Jump to content

Putovanje maloljetnika


Ekatarina

Preporučene objave

Državljanin RH mlađi od 14 godina, može putovati u inozemstvo samo u pratnji roditelja ili drugog zakonskog zastupnika ili uz njihovu suglasnost u pratnji druge osobe.

 

Maloljetni stranac (mlađi od 18 godina) koji ulazi ili izlazi iz RH bez pratnje zakonskog zastupnika mora imati ovjerenu suglasnost zakonskog zastupnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je bio općenit odgovor, ne mora biti točno tako.

 

Svakako ne postoji sankcija ako osoba od 14 godina i starija pristupi izlaznoj graničnoj kontroli. Tko osobu mlađu od 14 godina bez suglasnosti odvede u inozemstvo - kazna od 2.500 do 4.000 ili 30 dana zatvora.

 

Pravi odgovor zavisi o propisima države u koju osoba putuje.

 

Neke detalje koje će gledati granične službe druge države rade granične službe RH na izlaznoj graničnoj kontroli.

 

Npr. ako za ulazak u Veliku Britaniju treba suglasnost za mlađe od 18 godina, na aerodromu će policija osobu vratiti kući bez ikakve sankcije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

jazzie je napisao:

Imam vrlo vazno (meni) pitanje.

Dakle, dijete mi ima 17 godina i zeli ici na onaj festival u Srbiji, EXIT, sta se odrzava u ljeti.

Pa mene zanima jel smije ona sama ici, sa frendicom, koja ima 18 godina ili?

molim vas da mi to, ako nije problem, malo objasnite. hvala.

 

Ovo vam je o toj temi na www.mup.hr

 

13. Mogu li maloljetnici sami putovati u inozemstvo?

 

Člankom 6. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana propisano je da građanin mlađi od 14 godina može putovati u inozemstvo samo u pratnji roditelja ili drugog zakonskog zastupnika, ili uz njihovu suglasnost u pratnji druge osobe.

Navedena suglasnost mora biti ovjerena kod javnog bilježnika, diplomatske misije ili konzularnog ureda.

Ne postoji poseban obrazac na kojem bi se takva suglasnost davala, pa suglasnost može sastaviti i sama stranka i ovjeriti je kod javnog bilježnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Smiju li muževi roditelji prevesti naše dijete preko granice? Naime išli bi na more ali moraju ići preko BIH zbog dužine puta. Dijete je staro 4 godine a prezimena i adrsa stanovanja su ista na djetetovoj putovnici i nijhovim ispravama. Moram li ipak napraviti suglasnost?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Imam pitanje; sin mi je pozvan za ljetne praznike u Ameriku kod tetke,on ima 11 godina ali ni ja ni žena nemožemo dobiti godišnji da odemo s njim pa dali on može sam putavati,uz punomoć od mene i žene bez pratnje.Čuo sam da se može u turističkoj agenciji napraviti pratnja dali je to točno???unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvonara je napisao:

Imam 17 i pol godina i išla bi u Njemačku. Išla bi sama tj.s kumom al ne mogu izvaditi punomoć na nju jer ne znam kad se vraćamo iz Njemačke.. Trebali meni uopće ta punomoć , il neki drugi dokument?

Mama i tata/skrbnici moraju dati punomoć tvojoj kumi da možeš putovati,jer nesmiješ putovati bez pratnje ili ti može srediti u turističkoj ageniciji pratnju ali opet ti treba punomoć da možeš putovati ili pričekaj pola godine i netreba ti onda punomoć...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Željela bi ići kod dečka u Njemačku koji ima 19 godina,tamo radi,ali jos uvijek nezna jezik,stanuje kod bake koja ide na mjesec dana u Hrvatsku i sad bi bio sam u stanu,imam 15 i pol godina i dopustenje oba roditelja išla bi autobusom..moze li biti kakvih komplikacija?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...
Djevojka s 16 godina ima decka 28 god, obadvoje njemacki drzavljani zeli ovog ljeta zajedno ici na odmor u Hrvatsku i to u hotel. Djevojka ima potvrdu oba skrbnika da moze putovati s njim. Ima li problema svezi toga i mogu li u hotelu imati zajednicku sobu. Hvala na odgovoru.

 

Kako bi to naši dragi južnjaci rekli - Willkommen, unsere liebe Gasten...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Dobar dan,

slijedeci tjedan ce moje dijete (11 god) putovati sa mojom prijateljicom i njenim sinom u Belgiju avionom na nekoliko dana. Da li mi (roditelji) nesto, odnosno sto trebamo osigurati kako ne bi bilo komplikacija na granicama? Pokusala sam dobiti informacije od Hrvatskog veleposlanstva u Briselu ali se nitko ne javlja.

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 4 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pitanje glasi, da li muz moze da zabrani da vodim dijete kod roditelja na par dana preko granice?

Inace, drugi tjedan podnosi zahtjev za razvod braka i rekao je kako mi nikad nece dati zeleno svijetlo da je vodim preko granice (a pokusava svim silama mene izbaciti iz zemlje jer sam na privremenom boravku) sto bi znacilo ako mene izbace iz zemlje i oduzmu mi dijete sta cu ja morati dolaziti 700 km ako je zelim vidjeti, a ona kod mene nece moci dok ne napuni 18 god?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
  • 2 godina kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 10 mjeseci kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija