Jump to content

Zastara Oštećivanje imovine


Murciano

Preporučene objave

Molio bih ako mi netko može reći nakon koliko vremena od počinjenja nastupa zastara za oštećivanje imovine, u ovom slučaju pisanja sprejem po više površina i načinjene velike štete kako na privatnim tako i na javnim površinama(nisu kulturni spomenici).

Nakon koliko vremena se može i tko može podići tužbu u takvom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

10 godina za šaranje po fasadi, grafite ???????????????

toliku kaznu je bilo moguče dobiti u jugi za ispisivanje antidržavnih parola (po zidu) i to 70-ih

antidržavni element.

danas ni za neka ubistva se nedobije toliko.

 

izrada grafita, šaranje fasade se rješava po prekršajnom postupku.

prijavu podnosi komunalni redar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molio bih ako mi netko može reći nakon koliko vremena od počinjenja nastupa zastara za oštećivanje imovine, u ovom slučaju pisanja sprejem po više površina i načinjene velike štete kako na privatnim tako i na javnim površinama(nisu kulturni spomenici).

Nakon koliko vremena se može i tko može podići tužbu u takvom slučaju?

 

Kazneno djelo oštećenja tuđe stvari iz čl. 235. st. 1. Kaznenog zakona - zastara nastupa protekom 10 godina, postupak se pokreće prijedlogom ovlaštene osobe, koji mora biti dan u roku od tri mjeseca od kada je ovlaštena osoba saznala za kazneno djelo i počinitelja.

 

Kazneno djelo oštećenja tuđe stvari iz čl. 235. st. 2. Kaznenog zakona (a to je vaš slučaj, jer ste crtežima neovlašteno mijenjali izgled zidova ili drugih površina) - zastara nastupa protekom 10 godina, ali u ovom slučaju kazneni postupak se pokreće po službenoj dužnosti.

 

Kazneno djelo oštećenja tuđe stvari iz čl. 235. st. 3. Kaznenog zakona (ako je st. 1. ili 2. prouzročena znatna šteta) - zastara nastupa protekom 15 godina, a kazneni postupak također se pokreće po službenoj dužnosti.

 

Kako ti netko može dokazati takve stvari ako nisi uhvaćen na djelu?

 

Može svjedocima - neko veli da vas je vidio ili ako se radi o javnoj površini na kojoj se nalazi kamera pa vas je snimila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledajte, svjedoci su tzv. subjektivno dokazno sredstvo. Naravno da njihova objektivna vrijednost nije na razini snimke ili isprave ili postupanja redarstvenih vlasti, ali oni jesu jedno od dokaznih sredstava propisanih zakonom. Imate neka kaznena djela, npr. prijetnja ili verbalni delikti, gdje ćete u pravilu imati samo svjedoke kao dokaz. Postoji mogućnost zlouporabe, to je točno, ali zato je tu sud da ocijeni vjerodostojnost njihova iskaza, u kojoj ocjeni će uzeti u obzir i vašu obranu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

10 godina je puno. Mislio sam da je 5-6 za zastaru. Taj zakon o grafitima je koliko mi je poznato donešen i postrožen tek 2007.?!

Kako ti netko može dokazati takve stvari ako nisi uhvaćen na djelu?

Zastara se određuje po visini zatvorske kazne a ne po "jačini" djela.Ne radi se o zakonu o grafitima nego o oštećenju tuđe stvari.Šta se brineš ako te nisu uhvatili na djelu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije srušio zid pa da možda postoji znatna šteta .

zid je samo išaran . ukrašen grafitom.

 

znatna šteta je učinjena ako je iznos štete veči od 30.000,00kuna.

 

http://www.slobodnadalmacija.hr/Biznis/tabid/69/articleType/ArticleView/articleId/29190/Default.aspx

http://dalje.com/hr-scena/umjetnost-pod-pendrekom/12508

 

Što ozbiljnija kazna to više adrenalina

 

Kazna za crtanje grafita je od novčane, do godinu dana zatvora. "Pogledaj malo po gradu dok se budeš vozio tramvajem pa ćeš vidjet koliko su realni takvi zakoni. Uostalom, ako nas počnu hapsiti za ozbiljno, a tek onda će postati dobro" kaže D.

 

Trošak za grad

U gradskom uredu za komunalne poslove kažu da je, unatoč radu u dvije smjene, jako teško uhvatiti osobu koja crta grafite. Nužno je i utvrditi indetitet uhvaćene osobe. Ipak, komunalni redari to ne mogu bez intervencije policije.

"Grafiti uvredljiva sadržaja prema bilo kome se interventno, po dojavi, uklanjaju, a do 31. listopada na obnovu pročelja zgrada potrošeno je 600 000 kuna," kažu u gradskom uredu.

Grafiter D. na takve cifre gleda s podsmjehom: "Ma to je obično bacanje novaca jer grafiteri jedva dočekaju da se zid prefarba kako bi mogli dobiti prostora za crtanje. Ne može se to iskorijeniti, i sam pokušaj je ludost jer je to tototalno rašireno".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo nije točno. Rušenje zida nije jedini kriterij visine nastale štete. Postavlja se pitanje koliko će koštati sanacija (popravljanje) fasade ili zida, koji je išaran. Što je napravljeno u konkretnom slučaju (opseg), to zna sam počinitelj.

 

Što se tiče visine znatne štete - u prosincu prošle godine, Kazneni odjel Vrhovnog suda RH je donio stajalište kojim je nanovo definirao tzv. neodređene vrijednosti u Kaznenom zakonu, tako da sada znatna šteta postoji ukoliko prelazi iznos od 60.000,00 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazneni zakon (Narodne novine 125/11, 144/12), stupio na snagu 01.01.2013. Stari KZ (1997.) bio je blaži i po pitanju kazne i po pitanju nastupa zastare. Kad ste točno počinili djelo, to sami znate, tako da o tome ovisi koji će se KZ primijeniti, s time da to glede zastare neće imati efekta, ukoliko ona nije već nastupila po starom KZ-u do 31.12.2012.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 godina kasnije...

Poštovanje,

Moj slučaj: susjed mi je presjekao telefonski vod koji ide prema meni kroz njegov tavanski prostor (bili smo dvojnici), na moju prijavu kvara nije pustio tehničara u svoju kuću da otkloni kvar pod izgovorom da ima građevinske radove - nije imao nikakve građevinske radove niti u tavanskom prostoru niti na krovištu, tako da zbog toga ne vjerujem da je podnio i zahtjev za izmještanjem voda jer naravno nije imao nikakve radove.

Znači moj operater je obaviješten o prekidu, obavijestio sam i HAKOM, dolazili su iz Siemensa (navodno oni su vlasnici mreže) radili skice da premoste susjeda, ali se nije ništa dogodilo.

Zatim sam podnio kaznenu prijavu (KP čl. 235 st. 1.) istražitelji su pokupili izjave, susjed je opet lagao da je imao građevinske radove, kaznena prijava je odbačena nakon čega sam podnio prijedlog za provođenje dokaznih radnji - tražio sam da se ustanovi da li je bilo ili nije bilo građevinskih radova i da se pogleda stanje telefonskoh voda.

I taj prijedlog mi je odbačen zato jer je prošlo više od tri mjeseca od navedenog događaja. Nadao sam se da će T-com, HAKOM nešto riješiti.

Pošto imam pravo žalbe, zanima me da li je ima smisla pisati, da li postoji kakvo izuzeće za prekoraćenje navedenog roka ili se mogu pozdraviti sa telefonskim vodom?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Imam i ja pitanje vezano za oštećivanje privatne imovine i pokretanje tužbe. Naime, netko mi je napravio štetu na traktoru cca 10.000 kuna. Policija je izašla na teren, ali nisu do danas otkrili počinitelja. Osobno znam tko je to učinio. Zanima me kada nastupa zastara za ovo kazneno djelo i moram li ja pokrenuti tužbu ili to rade djelatnici policijske postaje po službenoj dužnosti??

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija