Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju


jmarovi5

Preporučene objave

Sa nevjenčanom suprugom želim sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju radi njene zaštite u svezi zajedno stećene imovine (nekretnine). Kako imamo još dosta godina života pred nama, interesira me sljedeće: u slučaju da poslije moje smrti uskrsnu neka potraživanja protiv mene (uzdržavanog), dali se potraživanje može prisilno naplatiti od uzdržavateljice? Na primjer, duig iz osobnog poslovanja, dug prema poreznoj itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa nevjenčanom suprugom želim sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju radi njene zaštite u svezi zajedno stećene imovine (nekretnine). Kako imamo još dosta godina života pred nama, interesira me sljedeće: u slučaju da poslije moje smrti uskrsnu neka potraživanja protiv mene (uzdržavanog), dali se potraživanje može prisilno naplatiti od uzdržavateljice? Na primjer, duig iz osobnog poslovanja, dug prema poreznoj itd.

 

Ne mogu se naplatiti takva potraživanja. Međutim, ljudi zaboravljaju da se glede takvog ugovora može tražiti utvrđenje ništavosti jer je i više nego očito da se radi o fiktivnom ugovoru (tzv. simulirani pravni posao). To je jedina mana u Vašem planu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

utvrđivanje ništavnosti ugovora o doživotnom uzdržavanju mogu tražiti oni koji imaju pravni interes (nasljednici).

vjerovnici ne.

 

Utvrđenje ništavosti može tražiti bilo koja zainteresirana osoba, a pogotovo vjerovnici, sukladno odredbi čl. 327. ZOO-a. Mogu i nasljednici ali oni u pravilu često traže raskid ugovora što je nešto sasvim drugo i regulirano je drugim odredbama ZOO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa nevjenčanom suprugom želim sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju radi njene zaštite u svezi zajedno stećene imovine (nekretnine). Kako imamo još dosta godina života pred nama, interesira me sljedeće: u slučaju da poslije moje smrti uskrsnu neka potraživanja protiv mene (uzdržavanog), dali se potraživanje može prisilno naplatiti od uzdržavateljice? Na primjer, duig iz osobnog poslovanja, dug prema poreznoj itd.

 

gledajte da nemate takvih dugova u trenutku sklapanja ugovora o doz.izdrzavanju,jer bi mogli vjerovnici pobijati vase pravne radnje kao duznika.Znaci budite cisti po pitanju duga,a davateljica izdrzavanja odma nek izvrsi predbiljezbu u zemljisnim knjigama,cime ce biti osigurana od eventualnih dugova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se ugovor sklapao nije bilo nikakvog previda ili namjere bježanja od dugova. Ugovor je sklopljen prije pet godina i to pred sucem Općinskog suda i izvršen je upis u zemljišne knjige. Znam da ga mogu potencijalni nasljednici barem u djelu osporiti. Paralelno uz taj ugovor kao dodatno osiguranje sa, supruzi potpisiao kvazi mjenice o visini njenog uloga u dotićnu nekretninu. Nedavno je nastao problem privatnog spora sa trećom osobom (ne obitelji) a supruga strahuje ako izgubim da će ona snositi troškove zapravo da će se iz njene nekretnine naplatiti. Moje pitanje je ciljalo na to, dali sad par godina nakon sklopljenog ugovora moj vjerovnik može što poduzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad se ugovor sklapao nije bilo nikakvog previda ili namjere bježanja od dugova. Ugovor je sklopljen prije pet godina i to pred sucem Općinskog suda i izvršen je upis u zemljišne knjige. Znam da ga mogu potencijalni nasljednici barem u djelu osporiti. Paralelno uz taj ugovor kao dodatno osiguranje sa, supruzi potpisiao kvazi mjenice o visini njenog uloga u dotićnu nekretninu. Nedavno je nastao problem privatnog spora sa trećom osobom (ne obitelji) a supruga strahuje ako izgubim da će ona snositi troškove zapravo da će se iz njene nekretnine naplatiti. Moje pitanje je ciljalo na to, dali sad par godina nakon sklopljenog ugovora moj vjerovnik može što poduzeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija