečatu)

7. Za što se plaćaju upravne pristojbe?

 

SLUŽBENIČKI:

1. Kazne za teške povrede službene dužnosti?

2. Tko obavlja poslove u državnim tijelima?

3. Koji zakoni se primjenjuju na službenike?

4. Tko mora položiti državni stručni ispit i u kojem roku?

5. Gdje se objavljuje javni natječaj?

6. Tko odlučuje o lakim, a tko o teškim povredama?

7. Kako se računa plaća?

 

LOKALNA:

1. Koji se poslovi nalaze u samoupravnom djelokrugu općina i gradova?

2. Koja su predstavnička a koja izvršna tijela?

3. Koje su ovlasti/poslovi predstavničkih tijela?

4. Kako se bira predstavničko tijelo?

5. Tko ima pravo birati članove predstavničkog tijela?

6. Tko raspisuje izbore?

7. Prihodi jlprs?

 

POSEBNI DIO-JAVNA NABAVA:

- Pismeni:

o 1. Nabrojite najmanje 3 načela JN

o 2. U kojem roku je javni naručitelj obvezan objaviti plan nabave na internetskim stranicama

o 3. Tko obavlja pripremu i provedbu postupaka JN

o 4. Koliko iznosi rok za starost potvrde Porezne uprave o stanju duga koju gosp.subjekt mora dostaviti u ponudi

o 5. Da li je postupak pregleda i ocjene ponuda tajan ili javan

o 6. Koliko najmanje iznosi rok za dostavu ponuda u otvorenom postupku velike vrijednosti

o 7. Koji su kriteriji za odabir ponude

o 8. Kome se podnosi žalba u postupku javne nabave?

 

 

- Usmeni:

o Bagatelna nabava – pragovi

o Što ide nakon žalbe DKOM-u

o Kako se postupa s odlukom o odabiru – dostavlja se svim sudionicima, a koji je dokaz da su primili?

o Koji je najčešći postupak JN

o Koji su sve dokazi sposobnosti i koje su

 

***Sretno svima koji polažu! :) ***

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, dobio sam rješenje za 11.4. Posebni dio mi je financije, pa tko može neka mi pošalje skriptu. bozidarzimic@gmail.com

 

Kao stručni suradnik za financije i proračun,najmanje sam se bavio financijama, radio sam dosta drugih stvari i znam da će mi sada taj posebni dio biti malo zeznut.

 

Ostatak ću nekako naučit, to ne bi trebal biti problem, ima i skripti i pitanja, al me zanima na koji način da pristupim učenju posebnog dijela.

 

Zanima me ako je netko bio u istoj situaciji, dobro bi mi došao neki savjet... hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija