Jump to content

Presuda Upravnog Suda


kira

Preporučene objave

Presuda se odnosi na isplatu razlike Mirovine unatrag, naravno nije mi priznato od 1996. godine,Članak 121.stav 1. Zakona o Mirovinskom : dva osnova zahtjeva to jest tužbe;

-rješenje o priznavanju statusa HRVI od 01.01,1999. g

-priznato pravo no novu osnovicu plaće prije umirovljenja, znači nova mirovina od travnja 1996. godine.

 

Imam sva dokumenta i dokaze ali Članak 121. stav 1 kojim je regulirano pravo priznavnja samo mjesec dana unatrag.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Moj predmet je trenutno na Upravnom sudu.Naime,predala sam tužbu prtiv HZZMO-a na rješenje za mirovinu koja iznosi 2.200kn sa stasusom HRVI 40% trajno i statusom dragovoljca,znači koeficijent je 1.85 i 28 godina rad.staža bez benificiranog.Živim u čvrstom uvjerenju da će sud presuditi u moju korist no sa svih strana ćujem da taj isti sud donosi sve presude u korist HZZMO-a.Ima li netko u bliskoj prošlosti sa sličnim iskustvom i koliko je čekao na presudu s obzirom da sam ja tužbu predala u prosincu 2006.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tonka59 je napisao:

...Živim u čvrstom uvjerenju da će sud presuditi u moju korist no sa svih strana ćujem da taj isti sud donosi sve presude u korist HZZMO-a.Ima li netko u bliskoj prošlosti sa sličnim iskustvom i koliko je čekao na presudu s obzirom da sam ja tužbu predala u prosincu 2006.god.

Ne bih želio stvoriti dojam kako nekoga branim, ali po meni dostupnim (usmena predaja...) podacima moglo bi se reći da većina tužbi "prolazi" tj. da je mali broj presuda u korist HZMO. Iz obrazloženja nekih , meni poznatih, presuda čak bi se mogao steći dojam da Upravni sud ima HZMO-o na "zubu". Normalna stvar sve zavisi od toga što je temelj tužbe (navodi, razlozi, dokazi...). Neki prosjek čekanja je tri godine ( zna biti dvije ali i pet...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koloko je meni poznato,a znam za oko dvadesetak presuda da su uglavnom bile negativne što se tiče mirovinskog.A neke su presude poništile rješenja i vratile ministarstvu da donese novo rješenje.Međutim oni opet donose 100% istovjetno i odgovaraju možeš se opet žaliti, to je tvoje pravo...Krajnje drsko i bezobrazno.Iako imaju pravo da presude u korist tužitelja i mirovinsko mora da provede takvu sudsku odluku oni to izbjegavaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tonka59 je napisao:

Moj predmet je trenutno na Upravnom sudu.Naime,predala sam tužbu prtiv HZZMO-a na rješenje za mirovinu koja iznosi 2.200kn sa stasusom HRVI 40% trajno i statusom dragovoljca,znači koeficijent je 1.85 i 28 godina rad.staža bez benificiranog.Živim u čvrstom uvjerenju da će sud presuditi u moju korist no sa svih strana ćujem da taj isti sud donosi sve presude u korist HZZMO-a.Ima li netko u bliskoj prošlosti sa sličnim iskustvom i koliko je čekao na presudu s obzirom da sam ja tužbu predala u prosincu 2006.god.

 

Pa zar vam nije bilo povoljnije ići sa obnovom postupka,umijesto dugotrajnog sudskog postupka s neizvjesnim ishodom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za kaspera

 

Koliko sam iščitao iz vaših postova Vi se tek spremate u mirovinu,no dobro-pravo na obnovu postupka imate svaki put kada za to postoje određeni preduvjeti tj. kada se dogode određene promjene bilo u zdrastvenom stanju(nastanak nove bolesti, pogoršanje postoječe...)ili pravnom smislu saznate za neke nove činjenice a koje vam nisu bile priznate ili dostupne prilikom prijašnjih postupaka (recimo u međuvremenu vam je riješen status HRVI,ukaz o činu ....)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kasper je napisao:

...imam li pravo na obnovu postupka samo jedan puta ili više ukoliko nisam zadovoljan :-?

Da ne bi bilo zabune, Plemeniti je naveo upotrebu instituta obnove postupka kao primjer kako se može na drugi način ( i po formi i po sadržaju) ostvariti isti cilj npr. promjeniti omjer rat i mir: ali to su dvije različite priče a obnova postupka je navedena u smislu sigurno ( pri sadšnjem stanju u hrvatskom sudovanju...) kraćeg trajanja i možebitno čak boljeg rezultata. Upravni spor i obnova postupka kako navedoh su po formi i sadržaju izrazito različiti. Obnovu postupka možete pokretati x puta ali treba imati osnov za to, a ne zbog nezadovoljstva! Nezadovoljstvo u upravnom postupku iskazujete žalbom na rješenje ( s ili bez navođenja razloga...) i /ili pokretanjem spora ( uz dokaze...), a ne obnovom postupka !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,slažem se u potpunosti sa Durom,a i ishod obnove nakon šest mjeseci je upitan u smislu kvalitetno obradjene medicinske dokumentacije makar je zakonski moguče i prije tog roka ali kako rekoh moje je mišljenje da se u tom roku nemože nešto toliko drastično promjeniti da bi bitno utjecalo na nalaz i mišljenje od prije 6.mjeseci.Naravno to je moje razmišljanje ali koliko imam iskustva viđenih u praksi optimalno bi bilo nakon 12-24 mj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klanfa je napisao:

Koliko je meni poznato po zakonu se nemože ići ponovo na vještačenje ako nije prošlo 6 mjeseci.

 

Pogrešno, ne bih ponovno razvlačio tu temu jer je već "prežvakana" x puta: nema zakonske (zakonske, podzakonske,...) osnove za taj stav!

 

Dakle imsš pravo na obnovu postupka svakih 6 mjeseci.

Svako pokretanje obnove postupka ne znači i novo vještačenje , pa i u svezi gore navedenog taj stav ne "pije vodu".

 

Normalno da u nalazima mora biti vidljivo pogoršanje da bi došlo do promjene i eventualne promjene omjera i mirovine.

100% je tako, samo imam dojam da dio branitelja relativno brzo i lakomisleno podnosi zahtjeve HZMO zaboravljajući ili prevideći to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I u mojem slučaju MOBiMS i Upravni sud odbijaju rješenje HZMOa. Upravni sud izuzetno brzo što iznenađuje! Kako to da HZMO tumači zakone različito, tj. suprutno od MOBiMSa i Suda? Ispada da rade pgrešno! Zašto im onda to netko ne da na znanje ili neka netko odgovara? Još jedan skonstruirani cirkus banana državice i njenih službenika!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa zar vam nije bilo povoljnije ići sa obnovom postupka,umijesto dugotrajnog sudskog postupka s neizvjesnim ishodom?

odgovor na Durin upit:

 

Upravu ste svi koji savjetujete obnovu postupka,no nekad ima puno većih i važnijih stvari u životu nego brzo doći do koje kune više. Dobivši rješenje tj. odbacivanje žalbe bila sam strašno povrijeđena i uvjerena da netko u mirovinskom nije odradio svoj posao kako treba.Ja sam u tom trenu,u tom stanju bila oštećena i želim istjerati pravdu pa makar morala ići do Strassbourga. Držim se one stare-"pravda je spora ali dostižna".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tonka59 je napisao:

...

odgovor na Durin upit:

...

Možda se nismo dobro razumjeli ali ja nisam postavio nikakvi upit (nisam ništa pitao...); a niti sam zagovarao obnovu postupka već sam istaknuo razliku između obnove postupka i Upravnog spora u slučaju nezadovoljstva rješenjem o mirovini prvenstveno imajući u vidu da je rješenje o priznavanju prava iz mirovinskog osiguranja upravni akt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Ovdje je temeljno pitanje, isplata razlike mirovine unatrag o čemu sam ranije pisao.U mom slučaju kod odlaska u mirovinu umjesto osnovice ustrojbenog mjesa(pukovnik) uzela se osnovica osobnog čina (satnika), nakon što je MORH ispravio osnovicu a HZZO isplatio razliku( skrb DVO), HZMIO, ne isplaćuje razliku unatag primjenjuči Članak 121. Zakona, što potvđuje i Upravni Sud,neovisno da li ste vi tražili ispravku mirovinske osnovice ili obnovu postupka.

Hvala

p.s.isprika na zakašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kira je napisao:

Ovdje je temeljno pitanje, isplata razlike mirovine unatrag o čemu sam ranije pisao.U mom slučaju kod odlaska u mirovinu umjesto osnovice ustrojbenog mjesa(pukovnik) uzela se osnovica osobnog čina (satnika), nakon što je MORH ispravio osnovicu a HZZO isplatio razliku( skrb DVO), HZMIO, ne isplaćuje razliku unatag primjenjuči Članak 121. Zakona, što potvđuje i Upravni Sud,neovisno da li ste vi tražili ispravku mirovinske osnovice ili obnovu postupka.

Hvala

p.s.isprika na zakašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija